View Single Post
Old 22-01-2007, 12:59   #4
Ghost
Junior Member
 
Join Date: Jan 2004
Location: Praha-Východ
Posts: 74
Default

Ahoj,

Quote:
Dokonca na vycvik je lepsi ako nestahovaci obojok, lebo jeho cuknutie si pes uvedomi lahsie a rychlejsie ako cuknutie obycajneho.
Dovolím si nesouhlasit se saschiou. Mít nastavený obojek na stahování při výcviku je podle mě zcela špatné a naopak to vyvolává nežádoucí návyky. Pokud nějaký výcvikář používá tuto metodu, osobně bych výcvikáře změnil.
1. Pes pozná, kdy má obojek na stahování a kdy ne. Výsledkem výuky na stahovák budou pouze dvě možnosti. Za prvé - pes bude poslouhat jen, když bude mít stahovák (méně pravděpodobné), za druhé - pes časem na stahovák otupí a nebude cvičit vůbec (podle mě pravděpodobnější).
2. Pokud má pes stahovák, škubnutí vodítkem při chybě psa nepůsobí okamžitě, ale postupně se zvětšující se intenzitou. Tím si pes pomaleji uvědomuje, že něco udělal špatně. Chyba psa při výcviku musí být opravena rychle, krátce a důrazně (např. okřiknutí, povel, škubnutí vodítkem, apod.), aby si pes uvědomil, že je něco blbě. Rychlá reakce vodítkem, pokud je obojek na stahování, je nemožná.
3. Pes automaticky vyvíjí protitah druhým směrem, pokud ho někdo táhne obráceně. A to přesně dělá stahovák, takže když se ti pes vzdaluje při chůzi od nohy a ty škubneš vodítkem na stahováku, pes to zaregistruje dřív, než ho stahovák sevře a automazicky tlačí proti.

Stahovák je donucovací prostředek, který na výcvik podle mě nepatří. Poslušnost i obrana se dělají bez něj. Pokud bude mít pes stahovák na obraně a bude to srdcař, klidně se na něm udusí, jak bude chtít figuranta. Na obranu se naopak používají široké kožené obojky nebo postroje, aby tlak na krk psa nebyl tak ostrý v jednom místě.

Zcela samostatou kapitolou jsou ostnáče a elektrika, o kterých se na fóru píše jinde a do tohoto tématu nepatří.

Zdeněk "Ghost" Havlík
Ghost jest offline   Reply With Quote