Wolfdog.org forum

Wolfdog.org forum (http://www.wolfdog.org/forum/index.php)
-   Wystawy (http://www.wolfdog.org/forum/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Ruch wilczaka w ringu (http://www.wolfdog.org/forum/showthread.php?t=21224)

Witek 02-10-2011 19:16

Ruch wilczaka w ringu
 
Quote:

Originally Posted by GRABA (Bericht 406360)

Właśnie wolność słowa, czyli dalej Czakram mi się na wystawie podobała w ruchu najbardziej, bo biegała trzymając ogon i głowę na jednej linii jako jedyna ze wszystkich. Chodzicie na wystawy i nie widzicie jak powinien biegać wilczak?


Tak się ostatnio zastanawiałam... Graba pisze, że wilczak powinien mieć ogon i głowę w jednej linii. A coś kojarzę, że Margo w temacie ogonów pisała, że wilczak w ringu powinien mieć kitę w górze, bo jest w pobudzeniu. Więc tak się zastanawiam jak to w końcu jest....

GRABA 02-10-2011 20:25

Quote:

Originally Posted by trunksia&witgor (Bericht 407315)
Tak się ostatnio zastanawiałam... Graba pisze, że wilczak powinien mieć ogon i głowę w jednej linii. A coś kojarzę, że Margo w temacie ogonów pisała, że wilczak w ringu powinien mieć kitę w górze, bo jest w pobudzeniu. Więc tak się zastanawiam jak to w końcu jest....


Wzorzec mówi:
"CHODY:
Harmonijny lekki, przestrzenny kłus, w który łapy poruszają się jak najniżej nad ziemią.
Głowa i szyja niesiona poziomo. W stępie porusza się innochodem"

Witek 02-10-2011 20:58

Ale to dalej nie wyjaśnia kwestii ogona...

jefta 02-10-2011 21:00

Pies ktory jest
Quote:

Originally Posted by wzorzec
zywy, aktywny, (...) szybko reagujacy, nieustraszony i odwazny

na widok psow, ludzi i calego tego zamieszania wchodzi w stan pobudzenia
Quote:

Originally Posted by wzorzec
przy pobudzeniu noszony sierpowato wygiety w gore


GRABA 02-10-2011 21:00

kasuję, bo jefa mnie ubiegła.
Choć o ogonie napisane jest też we wzorcu:)

Witek 02-10-2011 21:01

Czyli ma być w górę, a nie na równi z głową, tak? :D

GRABA 02-10-2011 21:20

Quote:

Originally Posted by trunksia&witgor (Bericht 407330)
Czyli ma być w górę, a nie na równi z głową, tak? :D

czyli ma być tak jak jest we wzorcu, ale nie może być wadą ogon niesiony w górze:)

Witek 02-10-2011 21:47

Quote:

Originally Posted by GRABA (Bericht 407333)
czyli ma być tak jak jest we wzorcu, ale nie może być wadą ogon niesiony w górze:)

Moim zdaniem czytając wzorzec w ringu pies powinien nosić ogon w górze, tak sugeruje wzorzec gdyż w takich okolicznościach pies powinien być pobudzony. Szkoda że nasi sędziowie tego nie doczytali (i nie łączą pewnych faktów czyt. pobudzenie ogon w górze), lub czytają wzorzec wybiórczo albo są półgłówka... (często wygrywają psy z ogonem pod tyłkiem a to o ile się doczytałem dyskwalifikuje psa no niby ogon wygięty sierpowato ale nie w tą strone co trza)
To pisałem ja Witek

GRABA 02-10-2011 22:41

Może nie całkiem o ruchu, bo nie ma tu zobrazowanego, choć na końcu jest zaznaczone tekstem jaki ma być ruch.
Na stronie sssmoka jest "Fotokomentarz do wzorca (ENG) - dr Sonja Bognarova"
http://www.wilczyomen.pl/pl/orasie/

Witek 02-10-2011 22:52

Quote:

Originally Posted by GRABA (Bericht 407349)
Może nie całkiem o ruchu, bo nie ma tu zobrazowanego, choć na końcu jest zaznaczone tekstem jaki ma być ruch.
Na stronie sssmoka jest "Fotokomentarz do wzorca (ENG) - dr Sonja Bognarova"
http://www.wilczyomen.pl/pl/orasie/

Nie rozumiemy się Graba, my tu mówimy o zachowaniach wilczaków na ringu a nie na co dzień. W normalnych warunkach moja sucz tez biega z ogonem poziomo, ale na wystawach w towarzystwie innych wilczaków jest pobudzenie (a wiadomo jak wilczak działa na wilczaka - pobudza jedne sikaja ze strachu a inne fikają ot taka ich natura). Więc idąc tym tokiem rozumowania na wystawie wzorcowe jest noszenie ogona sierpowato w górze.
To pisałem ja Witek

Narvana 02-10-2011 23:25

Z tego co pamietam, Margo pisala o tym, ze lepszy wilczak z ogonem w gorze, niz pod brzuchem.
I czesto dostaje sie zla ocene ze ogon w gorze, od sedziego, bo sie moze nie znac na psychice tej rasy.
We wzrorcu, pies ma miec leb i ogon w tej samej linii.
Nie bralabym tego pod uwage w wystawach-sedzia sedziemu nie rowny i juz.
Ale pewnie sama widzisz, ze jesli masz psa wyluzowanego, to ma leb i ogon jakby na rowni. A przynajmniej tak powinno byc.
Garuda jak nie ma podjarki, to tak wlasnie chodzi-leb z ogonem na rowni.
I o to w tym chodzi.
Wystawa jest wystawa, tam sa emocje; psie i ludzkie.

Przede wszystkim: psa nie nauczysz, ze ma miec noszony ogon tak czy siak.
Druga sprrawa to sedziowanie... Czesto slyszymy o obnizonych ocenach, ze pies ma za wysoko ogon. A wygrywa pies z ogonem pod soba. Zadko sie zdarza, ze pies ma ogon wzrocowy w tej sytuacji (mowie o doroslym psie)

jefta 03-10-2011 07:19

Narvana mozesz zacytowac fragment wzorca o ogonie na rowni z grzbietem?

a i na wystawie pancia biega zamiast sie godnie toczyć co bardzo mocno pobudza mojego psa :)

Grin 03-10-2011 08:54

Quote:

Originally Posted by jefta (Bericht 407362)
Narvana mozesz zacytowac fragment wzorca o ogonie na rowni z grzbietem?

Z ciekawości aż zerknęłam; faktycznie znalazłam tylko to, że głowa i szyja noszone prawie poziomo; ale o ogonie (w sensie że ma być z nimi na jednej linii) nic nie znalazłam, natomiast o sierpowatym w górze w stanie pobudzenia stoi "jak byk". ;) Aż dziwne, bo przecież takie ustawienie (linia mniej więcej pozioma od głowy do ogona) jest chyba naturalne dla normalnie zbudowanego wilczaka z normalnym charakterem w neutralnych warunkach.

Gaga 03-10-2011 09:43

Quote:

Originally Posted by Narvana (Bericht 407357)
Przede wszystkim: psa nie nauczysz, ze ma miec noszony ogon tak czy siak.

Bzdura! Oczywiście, że można nauczyć. Wiele psów różnych ras ma to w pakiecie szkolenia wystawowego, właśnie dlatego, że wzorzec wyraźnie mówi (w przeciwieństwie do wzorca wilczakowego:rock_3) o poziomie noszenia ogona. To jest do nauczenia tak samo, jak wiele innych komend, w tym odpowiedniej postawy na ringu. To, że tego nie robimy (i uważam, że nie powinniśmy), nie oznacza, że się nie da.

Narvana 03-10-2011 10:46

Skoro sie da, wiesz lepiej.

Co za ogon sorry - zle przeczytalam. Chodzilo wlasnie o szyje i glowe.

Huan 03-10-2011 11:44

Krótko podsumowując:
Ogon noszony na równi z grzebietem - OK według wzorca
Ogon noszony w górze - OK według wzorca
Ogon noszony na brzuchu - nie OK

A to, że sędzia daje wysokonoszony ogon, jako wadę, świadczy o jego (nie)znajomości wzorca.

Grin 03-10-2011 12:06

Quote:

Originally Posted by Huan (Bericht 407392)
Krótko podsumowując:
Ogon noszony na równi z grzebietem - OK według wzorca
Ogon noszony w górze - OK według wzorca
Ogon noszony na brzuchu - nie OK

A to, że sędzia daje wysokonoszony ogon, jako wadę, świadczy o jego (nie)znajomości wzorca.

Myślę, że każdy kto czyta jakiś czas wolfdoga jest tego świadomy. :p W pytaniu zadanym przez Trunksię chodziło jednak trochę o co innego; ona odniosła się do wcześniejszej wypowiedzi Graby, która jako wzorcowe noszenie ogona podała to na równi z grzbietem i w następnych swoich wypowiedziach również podtrzymywała, że tak mówi wzorzec, podczas gdy okazuje się (przynajmniej na moje oko), że we wzorcu brak takiego sformułowania; mowa jest tylko o głowie i szyi trzymanej prawie poziomo w stosunku do podłoża. Może to pytanie o "oczywistą oczywistość" (bo faktycznie chyba większość wilczaków tak biega w neutralnych warunkach), ale z drugiej strony całkiem zasadne, skoro sędziowie coraz częściej wymagają, aby ogon nie przekraczał linii grzbietu (w górę bo na "przekroczenie w dół" często jakoś przymykają oczy) i jak się okazuje - nawet nie mogą się podeprzeć w tym zakresie wzorcem.

jefta 03-10-2011 12:10

A czy zdaza sie ze mocno strachliwe psy nosza ogon na brzuchu w ruchu?

Narvana, klikanie pozycji ogona u rozluznionego psa w stoj nie jest super trudne. Pozatym dopoki pies kontaktuje dopoty jestesmy wstanie mocno ingerowac w jego stan emocjonalny a tym samym noszenie ogona. Kilka szarpniec albo ostrych slow o odpowidnim natezeniu zmniejszy ekscytacje i obnizy ogon, pycha zarcie w kieszeni, zabawa, pilka czy co tam psa ekscytuje ogon podniesie. Sa i tacy co wypuszczaja w trakcie przygotowan myszy spod marynarki by pies widzac marynarke spodziewal sie zdobyczy i stal/biegal w zatrzymanym ataku, naprezony ze sztywnym ogonem itd.

Grin 03-10-2011 12:14

Quote:

Originally Posted by jefta (Bericht 407400)
A czy zdaza sie ze mocno strachliwe psy nosza ogon na brzuchu w ruchu?

Nie wiem, czy to jest fizycznie możliwe. :D

Quote:

Originally Posted by jefta (Bericht 407400)
Sa i tacy co wypuszczaja w trakcie przygotowan myszy spod marynarki by pies widzac marynarke spodziewal sie zdobyczy i stal/biegal w zatrzymanym ataku, naprezony ze sztywnym ogonem itd.

No to już trzeba być mocno zdesperowanym, żeby myszy po kieszeniach nosić, bleee. :D

Gaga 03-10-2011 13:48

Quote:

Originally Posted by Grin (Bericht 407403)
Nie wiem, czy to jest fizycznie możliwe. :D

Co prawda, ostatnio lekko się zachwiały podstawy zasad fizyki, ale w tej dziedzinie (na razie) chyba nic się nie zmienia i faktycznie-to niemożliwe (pomijając specyficzny ruch ucieczki w skuleniu ciała i ogona i jednoczesnym odwracaniem się do zagrożenia). Podkulony w statyce ogon wędruje podczas ruchu tuż za tylne łapy, ale NIGDY się nie podnosi nawet do linii grzbietu.


All times are GMT +2. The time now is 01:39.

Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org