Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Off topic

Off topic O wszystkim i o niczym - sposób na miłe spędzenie czasu...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 04-01-2012, 23:26   #61
Witek
Plessowy wilczak
 
Witek's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Pszczyna
Posts: 1,200
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Sorry, ale nie myślę najlepiej o takiej szkole To niunianie dla panienek a nie szkolenie. Obroża jest "przekaźnikiem" korekty, działa miejscowo, chodzenie w szelkach przy nauce równania musi wyglądać śmiesznie;/
I bardzo bym chciała zobaczyć na choćby Ob0 psa uczonego tylko na szelkach.
Ja takiej szkoły też nie popieram, ale szanuję to, że niektórzy tak A czy mają efekty sportowe czy tylko wychowawcze czy też żadne to nie wiem :P Wiem tylko, że jest taki nurt maksymalnego unikania stresu dla psa. Nawet gdzieś widziałam artykuł (chyba na WP) dotyczący właśnie tego, że dla psa naj naj są tylko szelki a reszta to zło
__________________
OBERSCHLESIEN IST MEIN LIEBES HEIMATLAND
Witek jest offline   Reply With Quote
Old 04-01-2012, 23:37   #62
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by trunksia&witgor View Post
Wiem tylko, że jest taki nurt maksymalnego unikania stresu dla psa.
bez stresu się nie da, to się nazywa chowanie pod kloszem, a później są dramaty życiowe. Organizm trzeba stawiać do wyzwań ze światem, to naturalny proces nauki. W tych super ortodoksyjnych, pozytywnych szkółkach jakoś nie patrzą na stres haltera? I wyznają zasadę unikania sytuacji problematycznych. Np. jeśli pieseczek poluje na wiewiórki-unikamy wiewiórek. ja tam wolę psu powiedzieć i wytłumaczyć, że na wiewiórki NIE POLUJEMY. Zresztą przeginanie w każdą stronę nie jest fajne.
Quote:
Nawet gdzieś widziałam artykuł (chyba na WP) dotyczący właśnie tego, że dla psa naj naj są tylko szelki a reszta to zło
Przyjedź i powiedz to Księciuniowi-stawiam nocleg z wiktem
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 04-01-2012, 23:37   #63
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

ten artykul ilustrowany jest zdjeciem jakiegos rozbawionego w taki wilczakowy sposob (kly na wierzchu) bojowego w kolczatce, ktora powoduje agresje i malego bialego terierka w kleszczach na lopatki (nazywanych tez szelkami) robiacego takie sztuczne zblokowane kroczki jako przyklad szczescia i lagodnosci?
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 04-01-2012, 23:43   #64
Witek
Plessowy wilczak
 
Witek's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Pszczyna
Posts: 1,200
Default

Quote:
Originally Posted by jefta View Post
ten artykul ilustrowany jest zdjeciem jakiegos rozbawionego w taki wilczakowy sposob (kly na wierzchu) bojowego w kolczatce, ktora powoduje agresje i malego bialego terierka w kleszczach na lopatki (nazywanych tez szelkami) robiacego takie sztuczne zblokowane kroczki jako przyklad szczescia i lagodnosci?
Obrazków nie pamiętam, nie wywarły na mnie wrażenia chyba na tyle by je zapamiętać Szperam w google ale nie potrafię go znaleźć. Swego czasu był udostępniany na FB.

Gaga, wg. tych mega pozytywnych szkół haltery też są złem
__________________
OBERSCHLESIEN IST MEIN LIEBES HEIMATLAND
Witek jest offline   Reply With Quote
Old 04-01-2012, 23:44   #65
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

metoda do psa a nie pies do metody to zlota metoda
Po jednej stronie mamy wscieklych pozytywistow po drugiej wrogow przekupywania psa. Do nas nalezy wybor odcienia szarosci.
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 04-01-2012, 23:44   #66
Wonderfull Wolf ES
Senior Member
 
Wonderfull Wolf ES's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Warszawa
Posts: 1,337
Default

Quote:
Originally Posted by jefta View Post
byc moze. ciekawe czy daloby sie wyszkolic Lalke bez OE. do codziennych spacerow. nie dowiemy sie juz, choc znana warszawska tzw. szkolka pozytywna nie miala nic do zaproponowania poza linka, ktora u tego psa jest kara sama w sobie. ciagla, niesprawiedliwa i niemozliwa do unikniecia-nie fair dla psa!!!
a mogę prosić szerzej, bo nie rozumiem argumentu ?
Wonderfull Wolf ES jest offline   Reply With Quote
Old 04-01-2012, 23:51   #67
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by trunksia&witgor View Post

Gaga, wg. tych mega pozytywnych szkół haltery też są złem
Oooooooooooooooooooo to jakiś postęp? Ewolucja? Inny odłam?
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 04-01-2012, 23:54   #68
Witek
Plessowy wilczak
 
Witek's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Pszczyna
Posts: 1,200
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Oooooooooooooooooooo to jakiś postęp? Ewolucja? Inny odłam?
Odłam taki, że psa nie wolno stresować wcale a wcale. W tego typu szkołach nie ma korekt- jest tylko czekanie aż pies w końcu zrobi dobrze by go nagrodzić.
__________________
OBERSCHLESIEN IST MEIN LIEBES HEIMATLAND
Witek jest offline   Reply With Quote
Old 04-01-2012, 23:59   #69
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by trunksia&witgor View Post
Odłam taki, że psa nie wolno stresować wcale a wcale. W tego typu szkołach nie ma korekt- jest tylko czekanie aż pies w końcu zrobi dobrze by go nagrodzić.
Mają jakieś wybitnie długowieczne rasy?
Wiesz, spotkałam kilka takich ortodoksyjnie pozytywnie szkolonych psów. Owszem, ładnie nawet pracowały, choć bez tego wizgu pod ogonem, za to po treningu...lądowały w klateczkach-kennelkach i do domku.
Szczerze? Ja chromolę takie na ramię broń.....
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 05-01-2012, 00:01   #70
Witek
Plessowy wilczak
 
Witek's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Pszczyna
Posts: 1,200
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Mają jakieś wybitnie długowieczne rasy?
Wiesz, spotkałam kilka takich ortodoksyjnie pozytywnie szkolonych psów. Owszem, ładnie nawet pracowały, choć bez tego wizgu pod ogonem, za to po treningu...lądowały w klateczkach-kennelkach i do domku.
Szczerze? Ja chromolę takie na ramię broń.....
Ja osobiście uważam, że to trochę jak bezstresowe wychowanie dzieci. Mnie nie przekonuje, ale póki takie bezstresowe dzieci mi nie szkodzą niech sobie żyją
__________________
OBERSCHLESIEN IST MEIN LIEBES HEIMATLAND
Witek jest offline   Reply With Quote
Old 05-01-2012, 00:07   #71
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by trunksia&witgor View Post
Ja osobiście uważam, że to trochę jak bezstresowe wychowanie dzieci. Mnie nie przekonuje, ale póki takie bezstresowe dzieci mi nie szkodzą niech sobie żyją
Dokładnie tak! Nikt nie ma patentu na wychowanie (psa czy dziecka), w sumie nawet jak klikają (nie za głośno, aby pieseczka nie zestresować) to też PRACUJĄ, pies nie leży odłogiem i nie ma jedynej rozrywki, jaką mu dziewiczy mózg podpowiada-dziamgania na wszystko co się rusza.
Btw. zjawiskiem ostatnich lat w Wawie są totalnie głupie laby i goldy-bo one łagodne i ich nie trzeba niczego uczyć. Na wyraźne prośby o zawołanie psa widzę scenki jak z Mumio
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 05-01-2012, 00:09   #72
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

http://psiawachta.pl/blogi/magda-urb...%82a-kolczatka chyba tu jest o szelkach jako jedynych koszernych (nie chce mi sie calego czytac )
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 05-01-2012, 00:16   #73
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Bardzo podoba mi się zdanie: "(...)silnie rozwinięta empatia chroni nas przed stosowaniem przemocy wobec innych. Niestety, wobec zwierząt często tej empatii nam brakuje."

__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 05-01-2012, 00:46   #74
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

Quote:
Originally Posted by Wonderfull Wolf ES View Post
a mogę prosić szerzej, bo nie rozumiem argumentu ?
mozna, Lalka to wrazliwy maly beagle. majac doczepiona linke porusza sie sunac malymi kroczkami, na szeroko rozstawionych nogach z ogonem w dol. jeszcze nie zrobila nic zlego, a juz spowodowano jej ogromny dyskomfort. zostala ukarana za to ze goni sarny zanim jeszcze wyszlismy z domu

jednoczesnie wie co to znaczy `waruj`. wie ze jesli slyszac `waruj` ugnie wszystkie nogi to zostanie solidnie wynagrodzona. komenda jest przecwiczona wystarczajaco by pies wiedzial jak ma sie zachowac by dostac nagrode niezaleznie o tego czy stoi czy biegnie, czy jest przodem czy tylem czy jest pobudzona czy spokojna, nie musi widziec nagrody by wiedziec ze ja dostanie.
W momencie kiedy zrywa sie za tropem i nie wykonuje komendy `waruj` nie popelnia omylkowego bledu tylko celowo i swiadomie rezygnuje z jednej nagrody (zarcie, akceptacja) na rzecz drugiej (zaspokojenie instynktu). Krotki impuls elektryczny* w momencie podjecia zlej decyzji i natychmiastowa duuuuzzza nagroda po poprawieniu sie jest dla psa sygnalem jasnym i sprawiedliwym. Wie jak zasluzyc za nagrode, wie jak uniknac korekty. Jest fair dla psa i zapewnia mu bezpieczenstwo.


*sile impulsu kazdorazowo sprawdza sie na sobie podczas ustawiania obrozy przed zalozeniem poniewaz sila impulsu musi byc bardzo precyzyjnie dobrana. wiele osob, ktore nigdy takiej obrozy nawet na zdjeciu nie widzialy uzywa argumentu `sobie lepiej zaloz i siebie pokop tym pradem` `a co by bylo gdybys to ty byl razony pradem?` wyjasniam wiec ze czlowiek dostaje nieporownywalnie wiecej impulsow niz pies nie jest to ani straszne ani bolesne, ale mocno nieprzyjemne nawet na najnizszej mocy (1 to cos jak naelektryzowany sweter, 3 (6) jak kopnie karoseria samochodu itd. do 10 (lub 20)
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 05-01-2012, 06:13   #75
Bajka
'Wilk z baśni' :)
 
Bajka's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Kraków / Żydów...i tak na zmianę:)
Posts: 749
Default

Samozwańcze pseudopozytywne pseudoszkółki pseudopozytywistów zrobiły pozytywnym szkoleniowcom mniej więcej tyle samo szkody (w opinii o metodzie generalnie) ile swego czasu pseudotrenerzy-pseudoszkoleniowcy-treserzy podejściem "szkolenie tylko za mordę do ziemi i kopem, bo jak nie to cię pies zagryzie" trenerom klasycznym.
__________________

www.wilkzbasni.pl
Kalaratri z Peronówki (Furia) & Clair De Lune Srdcerváč (Luna) & Bazyliszek Wilk z baśni

Last edited by Bajka; 05-01-2012 at 08:49.
Bajka jest offline   Reply With Quote
Old 05-01-2012, 10:32   #76
Faolan
Junior Member
 
Faolan's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Warszawa
Posts: 81
Default

Quote:
Originally Posted by trunksia&witgor View Post
Mnie chodziło o jeszcze bardziej pozytywne szkoły- takie gdzie żadna korekta psa nie jest dopuszczalna bo go stresuje. My też chodziliśmy do szkoły z pozytywnymi metodami ale korekty typu szepnięcie smyczą czy rzut brzęczkiem nie były złem wcielonym
Kurczę, skomplikowana jest ta hierarchia pozytywności Wychodzi na to, że Wesoła Łapka jest "bardziej" pozytywna, bo szarpnięcie smyczą jest tam niedopuszczalne, ale nie "jeszcze bardziej", bo trenuje na obrożach
Faolan jest offline   Reply With Quote
Old 05-01-2012, 10:51   #77
Faolan
Junior Member
 
Faolan's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Warszawa
Posts: 81
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
A nie powinniście byli:P
Obroża jest "przekaźnikiem" korekty, działa miejscowo, chodzenie w szelkach przy nauce równania musi wyglądać śmiesznie;/
I bardzo bym chciała zobaczyć na choćby Ob0 psa uczonego tylko na szelkach.
Przyznam, że tego nie rozumiem... Ja sama nie jestem zwolenniczką czysto pozytywnego wychowania, bo uważam, że - niezależnie od teoretycznych możliwości - nie jest ono praktyczne dla zwykłego człowieka w codziennym życiu. Zgadzam się tutaj z opinią Zofii Mrzewińskiej - ja będę czekać, aż pies spontanicznie okaże pożądane zachowanie, a on tymczasem wpadnie pod samochód...

Z drugiej strony jednak ta typowa "korekta" smyczowa, czyli de facto kara (nie owijajmy w bawełnę) mnie nie przekonuje. IMHO odejście od nogi przy nauce równania to sprawa zbyt duperelna, aby stosować ostry bodziec karcący.

Co innego dosłowna korekta - w tym wypadku korekta kursu - która ma zwierzakowi pokazać, co powinien robić. (Notabene, w mojej szkole na to również nie pozwalają - psa należy wyłącznie naprowadzać, żadnego przymusu fizycznego. Taki zakaz też do mnie nie przemawia, bo czasami po prostu tak jest szybciej i prościej, więc skoro nikomu się krzywda nie dzieje, po co marnować czas?) Tego rodzaju korektę - lekkie przyciągnięcie - można bez problemu wykonać na szelkach.
Faolan jest offline   Reply With Quote
Old 05-01-2012, 13:13   #78
Elentia
Junior Member
 
Elentia's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Rataje /Wrocław
Posts: 137
Default

Quote:
Originally Posted by trunksia&witgor View Post
Odłam taki, że psa nie wolno stresować wcale a wcale. W tego typu szkołach nie ma korekt- jest tylko czekanie aż pies w końcu zrobi dobrze by go nagrodzić.
Chyba chodzi o tzw. dog-oriented training, który propaguje organizacja PDTE - Pet Dog Trainers of Europe? Założyła ją Turid Rugaas, a teraz w Polsce prowadzi kursy trenerskie Raili Halme. Ot tak dla uściślenia.
Elentia jest offline   Reply With Quote
Old 05-01-2012, 13:27   #79
Elentia
Junior Member
 
Elentia's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Rataje /Wrocław
Posts: 137
Default

Quote:
Originally Posted by Bajka View Post
Samozwańcze pseudopozytywne pseudoszkółki pseudopozytywistów zrobiły pozytywnym szkoleniowcom mniej więcej tyle samo szkody (w opinii o metodzie generalnie) ile swego czasu pseudotrenerzy-pseudoszkoleniowcy-treserzy podejściem "szkolenie tylko za mordę do ziemi i kopem, bo jak nie to cię pies zagryzie" trenerom klasycznym.
dokładając do tego niefortunne tłumaczenie z angielskiego na polski. Mam an myśli słowo "positive" reinforcement, które raczej powinno być przetłumaczone na dodatnie, nie kojarzyło by się wtedy z ciumkaniem nad psem
Elentia jest offline   Reply With Quote
Old 05-01-2012, 14:22   #80
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

Słowo ciumkanie ja osobiscie wzielam raczej z obserwacji reala. U mnie oznacza bezsilne machanie nagroda nad wyłaczonym psem

co sama robie-i za to nalezy mi sie korekta
__________________

Last edited by jefta; 05-01-2012 at 15:17.
jefta jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org