View Single Post
Old 03-07-2006, 08:05   #17
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by ČSVlk
...což mi ještě připomnělo "inteligentní" pokus některých lidí na konferenci: zjednodušit si cestu k pracovní kategorii na výstavách a tímpádem cestu k jistému českému titulu. A k čemu vede tohle? Myslím, že jen k sebedegradaci plemene... Chovatelé, to nemáte trochu úcty k plemeni, při té honbě po výstavách? Jděte raději na cvičák nebo toho aspoň nechte
Máš úplnou pravdu. Tahle cesta byla nastoupena již před několika lety (myslím někdy v roce 2001-2002). K titulu českého a mezinárodního šampióna byly potřeba zkoušky na úrovni ZM a vyšší. Pokud si pamatuji, tehdejší česká poradkyně chovu přišla s návrhem, že máme oproti jiným plemenům málo šampiónů a tak bychom měli podmínky změkčit. Konferencí v roce 2003 neprošel návrh na pouhé získání několika CACů nicméně se umožnilo získání titulu český šampión při složení jakékoliv zkoušky i vytrvalostní.
Naštěstí dostatek rozumu projevilo FCI, které v roce 2005 nařídilo pouze zkoušky vyjmenované od úrovně přibližně naší ZVV1 (popř. záchrannářské). ČMKU a náš Klub se nakonec byl nucen tomuto přizpůsobit. Neustálé pokusy (a nejen naše ale např. i slovenského Klubu, který prosazuje pro šampióna uznávání vytrvalostní zkoušky VZ1) o změkčování podmínek skutečně vedou jen k honbě za tituly, které upřímně řečeno vůbec nevypovídají o kvalitě psa a už vůbec o kvalitě chovatelů. Příkladem budiž můj zesnulý pes Hoky z Molu Es, který byl na bonitaci hodnocen P14 a přesto jsem s ním získal titul polského šampióna. Nikoliv kvůli uspokojování svých mindráků nebo ke zvýšení ceny štěňat (Hoky byl nechovný) ale abych ukázal nesmyslnost celého současného systému výstav a úplnou degradaci titulů a hodnocení (výstavní posudky i od českých rozhodčích jsou u mně k dispozici).

Quote:
Originally Posted by ČSVlk
Světlé oko nebo ocas by neměly být preferovány před psem pracujícím na cvičáku a pes, který couvne u kolíku, by měl mít v kódu odpovídající písmeno...
Naprosto souhlasím. A což takhle navrhnout u pracovního plemene pro bonitaci povinný cvik přivolání. Nikoliv zkoušku, nikoliv naučené cviky sedni-lehni -vstaň nebo chůzi u nohy ale jen přivolání, které je základní dovedností pro život psa mezi lidmi. Vy, kteří to s plemenem myslíte vážně, zkuste to navrhnout na podzimních členských schůzích. Uvidíme, kdo se proti tomu postaví .
Pavel jest offline   Reply With Quote