View Single Post
Old 21-03-2010, 22:18   #14
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Widziałam taką sytuację, sędzia pomierzył psa, kazał wpisać wyniki i na końcu, po przeliczeniu, wyszło, że pies jest krótkonogi...w rzeczywistości było dokładnei odwrotnie. Tylko dzięki temu, że właściciel poprosił o powtórne zmierzenie, została naniesiona poprawka.
NIby nic się nie stało, błąd został naprawiony, ale.. skoro to bonitacja, znawca rasy, sędzia, to taki rzeczy nie powinny się zdarzać.
Dawno już mówiłam, że zdecydowanie za dużo mamy w rasie "pejedynek"
Ciekawe ile takich pomyłek nie zostało naprawionych, bo właściciel psa zaufał znawcy...

Z kolei ja mam wątpliwości co do metody oceny charakteru psa na bonitacji, o czym kiedyś dyskutowano na forum angielskim. Każdy z naszych burych żyje w innych warunkach i innych cech i umiejętności od niego się oczekuje. Pies, który stróżuje powinien od szczeniaka mieć rozwijane inne cechy charakteru niż pies "miejski" który codziennie porusza się wśród obcych ludzi, jeździ tramwajami, itp. Pies, który ma własny teren do biegania będzie pewnie inaczej reagował na inne psy/ludzi niż ten, który regularnie biega po terenach publicznych... Od psa trenowanego do pracy w dogoterapii nie można chyba oczekiwać, że będzie miał charakter podobny do psa trenowanego do obrony. Pies startujący w zawodach OB będzie miał rozwinięte inne cechy niż pies szkolony do tropienia poszukiwawczego czy ... kanapowiec. itd. itp.
Rozumiem badanie reakcji na strzał, wiadomo, że pies nie powinien być strachliwy czy agresywny, ale jak rozpoznać, czy np. stróżujący pies jest agresywny, czy po prostu dobrze pracuje?

Nie wiem czy moje wątpliwości mają sens....ale może ktoś już ten temat przemyślał?
__________________

Rona jest offline   Reply With Quote