View Single Post
Old 11-12-2005, 23:48   #11
livia
Junior Member
 
Join Date: Apr 2004
Location: Senec
Posts: 20
Default

Ahojte ceveckari,
Trosku som sledovala vase forum, tak sa tiez pripojim k tej dominancii.aj ked mozno odskocim od puberty. Dufam, ze mi to nikto nebude mat za zle, len velmi nemam rada slovo, ze ked mame vlkov, tak pocujeme slovo dominantny pes…treba sa s tym zmierit. Zmierit s tym , ze mame dominantne zviera, ktore maximalne prilipne k rodine, ktora ho zivy, ktora sa o neho stara a venujem mu cas a lasku ano…ale!
Ved sa staci pozriet okolo seba.
Dominantnych jedincov najdete vsade…ci su to skutocne ..na slovo vzate sluzobne plemena, ci splocenske plemena…treba vsak odlisovat, kde zviera vyrasta, a za akym ucelom.
Ked budem mat cas, tak budem chodit so psom kazdy den medzi psov a ludi a drilovat ho kolko mozem . Vtedy dokazeme stlmit aj jeho dominanciu. Keby pes, ktoreho majitel sklada skusky a vidime ako chodi s nim bez voditka po sidlisku - sa mu nevenoval, tak tiez nikto nemoze zarucit, ze pes bude ovladatelny aj v troch ci neskorsich rokoch zivota, vobec to nesuvisi v tomto pripade s vlkom. Pre tychto psovodov je to priorita, makat a makat a vymlatit zo psa to najlepsie, co v nom je ( v dobrom slova zmysle). Nidy vsajk nema zaruku, ze to stenata, ktore si kupi, je to naj….ani ten najlepsi pristup mu to nezaruci…
Je velmi vela plemien, ktore sa mozu s dominanciou a podobnymi slovami porovnavat s ceveckom a ani to nemusi byt vlk…ci tzv. krizenec vlka.
Treba si uvedomit, ze mame psa, ktory…ked uvidi v lese cloveka, spozornie a snazi sa chranit rodinu, mame psa, ktory ked na cvicaku pride niekto novy, snazi sa ho podriadit, ktory , ked na sidlisko pribudne niekto novy, musi vyzisti situaciu a zistit co je zac, ktory, ked je doma v zahrade ci pri dome, chrani svoje teritorium ( aj ked si obcas odskoci a chrani ine uzemie), …a to si mozete kupit inu rasu a zistite, ze vam taktiez obzere vsetky topanky, rozkuse vsetko na co siahla vasa ruka, lebo to citi, poskrabe dvere, lebo chce ist za vami a podobne.
Su velmi dominantne plemena, vezmime si napr. pastierskych psov ci malych orechov ci aj male cistokrvne plemena….ci ine sluzobne, vidime cholerikov atd….
Ze mame krizencov vlka, to ano, ale taketo problemy neprezivaju len ceveckari….ale aj mnohi ini chovatelia psov inych ras ( len si to niektori nepriznaju)…Keby som chcela mat psa, ktory je fakt super, nenaha zver, miluje ludi..vstkych, zbornuje vsetky macky, mazna sa s detmi a vyznava im lasku ocami, neposkiabe nabytok ci neznici plot, ked sa vedla hara suka, pride na povel aj bez vycviku…ved staci len sladke slovo….vie mi niekto poradit?
Len na povzbudenie psickarom…no akeho psa by som si kupila?
Tak pa livia
livia jest offline   Reply With Quote