Thread: Chňapání
View Single Post
Old 08-04-2004, 07:06   #2
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default Re: Chňapání

Quote:
Originally Posted by Jarča
Můj mladý delikvent je jednoduše jako krokodýl, chňape po všem, ...co ale s tím? Chudáci rodiče a roztrhané oděvy :/ Místo psa už cvičím je a stejně to nezabírá... asi jsou málo důslední a nebo je Vlček prostě poslouchat odmítá (to spíš, ale první věc nevylučuji).
Milá Jarčo,
tenhle problém asi řeší nebo řešil skoro každý majitel ČsV. Řešení není možné jednoznačně popsat, protože stejně jako se vším v životě ČsV, přístup je nutné přizpůsobit individualitě psa. Já osobně mám nyní také "mlaďasa" - 7 měsíčního psa a řeším stejný problém. V první řadě to chce důslednost a důslednost. Já klidně nechám, ať mi ruku vezme do tlamy, ale jen při hře a to znamená ve chvíli, kdy o tom rozhodnu já. Jinak, pokud se o něco podobného snaží jindy, je za to trestán. Není asi nutné ho hned válet po zádech a "zašlapávat do země" . Stačí přehrnout pysky přes zuby a zmáčknout až začne kvičet. Vše provázeno povelem "NESMÍŠ" nebo "NEKOUSEJ". Pokud pes přestane kousat a jen ruku olizuje, pak je nutné stejnou intenzitou, s jakou byl trestán, naopak chválit.
Samozřejmě nabídka náhradního předmětu ke kousání je dobrá věc, ale nemyslím, že v tomto případě nějak pomáhá. Kousání do ruky a popř. rukávu (často např pes jakoby "vede" svého majitele, zakousnutý do rukávu) má zřejmě i jiné příčiny a může to být součástí "vítacího rituálu". Tady je třeba rituál upravit podle představ majitele.
Stejným problémem s podobnými přícinami je např. i skákání na majitele při vítání. I to se dá odbourat ale jen trpělivostí a správným přístupem.

Pavel

PS : Nadměrné kousání může mít i souvislost s výměnou zubů, ale jestliže je "mrňousovi" už 5 měsíců, měl by to mít pomalu za sebou.
Pavel jest offline   Reply With Quote