Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Chov

Chov Informace o chovu, výběru, odchovech....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 13-12-2011, 19:38   #21
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

neni to tak davno,co jsem zaregistrovala,ze v USA je popularni krizit v prvni generaci dve rasy s tim,ze se to jmenuje treba doodle, pudle s cimsi,uz nevim s cim,je to tak roztomile,ze ano....ja jsem proti mnozeni krizencu jakychkoliv, i kdyby to melo byt jen jednou,protoze fena preci musi mit stenata a je tak hezka a jine podobne blaboly....az v nebudou v utulcich mraky psu cekajicich na domov,tak si tento luxus muzou lidi dovolit,zatim je situace vic nez kriticka. A pruser bude po Vanocih,az zacnou lidi vracet nechtene zive darky...Ja jsem uvazovala o druhem psu (pokud mozno cevecku) z utulku,ale jednoho vezmes a tri tam pribudou.A jinak nez osvetou z toho cesta nevede,ale ja uz jsem unavena z toho,jak se snazim lidem vysvetlit,co presne je na mnozeni a psech bez PP spatne,ale to je hazeni hrachu na stenu...
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 13-12-2011, 20:43   #22
Vlkodlak
Junior Member
 
Vlkodlak's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Třeboň
Posts: 207
Default

Quote:
Originally Posted by mellorn View Post
neni to tak davno,co jsem zaregistrovala,ze v USA je popularni krizit v prvni generaci dve rasy s tim,ze se to jmenuje treba doodle, pudle s cimsi,uz nevim s cim,je to tak roztomile,ze ano....ja jsem proti mnozeni krizencu jakychkoliv, i kdyby to melo byt jen jednou,protoze fena preci musi mit stenata a je tak hezka a jine podobne blaboly....az v nebudou v utulcich mraky psu cekajicich na domov,tak si tento luxus muzou lidi dovolit,zatim je situace vic nez kriticka. A pruser bude po Vanocih,az zacnou lidi vracet nechtene zive darky...Ja jsem uvazovala o druhem psu (pokud mozno cevecku) z utulku,ale jednoho vezmes a tri tam pribudou.A jinak nez osvetou z toho cesta nevede,ale ja uz jsem unavena z toho,jak se snazim lidem vysvetlit,co presne je na mnozeni a psech bez PP spatne,ale to je hazeni hrachu na stenu...
Labradoodle. Kříženec labradora a pudla. Nekříží ho ani tak proto, že by byl roztomilý, ale údajně má vhodné vlastnosti využitelné pro canisterapii. Třeba za pár let to bude uznané plemeno, kdo ví? Podle mě se tady míchá x věcí dohromady. Co mi vadí, je množení bezpapíráků inzerovaných jako čistokrevní bez PP - to je parazitování na určitém plemeni. A nebo i papíráků, pokud psi žijí v nevyhovujících podmínkách. Pokud někdo svojí fence dopřeje štěňata, zodpovědně se o ně postará a najde jim domov, tak s tím nijak zásadně problém nemám. Kdo jsme, abychom měli právo někomu diktovat, že si musí vzít psa z útulku, když se mu zrovna líbí sousedovic Asta a chce štěně od ní? On ho do útulku přece nedal. Vzít si psa z útulku znamená napravovat chybu někoho jiného, je to dobrovolný čin, nelze to dát příkazem. Kdyby nebyli průkopníci křížící různá plemena, žádné Čsv by nebylo, nebo český horský pes, atd..Energii bych spíše doporučila směřovat proti velkomnožitelům psů v nevyhovujících podmínkách, kde jsou psi týraní a zanedbávaní.
Vlkodlak jest offline   Reply With Quote
Old 13-12-2011, 21:00   #23
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Quote:
Originally Posted by Vlkodlak View Post
... Někteří lidé zas nechápou, proč si někdo pořizuje čistokrevného psa s PP a nevezme si voříška od souseda. V podstatě s nadsázkou by se dalo tvrdit, že svým tvrzením - "nemám peníze, nebudu si pořizovat drahého psa" schvalujete bezpapíráky-jsou levnější.
Nebudu komentovat cenu těchto kříženců - jiná země, jiné zvyklosti, jiné podmínky - když někdo chce voříška za ty prachy, ať si ho koupí. Rozhodně to ale není "voříšek od sousedů", ten by byl zadarmo nebo max. za pár stovek

Quote:
Originally Posted by Vlkodlak View Post
A jen tak mimochodem, čsv taky vzniklo jako kříženec NO, takže z pohledu chovatelů NO by - hnáno do extrému - mohli být chovatelé Čsv považováni za množitele zkřížených NO. Možná by to chtělo trošku více tolerance a méně radikalismu.
Pokud je mi známo, tak historie ČSV je trošku jiná, než že si někdo vzpomněl a doma na dvorku zkřížil několik různých plemen či voříšků. Původním záměrem dokonce nebyl ani vznik nového plemene. Uvedené srovnání tudíž považuji za postavené úplně mimo mísu. Ale když už jsme u toho - zkuste se poptat pana Hartla a "dědo" Rosíka (nebo některého z dalších chovatelů, kteří pamatují začátky před uznáním ČSV), co se dělo když několikrát neúspěšně bylo žádáno o zápis štěňat do plemenné knihy a uznání ČSV jako národního plemene. Jak se k tomu stavěla většina chovatelů NO, jaké informace byly o ČSV publikovány v kynologických časopisech... s tolerancí to zrovna mnoho společného nemělo. A přitom se nejednalo o žádnou "divočinu", ale o projekt s jasně definovanými východisky a také s jasně definovanými cíli, se zpracovaným standardem plemene.... jednalo se o projekt, na kterém bylo zainteresováno mnoho odborníků, služebních i civilních chovatelů a trval od prvních pokusů do uznání ČSV jako národního plemene téměř 30 let. Pardon, ale to ani při nejlepší vůli nelze srovnávat s tím, že si doma na dvoře pokřížím co mě napadne...

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 13-12-2011, 22:43   #24
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

Quote:
Originally Posted by Vlkodlak View Post
Labradoodle. Kříženec labradora a pudla. Nekříží ho ani tak proto, že by byl roztomilý, ale údajně má vhodné vlastnosti využitelné pro canisterapii. Třeba za pár let to bude uznané plemeno, kdo ví? Podle mě se tady míchá x věcí dohromady. Co mi vadí, je množení bezpapíráků inzerovaných jako čistokrevní bez PP - to je parazitování na určitém plemeni. A nebo i papíráků, pokud psi žijí v nevyhovujících podmínkách. Pokud někdo svojí fence dopřeje štěňata, zodpovědně se o ně postará a najde jim domov, tak s tím nijak zásadně problém nemám. Kdo jsme, abychom měli právo někomu diktovat, že si musí vzít psa z útulku, když se mu zrovna líbí sousedovic Asta a chce štěně od ní? On ho do útulku přece nedal. Vzít si psa z útulku znamená napravovat chybu někoho jiného, je to dobrovolný čin, nelze to dát příkazem. Kdyby nebyli průkopníci křížící různá plemena, žádné Čsv by nebylo, nebo český horský pes, atd..Energii bych spíše doporučila směřovat proti velkomnožitelům psů v nevyhovujících podmínkách, kde jsou psi týraní a zanedbávaní.
uznane plemeno to ani nahodou nebude,protoze se jim jedna o tu prvni generaci bez zadneho dalsiho chovatelskeho umyslu. jinak viz .Karel..
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 13-12-2011, 23:36   #25
Saerithra
Junior Member
 
Saerithra's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 96
Default

Taky se o nich tvrdí, že tolik nelínají a jsou tak trochu víc hypoalergenní, ale tahle vlastnost se už ve druhé generaci vytrácí, proto jsou to (měli by být) vždy potomci první generace a samozřejmě po čistokrevných psech s PP.
Saerithra jest offline   Reply With Quote
Old 13-12-2011, 23:41   #26
Vlkodlak
Junior Member
 
Vlkodlak's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Třeboň
Posts: 207
Default

Quote:
Originally Posted by alexa View Post
...co se dělo když několikrát neúspěšně bylo žádáno o zápis štěňat do plemenné knihy a uznání ČSV jako národního plemene. Jak se k tomu stavěla většina chovatelů NO, jaké informace byly o ČSV publikovány v kynologických časopisech... s tolerancí to zrovna mnoho společného nemělo. A přitom se nejednalo o žádnou "divočinu", ale o projekt s jasně definovanými východisky a také s jasně definovanými cíli, se zpracovaným standardem plemene.... jednalo se o projekt, na kterém bylo zainteresováno mnoho odborníků, služebních i civilních chovatelů a trval od prvních pokusů do uznání ČSV jako národního plemene téměř 30 let.

Karel
A protože se k tomu tak stavěla většina chovatelů NO, budou se k tomu chovatelé Čsv stavět stejně? Každý má svůj názor, všechno podstatné jsme si podle mě již sdělili, takže diskuze splnila účel
Vlkodlak jest offline   Reply With Quote
Old 13-12-2011, 23:44   #27
Vlkodlak
Junior Member
 
Vlkodlak's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Třeboň
Posts: 207
Default

Quote:
Originally Posted by mellorn View Post
uznane plemeno to ani nahodou nebude,protoze se jim jedna o tu prvni generaci bez zadneho dalsiho chovatelskeho umyslu. jinak viz .Karel..
http://retriver.cz/zajimavosti/labra...abradoodle.htm

tady píšou zase trošku něco jiného. Ale já nevím jak to bude, nijak extra se o to nezajímám, jen bych byla opatrná v tvrzení "bude to tak nebo tak", pokud nemáš nějaký fakt důvěryhodný a podložený zdroj.
Vlkodlak jest offline   Reply With Quote
Old 13-12-2011, 23:49   #28
Monika
Junior Member
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 346
Default

Quote:
Originally Posted by mellorn View Post
uznane plemeno to ani nahodou nebude,protoze se jim jedna o tu prvni generaci bez zadneho dalsiho chovatelskeho umyslu. jinak viz .Karel..
Křížení dvou čistokrevných a prošlechtěných plemen za účelem vytvoření tzv. F1 s využitím heterozního efektu je naprosto běžné v chovu hospodářských zvířat.

Všechna plemena psů vznikla křížením různých plemen, typů či rázů! Či sbíráním vhodných zvířat po vesnicích, atd. Stačí se podívat na naše národní plemena např. českého teriéra, chodského psa, pražského krysaříka.
Nějak se začít musí a VŽDYCKY někdo křičí.

Nesnáším fanatismus, neb žádná čistota rasy neexistuje.
Jinak ať si každej dělá co chce a co umí.
Tohle forum to stejně nevyřěší.

Monika
http://www.wolfdogs.cz/
__________________
http://zmolu.vlcak.cz/
Monika jest offline   Reply With Quote
Old 13-12-2011, 23:58   #29
Vlkodlak
Junior Member
 
Vlkodlak's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Třeboň
Posts: 207
Default

A ještě jeden zavrženíhodný kříženec

http://www.dilegrej.info/o_plemeni.htm
Vlkodlak jest offline   Reply With Quote
Old 14-12-2011, 00:18   #30
Adrian
Junior Member
 
Adrian's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Hostivice
Posts: 264
Default

Chodský pes zase tak úplně ořech nebyl. Pán Hartl k tomu má slušnou historku která se dost liší od oficiální historie plemene složeného z hafanů posbíraných na dvorcích Domažlicka.

Mimochodem někteří američtí chovatelé tamních wolfdogů si počítají za štěně i 5000 USD.
__________________
Adrian jest offline   Reply With Quote
Old 14-12-2011, 02:39   #31
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Ono tohle mixování není jen o ceně, ale stejně jako u psů s PP je to i o nabídce a poptávce. Když bude někdo, kdo štěně za ty libry nebo dolary koupí, tak proč ho tak neprodat?

Tak si říkám, jestli je možný dát do smlouvy třeba to, že jestli po štěněti z mého odchovu budou jiná štěňata než s PP, tak bude následovat třeba určitá pokuta... zkrátka jak donutit nový majitele, aby si to prostě nedovolili...
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 14-12-2011, 03:50   #32
Saerithra
Junior Member
 
Saerithra's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 96
Default

Myslím, že do smlouvy si to klidně dát můžeš a není to špatný nápad, jen aby se to i dodrželo.
Saerithra jest offline   Reply With Quote
Old 14-12-2011, 10:36   #33
Kometa
Junior Member
 
Kometa's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Jablonec nad Nisou
Posts: 153
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Tak si říkám, jestli je možný dát do smlouvy třeba to, že jestli po štěněti z mého odchovu budou jiná štěňata než s PP, tak bude následovat třeba určitá pokuta... zkrátka jak donutit nový majitele, aby si to prostě nedovolili...
S těma smlouvama se to tu už řešilo, podle mě si můžeš do smlouvy dát, co chceš, ale nemáš moc velkou šanci to nějak právně vymáhat.

Jinak souhlasím s tím, že většina plemen vznikla tak, že se zkřížilo dvě nebo více plemen jiných, kromě pár takových, která vznikla výběrem z jednoho plemene (např. irský setr výběrem co nejčervenějších irských červenobílých setrů), ale je trochu něco jiného, když si skupina lidí řekne, že založí nové plemeno a začnou cíleně vybírat psy s určitými vlastnostmi a podle nějakého plánu je křížit, a něco jiného, když si někdo na dvorku na sebe naplácá, co mu přijde pod ruku, jen aby to hezky vypadalo a dobře se prodalo
__________________
www.jezek.vyjimecny.cz
Kometa jest offline   Reply With Quote
Old 14-12-2011, 10:51   #34
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Prostě kde je poptávka, tam je nabídka. S tím neuděláme nic a můžeme se tady na hlavu postavit.
Druhá věc je ta, že my tady vidíme jen inzerát s nějakou cenou. Ale nikde není napsáno, že za ně tyhle peníze dostane. Třeba sleví a něco mu i zůstane doma neprodané....
Škoda tady o tom polemizovat.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 14-12-2011, 13:55   #35
Vlkodlak
Junior Member
 
Vlkodlak's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Třeboň
Posts: 207
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Tak si říkám, jestli je možný dát do smlouvy třeba to, že jestli po štěněti z mého odchovu budou jiná štěňata než s PP, tak bude následovat třeba určitá pokuta... zkrátka jak donutit nový majitele, aby si to prostě nedovolili...
Představuju si člověka, který se rozhodne pořídit si psa. Jen tak, jako společníka. Nechce chovat, nechce na výstavy, prostě parťáka do lesa, na zahradu aby třeba trochu hlídal, do hospody, základní výcvik..Narazí na lidi, kteří mu trpělivě vysvětlují, co je špatného na chovu bez PP a jak pořízením si psa s PP zasadí alespoň malou ránu množitelům a třeba právě díky němu neskončí nějaký psík v útulku. Budoucí majitel nemá vyhraněnou představu o konkrétním plemeni-má rád "vlkoidní" typy, chce velkého psa, a až do osvěty mu štěňata po sousedivc vlkošedé Astičce (NOxlabradoodle) připadala jako správná volba. Je však uvědomělý, chce se zachovat správně a nepodporovat množitele, odmítne tedy štěně za symbolických 500Kč, našetří si příslušný obnos a vydá se pro štěně Čsv (nebo cokoliv jiného) s PP. Kontaktuje jednotlivé chovatele co našel např.na wolfdogu a: 1)dostane vyplnit profesionálně zpracovaný dotazník, čeká jestli projde, pokud upřímně přizná, že nechce chovat ani výstavy a ani není zarytý zkušený kynolog (ideálně s 20letou praxí u Čsv), tak nejspíš neprojde. 2)Pokud projde dotazníkem a pohovorem, zeptá se na cenu štěněte. Ne že by o ní chtěl smlouvat, ale aby věděl, jestli si vůbec takové štěně může dovolit a vlastně třeba psa za 50tisíc ani nechce, protože by se bál, že mu ho někdo ukradne. Následkem svého dotazu je vyloučen-protože ptát se na cenu štěněte hned na začátku je nemístné. 3)U dalšího chovatele tedy o ceně pomlčí, poučen už trošku ví, co tvrdit a je vybrán jako vhodný zájemce. Následuje kupní smlouva s podmínkami: bonitace do 2 let věku (zatím ani neví, co je bonitace, ale když jí nesplní, tak mu vezmou psa), rtg. na dysplazii (bojí se narkozy, nechce psa uspávat, ale když to neudělá, tak mu ho vezmou). Překoná tedy svoje strachy, rozhodne se na bonitaci jít,zaplatit poplatek a strávit tam den, ač o zbonitování nijak zvlášť nestojí, ale tam je mu velmi nepříjemně sděleno, co tam leze s nepřipraveným mladým zvířetem, když se ohradí, že musí, že to má ve smlouvě, je usazen agilní členkou bonitační komise, že účelem bonitace je uchovnění a pán pak vlastně nechápe, proč má ve smlouvě bonitaci, když nechce chovat a pořád se bojí, že mu vemou psa, nebo dají pokutu.4)POkud si pořídí fenku, má ve smlouvě, že nebude mít štěňata bez PP. On vlastně vůbec nechce štěňata, možná jí v budoucnu nechá i vykastrovat, ale určitě ne podle moderních trendů např. v 7 měsících. Je zodpovědný, tak si nastudoval, že fenky Čsv dospívají až ve 2,5 letech, ale hárají už v prvním roce. Každé hárání prožívá těžký stres, že zkušený sousedovic Žeryk se dostane ke kotci. On by případná nechtěná štěňátka samozřejmě rozdal po vsi, ale nemůže strachy spát, že mu seberou fenku, protože porušil smlouvu. Nakonec se na to všechno vykašle, protože jeho dobrá vůle pořídit si psa s PP je po zásluze potrestána, prostě nestojí mu za to pořád se s někym hádat, nechat si něco diktovat a zakazovat od lidí, kteří neustále vyhrožují pokutou a sankcemi, svůj nátlak zaštitují tvrzením, že to dělají pro plemeno. Tak se radši domluví se sousedkou, kdy že to tu Astu nakreje, protože po výpravě za čistokrevným čsv usoudil, že není nad domluvu s rozumnou množitelkou. Co sem tím chtěla říct, ať si každý domyslí sám, pokud bude mít zájem.
Vlkodlak jest offline   Reply With Quote
Old 14-12-2011, 14:54   #36
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Quote:
Originally Posted by Vlkodlak View Post
Představuju si člověka, který se rozhodne pořídit si psa. ...
Souhlasím s jedinou výhradou. Už při tom prvním rozhovoru si tohle všechno může vyříkat s rozumným chovatelem (pochopitelně pokud má dost štěstí, aby na něj narazil a času, aby si ho poslechl) a to následující martyrium si ušetřit.

Na druhou stranu, když chce člověk psa jen jako společníka, nebude asi obcházet osm chovatelů a testovat, jestli jsou dost dobří chovatelé, aby si od nich vzal psa. Takže ono to funguje tak trochu na obě strany.
__________________
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 14-12-2011, 15:09   #37
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post
Souhlasím s jedinou výhradou. Už při tom prvním rozhovoru si tohle všechno může vyříkat s rozumným chovatelem (pochopitelně pokud má dost štěstí, aby na něj narazil a času, aby si ho poslechl) a to následující martyrium si ušetřit.

Na druhou stranu, když chce člověk psa jen jako společníka, nebude asi obcházet osm chovatelů a testovat, jestli jsou dost dobří chovatelé, aby si od nich vzal psa. Takže ono to funguje tak trochu na obě strany.
...chtěla jsem psa a stále mám psa hlavně jako společníka. Přesto jsem několik chovatelů navštívila osobně nebo s nimi komunikovala mailem apod. Mimo jiné i proto, že jsem si prvně pořizovala psa od štěněte a s PP...
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 14-12-2011, 16:40   #38
Vlkodlak
Junior Member
 
Vlkodlak's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Třeboň
Posts: 207
Default

Quote:
Originally Posted by yzengrin View Post
...chtěla jsem psa a stále mám psa hlavně jako společníka. Přesto jsem několik chovatelů navštívila osobně nebo s nimi komunikovala mailem apod. Mimo jiné i proto, že jsem si prvně pořizovala psa od štěněte a s PP...
Souhlasim. Nepořizuju si psa především "na něco", ale jako společníka a parťáka, a taky si chovatele vybírám-nepopadnu první štěně jen proto, že nemám chovatelské ambice. Pak jestli se rozhodnu pro chov, výcvik, výstavy - to se uvidí. A trochu mě zaráží a upřímně řečeno i děsí názory, které na wolfdogu občas čítám od osoby pomáhající v bonitační komisi (konkrétně paní Marianky W.) - to není myšleno jako útok, ale jako konstatování faktu. S tvrzením, že cílem bonitace je uchovnění a že když někdo si bere psa "jen" jako společníka, tak neobjíždí chovatele a vezme první co najde, protože je to vlastně jedno, to moc zájemců o psy s PP asi nepřitáhne.
Vlkodlak jest offline   Reply With Quote
Old 14-12-2011, 18:50   #39
Saerithra
Junior Member
 
Saerithra's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 96
Default

Quote:
Originally Posted by Vlkodlak View Post
Narazí na lidi, kteří mu trpělivě vysvětlují, co je špatného na chovu bez PP a jak pořízením si psa s PP zasadí alespoň malou ránu množitelům a třeba právě díky němu neskončí nějaký psík v útulku.
Pokud ho to nezajímá, ani vysvětlení co a jak ničemu nepomůže. Pochybuji, že by chovatel přesvědčoval ke koupi psa s PP z toho důvodu, aby "zasadil ránu množitelům", spíše vysvětlí, že pes bez PP může mít špatnou povahu po rodičích nebo zdravotní problémy.

Quote:
Originally Posted by Vlkodlak View Post
Budoucí majitel nemá vyhraněnou představu o konkrétním plemeni-má rád "vlkoidní" typy, chce velkého psa, a až do osvěty mu štěňata po sousedivc vlkošedé Astičce (NOxlabradoodle) připadala jako správná volba. Je však uvědomělý, chce se zachovat správně a nepodporovat množitele, odmítne tedy štěně za symbolických 500Kč, našetří si příslušný obnos a vydá se pro štěně Čsv (nebo cokoliv jiného) s PP.
Někdo by se daného budoucího majitele měl zeptat, jestli vážně chce psa nebo radši plyšáka. Ten může být taky "vlkoidní" typ a ušetří si tím spoustu problémů. Lidi by si měli uvědomit, že pes se nevybírá jen podle exteriéru.
Soused je v tomhle případě jediný "množitel", který na svých odchovech nevydělá. Jestli se nedopatřením potkala hárající fena se psem a ten ji nakryl nebo ji majitel nechal nakrýt úmyslně, kvůli fámě, že každá fena by aspoň jednou v životě měla mít štěňata je jedno. Za symbolický poplatek 500kč se štěňat zbaví a má po problému. Nesnaží se na tom vydělat a proto je zavádějící nazývat ho množitelem.
Množitel je člověk, který záměrně množí štěňata a ty pak prodává za vysokou cenu komukoliv, kdo by měl zájem. Takový člověk se nestará o dobro zvířat, jen o zisk.

Quote:
Originally Posted by Vlkodlak View Post
Nepořizuju si psa především "na něco", ale jako společníka a parťáka, a taky si chovatele vybírám-nepopadnu první štěně jen proto, že nemám chovatelské ambice.
Tady je otázka, jak moc toho člověka, který si chce psa pořídit zajímá, jaký pes bude, nemyslím jen exteriér, ale i povahově a další vlastnosti. Chci si pořídit psa jako společníka a já s ním chci např. běhat po lese, když mi řeknou, že pes je lenoch a bude radši ležet celý den na gauči, než aby vystrčil tlapku ze dveří, řeknu si tenhle pes není pro mě. Někdo si třeba vybere plemeno a začne číst knihy o psech, aby se o něj vlastně uměl postarat, aby si s ním rozuměl. Někdo zase slyšel o nějakém plemeni samou chválu a líbí se mu, tak zajde k chovateli, uvidí kupu štěňat a jedno mu padne do oka, řekne si, že jiné nechce a už nepůjde k jinému chovateli. Časem se může divit, co mu to doma vyrostlo, ale to je na jiné téma.

Quote:
Originally Posted by Vlkodlak View Post
S tvrzením, že cílem bonitace je uchovnění
Cílem bonitace je uchovnění a taky to, aby se zaznamenával vývoj (třeba zdraví) plemene.

Quote:
Originally Posted by Vlkodlak View Post
a že když někdo si bere psa "jen" jako společníka, tak neobjíždí chovatele a vezme první co najde, protože je to vlastně jedno, to moc zájemců o psy s PP asi nepřitáhne.
Nevím kolik lidí, kteří si chtějí pořídit psa a klidně i bez PP, když třeba ani neví k čemu ten papír je, bude objíždět chovatele. Spíš se poptá známých nebo se podívá na internet do inzerce psů a vybere si tam. Děje se dnes a denně, že si člověk řekne, že nechce chovat, tak na co psa s PP a řekne si, že radši ušetří a koupí nějakého bez. Neuvědomuje si, že může utratit mnohem víc například za veterináře, kvůli psovi, který měl nemocné rodiče.
Saerithra jest offline   Reply With Quote
Old 14-12-2011, 23:31   #40
Wolf.Love
Junior Member
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 21
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Ono tohle mixování není jen o ceně, ale stejně jako u psů s PP je to i o nabídce a poptávce. Když bude někdo, kdo štěně za ty libry nebo dolary koupí, tak proč ho tak neprodat?

Tak si říkám, jestli je možný dát do smlouvy třeba to, že jestli po štěněti z mého odchovu budou jiná štěňata než s PP, tak bude následovat třeba určitá pokuta... zkrátka jak donutit nový majitele, aby si to prostě nedovolili...
Možná se budeš divit, ale já to ve smlouvě třeba měla...
Wolf.Love jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org