View Single Post
Old 05-01-2007, 09:29   #10
Ghost
Junior Member
 
Join Date: Jan 2004
Location: Praha-Východ
Posts: 74
Default

Ahoj,

určitě ti dá radu někdo zkušenější než já, ale napíšu několik svých postřehů z vlastní zkušenosti.

1. čevečka jsou závisláci na vlastní smečce a tu budou milovat a bránit. Nejsou ale z povahy takoví, že by na ulici po každém kolemjdoucím vyjížděli

2. hlídání určitého prostoru nebo oblasti podle mě nemají naši psi vrozené, ale musí se to naučit nebo na to přijít časem. Ovšem to, co považují za své (hračky, žrádlo, vodítko,...) mu nikdo cizí nevezme. Například náš pes přijal za své zahradu a dům. Pokud k nám někoho přivedu, je to v pořádku. Pokud přijde sám, pes pouští hrůzu vrčením. Ale vůbec neštěká za plotem a kolemjdoucí jsou mu úplně ukradení, dokud by k nám nevlezli.

3. při napadení silnějším protivníkem se podle mě bude čevečko bránit. Pokud tam bude sám a bude jasné, že by prohrál, nejspíš se stáhne. Pokud bude bránit člena smečky, neustoupí.

4. Psa si budeš muset vychovat k tomu, aby na něj bylo spolehnutí v situacích, které píšeš . Čevečko není pitbul (nechci urazit nikoho, kdo má bulíka ), který nejdřív kousne a pak se mu teprve rozběhne myšlení, ani kavkazák, který si očichá určený revír a pak už do něj nikoho nepustí. Jsou však majitelé, kteří s čevečkem chodí například do strážní služby a fungujou spolehlivě.

4. způsob boje a obecně hraní má podle mě určitě blíž k vlčímu způsobu než k NO

Celé výše popsané je to dost individuální a jako u jiných plemen se i u čeveček najdou jedinci silně dominantní, kteří se nebudou bát vůbec nikdy, nikoho a ničeho a naopak jedinci, kteří se do konfliktu nepohrnou.

Na závěr mám jednu otázku na tebe. Proč se na tyhle věci ptáš? Pokud chceš čevečko hlavně kvůli věcem, na které ses ptal, nemyslím si, že ti tohle plemeno bude vyhovovat. Krása a kouzlo našich psů je totiž někde jinde než v tom mít u nohy trhače a rozháněče davů.

Zdeněk "Ghost" Havlík
Ghost jest offline   Reply With Quote