View Single Post
Old 29-03-2005, 01:11   #24
KarelKadlec
Junior Member
 
Join Date: Oct 2004
Location: Praha
Posts: 43
Default

Quote:
PS : Velice se mi líbí i to, že v této diskuzi rozdává rozumy člověk, který psy má v bytě v činžáku a co se týká výcviku, tak ho možná někdy viděl v televizi. Ten jistě má bohaté zkušenosti a může fundovaně poradit, jak s elektrickým ohradníkem a jaké výcvikové metody používat a jaké nikoliv ... Myslíte, že je lepší, když ČsV je chován na zahradě obehnané elektrickým ohradníkem ale kde má možnost celodenního pohybu nebo jeho držení v bytě bez možnosti výběhu?
Také mne, Pavle, napadlo, že mohou moje příspěvky takto působit, zejména pokud to ty správně usměrníš. To však nic nemění na faktu, že opět své tvrzení opíráš o polopravdu. Ta pravdivá část je, že mám psy v Praze v bytě.
Ostatní mírně upřesním. Dětství a mládí jsem strávil v malé vesničce v pošumaví mezi spoustou různých domácích zvířat včetně psů (www.loba.cz/kk/), a v Klatovech vystudoval Střední zemědělskou školu obor chovatel, kde jsem opět získával další informace o chovu domácích zvířat a myslivosti (tady jsou mí spolužáci - www.loba.cz/szts/). Ve studiu chovu a chování zvířat jsem pokračoval na Vysoké škole zemědělské (dnes ČZU), kde jsem poznal Moniku a Alinu.
V současné době máme dvě feny v bytě, ale oba, moje partnerka i já, pracujeme ve vlastním grafickém ateliéru (www.loba.cz), a máme dost času na dlouhé vycházky do Letenských sadů a do Stromovky. Naše feny jsou velmi zřídka samy a myslím, že s námi žijí celkem šťastný život ve velké společnosti lidí a psů. Sportovní a služební výcvik mne nezajímá natolik, abych jej praktikoval, ale život v lidnatém městě vyžaduje kvalitní výchovu, svod a bonitace se bez přípravy neobejdou, a výstavy bez přípravy také nelze. Další praktické zkušenosti mám z doby, kdy jsem jezdil s Frantou Hřibem, Barym a Bertou hlídat ČSAD v Chabrech. Tak to je k tvé poznámce o "něčí odbornosti".
A k oplocení zopakuji, nenašel jsem nikde v zákonech přesnou specifikaci, ale ve škole při Hygieně a bezpečnosti práce nás učili, že pozemek musí být oplocen a označen, pokud se na něm volně pohybují domácí zvířata !bez dozoru!, musí být ještě za jedním oplocením odpovídajícím druhu zvířete s dostatkem pitné vody, při delším intervalu kontroly i krmení, se suchým přístřeškem nebo s možností návratu do objektu. Není to pravděpodobně přesná citace, ale spíše jde o vysvětlení problému. Zejména u tak komplikovaného plemene, jakým Československý vlčák bezpochyby je, musíme důkladně zvážit svoje schopnosti a možnosti, a získat dostatek informací, abychom se vyvarovali nepříjemnostem.
Osobně odmítám jakékoliv elektrické pomůcky určené k výcviku nebo omezování pohybu. Obojky jednoznačně odmítám, protože jejich užití je důkaz neznalosti, lenosti a sadismu majitele. Ohradník nechte honákům skotu, tam snad tak neškodí, ikdyž dobře sehraní psi jsou lepší, ale na to jsou zase líní honáci.
Trochu jsem se tady rozkecal, ale aspoň mohu poskytnout nějaké informace, které nejsou běžně k dispozici.
Karel
KarelKadlec jest offline   Reply With Quote