View Single Post
Old 06-03-2009, 12:31   #4
Jenik
Junior Member
 
Jenik's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Location: Praha
Posts: 97
Send a message via ICQ to Jenik Send a message via AIM to Jenik Send a message via MSN to Jenik Send a message via Yahoo to Jenik
Default

Quote:
Originally Posted by alexa View Post
Zde si odpovídáte prakticky sám – cena za vyšetření PENN-HIP je vysoká, provádí ho jak píšete pouze jedno pracoviště. Já vím ještě minimálně o jednom dalším špičkovém pracovišti, kde ho dělají pro diagnostické účely, ale nevím jestli mají povolení nebo atestaci, aby ho mohli provádět za účelem „oficiálního“ vyhodnocování DKK. S tím je to údajně složitější, protože tato metoda je patentována v USA a aby ji mohl někdo „oficiálně“ používat, musí mít (a zaplatit si) potřebná povolení a osvědčení. Také je údajně složitější z hlediska nároků na provádějící personál (expozice RTG záření). Jistě, tato metoda prokáže laxitu KK, u níž je prokazatelná dědičnost – nicméně ani laxní kloub neznamená, že pes nutně bude mít v dospělosti projevenou DKK – záleží totiž i na vnějších vlivech. A to je právě problém současné metody, která zkoumá následek a ne příčinu. Tzn. i nulový pes může být nositelem DKK, protože pokud bude pes i s výraznou genetickou dispozicí k tomuto onemocnění v dospívání držen „vhodným“ způsobem (vhodným je v uvozovkách záměrně), DKK se u něj neprojeví., ale bude ji předávat. Bohužel při současném stavu se obávám, že toto řešení je neprůchodné. Ale můžete dát návrh na tuto změnu prostřednictvím některého z delegátů, kteří budou zvoleni, příští konferenci. Za zkoušku to stojí.
I já vím o dvou pracovišťích tady v republice, která to pro "diagnostické" účely dělá. Měl jste předpokládám na mysli Lukáše Duchka v Praze, a já ještě přidák MVDr. Deckera, ten to dělá taky:-) Ano, problém je v personálu, v ceně, ale právě to, že to dělá jedno pracoviště bych já viděl naopak jako pozitum i vzhledem k tomu, že to provádí prof. Nečas, jehož výsledky vždy byly přesné. U Duchka i Deckera to sice není taková "řacha", ale problém je v tom,že to neuzná FCI, ale dalo by se to dělat jako podpůrný materiál pro CHK. Souhlasím s Vámi, že i PENN-Hip neřeší příčinu, ale důsledek, což řeší naopak právě ten krevní test a dejte mi malinko času, sepíšu Vám o tom veškeré informace a pošlu je jak Vám na mail, tak je hodím sem na stránky.

Kombinace všech těchto možností, ale dává lidem možnost DKK eliminovat. Problém je, že ideální varianta jsou obě tyto vyšetření, ale cena bude dosahovat cca 7 tisíc korun, což je mi jasné, že není legrace.
Jenik jest offline   Reply With Quote