View Single Post
Old 17-03-2004, 11:06   #8
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by rocco
Tak z tvé odpovědi opravdu nejsem moudrá....
Promiň, ale myslela jsem, že jde o barvy v databázi. Ale, že jsou tam chyby jsi, jak vidím, nezaznamenala... Nyní jsou barvy špatně, protože vše přebudováváme. Jen Tě mohu ujistit, že o křížencích Mutara jsme také přemýšleli...

Ale zpět ke Tvému dotazu :

Quote:
Originally Posted by rocco
Chci se zeptat, jaký má smysl v inzerátech a databázi "barva srsti".
Máš pravdu - nyní nehraje žádnou roli, protože všichni (skoro) ČsV jsou "vlkošedí". Proto jsme žádáni, abychom zavedli nové možnosti barev... Takže až skončíme přestavbu, budou již mít barvy smysl a pomohou tak chovatelům a majitelům...

Quote:
Originally Posted by rocco
Jinak by šlo o nestandardní jedince.
Zde máš špatné informace: barva v rodokmenu nehraje žádnou roli (zvláště pro databázi je zcela jedno, co stojí u psa v rodokmenu). Barvu uvádí chovatel při zápisu štěňat, kdy jsou ještě malá a mají štěněcí srst. Takže není možné ještě říci, jakou barvu bude mít ČsV až dospěje. Zda to bude typická "vlkošedá", "tmavošedá" nebo "světlešedá". Npř. já, jako chovatel, mohu při zápisu napsat barvu "růžová", přestože můj pes bude zcela normální a tak bude zapsána do rodokmenu a proto tento zápis nehraje žádnou roli...

Quote:
Originally Posted by rocco
to je možné, ale barva mě nikdy nenapadla sledovat - kromě hnědé Audrey btw. Rocco je hnědší než ona
Dala jsi špatný příklad: Rocco je československý vlčák. Audrey je pouze kříženec s neprokázaným původem. Porovnej prosím Rocca např s Jerry Lee, Ikym, Queris nebo Boltonem. Tam uvidíš barevné rozdíly mezi ČsV...
Co se týká Audrey, že je světlejší to znamená, že se stejně jako její matka mění a za několik let může být bílá???

Quote:
Originally Posted by rocco
jak a kdo rozlišuje barvu srsti ČSV v databázi wolfdogu?
Dosud nikdo. Připravujeme barevnou škálu, která právě pomůže určit odpovídající barevné tóny...

Quote:
Originally Posted by rocco
Rocco a ostatní čévéčka mění barvu srsti během roku a i věkem.
Máš pravdu - barva je závislá na ročním období, krmení a věku. Ale i tyto rozdíly mají své hranice. To, co bude v databázi, bude 5-6 základních tónů, které nikdo nebude moci zaměnit. Nebo snad chceš říci, že světlešedý ČsV se s věkem stane tmavohnědým? Nebo naopak (Mutara jsou v tomto mimo diskuzi)?

Quote:
Originally Posted by rocco
Tak v jakém věku a kdo to u Vás určí - a když sama píšeš, že to nejde z fotky (pak mě odkazuješ do databáze na fotky ???)
Na fotkách, které my děláme, to poznat můžeš... A pokud jde o věk, tak u dospějých psů (2-4 roky) to poznáš zcela určitě.

Quote:
Originally Posted by rocco
a budou Vám majitelé dokazovat, že mají vlkošedé zvíře ?????
Jak jsem již výše napsala: budou k dispozici různé verze "vlkošedé". Takže žádná "růžová", "červená" nebo "modrá". Neměj strach - znám jen velice výjimečně majitele ČsV, kteří s tím mají problém... Mnohem, mnohem více nás o tuto možnost v databázi žádá...

Quote:
Originally Posted by rocco
a i kompetentnější lidi než jsem já, kteří se odmítají na wolfdog registrovat, ale svůj názor napíšou...tak přeposílám názor na toto téma od Moniky Soukupové
Tady bohužel neříkáš pravdu: Monika je na Wolfdog.org registrována (uživatelské jméno: monika) a to mnohem déle, než Ty. Že nechce sama reagovat znamená pouze, že nechce s majiteli ČsV diskutovat...

Quote:
Originally Posted by Monika
Kdo z vás laiků na wolfdogu posoudí
Nejprve musím říci, že tato odpověď mi připadá strašná. Doufám, že se jedná o soukromá slova a nikoliv o slova českého poradce chovu. Mám mnoho kontaktů s dalšími poradci chovu, kteří se plemenem zabývají značně dlouhou dobu. Dosud jsem od nikoho z nich neslyšela podobná slova - každý chovatel od nich dostane rady, tipy nebo doporučení. Nikdo neodpoví "...buď zticha, nemáš o plemeni znalosti, já chovám přes 20 let, jsem poradce chovu a vím jednoduše vše...". A tak očekávám od poradce chovu, že plní svou funkci PORADCE chovu a nikoliv že neustále píše urážlivé příspěvky, jedno zda určené pro známou osobu či, jako v tomto případě, pro někoho, koho nezná.

Quote:
Originally Posted by Monika
V Itálii bývá každoročně předvedeno kolem 100 zvířat.
Jen na speciální výstavě to tak funguje - a to je výjimka. Normálně je na výstavách předváděno okolo 20 ČsV a to jsou prakticky stále ti stejní...

Quote:
Originally Posted by Monika
Mnoho zvířat mohou rozhodčí vidět i v chovatelských stanicích a žádnou jinou barvu, než vlkošedou v Itálii nikdo nikdy nezaznamenal a nestandartně zbarveného jedince neposuzoval.
Myslím, že si nerozumíme... Nejde o výstavy a pár chovatelských stanic (tam jsou sice také extrémně světlí ČsV, kteří jsou skoro bílí, ale přestože nejsou pěkní, můžou být stále ještě označeni za "vlkošedé"). Ty jsi tam už párkrát byla a tak bys měla vědět, že pro uchovnění není žádná výstava potřeba - jednoduše nic. Psi, kteří jezdí na výstavy jsou jen malým zlomkem ČsV v Itálii (i v případě, že je předvedeno 130 ČsV). Ale je tam i několik pseudochovatelů, kteří mají továrny na štěňata s 15-20 ČsV. A o těchto "chovatelích" zde mluvíme...
Nejde o likvidaci chovatelů, to je nesmysl. Ale o podporu správně vypadajících psů s vlčím exteriérem. A jak vypadají evropští vlci, může každý vidět v naší galerii (samozřejmě i s výjimkami - v kategorii "USA" jsou snímky amerických a nikoliv evropských vlků).


Quote:
Originally Posted by Monika
Tmavošedá s maskou je přípustné zbarvení a rozhodně známku nesnižuje. Nikdo z rozhodčích nebazíruje na tom, má-li předváděný jedinec žlutou či téměř bílou podsadu a jestli má ušní boltce více zrzavé než ten vedle.
Ale ne??? Jakého rozhodčího máš na mysli? Už jsem navštívila mnoho výstav a viděla jsem všechny nejdůležitější rozhodčí při posuzování a moje zkušenosti jsou jiné - a byli se mnou i další majitelé, kteří má slova mohou potvrdit. Barva není nejdůležitějším kritériem, protože pro ČsV je důležitější např. vlčí hlava nebo stavba těla. Ale hraje svou roli - někteří rozhodčí říkají, že ČsV má vypadat jako evropský vlk (ti mají mnoho hnědé barvy a velice výraznou masku) a proto tyto psy preferují, protože taková barva dává silný výraz celé hlavě. Ale je to i na opak - nejlepší příklad: vloni v Nitře. Rozhodčí preferoval stříbřitou barvu a všichni psi, kteří měli více hnědé, nedostali lepší známku, než "velmi dobrý" (a to bylo jen kvůli barvě)...
Dosud je konkurence v kruhu ČsV velmi malá - takže je velice snadné určit nejlepšího psa i když se barva nebere vůbec v úvahu (to je můj všeobecný dojem). Ale když se v kruhu sejdou stejně dobří dva jedinci, kteří se budou lišit pouze barvou: jeden bude světlešedý a druhý vlkošedý s hnědou (jako vlk) - potom je jasné, jakého by měl rozhodčí vybrat. Nebo snad ne?

Quote:
Originally Posted by Monika
Kdo z vás laiků na wolfdogu posoudí, který jedinec na fotografii je žlutošedý či již stříbrošedý a nebo prostě jen vlkošedý???
Bude to fungovat určitě lépe, než hodnocení barvy oka při bonitaci. Ano, jasně... já vím. Barvu oka hodnotí dlouholetí zkušení posuzovatelé, kteří mají velké znalosti a nikoliv laici. Pak se ale ptám: jak je možné, že stejný pes obdrží na bonitaci v ČR "bezvadnou barvu" (bez kódu) a týden na to v SR "světlehnědá" (E1) nebo "tmavěhnědá" (E3)? Proč má pes zcela jiný index výšky a formátu v ČR a SR (a bonitace byly dělány několik dní po sobě)? Jak je možné, že jednou má ČsV uši v pořádku (bez kódu) a u jiné bonitační komise "dlouhé uši" (F2)? Znamená to, že jedna z komisí nemá ani ponětí o tom, jak se ČsV na bonitaci má posuzovat?
A to jsem právě chtěla říci: hodnocení je vždy subjektivní. A chyby dělají nejen "laici z Wolfdog.org" ale také respektovaní chovatelé. Jsme žádáni o uvádění barvy a proto to uděláme. A je nám zcela jedno, že v českém průkazu původu stojí pouze "šedá" nebo "vlkošedá". Ale pro lepší posouzení bude zpracována barevná škála. Možná v budoucnosti přijde na řadu i barva oka (přesto, že většina ČsV má barvu bezvadnou). Jestli se Vám to nelíbí, je mi to velice líto, ale to není nic nového ...
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw
Margo jest offline   Reply With Quote