View Single Post
Old 03-07-2006, 10:01   #18
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default

Pavle, zajímavý nápad s tím přivoláním, ale já bych raději stopla chovnost psům bez zkoušky, třeba taková obyčejná ZM (kterou mimochodem ještě nemáme!) by řady plemeníků prokosila jako rychlá smrt. Výsledkem by byla decimace genofondu a to, že by prošli do chovu jen skutečně normální a vyrovnaní psi. Vyloučili by se takoví ti "vyrovnaní", co se sice lísají ke každému, ale když je postavíš proti skutečnému zákroku na figuranta, nebo třeba obyčejné vytloukačce košem (která by se mi na bonitaci líbila mnohem víc), tak stáhnou ocas mezi nohy, zakvílí a utečou. Pak by se vidělo. Skupinka řeší pouze to, že je vidět, jestli pes nenapadá stále. Jinak bojácný pes do přímého kontaktu vytloukačky nepůjde. A odstranila by se tak penalizace některých psů, kteří nesnáší, když se na ně šahá - protože pokud půjdou do akce, je to v pořádku, holt se jen někde něco pokazilo.
...no jak říkám, vzhledem k genofondu jsou zkoušky NYNÍ nereálné. I mě mimochodem stávající situace může naprosto vyhovovat, nevím, proč reptám a dělám si trable na výstavách i s chovem. Do budoucna budu stát za zavedením pracovních zkoušek minimálně pro plemeníky-psy. Protože - ač je to smutné - ČSV podle mne jedou po té pomyslné skluzavce dolů a dolů. Povahy se sice zpravují. Ale ne ve smyslu pracovních psů. Když se tak zamyslím, znám jen málo psů, kteří by cvičili tak dobře, že by každá jejich vyšší zkouška nebyla těžce vydřená.
Ale když je teď nevydřeme z těch psů, u kterých to jde, bude to horší a horší a pak už to nepůjde nikde.
Mimochodem, za nejpřínosnější věc tady považuju seznam plemeníků s uvedeným počtem jejich potomků. Zajímavá čísla. A to už se to od loňska hodně s těmi nulami zlepšilo.
Dayen jest offline   Reply With Quote