Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Żywienie i zdrowie

Żywienie i zdrowie Czym żywić wilczaka, informacje o karmach i pomysły na smakołyki, jak szczepić i co robić, gdy pies zachoruje....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 19-02-2009, 18:15   #1
justi
Junior Member
 
justi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: dortmund
Posts: 143
Send Message via Gadu Gadu to justi
Default Badanie na dysplazje

Witam was,

my mamy 4.3 termin na kontrole?! (hm niewiem jak sie to dokladnie nazywa) HD (dysplazia?!)...
zeby bylo wrzystko oki, ale na wyniki musze troche poczekac, bo zdjecia musza byc wyslane do VDH a oni je posylaja dalej do jakiegos tam specjalisty!
jest to w polsce tez tak ze na wyniki sie czeka? czy dostaje sie je prosto od weta.?
a 3. maja idziemy pierwszy raz na wystawe...oje to nie tylko elusi pierwszy raz ale tez dla mnie....
w razie czego
justi jest offline   Reply With Quote
Old 19-02-2009, 18:28   #2
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Prześwietlenmie na HD i ED można zrobić u specjalisty mającego uprawnienia do wpisu do rodowodu. Całosć trwa około godziny i wyniki wraz z wpisem dostaje się odrazu.
Nie sa nigdzie wysyłane. Mozna też zrobić zdjęcia u weta i jechać do takiego specjalisty ale zazwyczaj wszyscy jadą już to zrobić kompleksowo.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 19-02-2009, 18:32   #3
justi
Junior Member
 
justi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: dortmund
Posts: 143
Send Message via Gadu Gadu to justi
Default

hm to tylko u nas takie to skomplikowane....
u nas czeba razem z rodowodem wyslac pierw do VDH a oni posylaja to dalej...do weta tez moge isc tylko do tego co ma zezwolenie od VDH
justi jest offline   Reply With Quote
Old 19-02-2009, 23:41   #4
Agnieszka
Distinguished Member
 
Agnieszka's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Location: Supraśl/Poznań
Posts: 2,513
Default

Grzegorz, to zalezy od miejsca, w naszym przypadku, gdy robilismy zdjecie w Bialymstoku, wynik poznalam od razu, ale musial zostac wyslany jeszcze do Olsztyna w ramach potwierdzenia wyniku przez specjaliste.
Agnieszka jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2009, 00:50   #5
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Quote:
Originally Posted by Agnieszka View Post
Grzegorz, to zalezy od miejsca, w naszym przypadku, gdy robilismy zdjecie w Bialymstoku, wynik poznalam od razu, ale musial zostac wyslany jeszcze do Olsztyna w ramach potwierdzenia wyniku przez specjaliste.
Zgadza sie Agnieszko, ale wcale tak nie musiałaś. Mogłaś pojechać do Olsztyna i zrobić wszystko za jednym zamachem.
To nie zależy od miejsca tylko od chęci, możliwości i czasu.
Ja żadnych zdjęć nie będę robił u normalnego weta, bo jednak wiedze zdobywa sie doświadczeniem, a nie obrazkami w książce.
Co do weterynarzy wypowiadających się na temat zdjęć mam swoje zdanie i przerabiałem je na przykładzie Czambora około 6 miesięcy temu.
Jak był młody miał takie dziwne zachowania, więc poszliśmy do weta. Zrobił badania i prześwietlenie, aby stwierdzić przyczynę. Określenie było jedno dysplazja i zrosty na kościach. Wet nie wziął pod uwagę, ze miał brudną klisze, bo na obu zdjęciach są takie same ślady w innych miejscach i tego, ze pies jest jeszcze za młody, więc tkanka miękka na zdjęciu nie wyjdzie i nie jest do końca wykształcona. Ale było stwierdzenie jedno i zapodane leczenie. Za dwa dni wylądowałem we Wrocławiu i stwierdzono zupełnie coś innego. Radiolog oceniający zdjęcia pokazał mi wszystkie brudy na kliszy i wyjaśnił wszystko dogłębnie. Ortopeda stwierdził, że to kulawizna i to przejdzie z wiekiem i nie należy sie tym przejmować. Jednak dla mnie było to dziwne, ze pies biegnąć siada i zachowuje się jak by, co najmniej dostawał paraliżu, lub nagle kogoś kopie z wyrzutu tylniej nogi, bo stoi za nim. Teraz ma 16 miesięcy i takie objawy już nie występują, a były one przyczyną nadmiernego wzrostu i nie dostatecznego wykształcenia sie Ściegien i połączeń nerwowych z racji wieku. U nas byłem u dwóch wetów i obaj stwierdzili to samo. Na dodatek zdjęcie było zrobione pod innym kontem i nie do końca na jego podstawie można było oceniać czy stawy są dysplazyjne.

Last edited by wilczakrew; 20-02-2009 at 00:53.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2009, 01:12   #6
Agnieszka
Distinguished Member
 
Agnieszka's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Location: Supraśl/Poznań
Posts: 2,513
Default

Akurat nie mialam mozliwosci pojechac 300km dalej do Olsztyna i wydawalo mi sie to wlasciwie bez sensu, ale rozumiem, co masz na mysli.
Agnieszka jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2009, 01:26   #7
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Quote:
Originally Posted by Agnieszka View Post
Akurat nie mialam mozliwosci pojechac 300km dalej do Olsztyna i wydawalo mi sie to wlasciwie bez sensu, ale rozumiem, co masz na mysli.
Bo tak w zasadzie jest to bez sensu bo jeśli masz dobrego weta na miejscu, który zrobi dobre zdjęcia to nie ma to sensu.
Tylko co jeśli wet się pomyli to wtedy nerwy i czekanie jest zbyt stresujące. Ja miałem zły przykład i jednak niepewnosć co do stawów czambora. Kilkakrotnie myślałem nad tymi badaniami i sie zastanawiałem co dalej. Choć we Wocławiu mnie troche uspokoili to jednak ta niepewnosć pozostała.
Dlatego wiem, ze dla Justi jest to też stresujące i to przezywa. Jednak wiem, ze wszystko bedzie dobrze bo jej suczysko to zuch dziewczyna.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2009, 11:25   #8
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

Justyna pisala o Niemczech, a tam oceny wykonanych zdjęć rtg dokonuje komisja. Zdjęcie przesyła się do VDH (niemiecki związek kynologiczny), a tam komisja wystawia ocenę - w komisji zasiaduje kilku wetów, więc szanse na obiektywną ocenę są większe niż w przypadku naszego systemu.

Co do oceny stopnia dysplazji to przynajmniej w Polsce nie ma scisle okreslonych ram, w ktorym momencie jest to np. mocne B czy slabe C wiec ocena jednego weterynarza moze sie roznic od drugiego. To nie matematyka. Dlatego tez ocene pozostawia sie jedynie wybranej grupce, ktora powinna znac sie na tym najlepiej... a w przyszlosci moze sie doczekamy porzadnie opracowanego systemu oceny, choc szczerze w to watpie.
__________________
"It's too bad that stupidity isn't painful.” Anton LaVey
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2009, 15:38   #9
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Ja Przemku też i Niemcy pod tym względem są daleko w przodzie jeśli chodzi o sprawy hodowlane i badanie psów. Choć u nich na badanie się czeka i tak samo na jego ocene to jest ona przynajmniej rzetelna. Ale moze u nas kiedyś będzie lepiej.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 22-02-2009, 17:35   #10
justi
Junior Member
 
justi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: dortmund
Posts: 143
Send Message via Gadu Gadu to justi
Default

hey,
hm nie myslalam ze takie roznice sa,
niestety musialam termin przesunac bo po pierwsze na niemieckim forum mi pisali ze mam czekac az eli bedzie miala 18 miesiecy i co wazniejsze eli dostala cieczke i mowili mi ze wtedy sie nie bada bo wyniki sa gorsze! to jest moja pierwsza suczka, i pierwszy raz zajmuje sie tematem HD.
jest to prawda?
justi jest offline   Reply With Quote
Old 22-02-2009, 22:07   #11
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

Wiesz, na niemieckim forum wolfdoga jest trochę doświadczonych hodowców więc czemu mieliby pisać nieprawdę?
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Old 22-02-2009, 22:30   #12
justi
Junior Member
 
justi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: dortmund
Posts: 143
Send Message via Gadu Gadu to justi
Default

niemowie ze klamia tylko jestem zdiwiona, a na niemieckim forum jak sie cos pyta to sie zaraz szczegulnie po nosie dostaje!
justi jest offline   Reply With Quote
Old 22-02-2009, 23:13   #13
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

A to nie wiedziałem. Ale moim skromnym zdaniem powinnaś poczytać jak to jest w niemieckim związku kynologicznym. Z resztą Przemek już tu pisał i pewnie wie więcej.
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Old 23-02-2009, 10:56   #14
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Moim zdaniem cieczka nie ma żadnego wpływu na takie badanie. Nie jest cieczka w stanie wpłynąć też na jego wynik bo jest to przeswietlenie stawów, a one nie zmieniają się pod wpływem takiego czynnika. Nie wiem natomiast czy w trakcie cieczki mozna podać środki ogłupiające czy usypiające.
Co do forum to na każdym dostaje sie po głowie za niewiedze i jest to standard.
Badanie można robić już od 15 miesiąca, z wpisem do rodowodu, choć nie wiem jak jest to u was w związku bo z tego co wiem macie je obowiązkowe tak samo jak PRA. Zresztą badanie mozesz zrobić w kazdym momencie jako kontrolne i nie zostanie ono wpisane.
Pozdrawiam
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 23-02-2009, 11:14   #15
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by justi View Post
niestety musialam termin przesunac bo po pierwsze na niemieckim forum mi pisali ze mam czekac az eli bedzie miala 18 miesiecy
18 miesiecy to ich zalecenia. Ale oficjalnie mozna przeswietlac od 15 miesiaca...

Quote:
Originally Posted by justi View Post
i co wazniejsze eli dostala cieczke i mowili mi ze wtedy sie nie bada bo wyniki sa gorsze!
Tak, to prawda. Hormony powoduja, ze w czasie ok. miesiaca przed i po cieczce oraz ok. miesiac po porodzie u suk moze wystepowac rozluznienie stawow. Z tego powodu np. OFA (Orthopedic Foundation for Animals) odradza badania suk w cieczce, bo wyniki moga byc rzeczywiscie troche gorsze...
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 23-02-2009, 14:39   #16
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

To ciekawe i warte zapamietania. Po porodzie jest oczywiste, ze stawy mogą być luźniejsze ale, ze wpływ hormonów ma też tutaj zanczenie nie wiedziałem.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 23-02-2009, 15:30   #17
justi
Junior Member
 
justi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: dortmund
Posts: 143
Send Message via Gadu Gadu to justi
Default

dziekuje wam, wlasnie mi jedna to ze stawami tez napisala, (oje mu polski)
ze sie wrzystko rozluznia,
VDH mowi ze robi sie kontrole na dysplazie od 15 miesiaca, ale hodowcy itd. mowia ze lepjej od 18 miesiecy.
wiec poczekam troche i po urlopie pujdziemY na kontrole.
justi jest offline   Reply With Quote
Old 23-02-2009, 17:36   #18
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default

Podczas cieczki podobnie jak w okresie okołoporodowym i tuż po porodzie (ale wtedy z wiadomych względów nie robimy prześwietlenia) w organizmie jest fizjologicznie duże stężenie estrogenów. Estrogeny są odpowiedzialne za uwalnianie enzymów, które powodują rozluźnienie więzadeł miednicy, wrasta przepuszczalność naczyń krwionośnych (stąd obrzęk sromu i gruczołów mlekowych).
To właśnie estrogeny powodują, że więzadła są rozluźnione i wynik może być gorszy niż w czasie międzycieczkowym. To naturalny proces, który jest szczególnie ważny przed porodem żeby rozluźnić spojenie miedniczne i pomóc w porodzie. Podczas cieczki rónież jest dużo estrogenów, więc działają w analogiczny sposób.
__________________
Rybka jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org