View Single Post
Old 04-11-2003, 23:42   #7
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default Kříženci z Mutary

Vzhledem k tomu, že se s Frantou Hrachem znám osobně, sem tam si napíšeme a Franta mi poslal i několik fotografií kříženců (a samozřejmě mnoho fotografií Lupíny), ráda se tu o ně podělím.
V lednu roku 2003 mi napsal Franta dopis, ve kterém mě žádal o pomoc, zda bych buď nepomohla s umístěním třetího křížence - Árese do plzeňské ZOO, anebo zda o něj nemám sama zájem. Zdůvodnil to tak, že se potřebuje více věnovat výcviku NO Armína a Lupína už je dobře ovladatelná, zatímco Áres potřebuje mnoho času a ten Franta nemá. Ve čtyřstránkovém dopise, přiloženém k fotkám (FRanta je velký spisovatel) jsou pasáže, které by při současné situaci jistě zajímaly všechny zúčastněné.

Cituji:
"Mám v ohradě potomka Lupči a Armína Árese. Jedna fenka je v Praze, byla vychována jinou metodou než jsem vychovával já Lupču a nyní jsem pozoroval, jak se podílí na výchově Lupína s Armínem a bylo toho hodně, co jsem se od nich dozvěděl. Například teď mohu dokázat, že když vlčice nechce a jak se říká nezamiluje se do samce, tak ho na sebe v přírodě nepustí. Když mi ale ptali v Domažlicích, jak to bylo s Armínem, zaváhal jsem jestli a jak to mám říct, ale potom jsem řekl slovo znásilnění, že Lupča se dostala do místa, kde byl výkal od dobrmana s kterým si hrávala a ona takové psy měla vždycky ráda. U této chaty se Lupča vzrušila po očichání toho výkalu, zvedla ohon a začala zamilovaně pískat. Toho využil Armín a teď kdyby byla na volno, tak by lítala kolem chaty, hledala by dobrmana a před Armínem by lehala, ale hlavně by po něm cvakala zubama. Že byla na vodítku omezena a mezi stromky, toho využil a zneužil Armín. Zase, kdybych chtěl já, mohl jsem Armína na povel udržet od Lupči, nebo jak se sprostě říká skopnout ho od Lupči. Ona na mě ale také působila zvědavost když už jsem to dotáhl tak daleko, abych poznal i tento poznatek co bude následovat."

Další, velmi zajímavá pasáž pro všechny, cituji:
"S panem Hartlem jsme chtěli udělat pokus přidat zdravou vlčí kostru do čes.vlč. Podmínka byla, aby byl Armín čistý a udělal jsem s ním rendg.dva. Je čistý. Teď musí být čistý i jejich potomci, jinak z toho nic nebude."

Dopis pokračuje tím, že Áres, třetí kříženec, Frantovi několikrát z ohrady utekl a Franta se tedy snaží najít pro něj nový domov, třeba i dočasně. Při tom se zmiňuje opět o čsv:
"Árese by chtělo zase spousta lidí, ale to jsou arogantní jako ten Aichlér co píše do psa o problémových psech. Co jsem byl na mistrovství republiky s Armínem tam byl a byla tam se mnou i Audrey Lupa. On dával majitelce sto tisíc a že jí ukáže, jak se cvičí a pod. U takových lidí jde o průšvih a také hlavně o zvíře a o moje jméno. Nechci za Árese nic, jen že jsem ho slíbil tady pro č.v. a když tam někoho pošlu s fenkou k nakrytí, tak aby to pro ně bylo zdarma. Je jasné, že první to budu muset projednat s panem Hartlem a s Monikou Soukupů nebo s Jedličkou, až se nějak rozhodnu. Jde mi o udržení Árese v naší republice, hezčí zvíře a zdravější, vychovaným svými pravými rodiči už jen tak v brzku nebude. Ono se zase ale bojí spoustu lidí dát do těch jejjich č.v. vlčí povahu. Dnes jim vyhovuje už psí povaha. Já ale vidím, jak se změnilo tohle plemeno a co se s ním dělá. Na Slovensku se nedělá dysplazie, prosazuje se tam stříbrná barva, přitom by to mělo být aby to vypadalo jako karpaťák, už dnes je vidět široký hrudníky, krátké a silné nohy po psech, delší ohony, kulatější oči, horší srst, delší ucho a spousta dalších chyb."

A ještě kousíček z konce dopisu:
"Áres bude mít papíry, projednávalo se to v Brně na valné hromadě, co jsem se dozvěděl, je tam několik podmínek jako udělat rentgen, očkován je a po roce zase bude."

Jak říkám, celý dopis má 4 stránky a nemá smysl ho tu celý opisovat, ve zbytku povětšině Franta popisuje chování svých zvířat a žádá o pomoc. A konec konců to byl dopis soukromý, určený mě a řediteli ZOO Plzeň. Nyní se ovšem z celé věci stává věc veřejná. Mě to tenkrát dost zarazilo, že by kříženci kanadského vlka s NO bez papírů k nám do chovu? I volala jsem promptně týž den Moniku Soukupovou, která mě víceméně odbyla s tím, co ten Franta blbne a že neví nic o tom, že by se chtěl Árese zbavovat. A že si toho nemám všímat a ona mu zavolá a promluví s ním. Od té doby ticho po pěšině, až teď.

Obrázek nechť si udělá každý sám. Tohle je vyloženě jednání Klubu za našimi zády, za zády nás všech členů.

Mirka

P.S. Áres stále žije v Písku u Franty Hracha, umístění se nenašlo. Aspoň pokud vím já.

P.P.S. Možná jsem měla tento dopis vytáhnout už na schůzi Klubu, ale jak to bývá, ty správné argumenty mě napadnou vždycky až s křížkem po funuse.

Áres


Áres


Armín (NO bez PP)
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote