Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 08-03-2011, 09:38   #21
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

mellorn - ked je pes dospely tak je to uz zbytocne, pretoze ta pozna a vie co je velka pochvala. Ale ked je stena male, este s len uci s tebou komunikovat, a prehnana pochvala je podobna, ako ked na decko na serbli ziaris, ze tam urobilo hovienko. Proste potrebuje hned vediet ze sa moc tesis. A tesenie sa je lepsia odmena ako pamlsok lebo to doma zabudnut nemozes, ani sa ti neminie.

A cistotnost doma existuje aj v skorsom veku - samozrejme nie 100%, ale Frei v styroch mesiacoch sa uz sama pytala von, vydrzala celu noc spat (u mna v posteli), a vnutri jej uslo len pri velkej radosti, ked neudrzala zvierace. Fakt je, ze to bola jej vlastna cistotnost, ona v kotci necura ani nekaka ked moze a aj na dvore/v zahrade si to radsej setri na prechadzku. Saozrejme, velky tlak na stena nieje dobry, lebo stres ako vieme tie zvierace skor uvolnuje ako posiluje, a na tak male stena je raze fuj naozaj nevhodne, skor je vhodny taky ten vyraz ze No ty moje poserko, ty si sa mi zas neudrzalo, no to je skoda...
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 08-03-2011, 11:16   #22
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

Sascho,jak jsem psala,ja proti pochvalam nic nemam a celkem chapu co pises,ale me tohle proste neslo a nejde pres pusu.Citila jsem,ze je to tak neuprimne,neumim se proste pretvarovat,ze to to zvire musi poznat.U deti mi pochvala ve velkem stylu vadi taky a taky bych to nemohla takhle rikat.Stejne jako sislat.... Kdybych se uz rozhodla pouzivat pliny,tak bych asi stene drapsla v okamziku,kdy to pousti a prenesla ho na tu plinu a rekla neco jakoze se cura tady a pripadne pochvalila.Ja mela jednu dobu pocit,ze se to fenka nikdy nenauci uplne,ale naucila.Trvalo to ovsem dyl.
On je nekde na hlavni strane i clanek o tom,proc to ceveckum trva pomerne dlouho oproti jinym rasam....
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 08-03-2011, 19:40   #23
Kometa
Junior Member
 
Kometa's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Jablonec nad Nisou
Posts: 153
Default

Já osobně teda pochvalu "na celou ulici" klidně používám a řekla bych, že z velké části je to upřímné Ono hlavně ze začátku, když nám prcek čůrala z 90% doma i když jsme s ním běhali ven div ne co pár minut, jsem fakt měla neskutečnou radost, když se mu to povedlo udělat venku, místo aby se venku věnoval všemu jinému a nesl si to hezky domů, kde to okamžitě po příchodu pustil
A dneska zrovna jsem přehnanou pochvalu použila, když se mi ho podařilo odvolat od párku bažantů, které objevil v křoví, vyběhli mu před čumákem a on vyrazil za nimi, po chvilce zareagoval na moje volání a přiběhl, tak jsem ho oooohromě pochválila (sice přehnaně, ale upřímně, měla jsem z něj opravdu radost), až mě z toho začal nadšeně kousat a skákat po mě. Když asi za pět minut našel dalšího bažanta, stačil jeden povel ke mě a už se nadšeně řítil za mnou, že zase bude psina Zjevně přehnaná pochvala pomohla, třeba si to napříště zapamatuje, že když uvidí zvíře, má běžet za mnou a bude sranda
Kometa jest offline   Reply With Quote
Old 09-03-2011, 14:16   #24
Czertice
Rakša
 
Czertice's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Praha
Posts: 292
Default

Máme fenku pořád na zahradě, ale pár měsíců trvalo, než se naučila spolehlivě ovládat, kde to pustí. Ještě ve třetím měsíci se jí prostě občas stalo, že se vykadila na terase, protože nestihla doběhnout na trávník.
Pak sama zvětšovala vzdálenost mezi domem a svými záchody. A tak v roce už se naučila většinu bobků schovávat na vycházku.

Požírání bobků je Rakšino hobby, odmalička. Vlastní se pokoušela pojídat všechny. Teď už ví, že před námi se bobky smějí maximálně očuchat ať jsou čí jsou. Ale lidským bobkům venku občas neodolá, zvlášť proto, že jsou hezky schované v křoví, takže si může bez dozoru pochutnat...
__________________
Czertice jest offline   Reply With Quote
Old 12-03-2011, 10:56   #25
Anathema
Junior Member
 
Anathema's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Brno
Posts: 96
Default

Quote:
Originally Posted by mellorn View Post
Me je pochvala za cokoliv,ktera je divadlo pro celou ulici hrozne protivna a myslim,ze z toho neni nadsenej ani ten pes. Podle me to poznaj,ze to clovek prehrava a kdyby mohli,tak si poklepou packou na celo. Pochvala klidne,ale tak nejak normalne. A neurcite povely nepovely jako FUJ nebo NESMIS teda taky nepouzivam,prijde mi,ze tim psovi neukazuju CO je teda spravne,kdyz to co udelal je spatne.Mam pocit,ze na tak maly stene rvat Fuj,kdyz se stane nehoda jinde nez ma,je jako by clovek dal facku pulrocnimu diteti,ze si zase nadelalo do plinek a nereklo si....Proste plnou cistotnost doma bych ocekavala tak nejdriv v pul roce a mozna klidne i pozdeji...
Mellorn, přijde mi, že jsi získala špatnou představu (zdá se, že si představuješ hysterické řvaní na nechápajícího nevinného a zmateného psa, popřípadě afektované neupřímné pochvaly rovněž na nechápajícího zmateného psa, který se navíc ještě cítí trapně, protože si na něj okolí při té slávě ukazuje prstem), ale na našeho psa nikdo neřve, ono by to ani nemělo smysl. Občas to člověku v afektu ujede, zrovna jako občas ujede nějaké to zařvání na děcka, partnera, rodiče... ale nedá se to přeci považovat za formu výchovy. Branovi říkáme fuj, ne, nesmíš, nech toho atd., ale nepovažujeme to za povely. Jde jen o výchovný prostředek, který psovi vysvětluje, co může a co ne. Pochvaly má Bran rád a nemyslím si, že by byly nějak neupřímné. Bohužel tak krásně chválit jako umí naše chovatelka umět asi nikdy nebudu, ale zdráhat se pochválit psa za to, že se správně vydělal jen proto, že jsou okolo lidi, z toho už jsem vyrostla ti lidi s mým psem - na rozdíl ode mě - nestráví dalších řekněme 14 let a co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Ne a Správně funguje opravdu moc dobře, uvedu příklad - Bran nesmí kousat nohy od židlí, ale může kousat klacky. Židle máme netknuté, klacky jsou ohlodané k nepoznání. Občas vezme nohu do tlamy a zvědavě kouká, co se bude dít, s tím svým rošťáckým vyzývavým pohledem, ale nehryže ji, třeba to naznačí, když má zrovna zlobivou, nicméně protože jsou bez otisků, je to z jeho strany jen taková legrácková provokace. Pak následuje NE a hra s klackem za účasti SPRÁVNĚ.
Fuj a NE říkáme zklamaně, nebo pohoršeně, klidně, tiše - pokud teda nejsme vytočení do běla, ale to je pak spíš BRANEEE - myslím, že to známe všichni.
Jinak bych ještě napsala, že plácání taky nefunguje, považuje to za hru, i kdyby to byla pádná ruka mužova, on by takovou formu trestu nepochopil, pokud to není plácanec ze spodu po tlamičce, když se moc zakousne do ruky nebo nohy (moc znamená do krve, byť v dobrém). Jakýkoliv plácanec po zadku je jen zábava a ještě větší divočení zcela bez efektu (ne že bychom psa fyzicky trestali, spíš jako poznatek pro další štěníkáře).
K tématu - Bran má čerstvé tři měsíce a posledních pár dní už vydrží nečůrat celou noc. Což je skvělé, protože jsme ho kvůli nočnímu čůrání venku nebudili (jeho ani sebe) ani jednou, naučil se to sám, aniž by byl jakkoliv limitován. Taky už tak v 85% vydrží s hromádkou do procházky. Přes den čůrá ještě dost i mimo venčení, ale hezky na plínky. Nicméně jak roste, tak se ten proud z výšky už docela rozstřikuje do stran navíc to jsou často maxi louže, které občas přetečou, takže máme kyblík s hadrou stále v pohotovosti

Quote:
Originally Posted by Kometa View Post
Já osobně teda pochvalu "na celou ulici" klidně používám...
to je paráda, snažíme se s Branem o něco podobného, zatím jsme ještě bažanty v křoví nepotkali, ale často potkáváme jiné psy, bohužel, ti jsou zajímavější než okoukaná panička, je s nimi přeci větší psina. Ale když se odvolat povede, je to radost nad radost od psů je to zatím ale nejtěžší, od koček, koukání po srnkách nebo lidech je to docela v pohodě, ale od psů... to je konec
__________________
www.bran.estranky.cz

Last edited by Anathema; 12-03-2011 at 11:10.
Anathema jest offline   Reply With Quote
Old 18-02-2012, 21:16   #26
Saren
Junior Member
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 38
Default

Mám dotaz - stalo se vám někomu, že by pes čural přímo do boudy? dvouletá čuba má v kotci boudu, v ní slámu a asi tak dva měsíce nazpět jsem poprvé víceméně náhoudou při výměně slámy zjistila, že je v boudě načuráno. Mokrá byla celá podlaha vyjma koutku u vchodu, kde měla vyleželé hnízdečko na spaní. Vedle boudy má plácek s pilinama, kam normálně jako malá chodila na malou i na velkou a i teď tam občas něco vyrobí - za což je pochválena, od toho tam ty piliny jsou.
Není v tom kotci zavřená nijak dlouho, od osmi večer do pěti ráno, kdy se jde vyvenčit a pak asi do desíti dopoledne, jinak je volně na zahradě a denně chodíme na dlouhé procházky.
Vystříkala jsem tu podlahu Savem, alew dnes tam byla načuráno zas, a opět komplet celá podlaha kromě koutku na spaní. Nevím, jak to řešit, a hlavně proč to dělá?
Saren jest offline   Reply With Quote
Old 19-02-2012, 10:59   #27
Helis
Junior Member
 
Helis's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Location: Radomyšl, Kostelní 4, 387 31
Posts: 21
Default

Než začal pořádná zima, tak Firouš dostal do boudy slámu. Po týdnu jsem zjistila, že si z boudy udělal záchod. Nejen počurané, ale i nakadíno. Slámu jsem zase odklidila, boudu vymyla a hodila mu tam jen jeho oblíbený hadr. Když pak začaly mrzy, dostl slámu zpět. Abych si to pojistila, hodila jsem ten hadr nahoru. Je mi jsné, že do svého hadýrku si čurat nebude. Od té doby je klid. Proč to ale udělal.... To nevím. Možná se mi jen mstil za přílišnou aktivitu u koloběžky, které jsme se před mrazy věnovali spoustu času
Helis jest offline   Reply With Quote
Old 19-02-2012, 21:16   #28
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Naši psi do boudy se svojí slámou sice nečůrají, zato ale čůrají v seníku na koňské seno a slámu a to s oblibou. Do takového materiálu se prostě dobře čůrá. Necáká to na nohy a pěkně to drží pachy
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 19-02-2012, 21:40   #29
Jana_Schubertova
stín vlka
 
Jana_Schubertova's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Vlčnov
Posts: 56
Send a message via ICQ to Jana_Schubertova
Default

Mně už tam Bazouš naštěstí nečůrá, ačkoliv to jako štěně dělal pravidelně, ale zase se tam klidně "vyblije" a to pěkně do obou, které v kotci jsou... Je to čuně jiný důvod nevidím, ale jinak je zlatý!
Jana_Schubertova jest offline   Reply With Quote
Old 19-02-2012, 22:01   #30
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Jana_Schubertova View Post
Je to čuně jiný důvod nevidím
Je to tak
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2012, 09:54   #31
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by CDaniela View Post
Naši psi do boudy se svojí slámou sice nečůrají, zato ale čůrají v seníku na koňské seno a slámu a to s oblibou. Do takového materiálu se prostě dobře čůrá. Necáká to na nohy a pěkně to drží pachy
Jo proto se Sofa snaží dostat k ovečkám..ne za ovečkama, ale za senem:-D. Na slámu ve stodole chodí .... slepice, tak pro ni asi neni dost dobrá.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2012, 13:23   #32
pato_garzik
Junior Member
 
pato_garzik's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Bratislava
Posts: 71
Send a message via Skype™ to pato_garzik
Default

Nebude to tak ze co je ocurane to je moje?
pato_garzik jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2012, 21:01   #33
Anathema
Junior Member
 
Anathema's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Brno
Posts: 96
Default

Mně se Bran vykakal do boudy, když měl průjem a styděl se, že by si pokadil kotec. Nečůrá tam ani nekaká a drží to jak se dá, ale když není zbytí, tak se holt snaží někam schovat. Tenkrát snědl nějaký břečťan, co nám roste všude na zahradě a kousek od kotce
__________________
www.bran.estranky.cz
Anathema jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2012, 21:30   #34
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Heh, Frei v kotci ked ju prezenie tak sa snazi vystrcit zadok von. Ale minule ju to chytilo v byte, a teda okadila celu obyvacku. Cast sa jej podarilo skryt pod ovciu kozusinu, nasledkom coho mam vcul ovciu kozku totalne tvrdu a neviem co s nou, vyhodit je mi to luto, kedze ocistit sa mi ju podarilo dobre...
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 29-03-2013, 17:49   #35
Liska
Junior Member
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 3
Default

Zdravím,
tak coby "nováček" už mám taky první problém.
Malá má necelé 4 měsíce a s hygienou bojujeme šíleně. Nějakou dobu to bylo v klidu, přes den s ní chodím co hodinu, byly dny, kdy byla doma absolutně bez nehod.
Jenže asi před týdnem šíleně "zdivočela". Můžu s ní být venku několik hodin, ale nic. Jakmile se zavřou dveře od bytu, jde si to v klídku hodit do kuchyně. Problém je, že to dělá i na návštěvách.
"Nesmíš" nepomáhá, i když ho chápe, odměny a chválení venku nepomáhají... když ji přitom lapnu a zkusím ji vynést ven, nijak se nežinýruje a prostě to hodí na mě.
Myslela jsem, že to dělá naschvál, že se jí prostě líbí mop. Ale ať už ji zavřu do vedlejší místnosti, nebo vytřu před ní, je jí to fuk. Cítit se z toho taky nemůže... Na veterině jsme byli a všechno je ok.
Může to nějak souviset i s tím, že při vítání nebo při hře učůrává radostí?Nebo nějaké tipy, co s tím?
Už si začínám myslet, že je prostě nevrlá z rostoucích zubů, začalo to někdy se začátkem přezubování.
Liska jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:13.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org