Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Cluby & nařízení

Cluby & nařízení Informace o klubech pro ČSV v jiných zemích, nařízení týkající se ČSV a omezení britského Kennel Clubu...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 08-09-2011, 11:40   #81
GabrielaVesela
Junior Member
 
GabrielaVesela's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Dammbach
Posts: 120
Default

no asi mas pravdu, jen to vidim trochu jinak od te doby, kdy jsem skoro znasilnena byla, kdyby mi tenkrat nepomohl jeden clovek. Takze si to klidne rada odsedim ve vezeni, kdyz pes nejakeho psychopata, ktery me s timto umyslem napadne, pokouse...
U Bonitace v Nemecku jsem se figuranta bez obleku ptala, co tam tak dlouho resi u toho stromu a uvazani, ted uz vim co tam resil, chtel se hodne presvedcit, ze retez a uvaz opravdu zabrani jeho pokousani a musim jeste dodat, ze psy nedrazdil nijak extremne, bylo to opravdu male bububu a klacik v ruce...myslim ze i proto, ze nemecti ceveckari nejsou zrovna tak hodne na obrany, snad ani jeden ze psu prihlasenych obrany nedela a presto se nasli 3, kteri to zvladli moc pekne. K tomu vsemu si taky myslim, ze pes asi pozna i na me same, kdy se jedna o opravdove nebezpeci. Moje matka ma doma ustraseneho pudla a kdyz jednou matku ohrozil holi jeji byvaly muz, pudlik vyskocil 1,5 do vysky a prokousl mu ruku. Nedovedu si to vysvetlit jinak, nez ze opravdu citil opravdovost situace 8 adrenalin a opravdovy strach matky a proto takto jednal presto, ze muze matky znal a vlastne s nim byl jinak cely zivot kamarad....
GabrielaVesela jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 11:55   #82
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

To je nezávidění hodná zkušenost..

Naštěstí má na druhou stranu čévéčko tu vlastnost, že už jen jeho přítomnost po boku mnoho lidí od "blbostí" odradí.
__________________
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 13:16   #83
Jana_Schubertova
stín vlka
 
Jana_Schubertova's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Vlčnov
Posts: 56
Send a message via ICQ to Jana_Schubertova
Default

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post
Tudíž tě v tom milé čévéčko nechá a bude naopak předpokládat, že ty ochráníš jeho. Dokonce už jsem slyšela i o případech, kdy se čévéčko přidalo na stranu silnějšího - útočníka.
Troufám si tvrdit, že pokud má psovod se psem zdravý, normální vztah (a dosáhnout jej není žádná věda ani umění), nikdy se pes nepřidá na stranu útočníka!
Jana_Schubertova jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 13:19   #84
mája
Junior Member
 
mája's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Blansko
Posts: 140
Send a message via ICQ to mája Send a message via Skype™ to mája
Default

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post
Dovolím si drobnou poznámku ke dvěma věcem: jedna technická - já být figurantem, tak ke psovi bez obleku nejdu Jasně, že si to pes spojí a figuranta si pamatuje jako někoho, do koho si může kousnout.
A druhá věc - ze zkušenosti nejen mé - čévéčko je silně hierarchicky založené - to všichni víme - a mělo by tě považovat za alfu. No a alfa je ten nejvyšší, nejschopnější a nejsilnější, takže si má své problémy řešit sám. Tudíž tě v tom milé čévéčko nechá a bude naopak předpokládat, že ty ochráníš jeho. Dokonce už jsem slyšela i o případech, kdy se čévéčko přidalo na stranu silnějšího - útočníka.
To jen tak, abys nebyla zklamaná, až tě čévéčko nebude samo od sebe ochraňovat na ulici. Jestli to po něm chceš, budeš ho to muset naučit.
To ale nemá nic společného s bonitací (lépe řečeno nemělo by mít). Tam se hodnotí vrozená povaha psa, ne to, co má naučené ze cvičáku. Ovšem, je to trochu utopistická představa, protože to bychom žádné čévéčko nesměli pustit na cvičák dřív než v 18 měsících a to už by bylo trochu pozdě. Takže čévéčka, co chodí na cvičák a dělají tam obranu mají trochu "výhodu".



Jo a ještě drobnost. Když tvoje čévéčko při obraně tvé osoby útočníka pokouše, trestaná budeš ty. Ať žijí naše zákony. Tak na to pozor.
Marianko, tak nevím jaká je tvoje zkušenost, ale z vlastní zkušenosti vím, že v případě čsv vyhodnotí situaci tak že potřebuješ ochranu, tak zaútočí a nic to nemění na tvém postavení jeho pána...
__________________
Marie


http://www.cswolfdog.net
mája jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 13:37   #85
GabrielaVesela
Junior Member
 
GabrielaVesela's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Dammbach
Posts: 120
Default

Majo to si myslim take...:-) Proto mi pripadala v Nemecku bonitace s civilem uplne v poradku i presto, ze psy zde k obrane vedeni nejsou. Nebyl tam zadny, ktery by stahl ocas a chtel uteci, nekteri jen cukli ale pak se hned otocili s vyrazem zvedavosti zpatky, jeden z nich byl uplne v klidu ( asi to nevyhodnotil jako opravdovou hrozbu ) a jeden z nich opravdu po civilu vystartoval. Rozhodci upozornila majitele, ze psa mohou motivovat, coz ale nikdo nedelal.
Ja mam ted doma obycejnou labinku, ktera miluje lidi ale naucila jsem ji stekat na povel a pokud jsme nekde na vandru a vecer se priblizi cizi clovek, hrozi jako prava obranarka a myslim ze i ona by byla schopna pomoct, kdyby slo o krk...
Kazdopadne chci o vikendu zkusit stejny postup, jaky jsem videla u bonitace a zjistit, tak jakou povahu by pak dostala labinka :-), protoze verim, ze pokud ji povzbudim, neschova se za mne a presto doma nemame problemy i kdyz jsem jeste porad v prvni lekci vycviku ( nerusive prostredi ) protoze jsem ji adoptovala a ona do 2,5 let zila v anarchii, bez vycviku a byla jen rozmazlovana...takze jeste mame co delat, ale vztah uz mame urcite, protoze fenka miluje pracovat a nenavidi nudu...
GabrielaVesela jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 13:39   #86
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Já jsem se naštěstí nikdy nedostala do tak vyhrocené situace. Ale párkrát jsem měla tu čest a smůlu poznat vlčí mazanost. Tím samozřejmě nechci říct, že by všechna čévéčka byla stejná. Především ale vlčák chrání sám sebe, někdy v to zahrne i psovoda.
__________________
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 14:57   #87
sdivokoukrvi
Member
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 674
Default

Taky mám zkušenost, že mě Arya normálně nehlídá. Když jdu po ulici a někdo mě obtěžuje, stoupne si ke mě a čeká až to vyřeším. Pokud si ten někdo, troufne vůbec přiblížit.
Ale asi před 3 měsící jsme byli s Aryou na výletě za mým tátou a jeho kamarády, kteří byli rybařit. No a jak už to bývá, měli nějaký alkohol v sobě a já si z nich dělala srandu, no a strejdu nenapadlo nic lepšího než na mě při obědě vylítnout, chytnout pod krkem a zařvat u toho. Jenže Arya ho viděla poprvé v životě, a došla k závěru že mě ohrožuje, takže mě začla bránit. Což mě více než překvapilo, nic mu neudělala, ale docela rychle se vynořila z pod stolu a s hnusným vrčením si mi stoupla na klín, takže měla zuby kousek od jeho obličeje, takže mě strejda pustil a ona šla zas spát.
Od téhle zkušenosti si říkám, že kdyby něco tak snad vní tu oporu mít budu
sdivokoukrvi jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 15:06   #88
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

To je asi případ od případu, ale rozhodně bych souhlasil s Janou. Pokud u dnešních ČVček pes ještě pomůže útočníkovi, tak tam rozhodně zdravě postavenej vztah nebude.

Ona právě ta reakce psa na útok je u každýho jiná. Dovedu si představit, že třeba Mašké je ten typ co počká na tvoji reakci, u mě Beruna je to samý, ale Akkon je jinej. Nejen že by bránil sebe, psovoda, ale tak nějak má smysl pro klid a pohodu a má tendenci si to i vynucovat. Ovšem taky podle nálady. Už sem zažil pár případů, kdy někde někdo někoho mlátil, tak jsem šel zjistit proč a pomoct slabšímu. Většinou stačilo tam se psem přijít a zeptat se co se stalo a útočník nejen že toho nechal, ale radši rychle zmizel. No a když sem šel takhle naposled mezi partu teenagerů, kteří stáli okolo a koukali jak jejich dvoumetrovej kápo mydlí kluka o dvě hlavy menšího, tak mě Akkon poprvé dobře vypek. Bez jakýhokoliv zájmu si čuchal po zemi a čekal až si to vyřídim
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 15:15   #89
GabrielaVesela
Junior Member
 
GabrielaVesela's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Dammbach
Posts: 120
Default

no vidis, myslim ze jsou dost inteligentni na to, aby poznali, kdy si pomuzes sama ( nejake obtezovani jeste neni takova velka hrozba ), nebo kdy uz ti jde nekdo po krku, ze pomoc potrebujes...myslim ze pes to proste pozna...pozna kdy jsem jeste silna sama a kdy uz potrebuji pomoct. Jako mala holka mam zazitek s fenou NO, ktera treba jednou na piskovisti udelala tohle : bratranec se proti me naprahl lopatkou a ona, protoze vedela, ze deti jsou pohoda, ho nekousla do ruky ale ladne mu skocila po te lopatce a odnesla ji. pochopitelne jsem to pozdeji, kdyz mi bylo asi 10 zneuzivala o velikonocich, to si nikdo ani netroufl me vysupat..Dodam ale, ze mela perfektni vycvik, bratr ji tenkrat dostal od znameho. Fena byla cvicena na stopu a obranu a me sice nebrala jako alfu, ale presto poslouchala znamenite, takze si rodice mohli dovolit nechavat ji se mnou chodit na prochazku bez dospelych. Mozna to bylo riskantni, asi bych to jako rodic v dnesni dobe nedovolila, ale tenkrat to tak proste na venkove tak bylo a musim rict, ze meli stesti, fena nikdy nic neprovedla, naopak me vytahla i z vody, kdyz jsem zkousela led atd. proste spoustu zazitku z detstvi, na ktere nikdy nezapomenu...byla vlkoseda a asi proto jsem se pri seznameni s ceveckem okamzite musela zamilovat do teto rasy...
GabrielaVesela jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 15:18   #90
GabrielaVesela
Junior Member
 
GabrielaVesela's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Dammbach
Posts: 120
Default

Undertaker ...v pripade Akkona, ale prece neslo o jeho smecku, co by se teda staral, kdyz neslo o krk, teda o tvou hlavu ?
GabrielaVesela jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 15:37   #91
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Jenže tohle zrovna dovedu do situace kdy mi o ni jít může... a když on udělá, že tam není, tak to jenom nahrává tomu, abych dostal po čenichu i já. Jak by se choval potom už je věc druhá. Ale právě jeho smysl pro klid pořádek a pohodu v těchhle situacích vždycky vyhrával až na tu poslední zkušenost. Jednou se stalo, že útočník neunesl, že mu kazím zábavu, udělal dva kroky směrem ke mně, ale ikdyž můj pes prakticky necení, tak stačilo zvednout ocas a vyloudit jenom klidný zabručení a bylo vyřešeno.
Jinak ne že by děti vyloženě nesnášl nebo je dokonce pokousal, případně nekdy udělalo nějaký něco jemu, ale když třeba pobíhaj po vlaku, křičej u toho, vztekaj se... prostě dělaj něco co je nepříjemný i mně a řikám si, že ty rodiče prostě nechápu, tak si na ně třeba štěkne nebo něco, ale dá prostě najevo, že tohle se mu nelíbí. Stejně to dělá i s aktivníma opilcema, nebo právě když někdo někoho někde mlátí. Vždycky mi to přišlo adekvátní situaci, ale když přede mnou stoují dvoumetrovej připitej puberťák taktéž naštvanej, že sem mu zkazil zábavu, tak mi jeho čumák vraženej do země a nepřítomnej pohled nepřišel zrovna vhod
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 19:17   #92
Jazzinka
Junior Member
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 74
Default pro upřesnění

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post
Jo a ještě drobnost. Když tvoje čévéčko při obraně tvé osoby útočníka pokouše, trestaná budeš ty. Ať žijí naše zákony. Tak na to pozor.
Marianko, pro upřesnění - v případě útoku na tebe se stíhání fakt bát nemusíš. Pokud někdo ohrožuje tvoje zdraví nebo život, jsi oprávněna použít prostředky, které hrozbu odvrátí. A to samozřejmě i silnější než jaké použil on (jinak se ostatně 50kg dívka asi chlapovi neubrání). Jediným problémem může být, že útočníka nesmíš zranit, když už je na útěku, tedy psa musíš včas odvolat.
Ta odpovědnost za pokousání připadá v úvahu jen v případě krádeže, tedy když dotyčný poškozuje "jen" tvůj majetek, ale ty poškodíš jeho zdraví, které je vnímáno jako vyšší hodnota.
Jazzinka jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 19:59   #93
Anathema
Junior Member
 
Anathema's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Brno
Posts: 96
Default

Quote:
Originally Posted by Jazzinka View Post
Marianko, pro upřesnění - v případě útoku na tebe se stíhání fakt bát nemusíš. Pokud někdo ohrožuje tvoje zdraví nebo život, jsi oprávněna použít prostředky, které hrozbu odvrátí. A to samozřejmě i silnější než jaké použil on (jinak se ostatně 50kg dívka asi chlapovi neubrání). Jediným problémem může být, že útočníka nesmíš zranit, když už je na útěku, tedy psa musíš včas odvolat.
Ta odpovědnost za pokousání připadá v úvahu jen v případě krádeže, tedy když dotyčný poškozuje "jen" tvůj majetek, ale ty poškodíš jeho zdraví, které je vnímáno jako vyšší hodnota.
A jak je to s cvičeným psem k obraně? Posuzuje se to přísněji? Mám tím na mysli paralelu když se pěstmi brání člověk s např. černým páskem (považuje se to za boj se zbraní a tedy za nepřiměřený útok - trestně stíhán je pak on, ačkoliv první ránu dá útočník bez pomyslné zbraně) a člověk bez umění boje
__________________
www.bran.estranky.cz
Anathema jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 21:03   #94
Jazzinka
Junior Member
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 74
Default

Quote:
Originally Posted by Anathema View Post
A jak je to s cvičeným psem k obraně? Posuzuje se to přísněji? Mám tím na mysli paralelu když se pěstmi brání člověk s např. černým páskem (považuje se to za boj se zbraní a tedy za nepřiměřený útok - trestně stíhán je pak on, ačkoliv první ránu dá útočník bez pomyslné zbraně) a člověk bez umění boje
Tak zrovna nutná obrana je v praxi dost komplikované téma a posuzuje se zásadně velmi individuálně. Sportovní obrany bych jako přitěžující okolnost nevnímala, protože správně při nich pes není cvičen k agresi ale pracuje na základě kořistnického pudu (mmch. známé dobrmanka měla IPO2 a když byla známá napadena, jen štěkala a skákala kolem). S TARTem už by to bylo trochu na hraně.
Ale především vždycky jde o to, že nutná obrana nesmí být "zcela zjevně nepřiměřená". Neboli pokud týpek s černým páskem pošle do bezvědomí někoho, kdo mu nadával a třeba ho kopnul do holeně, bude to exces z nutné obrany. Pokud na něj ale půjdou dva chlápci (nebo jeden třeba s nožem) a on je sejme, bude to velmi pravděpodobně v pohodě. Stejně tak se psem: Pokud do metrákovýho chlápka strčí ožralá ženská a jeho čévéčko jí skočí po krku, bude to hodnoceno jinak, než když křehkou dívku o půlnoci v parku někdo přepadne (nebo jí třeba i jen poklepe na rameno, že chce cigáro, a ona to bude vnímat jako přepadení).
Takže bych se fakt soustředila primárně na to, aby pes útočníka nepronásledoval nebo nějak zle nedodrbal, když už leží na zemi. Možná je lepší obrany dělat a mít spolehlivou pouštěčku než je nedělat a pak v krizi řešit, jak udržet psa.
A ještě dvě poznámky:
a) i kdyby to dopadlo zle, pravděpodobně by z toho byla jen podmínka
b) čévéčko je celkem solidní odstrašovací prostředek a útočník si obvykle rozmyslí, jak moc chce testovat jeho schopnosti
Jazzinka jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 22:27   #95
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Mašké je ten typ co počká na tvoji reakci
Mašké nebude na nic čekat, protože kdo uteče, vyhraje. Mašké je ale neskrývaný submisiv a nic jiného se od ní neočekává. (Takže ji do toho netahej! )
__________________
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 22:34   #96
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Quote:
Originally Posted by Jazzinka View Post
Marianko, pro upřesnění - v případě útoku na tebe se stíhání fakt bát nemusíš. Pokud někdo ohrožuje tvoje zdraví nebo život, jsi oprávněna použít prostředky, které hrozbu odvrátí. A to samozřejmě i silnější než jaké použil on (jinak se ostatně 50kg dívka asi chlapovi neubrání). Jediným problémem může být, že útočníka nesmíš zranit, když už je na útěku, tedy psa musíš včas odvolat.
Ta odpovědnost za pokousání připadá v úvahu jen v případě krádeže, tedy když dotyčný poškozuje "jen" tvůj majetek, ale ty poškodíš jeho zdraví, které je vnímáno jako vyšší hodnota.
No jo, to je možná na papíře a vypadá to hezky, jenže v naší zemi se na to, co je na papíře moc nehledí. Pokud to není papír s xichtem a číslem s hodně nulama...
__________________
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org