Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Různé

Různé Vše o československých vlčácích...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 17-04-2006, 11:55   #1
Tyrman
Junior Member
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1
Default ČSV

Zdravím! Chtěl bych si koupit psa, nejraději bych právě ČSV, přečetl jsem toho o něm strašný kvantum literatury. Co jsem kde sehnal. Užuž jsem byl rozhodnutej oslovit nějakého chovatele, ale pak jsem se musel odstěhovat do paneláku, tak jsem se na to vykašlal. Nemám zase tak velké zkušenosti s výchovou psa, ale něco málo za sebou mám a proto doufám, že se tu najde někdo, kdo by mi poradil. Nedávno jsem totiž mluvil s jedním majitelem zverimexu a ten mě od ČSV zrazoval a to opravdu hodně. Že prý nemají kvalitní osobnost, že jsou moc plaší, že nejdou pořádně vychovat, že jsou nevyrovnaný a bojácný, že Belgický ovčáci jsou tisíckrát lepší a že všechno, co se píše v knihách je prý nadsazené aby se plemeno ČSV popularizovalo. Chtěl bych slyšet i OBJEKTIVNÍ názor někoho, kdo má s ČSV zkušenosti, protože onen člověk mi tvrdil, že cvičí psy od roku 1983 a že je tedy odborník. Já se nechci poušťět do něčeho, co by bylo nad moje síly, takže pokud je tu někdo ochotný mi v krátkosti poreferovat od povahových vlastnostech ČSV, tak mu budu velmi vděčný. Díky Tyrman
Tyrman jest offline   Reply With Quote
Old 17-04-2006, 14:59   #2
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Ahoj, pokud chceš opravdu objektivní názor, budeš si ho muset udělat sám. Vše, co tady bude napsáno, budou názory a zkušenost majitelů a chovatelů ČsV a ty, jak tvrdí ten cvičitel o kterém píšeš, mohou být zkreslené protože se budou snažit propagovat ČsV.
Doporučuji se účastnit nějaké akce s ČsV a udělat si vlastní obrázek. Nejbližší máme 1.5.2006 na Řípu.

Pavel

PS : Mám strašně rád lidi, kteří se chlubí tím, od jakého roku cvičí psy a považují se proto za odborníky a potom řeknou jedno plemeno, které je "nejlepší". Pokud by tomu tak skutečně bylo, ti kteří pracují s jinými plemeny jsou tedy neumětelové a amatéři ...
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 17-04-2006, 21:11   #3
BrunhoferovaV
Junior Member
 
BrunhoferovaV's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Praha 10
Posts: 52
Send a message via ICQ to BrunhoferovaV
Default

Ahoj,
tak já jen přidám poznámku, že mám ČsV i BO (ale varietu tervueren, tak nevím jestli pán "odborník" neměl na mysli spíš pracovní malinoise) a myslím, že jsou si povahou dost podobní - citliví.
Jinak doporučuju to co píše Pavel, vyslechnout si kde koho, podívat se, pohladit.
BTW - obě mám v paneláku, na zahradě by se stejně nudily.
BrunhoferovaV jest offline   Reply With Quote
Old 17-04-2006, 22:09   #4
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Ahoj Tyrmane, přijeď. Bydlím v okrese Chomutov, uvidíš několik povah, typů, obě pohlaví. myslím, že jsem docela objektivní člověk, ukážu ti, co je na každém psovi dobrého a špatného. Napiš, domluvíme se. Hanka
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 17-04-2006, 23:03   #5
Monika
Junior Member
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 346
Default

Povahy u čsv jsou otázkou spíše individualit, než plemennou příslušností. Možná se dotyčný „cvičitel“ setkal s čsv takovým, jaké popisuje, já také….ale na rozdíl od něj, jsem se setkala i s desítkami zvířat s vyrovnanými povahami, s čsv cvičitelnými a zvládnutelnými. Plemeno prodělalo velký posun ku předu a opravdu plachých a obtížně zvládnutých zvířat, je dnes velmi málo. Postupná selekce a domestikace dělá původně z vlčích kříženců zase jen „ PSY“ :0) celkem úspěšně.
FCI registruje přes 360 čistokrevných plemen a všechna plemena mají své obdivovatelé a zastánce… Snad každá lidská povaha si toho svého určitě najde..
Navštivte nějakou výstavu či akci, objeďte si chovatele…….a při samotném výběru přeji šťastnou ruku :0)
Monika
Monika jest offline   Reply With Quote
Old 18-04-2006, 13:30   #6
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Quote:
Originally Posted by Greya
CSV je nevhodny do panelaku. Potrebuje vela, vela pohybu. Kedze je inteligentny, tak si bude hadat nejaku cinnost a znici ti vsetko, co sa bude dat.
Quote:
Originally Posted by Greya
Stala nas strasne vela nervov, kopec znicenych predmetov na dvore, topanok, metiel, hadic, kablov, ale jej vernost, inteligencia a vznesenost to vynahradza.

Jaky rozdil je mezi CSV, ktery zryje zahradu, znici vse co na ni najde a mezi CSV, ktery doma v byte sezere nekolik uterek, rozkouse nekolik pantofli a krade ponozky? Podle me naprosto zadny. Oba se musi naucit, ze krast a nicit veci nesmi a naopak ze se maji realizovat hryzanim a nicenim vlastnich hracek, pripadne psich dobrot (jako jsou veprove usi, ocasky, nozky atd).

Prvotni duvod, proc CSV nici veci, je bud ten, ze se nudi, nebo se tak snazi prekonat uzkost z odlouceni od pana. Je treba psa zvyknout a naucit na fakt, ze pan odchazi do prace, ale ze to neni konec sveta a ze se po urcite dobe zase vrati. A to se musi naucit kazdy pes bez ohledu na to, kde bydli.

Troufam si tvrdit, ze CSV se sam na zahrade nudi zrovna tak, jako CSV ktery je sam doma v byte. Navic mnohy majitel CSV s domem a zahradou casto hresi na to, ze pes ma prece zahradu a tak nemusi chodit tak casto na prochazky. Zatimco majitel CSV, ktery bydli v byte, s nim musi ven nekolikrat denne, z toho minimalne jednou aspon na hodinu (lepe dve hodiny). A to nemluvim o tom, ze CSV zijici s panikem v byte s nim ma mnohem vice kontaktu, nez pes ktery bydli na zahrade.

Take mi neni jasne, proc by pes v panelaku nemel mit dostatek pohybu. Naopak. Prave proto ze je v panelaku, musi s nim jeho majitel ven na dlouhe prochazky, at je pocasi jake chce. Kolik tak asi pohybu ma pes zavreny v kotci na zahrade?

Bydlime v byte 2+1, mame dve feny CSV, kocoura a uzovku. Holky jsou denne venku cca 2-3x na malou prochazku a jednou na velkou (1-2 hodiny). K tomu dvakrat tydne cvicak a o vikendech dlouhe vylety. Myslim si, ze kdejaky zahradni pes jim muze zavidet.
__________________
:: :: :: Cira & Ali & Tulip :: :: ::
http://vlcisen.mirkawolf.com
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 18-04-2006, 13:38   #7
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default čsv

náš pes má zahradu, ale nejspokojenější je s námi v bytě ( na gauči nebo pod stolem). Znám pár ČsV , kteří jsou v paneláku a jsou spokojení. Ono se s nimi musí aspoň 5x ven, kdežto ten na zahradě v kontaktu s pánem zas až tak není a na procházku ho třeba ani denně nikdo nevezme.
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Old 18-04-2006, 13:43   #8
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default

Mirka mě předeběhla, napsala jsem zkrácene to samé, takže můj přispěvek je zbytečný.
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Old 18-04-2006, 13:58   #9
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Mezi jednotlívými povahami čévéček existují velké rozdíly, ale jedno mají myslím společné:Jsou více,než ostatní psi,citliví na zacházení ze strany majitele.Jakoukoli nespravedlnost těžce snášejí a z každé si dovedou vzít velké ponaučení pro příště.Z tohoto pohledu kladou na své majitele větší nároky než jiná plemena.Při výcviku nutí psovoda neustále přemýšlet a to hlavně díky své inteligenci a vlastnímu názoru na věc.Na druhou stranu je pravda,že za lákavý pamlsek, často svá původní rozhodnutí v mžiku přehodnotí.
Co se týče temperamentu - jsou opět mezi jednolivými zvířaty velké rozdíly.Náš Agar se spokojí s "průměrnou"procházkou,zatímco Tajga se nespokojí ani s nadprůměrnou,a pokud bych jí chtěla unavit,musela bych pravděpodobně brázdit nouzovské lesy celé dny(možná i noci) a to velmi svižným tempem.
Takový pohled,jaký vám skýtá přírodou se pohybující čes.vlčák,vám jiné plemeno těžko nabídne.
(Samozřejmě nemám na mysli střemhlavý úprk za srnou,či zajícem )
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 18-04-2006, 14:04   #10
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Mirkawolf1
...mame dve feny CSV, kocoura a uzovku. Holky jsou denne venku cca 2-3x na malou prochazku a jednou na velkou (1-2 hodiny). K tomu dvakrat tydne cvicak a o vikendech dlouhe vylety.
Mirko,na čévéčka slušný,na užovku fakt dobrý
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 18-04-2006, 15:23   #11
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Quote:
Originally Posted by sedivak
Mirko,na čévéčka slušný,na užovku fakt dobrý
Jo, uzovka je taky holka. Ale zustava doma v terarku. Kocoura jsme parkrat ven vzali, on si mysli, ze je taky pes. Ale na voditku to moc neumi On je presvedceny, ze my mame chodit kam chce on. Tak to vis, to se daleko nedojde.
__________________
:: :: :: Cira & Ali & Tulip :: :: ::
http://vlcisen.mirkawolf.com
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 18-04-2006, 16:07   #12
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Chtěla jsem taky napsat něco o čsv v paneláku, ale Mirka mě předběhla, to bylo přesný. Pár našich štěňat je v bytě a já jsem jen ráda. Vždyť vlčák je "smečkový" a smečka je taky rodina. Ti panelákoví mají vesměs super povahy a vztah k cizím lidem je taky lepší. Takže pes do bytu- jednoznačně ANO.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 18-04-2006, 19:17   #13
KarelKadlec
Junior Member
 
Join Date: Oct 2004
Location: Praha
Posts: 43
Default

No, my dvě s tetou Cabalou žijeme v centru Prahy v činžáku, naši krmiči nám nechali celý jeden pokoj na spaní a každý den chodíme na jednu až dvě vycházky tak na hodinu až dvě a dvakrát jen vyvenčit, tak na půl hodiny. Nejméně jednou týdně za námi přijede kamarádky Bela z Vinohrad nebo Esta z Hájů a to si terprve užijeme volnosti, běhání, hrabání a plavání, protože s námi naši krmiči chodí k Vltavě za Stromovku, kde je opravdu fajn. Dost často jezdíme za naší chovatelkou Monikou, u které bydlí moje matka Go-Go. Někdy také zajdeme do restaurace Na Mělníku, kde nás mají všichni rádi a dávají nám různé pamlsky nebo dokonce i líznout pivní pěny (tu mám obzvlášť ráda .
KarelKadlec jest offline   Reply With Quote
Old 19-04-2006, 10:02   #14
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default ČSV

Restaurace Na Mělníku je v Praze nebo na Mělníku? Kdyby byla na Mělníku, Qeron by klidně dělal mladší sestře doprovod!
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Old 19-04-2006, 18:34   #15
KarelKadlec
Junior Member
 
Join Date: Oct 2004
Location: Praha
Posts: 43
Default

Restaurace Na Mělníku je v Praze na Letné a tak jednou týdně tam posedíme
Musela jsem se zaregistrovat celým jménem, protože mi nefunguje heslo na Snehurka. Nikoho nepodezírám, jen bych ho chtěla zpět. Prosím na [email protected], díky Pavle
KarelKadlec jest offline   Reply With Quote
Old 03-01-2007, 09:38   #16
Jats
Junior Member
 
Jats's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Šumice Brno venkov
Posts: 139
Send a message via ICQ to Jats Send a message via Skype™ to Jats
Default

Všechny zdravím, těší mne že se tu tolik píše o tom že pes v bytě není týraný chudáček,
bydlím v bytě, za panelákem je les aq lány polí až na Kunětickou horu,řeky a rybníčky, ale kdekoliv jsem se zmínila mezi lidmi že chci ČV bylo to jak kamenování-ve škole mají skoro všici NO se sportovním výcvikem, a když jsem si dovolila říct že ho chci mít u mne v malém bytě tak mne málem zlinčovali, chjo, přitom si myslím že není umění mít psa na zahradě jak fotbalové hřiště a vídat se s ním jen při krmení jak se to často praktikuje u *vesnických páníčků* ale vysvětlete to někomu...
Jats jest offline   Reply With Quote
Old 03-01-2007, 11:36   #17
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

to jats: tak toto poznam... "skuseni" psickari ma odhovaraju, vraj je to pes nanic... a do bytu? to ludia zalamuju rukami a myslia si o mne, ze som tyran a pes je chudak nad chudakov. moj nazor je asi taky ako mirkawolf - pes v byte sa ma veeeelmi casto ovela lepsie ako pes na zahrade. je so svojim panom, ma kopu kontaktu a niekedy aj viac pohybu ako ten v kotci... preto si tiez myslim ze pes do bytu kludne. a co sa tyka nicenia - je jedno ci pes nici zahradu alebo byt nie?
leila jest offline   Reply With Quote
Old 03-01-2007, 11:47   #18
Jats
Junior Member
 
Jats's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Šumice Brno venkov
Posts: 139
Send a message via ICQ to Jats Send a message via Skype™ to Jats
Default

leilo děkuji za povzbudivou odpověď, pohyb pesan mít bude, ráda jezdím na kole tak bych to viděla na bikejorning a caniscross, už se strašně těším až s ním budu lítat na koni širými pláněmi
Jats jest offline   Reply With Quote
Old 03-01-2007, 16:16   #19
borislav
Junior Member
 
borislav's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Nitra
Posts: 84
Default

Pozdravujem všetkých,
Mirka, Radek ... povedali všetko, bez zovšeobecňovania. Pri výbere psa je to skoro ako s výberom životného partnera. Záleží predovšetkým na konkrétnej dvojici ( iný počet členov svorky ). Keby som počúval rady svojich „skúsených“ pri výbere svojej životnej partnerky a ona svojich „ skúsených“ asi by som zavýjal ako vlk samotár. Teraz to ťaháme spolu už 30 rok. Vybrali sme si v rámci možností priestor a spôsob aký vyhovuje nám. Pokiaľ boli dohodnuté pravidlá bremenom, vyriešili sme to.
Náš ČSV je riadny ..... Snažím sa ho presvedčiť, že na noc musí z domu von strážiť a cez deň zasa ja musím ísť zabezpečiť potravu. Čas medzi tým patrí svorke. Obidvaja máme tvrdé hlavy, takže to riadne iskrí, najmä keď vonku mrzne.
V noci huláka po záhrade, viac sa vyspím, keď mi on spí pri nohách, alebo ja som u neho v búde. Pokiaľ mu pravidlá nevyhovujú vyrieši to takisto po svojom. Výsledok je, že musím častejšie upravovať oplotenie. Lesk v jeho očiach, keď mi pri tom *pomáha* neveští nič dobrého, lebo vie, že to nie nadlho. Záhradu rozryje, nábytok rozhryzie. Robil to aj NO, takže chyba bude skôr vo mne než v psovi alebo psej rase.
Skúsení chovatelia asi stŕpnu, ale sú dni, kedy nemáme chuť vytiahnuť päty z domu, tak sme doma a relaxujeme. Keď potrebuje, vie že má na *to* záhradu, sú dni, kedy máme trasy 20 -30 km, samozrejme s oddychom pod stromami. Limitom je zdravie a chuť.
Takže mne lepšie vyhovuje dom a záhrada, ČSV si zvyká a podľa všetkého nemá s tým väčšie problémy. Viem, že z neho pracant čo poslúcha na slovo nebude, ale zatiaľ ani jeden mnou živený pes zámerne človeku neublížil. Ľudia im však áno.
Jats, odpoveď ti dá až čas. Nič nie je nemožné, pokiaľ chceš, nájdeš spôsoby, keď nebudeš chcieť, nájdeš dôvody. Vieš odhadnúť svoje možnosti ( možnosti svojej svorky ). Na prvý pohľad mám zmiešaný pocit, ale pokiaľ bude pes ( nielen ČSV )mať opateru ako zlatý cady eldorado zvládnete to hravo aj pod širákom, nielen v byte.

PF 2007

Borislav.
borislav jest offline   Reply With Quote
Old 04-01-2007, 18:12   #20
Judita
Junior Member
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 3
Default

Ahoj,

chtěla bych něco říct k plachosti ČSV - měli jsme NO a potom švýcarského bílého ovčáka, oba měli panickou hrůzu z rachejtlí, ohňotrojů apod. Teď máme ČSV, a ten se nebojí ani když stojí na Silvestra venku uprostřed ohňostojů - nebo se ještě jde podívat na balkon, až se vždy všichni lidi ptají, jak je to možné (a to jsme tentokrát byli v jednom evropském městě, kde je silvestrovské běsnění ještě mnohe větší, než v Praze). Už od malička se nebojí vůbec ničeho, je ohromně zvídavý. Je to nejméně plachý pes, jakého jsem kdy znala.

Ještě když porovnám výše zmíněná plemena z jiného hlediska, tak mi přijde ČSV stejně jako NO spíš takový ostřejsí, dominantnější, zatímco švýcarský ovčák jako velice mírný a přirozeně poslušný až submisivní (potvrdili mi to i ostatní majitelé).
Tolik moje zkušenost, přeji všem krásný den,
Judita
Judita jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org