View Single Post
Old 22-01-2007, 18:24   #8
Ghost
Junior Member
 
Join Date: Jan 2004
Location: Praha-Východ
Posts: 74
Default

to Evelin:
Quote:
Hmm.. tak neviem, co teraz.. Skrtiaci obojok mi vycvikar doporucil po zisteni, ze moja sucka je dominantna..
Myslím, že pokud ti doporučil výcvikář používání stahováku jen proto, že máš dominantní fenu, snaží si situaci sám sobě (nikoliv tobě a psovi) ulehčit. Z dlouhodobého hlediska se ti podle mě vážně stane to, že pes bez stahováku s tebou bude zametat. Na potlačení dominance je dost jiných způsobů (určitě ti poradí chovatel, od kterého máš fenku nebo někdo zkušený).
Pokud tvoje fenka chápe, kdo je ve smečce šéf a pouze se jí na cvičáku nechce nic dělat, je to o přístupu ke správné motivaci než o dominanci (pojem motivace u čeveček a její popis včetně "historek z natáčení" by byval na knížku ). Z vlastní zkušenosti vím, že naše čevečka nešlapou jako stroje (např. NO nebo BO), ale musí se na ně jemně, s citem a veeeeeeelkou trpělivostí. To si málokterý výcvikář uvědomuje a pokud na čevečko zkusí svoje osvědčené metody, které fungují na jiné psy, bude se nejspíš divit.
Pokud na tebe fenka vyjíždí při hře, u žrádla nebo při jiných příležitostech, budeš si u ní podle mě muset zjednat respekt (to pak ale není problém výcvikáře a cvičáku). Pokud ji naučíš, že bude muset poslouchat na stahováku (právě proto, že fenka bude moc dobře vědět, že když neposlechne, přiškrtíš ji), budeš se hodně divit, až ji ho sundáš a ona bude jak utržená z řetězu. A na stahováku ji celý život nemůžeš vodit.

to saschia:
Quote:
Ale sklbnutie voditkom je predsa vyraznejsie pri stahovacom obojku (najma pri retiazke este doplnene zvukom), hoci nemusi byt ani silne, ani nemusi psa pridusit. Prave to je problem pri obycajnom obojku ze sklbnutie posobi len na hrdlo, kdezto stahovak by mal posobit po celom obvode (ak je dobry a spravne nasadeny).
Mám odlišný názor, to se stává
Shodneme se na tom, že cuknutí obojku nemusí být bolestivé. Musí psa upozornit, že je něco špatně. Podle mě by mělo být cuknutí rychlé a důrazné, aby pes zareagoval okamžitě. Toho se podle mě docílí lépe řetízkovým obojkem bez stahování než se stahováním.
Máš pravdu, že pes má poslouchat bez vodítka, proto se při výcviku používají různé pomůcky jako stopovačka nebo couračka. Podle mě je toto taky důvod proč se vyhnout při výcviku stahováku.

Byl bych nerad, aby z této diskuze vyplynulo, že neustálé skubání vodítkem při výcviku je ta nejlepší cesta, to určitě není. Výcvik je především o správné motivaci, aby pes chtěl dělat to, co chce psovod, nikoliv o drilu.

Zdeněk
Ghost jest offline   Reply With Quote