View Single Post
Old 24-05-2005, 18:38   #26
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

"Zkušený výcvikář", "dlouholetý chovatel" a majitel několika "perfektně vycvičených" psů s mnoha zkouškami právě promluvil.
Ne, nic není tak jednoduché. Samozřejmě, že elektrický obojek nebo ostnáč nepatří do rukou lidem, kteří nemají dostatečné zkušenosti a znalosti (třeba právě panu Kadlecovi zcela jistě do rukou nepatří). Tím se nechci stavět do světla, že já jsem právě tím zkušeným. Tak tomu vůbec není. Pokud jsem někdy v životě použil ostnáč (1x ho měla na krku Nancy a 2x Hoky) nebo elktrický obojek (opět 2x Nancy), bylo to vždy pod dohledem velmi zkušených trenérů a pouze a jen nikoliv pro zjednodušení výcviku ale pro odbourání některých zlozvyků psa, které prostě jinak odbourat nejde. Např. lov zvěře - můžete mít přivolání sebelepší ale pokud pes bude mít dostatečně silný lovecký instinkt, prostě ho od zvěře nepřivoláte, protože v té chvíli prostě nic jiného nevnímá.
Naprosto souhlasím se stanoviskem veterinární správy, skutečně používat elektrické obojky nebo ostnáče jen k tomu abychom urychlili nebo zjednodušili výcvik je trestuhodné. Ale jsou prostě situace, kdy nic jiného nepomůže (právě pro tyto situace byly podobné pomůcky vymyšleny, nikoliv kvůli lenosti nebo neschopnosti psovodů).
Tahle tématika je velice složitá a citlivá. Je velice jednoduché, až primitivní, zjednodušit odpovědi na ni pouze na ano/ne. Pokud Vám někdo radí (a nejen ohledně ostnáčů a elektriky ale obecně s výchovou a výcvikem psa), vždy si předem zjistěte, co se svými psy již dokázal. To je totiž jediné a prokazatelné měřítko jeho odbornosti ...
Pavel jest offline   Reply With Quote