Wolfdog.org forum

Wolfdog.org forum (http://www.wolfdog.org/forum/index.php)
-   Standard plemene a bonitace (http://www.wolfdog.org/forum/forumdisplay.php?f=114)
-   -   hodnotenie na bonitácii (http://www.wolfdog.org/forum/showthread.php?t=14012)

skvost12345 12-04-2010 17:16

hodnotenie na bonitácii
 
Chcel by som sa touto formou opytat na jeden postreh, ktory som si vsimol. Ked si porovnam bonitacne kody napr. Cézara od Pavlisina As, Oh, P1/69 a Buxa z Krotkovského dvora As, Oh, R1, P3/69. Preco pri v podstate identickych bonitacnych kodoch je jeden pes P1 výborný, a druhý P3 len velmi dobrý? Vedel by mi niekto odpovedať?

nanno 12-04-2010 18:37

hodnoceni
 
No ja se taky k dotazu připojuju!zajimalo by mě to,v čem je tam rozdil?když DKK je uplně stejna.do budoucna planujeme taky bonitaci tak at vim v čem jsou rozdily.děkuji

Bára 12-04-2010 18:39

Mě by zase zajímalo, jak je to pak s chovem. Nedávno mě udivilo, že někdo choval i na feně, která má dysplazii C...Jsou nějaká pravidla, na kterých psech chovat a na kterých už nikoliv?

Dayen 12-04-2010 22:10

Quote:

Originally Posted by Bára (Bericht 293812)
Mě by zase zajímalo, jak je to pak s chovem. Nedávno mě udivilo, že někdo choval i na feně, která má dysplazii C...Jsou nějaká pravidla, na kterých psech chovat a na kterých už nikoliv?

Báro, na tohle je nejjednodušší, aby sis jako začátečník přečetla odbornou chovatelskou literaturu někde ve větší knihovně a nebo si ji koupila.
Kromě systému bonitace a řízení chovu je to u všech plemen víceméně stejné. Přidej k tomu i něco o chovu v málopočetné populaci.
Budeš tak mít mnohem lepší úvod do chovatelství než jen z internetu.

Dědičnost DKK je příliš složitá na to, aby bylo vhodné ji dvěma odstavci vysvětlovat na foru.

Elar 12-04-2010 22:12

Quote:

Originally Posted by skvost12345 (Bericht 293795)
Chcel by som sa touto formou opytat na jeden postreh, ktory som si vsimol. Ked si porovnam bonitacne kody napr. Cézara od Pavlisina As, Oh, P1/69 a Buxa z Krotkovského dvora As, Oh, R1, P3/69. Preco pri v podstate identickych bonitacnych kodoch je jeden pes P1 výborný, a druhý P3 len velmi dobrý? Vedel by mi niekto odpovedať?

Neviem isto, ale asi preto, lebo Buxo z Krotkovského dvora nemal dobrý index(výšky alebo formátu), ten sa do bonitačného kódu predtým nepísal. Teraz, keď index nevychádza podľa štandardu, tak sa aj do bonitačného kódu uvádza pod písmenom X. (Xf - index formátu, Xv - index výšky...)

Bára 12-04-2010 23:25

No pouze mě to jen tak, jakožto zájemce o plemeno, zaujalo.
Zatím jsem četla jednoduchou rovnici, že čím horší dysplazie u rodiče, tím větší šance na ni u štěňat...a na další knihy při studiu nezbývá kapacita, proto ta snaha o instantní odpověď :-)

Dayen 13-04-2010 00:36

Budiž, instantně Ti to tedy shrnu, i když mám raději odborné články.

Nezáleží POUZE na DKK jedince, ale i jeho rodičů, sourozenců, tetiček a strýčků, zkrátka rodiny. Z toho můžeš odhadnout dispozice. Čím více máš výsledků, tím lépe. A dědičnost je i přes několik generací.
Taky může být nulové zvíře, které má skoro všechny potomky positivní, a naopak zvíře s projevem DKK, které má potomky negativní. A nebo zvíře, co má s jedním partnerem positivní potomky, má s jiným potomky negativní.

To se dostaneme i k vlivu prostředí a odborníci se hádají, jak moc velký je a procentuelní rozptyl je udáván tak obrovský, že si vyber.
Tlusté zvíře, zvíře nesprávně krmené, s nedostatkem pohybu nebo přetěžované, to vše pravděpodobně hraje velkou roli.
Je prokázáno, že na výsledek má vliv i to, jak bylo zvíře v době vyhotovení RTG staré.

Přidám malou populaci, kterou ČSV ještě stále je a bude - takže si nemůžeš dovolit vyhodit "polovinu" genofondu za lehký nález, nemohla bys dál chovat.

A abych to zamotala ještě více, tak se u jiných plemen zkoušelo chovat generace a generace na DKK A zvířatech a stejně se dysplazie stále a stále objevovala a to i v těžké formě. Proto se obecně chov na pouze DKK A zvířatech nepraktikuje - nevedl k vymýcení DKK.

Proto u ČSV v ČR (i jiných plemen obecně) platí pravidlo, že jeden rodič je DKK A a druhý může být DKK B nebo C. Pes totiž nejsou jen kyčle, ale to není můj výrok.

Bára 13-04-2010 01:03

Děkuji za odpověď, prozkoumala jsem rodokmeny a je mi to maličko jasnější :-)

mellorn 13-04-2010 09:34

Jak pise Dayen,arwenka je presne ten pripad,kdy vsichni sourozenci vysli bez nalezu a ona ma 4/4.proste genetika a mozna trochu jeji nemoc ve stenecim veku a buhvicojeste.ale ja uz jsem s tim smirena....

Stela 13-04-2010 11:16

P3 - může mít i kvůli poznámkám, které jsou uvedené v bonitační kartě, ovšem které se neudávají do bonitačního kódu.

Marianka.W 13-04-2010 12:03

Quote:

Originally Posted by Dayen (Bericht 293891)
... odbornou chovatelskou literaturu někde ve větší knihovně ... ... i něco o chovu v málopočetné populaci...

Můžeš doporučit nějaký konkrétní titul?

Díky.

Bára 13-04-2010 12:54

Mellorn, o Arwen jsem četla v jiném tématu a moc vám držím palce, aby byla fenka co nejdéle v pořádku a aktivní

nanno 13-04-2010 16:01

bux
 
ohledně buxe,nema žadne poznamky v bonitačni kartě.a index vyšky a delky byl take podle standartu.

Monika 14-04-2010 21:56

Quote:

Originally Posted by skvost12345 (Bericht 293795)
Chcel by som sa touto formou opytat na jeden postreh, ktory som si vsimol. Ked si porovnam bonitacne kody napr. Cézara od Pavlisina As, Oh, P1/69 a Buxa z Krotkovského dvora As, Oh, R1, P3/69. Preco pri v podstate identickych bonitacnych kodoch je jeden pes P1 výborný, a druhý P3 len velmi dobrý? Vedel by mi niekto odpovedať?

Zde, na těchto stránkách, nemůžete dostat korektní odpověď.

Obraťte se prosím na rozhodčí, kteří jmenované psy bonitovali. Jedině oni Vám podají korektní vysvětlení.

Monika

skvost12345 16-04-2010 07:07

A vedel by mi niekto napísať, aké sú napríklad najčastejšie chyby, resp. vady psa, ktoré vedú najčastejšie k jeho vyradeniu z chovu? Dakujem

Pavel 16-04-2010 07:31

Quote:

Originally Posted by Monika (Bericht 294370)
Zde, na těchto stránkách, nemůžete dostat korektní odpověď.

Obraťte se prosím na rozhodčí, kteří jmenované psy bonitovali. Jedině oni Vám podají korektní vysvětlení.

Jen na okraj - v ČR (ani v SR) nebonituje psy jeden rozhodčí, ale bonitační komise. Rozhodčí exteriéru je pouze jedním ze členů této komise. Pokud členové komise jsou zde registrovaní nevidím důvod, proč by nemohli odpovědět veřejně ? Ale asi by bylo lepší napsat kdy a kde byli dotyční psi bonitováni.

CDaniela 16-04-2010 09:37

Quote:

Originally Posted by skvost12345 (Bericht 294668)
A vedel by mi niekto napísať, aké sú napríklad najčastejšie chyby, resp. vady psa, ktoré vedú najčastejšie k jeho vyradeniu z chovu? Dakujem

Psi "zralí" na vyřazení se k bonitaci ve většině případů vůbec nedostaví. Mezi nejběžnější důvody k vyřazení z chovu patří DKK a u psů kryptorchismus. Další v pořadí je asi povaha. Vzhledem k tomu, že bonitaci povahy je možné opakovat, drtivá většina psů na podruhé projde. Problém může nastat i s výškou psa.

Janiz 16-04-2010 09:43

Také neplnochrupí psi nejdou do chovu, ale nevím jak je to častý nedostatek.

CDaniela 16-04-2010 10:01

Quote:

Originally Posted by Janiz (Bericht 294704)
Také neplnochrupí psi nejdou do chovu, ale nevím jak je to častý nedostatek.

Jj zuby také. Nejsem si ale úplně jistá kolik zubů může chybět (tuším jeden u feny)

Monika 16-04-2010 11:10

Quote:

Originally Posted by Pavel (Bericht 294671)
Jen na okraj - v ČR (ani v SR) nebonituje psy jeden rozhodčí, ale bonitační komise. Rozhodčí exteriéru je pouze jedním ze členů této komise. Pokud členové komise jsou zde registrovaní nevidím důvod, proč by nemohli odpovědět veřejně ? Ale asi by bylo lepší napsat kdy a kde byli dotyční psi bonitováni.


Za výsledek bonitace ručí a zápis do průkazu původu provádí jen rozhodčí.
Nikdo jiný nemá právo do průkazu původu zapisovat. Člen bonitační komise může být prakticky kdokoliv a jeho hlas je pouze poradní, na svou funkci neskládá zkoušky, nedokládá vzdělání a nemůže provádět zápis do p.p

Monika


All times are GMT +2. The time now is 08:51.

Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org