View Single Post
Old 15-06-2008, 16:27   #8
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Quote:
Originally Posted by arwen View Post
Len sa obávam toho, že takých asi veľmi veľa nie je (to nie je výčitka).
No, ak zoberieme pojem pracovny pes, tak ako to je v skutocnosti, tj. vyuzivany na pracu a nie cviceny podl IPO / ZVV / algility alebo cokolvek ine, tak samozrejme dnes je ludi, co mozu svjho psa vyuzit vo svojej praci, naozaj malo a medzi nimi asi CVcko nie je nejak v oblube (mozno aj preto, ze nevedia o jeho potenciali).
Pokial myslis pod pojmom pracovny pes psa, ktory ma sportovy vycvik v akomkolvek obore kynologie, tak takych ludi je samozrejme viac.
Z tohto hladiska je CVcko myslim zasluzene pracovny pes - pretoze je inteligentne, ma silnu potrebu byt so svojim paneckom a spolupracovat s nim (myslim ze spolupracovat je nieco ine ako na slovo posluchat), je vytrvale a dobre odolne voci pocasiu a je velmi univerzalne. To su veci ktore su napisane v standarde a podla mojej skusenosti s mojimi psami (konkretne 2) aj pravdve.

Myslim ze najvacsim handikepom, pre ktory si ludia co chcu cvicit kvoli vysledkom a nie procesu, nevyberaju CVcko, je prave ta ich inteligencia a samostatnost. Ak chces dosiahnut vysledky rychlo, potrebujes aby pes posluchal, nie rozmyslal. To je ako s vojakmi - pokial vojak rozmysla, tak velitel sa moze aj na hlavu postavit, ale celu rotu ist rovno jednym smerom nedonuti... Ale na druhej stane, ak chce mat velitel v time dobreho pyrotechnika, musi si vybrat cloveka co vie rozmyslat a je schopny pracovat aj samostatne...
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote