Wolfdog.org forum

Wolfdog.org forum (http://www.wolfdog.org/forum/index.php)
-   Standard plemene a bonitace (http://www.wolfdog.org/forum/forumdisplay.php?f=114)
-   -   Pseudo-ceskie bonitacje (http://www.wolfdog.org/forum/showthread.php?t=12355)

Margo 19-10-2009 16:38

Pseudo-ceskie bonitacje
 
Od jakiegos czasu toczy sie na polskiej wersji dyskusja o (pseudo)bonitacji w Osiecznej w Polsce, ktora sedziowala M. Soukupova (CZ).

22/8/2009 w Osiecznej kilku wlascicieli zorganizowalo sobie prywatna bonitacje. "Dla zabawy" (sranda bonitace - jak twierdza - jedynie aby zobaczyc jak to sie robi 'profesjonalnie' w Czechach).

Nie byla to bonitacja ani wedlug slowackich regul (kody na svodzie byly jak w Czechach), ani wedlug czeskich (kody bonitacji nie byly regulaminowymi czeskimi kodami). Bonitacja nie zostala zorganizowana wedlug ZADNYCH zasad - nie bylo nawet regulaminowej komisji bonitacyjnej.

Generalnie nic zlego, bo kazdy moze sobie zrobic cos takiego "dla zabawy". ALE wyniki tej pseudo-bonitacji zostaly wpisane polskim psom DO RODOWODOW.

Moje pytanie brzmi:

1) JAKIM PRAWEM?
Jakim prawem wyniki takiej pseudo-bonitacji zostaly zapisane do oficjalnych rodowodow FCI?

2) KTO TO KONTROLUJE?
Niektorzy hodowcy juz chwala sie tym "czyms", jako oficjalna czeska klubowa bonitacja. Moje pytanie - czy klub kontroluje takie bonitacje? Bo to niepierwszy taki wpyadek, a nazwa "czeska" oznacza jednak konkretna "jakosc" (jakiej bonitacja w Osiecznej nie miala). Czy kazdy czlonek czeskiego klbuu moze organizowac sobie takie prywatne bonitacje i wpisywac ich wyniki do rodowodow skoro nie spelniaja one podstawowych zapisow ujetych tutaj: Bonitační řád KCHČSV

3) Organizator twierdzi, ze wyniki bonitacji w Osiecznej zostaly przekazane glownemu poradcy chowu. Moje pytanie: jesli to prawda to dlaczego takie nieprawidlowe kody zostaly zaakceptowane? Czy czeski klub uznaje wyniki "zabawowych" pseudo-bonitacji?

Pavel 19-10-2009 16:51

Margo, poradil bych jednu věc - obraťte se na váš Zwiazek kynogiczny w Polsce. Do rodokmenů je možné zapisovat jen přesně určené věci a mohou to zapisovat jen přesně určení lidé. Pokud bonitace nebyla provedena podle platných bonitačních řádů (a ty jsou u ČsV pouze v ČR, SR a Švýcarsku), pak je nikdo nemá právo do rodokmenů zapsat. Takže podejte stížnost na vaši kynologickou organizaci a v případě, že se zjistí, že zápis byl proveden neoprávněně, pak by se ZKwP měl obrátit na ČMKU a oznámit, že rozhodčí z ČR porušil předpisy.

Margo 19-10-2009 17:05

Quote:

Originally Posted by Pavel (Bericht 244785)
Pokud bonitace nebyla provedena podle platných bonitačních řádů (a ty jsou u ČsV pouze v ČR, SR a Švýcarsku), pak je nikdo nemá právo do rodokmenů zapsat. Takže podejte stížnost na vaši kynologickou organizaci a v případě, že se zjistí, že zápis byl proveden neoprávněně, pak by se ZKwP měl obrátit na ČMKU a oznámit, že rozhodčí z ČR porušil předpisy.

Problem w tym, ze organizator nie chce zaprezentowac zadnej karty bonitacji. Jedynie wlasciciel Czambora umiescil na stronie ksero:
http://www.evikzegar.pl/czambor/files/polska.jpg

Jest tam podpis M. Soukupovej i informacja, ze bonitacje organizowal "jakis klub" (w Polsce klubu nie mamy). Ale wlascicicel psa twierdzi teraz, ze nie jest to prawdziwa karta, ale jakas kopia.... :roll:
COS zostalo zapisane do rodowodow, ale nie chcemy pisac obecnie do ZKwP, bo nie wiemy CO to jest... Przydalaby sie nam karta, ktora podobno miala dostac Dana Matusincova... :p

Sprawe bedziemy sie starali wyjasnic. Radze jednak uwazac na akceptowanie wynikow "czeskich" bonitacji robionych za granica... ;)

alexa 19-10-2009 18:53

KCHČSV v ČR žádnou bonitaci v Polsku neorganizoval. Pes Czambor z Vlčího dubu se zúčastnil jarní bonitace moravské pobočky KCHČSV v Jevišovicích 25. 4. 2009. Výsledek jeho bonitace je A70 Of P1 Xv54,3 Xf107,1 DKK A(0/0) - chovný II. Byla mu zde samozřejmě vystavena česká (nikoliv polská) bonitační karta. Zde naskenovanou bonitační kartu nevystavil KCHČSV v ČR (i když výsledek je prakticky totožný).

Karel Skoupý

CDaniela 19-10-2009 18:56

Pseudočeské bonitace jsou v podstatě všechny bonitace u kterých se neprovádí povahový test stejným způsobem jako u nás. Psům se na zahraničních akcích hodnotí povaha stejným kódem jako u nás a přitom zkouška kterou prošli tomu vůbec neodpovídá....jak bylo ostatně řečeno na schůzi v Hořovicích. V tomto ohledu jsou pseudobonitacemi, alespoň co se povahového testu týče, všechny.

Undertaker 19-10-2009 19:05

Dokud výsledek takové bonitace nebude mít nějaký pes v papírech, považoval bych to spíš za plus, že i tam kde nemají povinnost bonitovat se aspoň snaží nějakým způsobem psy ukazovat a mezi sebou porovnávat a srovávat se standardem. Kdyby se ale výsledek takové bonitace objevil v PP, bylo by to o 180 stupňů jinde. Mluvilo se o tom teď v Hořovicích, že by bylo dobré sjednotit bonitaci u nás na Slovensku a jestli je povinná i ve Švýcarsku, tak i tam.

Monika 19-10-2009 19:24

Quote:

Originally Posted by CDaniela (Bericht 244840)
Pseudočeské bonitace jsou v podstatě všechny bonitace u kterých se neprovádí povahový test stejným způsobem jako u nás. Psům se na zahraničních akcích hodnotí povaha stejným kódem jako u nás a přitom zkouška kterou prošli tomu vůbec neodpovídá....jak bylo ostatně řečeno na schůzi v Hořovicích. V tomto ohledu jsou pseudobonitacemi, alespoň co se povahového testu týče, všechny.


Můžu tě ujistit, že v Oszecne byl povahový test naprosto shodný s bonitací v ČR, skupinka, úvaz - bez a s, střelba.
Czambor byl jedním ze zůčastněných, ten absolvuje naprosto všechny bonitace, kde se prakticky dá, sběratel posudků, naposledy na Zochově chatě. Sbírání bonitací je typické pro zahraniční majitele a prakticky se jim to nedá zakázat, Botis z Peronowki má určitě 2 možná i 3 také. Např. Eligo, Alistar nemají bonitaci žádnou a chová se na nich, nepotřebují ji do chovu v Polsku! a tak zřejmě chovatelka sama určí, kdy má na bonitaci cenu jít a kdy ne. Ano, bonitace jsou v zahraničí pro zábavu a v rodokmenech potomků se absolvované bonitace rodičů neobjevují.

Marianka.W 19-10-2009 19:27

Problém je v tom, že jak Margo píše, tyto výsledky se právě do PP zapsaly.
:wolf

Undertaker 19-10-2009 19:31

Aha Z toho co psal Karel jsem pochopil, že Czambor v PP má bonitaci v Jevišovicích. Jestli existuje jiný pes, který ji má zapsanou v PP, tak potom by bylo na místě to řešit.

Marianka.W 19-10-2009 19:52

Czambor má v PP Jevišovickou bonitaci, ty papíry jsem viděla na vlastní oči. Krom toho má ještě bonitaci z Polska (tu jsem neviděla) a nově ze Slovenska (tu jsem viděla osobně). To jen k němu konkrétně. O ostatních nevím.
:wolf

Undertaker 19-10-2009 20:04

Tak pokud má v PP Jevišovickou, tak ostatní "bonitace" (slovenskou o týhle škatule neřadím, ale když je zapsaná Jevišovická, tak je taky na vedlejší koleji) jsou fajn socializace. :lol:

CDaniela 19-10-2009 20:54

Quote:

Originally Posted by Monika (Bericht 244855)
Můžu tě ujistit, že v Oszecne byl povahový test naprosto shodný s bonitací v ČR, skupinka, úvaz - bez a s, střelba.

Můžu tě ujistit že tuhle bonitaci nemám na mysli, protože jsem jí neviděla ;)
Italská a ani slovenská bonitace tomuto neodpovídá.

Marianka.W 19-10-2009 21:01

Quote:

Originally Posted by Undertaker (Bericht 244875)
Tak pokud má v PP Jevišovickou, tak ostatní "bonitace" (slovenskou o týhle škatule neřadím, ale když je zapsaná Jevišovická, tak je taky na vedlejší koleji) jsou fajn socializace. :lol:

Tobě trochu uniká podstata problému. Nejde o to, že pro zábavu objíždí bonitace, to nikomu nevadí. Jde o to, že se tu možná někdo snaží bonitovat "načerno". Případný majitel feny třeba nepozná (nebo nebude řešit) jestli je bonitační kód v PP krycího psa pravý a podobně. Je to tak trochu pokus o "legalizaci" možná vadných psů. Něco jako praní špinavých peněz....

Pavel 19-10-2009 21:28

Ale tak se nehádejte. Moniku nepřesvědčíte, ona dělá vše legálně a nejlíp :D

Undertaker 19-10-2009 21:38

Tak nějak mi to fakt uniká... bonitační karty si může udělat kdokoliv, napsat si tam taky cokoliv, ale pokud se neví o případu, kdy by měl pes takovou "bonitaci" zapsanou v PP, tak to snad může být všem ukradené. Nějak mi nedochází jiná možnost, než bonitace zapsaná do papírů normální legální cestou nebo "bonitace" zapsaná v PP (tady se konkrétní případ pokud vím nenašel) neoprávněně. U nás a na Slovensku je snad oficiální bonitace potřeba ke krytí a předpokládám, že krytí někdo schvaluje (a ten někdo obvykla zná populaci dost dobře), takže by se na zvíře s neplatným záznamem v PP přišlo. Nebo kde to má mezeru?

Monika 19-10-2009 21:49

Quote:

Originally Posted by Marianka.W (Bericht 244901)
Tobě trochu uniká podstata problému. Nejde o to, že pro zábavu objíždí bonitace, to nikomu nevadí. Jde o to, že se tu možná někdo snaží bonitovat "načerno". Případný majitel feny třeba nepozná (nebo nebude řešit) jestli je bonitační kód v PP krycího psa pravý a podobně. Je to tak trochu pokus o "legalizaci" možná vadných psů. Něco jako praní špinavých peněz....


Podle tohoto textu předpoklám, že se někdo snaží posuzovat ostatní metodou: " Podle sebe soudím tebe! " Chápu, že většina lidí má pohled na svět takový, v čem vyrůstá a jak se on sám chová k ostatním a jakým způsobem on sám proplouvá životem.
O jaké bonitaci " na černo " a legalizaci vůbec mluvíš ???? V POLSKU JE LEGÁLNÍ CHOVAT A CHOVÁ SE NA PSECH BEZ BONITACE! BONITACE JE JIM NA NIC ! Stačí toto vysvětlení?

Pavel 19-10-2009 22:07

No někdo bonituje u sebe v Klubu a někdo holt oblíždí různé partičky po Evropě a snaží se dělat "české bonitace". Jak jsem již psal, je zajímavé, že tihle lidé se účastní akcí vždy nějaké skupinky, která se odtrhla od místního Klubu nebo hlavní skupinky chovatelů a majitelů v té které zemi.

PS : Jinak Monika nám nějak zapoměla reagovat na téma o italské žádosti o garanta plemene http://www.wolfdog.org/forum/showthr...498#post244498. Žeby Ing. Hartl prozradil veřejně něco, co neměl ... ?

Marianka.W 19-10-2009 22:15

Quote:

Originally Posted by Monika (Bericht 244919)
Podle tohoto textu předpoklám, že se někdo snaží posuzovat ostatní metodou: " Podle sebe soudím tebe! " Chápu, že většina lidí má pohled na svět takový, v čem vyrůstá a jak se on sám chová k ostatním a jakým způsobem on sám proplouvá životem.
O jaké bonitaci " na černo " a legalizaci vůbec mluvíš ???? V POLSKU JE LEGÁLNÍ CHOVAT A CHOVÁ SE NA PSECH BEZ BONITACE! BONITACE JE JIM NA NIC ! Stačí toto vysvětlení?

Já jsem ale neřekla, že někdo chová nelegálně. Řekla jsem, že někdo možná falšuje (nebo neoprávněně zapisuje, to je fuk) údaje do PP. To vím taky, že v Polsku nepotřebují bonitaci k chovu. Tím líp, že ji dělají z vlastní vůle. Ale když někdo nemá oprávnění zapisovat údaje do PP, tak je tam prostě nemá zapisovat. To je celé. A píšu záměrně "možná", protože jsem u toho nebyla a neviděla jsem to. Ale dost jasně to vyplynulo z předchozích příspěvků.

Hrobníku, to by ti nemělo být ukradené.

Monika 19-10-2009 22:15

Quote:

Originally Posted by Pavel (Bericht 244931)
No někdo bonituje u sebe v Klubu a někdo holt oblíždí různé partičky po Evropě a snaží se dělat "české bonitace". Jak jsem již psal, je zajímavé, že tihle lidé se účastní akcí vždy nějaké skupinky, která se odtrhla od místního Klubu nebo hlavní skupinky chovatelů a majitelů v té které zemi.

PS : Jinak Monika nám nějak zapoměla reagovat na téma o italské žádosti o garanta plemene http://www.wolfdog.org/forum/showthr...498#post244498. Žeby Ing. Hartl prozradil veřejně něco, co neměl ... ?

Zavolej si na FCI! :rock_3
Promiň, já zapoměla ty už jsi tam volal. :lol::lol::lol:

Pavel 19-10-2009 22:18

Quote:

Originally Posted by Monika (Bericht 244934)
Zavolej si na FCI! :rock_3
Promiň, já zapoměla ty už jsi tam volal. :lol::lol::lol:

Á takže jsme zase zveřejnili něco nepříjemného. Ale naštěstí Ing.Hartl to řekl na schůzi před x členy české pobočky, takže to nejde tentokrát popřít a už vůbec ne se schovávat za jeho jméno :D. Tak Moniko, jakpak to bylo ?


All times are GMT +2. The time now is 00:47.

Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org