Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Chov

Chov Informace o chovu, výběru, odchovech....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 11-12-2006, 19:51   #21
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Ahoj,

myslim ze ani v Cechach ani na Slovensku sa pes, ktoremu chyba zub tak ze ho nema zalozeny, nemoze byt uchovneny. Je to totiz velmi vyrazny znak preslachtenia, u CVciek je to VELMI zriedkavy jav.

Co sa DKK tyka, neviem povedat, mozem sa pokusit to zistit, ak nezabudnem (mame teraz v robote koncorocne fofry a pri mojej skleroze mi vypadne furt nieco). Myslim ze do stupna C su jedince uchovnitelne, s vyssim stupnom neviem. Na Slovensku je podmienkou zaradenia do chovu absolvovanie 40 km behu (nemusi byt zlozena skuska, cize nemusi to absolvovat v casovom limite urcenom pre skusku), nie som si ista, co pes so silnejsim stupnom displazie by bol schopny takyto beh zvladnut. Na druhej strane poznam psa (priznam, je z mojej ch. st.), ktory ma stupen C (hoci neviem, nakolko je to smerodajne kvoli tomu ze uz bol starsi ked bol na rontgene) a zabehol 2x 100 km beh (raz bol druhy na preteku a raz nepamatam).
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 12-12-2006, 00:15   #22
Monika
Junior Member
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 346
Default

V ČR je max. stupeň DKK – C výsledek musí pocházet z ČR od některého z vyhodnocovatelů se kterým má klub smlouvu.

Dle „nově“ doplněného standardu může být jedinci, kterému chybí až 2 zuby např. 2 x P1 zadána na výstavě známka výborná! Tak praví standard.
V ČR pes - samec bez jednoho zubu nemůže být uchovněn a použit v plemenitbě. Fena bez 1 P1 teoreticky ano..nejlepší hodnocení max. P3.

Sašo asi vás zklamu, ale dle testů prováděných s ČSVs, může pes hodnocený na DKK jako " D " uběhnout 40 km, bez zvláštní újmy a např. fena Gyra z Litavské kotliny ( Ikar z Krokovského dvora 0/0 x Abra z Molu 0/0 x) sama však vyhodnocena jako „ E „ uběhla 60 km! Bylo to v roce 96 v Brandýse nad Orlicí. Osobně jsem fenu po doběhu viděla, byla naprosto v pořádku.
Dysplastickým, avšak dobře stavěným psům se správným úhlením v optimální kondici a věku, nemusí vytrvalostní běh činit větší potíže. Zato někteří psi hodnoceni mnohem lépe na DKK, než výše zmíněná fena, neuběhli kilometrů ani 20.
Vše je relativní a mnohem složitější, než si myslíme. Monika
Monika jest offline   Reply With Quote
Old 12-12-2006, 09:03   #23
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Monika, vdaka za informacie. Som vlastne dost rada ze aj pes so "silnou" DKK moze bez problemov behat vytrvalostne behy. Najma kvoli tym psom.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 13-12-2006, 14:50   #24
Adrian
Junior Member
 
Adrian's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Hostivice
Posts: 264
Default

Tady jsem někde četl , že pes který neútočí na figuranta dostane horší známku. To je pravda? Tvrdilo to také pár lidí na bonitaci v Roudnici. Naučit bázlivého psa útočit ze strachu zase takový problém není, ale je to žádoucí? Za svého angažmá u PS jsem viděl pár tragických případů s hororovými dekoracemi, způsobených útokem bázlivých jedinců( šlo o Německé ovčáky ). Mám za to , že plyšák hrající si s figurantem je pro budoucnost plemene nedocenitelný.
Taky se může stát , že "pravý" vyznavači bojových plemen jednou zjistí, že existuje něco co jejich šampiona areny neférově vyřídí za pár vteřin a začnou k vám chodit "na nákupy". Pak by mohli nastat časy kdy na "Mikulášskou nadílku" a podobné stoky, budeme vzpomínat jako na neškodné úlety.
Adrian jest offline   Reply With Quote
Old 13-12-2006, 15:57   #25
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Ne, není pravda, že pes , který neútočí na figuranta je horší. jde jen o to, aby se vysloveně nebál a nechtěl utéct. Zrovna tak může stát a koukat, jak před ním figurant šaškuje, případně u toho vrtět ocasem. Ze zadané známky popisující povahu si pak každý může přečíst, jak se pes choval. je fakt, že někdo by teoreticky mohl chtít štěňata po dráždivých a útočných rodičích, ale někdo zase upřednostňuje kliďase.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 13-12-2006, 16:23   #26
Monika
Junior Member
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 346
Default

„Plyšák“ hrající si s figurantem hodnocen jako Oh – dobrácký, méně dráždivý - je povaha žádoucí a psi bez větších nedostatků v exteriéru jsou hodnoceni jako výborní. Pes nato, aby dostal známku výborná, opravdu útočit nemusí!
Oproti tomu např. pes s povahou Od - dráždivý a nedůvěřivý – nemůže být hodnocen lépe, než velmi dobrý. Z těchto jednoduchých příkladů je jasně patrno, že pes útočící ze „strachu „ není stavěn a hodnocen lépe, než pes dobrých nervů bez zjevné aktivně obranné reakce.

Lidé si však neúspěchy svých svěřenců vysvětlují po svém….buď je chyba v systému, v bonitační komisy a nebo ve figurantovi :0). Málokdo přizná špatnou povahu a neúspěch svého psa….No ale i tak to má být ! Já taky jednomu ze svých psů říkám : „poď se schovat k mamince, jsou na tebe zlí :0) !
Monika jest offline   Reply With Quote
Old 14-12-2006, 20:47   #27
nonsens
Junior Member
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 14
Send a message via ICQ to nonsens
Default K bonitaci

Já musím říct, že pro mě byla bonitace v mnohém překvapením. Netvrdím, že posudky povahy byly vyloženě neodpovídající, nicméně pokud pes při měření vyrážel po komisi i majiteli, nikomu to nevadilo, naopak jsem měla dojem ( a ne jediná ), že je to víc žádoucí, než aby pes byl hodný trouba. Moje fena, kterou nemám od štěněte, tam také byla bonitována, vzhledem k tomu že jsme přijely už o den dřív večer, měli někteří možnost ji vidět, byla v klubovně na volno a pohybovala se beze strachu mezi lidmi. Při měření byla také zcela v klidu. Když ale došlo na test povahy, patrně si vzpomněla na nějaký zážitek z minulosti ( prošla kdo ví kolika rukama ), a bála se. Rozhodně to ale nebylo hrozné, já jsem stála přímo vedle ní, a tak jsem viděla nejlépe, jak se chovala. Každopádně mi rozmluvili abych bonitaci dokončila. Názory přihlížejících i komise se dost různily. Aby si zvykala, vzala jsem ji na bonitaci do Horného Hričova na Slovensku, tam jim plachá rozhodně nepřišla. Na české bonitaci se mi líbí průchod skupinkou a to, že v druhé fázi je pes sám. Připadá mi ale že je to dost "drsné" a že se z velké části ukazuje, jestli pes chodil, nebo nechodil na cvičák.
nonsens jest offline   Reply With Quote
Old 14-12-2006, 21:09   #28
Verča
Junior Member
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 8
Default k bonitaci

nonsens:já mám 2 feny čsv a musím říct,že sice na cvičák chodíme ale ať se sebevíc snažím naučit mojí první a starší fenu na figuranta,stále mi to nevychází.Kvůli povaze jsem taky letošní bonitaci odložila na jaro.Prostě a jasně,až na bonitani se u ní bude zkoušet povaha tak figurant asi vykvete protože ho ta naše můra ulíže.Už druhým rokem na cvičáku se jí snažíme alespoň trošičku rozdráždit,ale pořád nic,čubina poskakuje radostí,kňučí a kroutí ocasem a chudák figurant úplně splavený a udýchaný to samozřejmě vzdává,jenže nejhorší je,že tento cvičák preferuje jen NO a čévéčka jsou pro ně psi k ničemu.Což vůbec není pravda!!! A takových cvičáků je tu více.
Verča jest offline   Reply With Quote
Old 14-12-2006, 22:26   #29
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

To nonsens: Mohla bys být, prosím, konkrétní - který pes takto vyjížděl po majiteli i posuzovatelích a dostal za to hodnocení povahy v rámci P1?
Helenasotis jest offline   Reply With Quote
Old 14-12-2006, 23:14   #30
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Verča:
jestli se tvoje fena chová jak popisuješ,nevidím důvod bonitaci odkládat.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 15-12-2006, 09:42   #31
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default Re: k bonitaci

Quote:
Originally Posted by Verča
cvičák preferuje jen NO a čévéčka jsou pro ně psi k ničemu.Což vůbec není pravda!!! A takových cvičáků je tu více.
Zkus soukromou psí školu. Tam se psům věnují jednotlivě, platíš jim za to, a mají obvykle výsledky.
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Old 15-12-2006, 17:53   #32
Verča
Junior Member
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 8
Default bonitace

CDaniela:nebudu na jaře nastartim.
Verča jest offline   Reply With Quote
Old 15-12-2006, 21:59   #33
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Já bych s tou lízací fenkou šla na bonitaci taky. Co bys chtěla? Když je od přírody hravá a kontaktní? Buď ráda, to je přeci v pohodě.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 15-12-2006, 22:23   #34
Verča
Junior Member
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 8
Default k bonitaci

Hanko: dík za podporu.potěšilo mě to.
Verča jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2006, 18:14   #35
Dia
Junior Member
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 13
Default

Ahoj Verčo
S malou jděte na jaře.Její povaha je super,nemění se od narození a pokud budou štěňátka po ní bubou s nimi noví páníčkové určitě rádi dál dělat.Ber to jako základ povahy.Ona jiná nebude a konečný kod povahy jí neublíží.Navíc je mladá a první štěňátka budou tak akorát.Cvičte ale určitě dál.
Dia jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2006, 21:31   #36
nonsens
Junior Member
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 14
Send a message via ICQ to nonsens
Default

To Helena : to bohužel nevím, jinak bych to napsala. Byl to pes, na svodu.
nonsens jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2006, 21:57   #37
nonsens
Junior Member
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 14
Send a message via ICQ to nonsens
Default

Pro Verču- já si myslím že není na škodu, že je milá, dostane do kodu ze je dobracka, ne? Moje fena ma o sebe strach a to je blby. A cvicak bych zmenila, pokud preferuji NO.
nonsens jest offline   Reply With Quote
Old 19-12-2006, 13:51   #38
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Většinou na cvičácích raději viději NO,ale nesmíte se dát.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 17-01-2007, 02:32   #39
Mackie
Junior Member
 
Mackie's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Slovakia/Presov
Posts: 112
Default

mam otazku.. cisto teoreticky.. bez ohladu na naklady, moznosti nasich republik, ceny.. je mozne, aby csv bez PP, ktoremu vyjdu zdravotne testy "na jednicku" a geneticke testy potvrdia, ze je 100 csv, bol uchovneny?

a este.. da sa spatne ziskat PP (ked povedzme niektory z predchadzajucich chovatelov bol nezodpovedny ale mal psov s PP a ich potomkovia by mali mat tiez PP a je to dokazatelne nejakymi internymi zapismi).. spatne myslim nejake dve generacie
Mackie jest offline   Reply With Quote
Old 17-01-2007, 08:36   #40
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Zpětně získat PP nelze ani čistě teoreticky.
Pes bez PP může teoreticky získat nikoliv PP ale zápis do pomocného registru plemenné knihy. To by musel být ale odůvodněný případ (odůvodněný potřebami plemene jako celku, nikoliv toho jednoho psa). Pokud vím, tak od uznání plemene byli do pomocného registru zapsáni pouze 3 zvířata (známý to případ "Mutara") a to ještě za velice podezřelých okolností, bez vědomí Klubu. Zápis do registru musí předem schválit konference Klubu.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org