View Single Post
Old 22-03-2011, 14:11   #21
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

Quote:
Originally Posted by Dušan View Post
prosím o radu pokud s tím máte někdo zkušenost děkuji jo a odpovědi typu měj ji na vodítku si můžete odpustit mě zajímá jak řešit situaci když je na volno děkuji.
Někdy venku používám elektronický obojek, ten je ale pro psy až od min. 6ti měsíců a musí se používat "velmi velmi velmi" uvážlivě, aby psa psychicky nezničil. Začal jsem s ním asi kolem 7mi měsíců. El. impulsy téměř nepoužívám, pouze výstražný tón. Zpočátku jsem si tu ty elektr. kopance vyzkoušel na sobě, abych věděl, co to dělá. Feně stačil nejnižší impulz - jednička a dvojka, a od té doby jí stačí jen výstražné písknutí. Vyšší impuilz dostala jen jednou, když se rozběhla za srnou, a od té doby opět jen tón. Samozřejmě normálně venčím bez elektron. obojku, ten dám, jen když jdeme do polí, luk a lesů. Jinak stopovačka, delší vodítko nebo prostě u nohy, nedá se. Přivolání, reakce se psy apod. cvičíme denně asi rok, ale nikdy to nebylo na 100%. Proto na volno moc ne.[/quote]

Nevim jestli jsem to dobře pochopil, ale je to jako s tou stopovačkou ... tu je třeba používat dlouhodobě i několik let.

Pokud už ho pustim úplně navolno, snažim se povely nedávat a nebo aspoň při neposlušnosti zběsile neopakovat - pes pozná že nemá stopovačku, stejně jako pozná, že nemá na krku elektriku. Když dávám povel, tak jen když mám jistotu že bude splněn. A když spněn neni, raději se na to vykašlu, protože je podle mne lepší, když se pes vykašle na jeden povel, než na deset stejných povelů v řadě. Když nechce přijít, vytáhnu granuli a místo povelu řeknu "na" a doufám že to vyjde nebo se snažím jinak upoutat jeho pozornost. Obecně se ale vyhybám situacím kdy by mohl neposlechnout za každou cenu.

Nejjistější je tedy nasazovat elektriku naprosto pro každé venčení a mít VŽDY poruce tu možnost donutit psa poslechnout. Pes si postupně zvykne, že neposlušnost se netoleruje NIKDY. Elektrika může být fajn, i když nejsem jejím zastáncem - já mám místo ní tu stopovačku. Prakticky pořád máchám rukama jak blázen, jak ji povoluju a smotávám, ale to mne zároveň udržuje ve střehu a udržuje pozornost na tom co dělá pes.
jerabekj jest offline   Reply With Quote