View Single Post
Old 25-02-2012, 10:37   #26
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Quote:
Originally Posted by Hanka View Post
Tady je evidentní snaha, aby byla prodána štěňata jen některé ch. stanice. Margo si myslí, že když bude pomlouvat např. můj chov, jak to činí pilně celý rok především na anglické verzi, tak že lépe prodá svoje štěňata a mně uškodí. Jenže to se mýlí, mně její kecy neublíží. Ale co je horší, že na jiných místech aktivně špiní všechny české psy. Máme tady netypické psy, těžké, ovčákoidní, s černýma hubama,...Smutné něco takového číst.... Pak mají chovatelé prodávat štěňata do zahraničí, když jsou lidi venku z druhé strany krmeni pomluvami o špatných českých psech, viz FB amerického klubu.
http://www.facebook.com/#!/groups/11...group_activity
Hanka, I understand your frustration, but what you write is simply untrue! You are trying to discredit Margo among the Czech breeders in a very mean way!

Somebody from another country a few months ago privately asked Margo which interesting litters she would recommend to him. Later he sent me (and probably a few more people?) the list asking for an opinion about Margo's suggestions. I didn't recommend him any, because I didn't feel competent enough to do so, but on the list among 10 litters from four countries I saw FOUR Czech litters!

It was a private conversation so I cannot display any details or names, but believe me, I have the list in my e-mail box!
__________________

Rona jest offline   Reply With Quote