View Single Post
Old 22-01-2007, 13:13   #5
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Zdenku, samozrejme mas pravdu, vycvik systemom permanentneho obesenca, ako som uz spominala, nie je o nicom. Stahovak nefunguje pokial je tah na obojok staly (jedine ze by cielom bolo uskrtit psa, ale to cloveka napadne naozaj snad len v najhorsich emocionalnych situaciach). Ale sklbnutie voditkom je predsa vyraznejsie pri stahovacom obojku (najma pri retiazke este doplnene zvukom), hoci nemusi byt ani silne, ani nemusi psa pridusit. Prave to je problem pri obycajnom obojku ze sklbnutie posobi len na hrdlo, kdezto stahovak by mal posobit po celom obvode (ak je dobry a spravne nasadeny). Navyse trhnutie voditkom vyvolavajuce tah na krk smerom hore a reakciu psa na tah smerom dole (alebo do boku a do boku) je zly aj na krcnu chrbticu.

Na obranu je stahovak samozrejme absolutne nevhodny, pretoze tam by sa prave efekt permanentneho obesenca vytvoril.

K tomu ze pes pozna aky obojok ma - to je pravda. Cielom vycviku je nie, aby posluchal na akomkolvek obojku, ale aby posluchal aj bez obojku. Cukanie voditkom nema byt trest alebo donutenie psa zaujat nejaku poziciu, ale upozornenie, ze dostal povel a ma ho vykonat.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote