View Single Post
Old 24-10-2006, 14:06   #7
Ghost
Junior Member
 
Join Date: Jan 2004
Location: Praha-Východ
Posts: 74
Default

Quote:
a počula som tieľ, ľe psy z bytov sú často lepąie socializovaní a prístupnejąí ako tí v kotercoch (opravte ma ak sa mýlim)
Myslím, že nejhorší pro čévéčka je, když jsou izolovaní od pána. Pak je jedno jestli je celý den zavřený v kotci nebo doma. Důležité je být prostě pohromadě. Náš pes má kotec, ve kterém přes noc spí (jen opravdu výjimečně je v noci doma), ale přes den je vlastně stále s námi. Podle mých zkušeností jsou čévéčka závisláci. Ne ve smyslu, že by mi každou chvíli pokládal hlavu do klína a vyžadoval drbání (i to ale umí ), spíše tak, že neustále leží někde poblíž nás a ve chvíli, kdy jdeme třeba jen pro něco do druhého pokoje, zvedne se a jde s námi. Když se zase vrátíme, jde si lehnout na své místo a jen nás pozoruje. Každý, kdo čévéčko má, tuhle situaci určitě zná a snad to potvrdí. Pro mě je takhle vyjadřovaná psí oddanost jedním z nejkrásnějších okamžiků, které mi můj pes dává.

Za sebe mohu říct, že čévéčka cvičitelná jsou. Kdo mě zná, ví, že pravidelně s Odinem chodím na cvičák a myslím, že nejhůř na tom nejsme (nejlépe sice taky ne a máme pořád hooooodně co zlepšovat ). U nás platí, že jsou cviky, které se Odin naučil hrozně rychle (poslušnost včetně obratů, chůze a odkládaček (vleže, vsedě i ve stoje) za chůze jsme měli naučené skoro okamžitě). Na druhou stranu jsou cviky, které prostě dělat nechce (a přitom moc dobře ví, co po něm chci, jen má prostě svou hlavu - takový aport nebo oběhnutí 2-3 zástěn je oříšek )

Pokud chce někdo čévéčko na základní výcvik poslušnosti apod., prostě chce mít jistotu, že mu pes neuteče nebo někoho nepokouše, nebude mít s výcvikem žádný problém. Pokud chce někdo skládat zkoušky nebo vrcholově závodit, musí podle mého názoru počítat s tím, že oproti třeba NO nebo BO mu to zabere přibližně dvojnásobek času. A to ve většině případů kvůli nějakému konkrétnímu cviku nebo skupině cviků, které prostě nebude moct uspěchat. Spěch a dril je u čévéček to nejhorší, protože pak přestanou cvičit úplně. Občas je líto vidět, jak stejně starý NO dělá 6 maket jen proto, aby dostal od psovoda míček, na druhou stranu potěší, když na cvičáku psovod nadává, že se svým NO 14 dní nečuchal a teď může začít úplně znovu. Odina vezmu na stopu jednou za čas a vystřihne ji jako fík (bez předmětů, které zatím neděláme, protože je psovod - to jako já - líný ).
Mě se potvrzuje, že co se Odin jednou naučil, už nezapomíná a velmi dobře si to pamatuje.

Pokud se Petro "leilo" rozhodneš pro čévéčko, vítej mezi námi, pro někoho možná trochu potrhlými, ale hlavně šťastnými psovody.

Zdeněk
Ghost jest offline   Reply With Quote