Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wychowanie i charakter

Wychowanie i charakter Jak poradzić sobie ze szczeniakiem, najczęstsze problemy z CzW, jak je rozwiązać, ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 04-05-2005, 15:05   #1
Joanna
Tmave Zlo
 
Joanna's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Kopana k/W-wy
Posts: 1,196
Send a message via Skype™ to Joanna
Default Rodzinność wilczaków

Witam,
Chciałabym zapytać, czy macie może doświadczenia pt. "Nowy członek stada - małe dziecko"? Podejrzewam, że wilczak to pies i kropka. I skoro ja nie zostałam zeżarta przez psy w rodzinnym domu (a i psy się nie wyprowadzały na moją okoliczność ) to sprawa nie jest "rewelacją".
Tylko jakoś mało na forum znalazłam informacji na ten temat
Joanna jest offline   Reply With Quote
Old 04-05-2005, 15:16   #2
Agnieszka
Distinguished Member
 
Agnieszka's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Location: Supraśl/Poznań
Posts: 2,513
Default

Bezpośredniego przykładu nie mam, ale tata mojego Varga, gdy w domu pojawiło się mało dziecko, to potraktował je jako członka stada - rzecz jasna, a gdy nie widział chłopca "na wyciagnięcie łapy" () to zaglądał do wszystkich mijanych wózków z dziecmi, szukając tego "swojego"
Agnieszka jest offline   Reply With Quote
Old 04-05-2005, 15:42   #3
Joanna
Tmave Zlo
 
Joanna's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Kopana k/W-wy
Posts: 1,196
Send a message via Skype™ to Joanna
Default

Quote:
Originally Posted by Agnieszka
Bezpośredniego przykładu nie mam, ale tata mojego Varga, gdy w domu pojawiło się mało dziecko, to potraktował je jako członka stada - rzecz jasna, a gdy nie widział chłopca "na wyciagnięcie łapy" () to zaglądał do wszystkich mijanych wózków z dziecmi, szukając tego "swojego"
O proszę, jaki kochany, dobrze wychowany WUJEK!
Żadnej zazdrości. Sama opiekuńczość. Miód na moje serce lejesz, bo najpierw planuję odchowanie wilczaka, a dopiero potem dziecka
Joanna jest offline   Reply With Quote
Old 04-05-2005, 20:33   #4
Agnieszka
Distinguished Member
 
Agnieszka's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Location: Supraśl/Poznań
Posts: 2,513
Default

Nie wiem, jak siie inne CsV do tego mają, ale tu akurat trzeba zaznaczyć: Garo jest super wychowany i zsocjalizowany...
Agnieszka jest offline   Reply With Quote
Old 05-05-2005, 21:26   #5
Galicja
Galicyjski Wilk
 
Galicja's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Kraków
Posts: 1,124
Default

o tym jaka jest reakcja wilczaka na noworodka powiem wam za jakieś mniej więcej 4 m-ce, z własnego doświadczenia
Galicja jest offline   Reply With Quote
Old 05-05-2005, 21:40   #6
Joanna
Tmave Zlo
 
Joanna's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Kopana k/W-wy
Posts: 1,196
Send a message via Skype™ to Joanna
Default

Quote:
Originally Posted by magdalena
o tym jaka jest reakcja wilczaka na noworodka powiem wam za jakieś mniej więcej 4 m-ce, z własnego doświadczenia
Gratuluję z całego serca! I czekam na relacje. To pierwsze czy kolejne dziecko?
Joanna jest offline   Reply With Quote
Old 06-05-2005, 10:18   #7
Galicja
Galicyjski Wilk
 
Galicja's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Kraków
Posts: 1,124
Default

Quote:
To pierwsze czy kolejne dziecko?
nie, no pierwsze, nie szalejmy
ale tak na serio, to będę miała bardzo wesoły domek!! dziecko, dwa psy (które jeszcze nie są do ońca poukładane) i wiewiórka. to sie dopiero będzie działo!!
Galicja jest offline   Reply With Quote
Old 06-05-2005, 19:00   #8
Joanna
Tmave Zlo
 
Joanna's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Kopana k/W-wy
Posts: 1,196
Send a message via Skype™ to Joanna
Default

Quote:
Originally Posted by magdalena
będę miała bardzo wesoły domek!!
Acha Ja mam chomika, 6 myszoskoczków mongolskich, węża i chłopa. I spróbuję dołożyć do tego psa i potem dziecko. Dobrze, że 3 pierwsze i ostatnie są mało kłopotliwe
Joanna jest offline   Reply With Quote
Old 10-05-2005, 10:04   #9
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default Re: Rodzinność wilczaków

Quote:
Originally Posted by Joanna
Chciałabym zapytać, czy macie może doświadczenia pt. "Nowy członek stada - małe dziecko"? Podejrzewam, że wilczak to pies i kropka.
Generalnie tak. Ja niestety nic tutaj nie pomoge - obserwacji mam niewiele. Jesli chodzi o dziewczyny, to na obce bobaski reaguja dobrze. Ale nie sa to nianki i po obwachaniu (i polizaniu) daja sobie spokoj.
Psy to troche inna sprawa - u nas mamy dwa przypadki: Bolo - skaczacy dzieciom w ramiona (wiec zwykle raczej nie dajemy mu sie bawic, bo stukajac dziecko lapa potrafi je sprowadzic do parteru). No i Balrog, ktory dopiero co dowiaduje sie czyms sa dzieci i narazie nie budza w nim entuzjazmu - ciekawosc jest, ale zachowanie malo eleganckie...

Jednak ogolnie to podpisuje sie pod tym, ze w tym wypadku wilczak to pies. A moze raczej wilczak to wilk jesli chodzi o zachowania stadne - o dzieci stado bardzo sie stara - wilczaki wychowywaly corke Moniki (hodoczyni Jolki), Hany (hodowla "od Uhoste"), Marceli (hodowla z Vlci chaloupky), Birgit (z Niemiec) i wiele wiele innych, ktore mielismy szanse obserwowac przez te lata. Bardzo dobre zdanie o opiekunczosci wilczakow ma tez u nas wlascicielka Questy Seda eminence, ktora te umiejetnosci sprawdzila w domu.
Czyli mozna postawic sprawe tak: trzeba uwazac tak jak z kazdym psem, bo to co dobre dla szczeniaka wilczaka nie musi byc dobre dla dziecka... Trzeba psa nauczyc, ze dziecko jest delikatniejsze i przewracanie (i inne silowe zabawy) nie wchodza tu w gre. Takiego psa trzeba tez od malego oduczyc obrony miski, a raczej tego, ze dziecko moze do miski podejsc i mieszac w niej raczkami. Ogolnie mozna powiedziec, ze wilczaki urodzonymi niankami nie sa, ale o dzieci staraja sie wzorcowo.
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 10-05-2005, 10:25   #10
Joanna
Tmave Zlo
 
Joanna's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Kopana k/W-wy
Posts: 1,196
Send a message via Skype™ to Joanna
Default Re: Rodzinność wilczaków

Quote:
Originally Posted by Margo

Generalnie tak.

Czyli mozna postawic sprawe tak: trzeba uwazac tak jak z kazdym psem.
Takie też miałam wyobrażenie - przyzwyczajamy od samego początku i na wszelki wypadek nie spuszczamy z oka. Wtykania łap do miski, paszczy i innych miejsc miałam i tak zamiar uczyć, ale na wszelki wypadek zacznę od baaardzo małego. Co myślisz o karmieniu przy dziecku? Np. daję michę z ew. bobasem na rękach? Coś to da, czy poczekać na siadanie dziecka i raczkowanie? I, oczywiście, dawanie kąsków z ręki dziecka-niech ono też będzie tym, co daje, a nie zabiera. (jak piesina da się nauczyć, że nie odgryzamy ręki przy łokciu przy karmieniu ).
Joanna jest offline   Reply With Quote
Old 12-05-2005, 09:18   #11
joke
Junior Member
 
Join Date: Sep 2003
Location: Warszawa
Posts: 230
Default

Margo, masz 100% racji co do postawy wilczaków w stosunku do dzieci. Z tego co ja zaobserwowałam - a mamy dziecko już roczne - i 2 suki Aję (wilczak jak by ktoś nie wiedział) i Dzanę -ON, psy przyjmują małe dziecko jako szczególnego członka stada. Oczywiście na początku są jakby próby "sprawdzenia" czy się podporządkuje, ale na poziomie zabawy i pod kontrolą nie są niebezpieczne.
Aja gdy zobaczyła oseska to obwąchała, oblizała, najciekawsze zapachy były w okolicach pieluchy, mocno zainteresowała się smokiem i zabawkami. Denerwowały ją skarpetki na nogach, podchodziła i ściągała je, czasami próbowała "wiskać" dziecko, zdarzyło się ze przy tym i uszczypnęła, ale nie była specjalnie odganiana, oczywiście była ciekawska i obserwowała czynności przy maluchu, ale bez specjalnych emocji. Gdy dziecko kładło się do raczkowania na podłodze to zawsze starała się umiejscowić między mna a dzieckiem, uczestniczyć w zabawie (czytaj:zabierać zabawki i zwiewać), ale nigdy nie reagowała agresywnie czy w jakiś niebezpieczny sposób. Czas łażenia na kolanach pamiętam jako ucieczka psów przed łapkami małego i wrecz chowanie sie przed nim (ON). Ogólnie mały może miętosić Aję i ona nie reaguje, gdy pieszczoty nasilają się do stopnia pozostawienia garści kłaków w łapce, następuje wymiana gaworzenia, Aja pogaworzy, wkurzy się i odejdzie, czasami kłapnie zębami, ale nigdy nie zdarzyło się że zrani dziecko. Gdy mały je psy chodzą za nim i gdy wydaje im się, że nie widzę zabierają mu z ręki smakołyk. W czasie posiłku tylko czekają aż mu cos spadnie na podłogę. Dzieciak sam też wciska im jedzenie do pysków. W czasie karmienia psów miesza łapkami w pokarmie - przecież to najlepsza zabawa. Czasami ja się zastanawiam jak Aja wcinając karmę nie pomyli się i nie kłapnie rączki, która sama w trakcie jedzenia pcha się do pyska?
Podsumowując: uważam, że wilczaka jak każdego innego psa można przystosować do dziecka. Na początku tak jak przy każdej rasie trzeba zwracać uwagę jak pies reaguje, na pewno nie wolno izolować od dziecka, traktowac naturalnie i kontrolowac. Wilczaki maja dużą mądrość i potrafią przystosowywać się szybko do zmian.
Margo, gdzie podziały się zdjęcia Aji jako niani? Może jeszcze raz wysłać do galerii?
Pozdrawiam, życzę wesołej gromadki wszystkim przyszłym mamuśkom i ... nie taki wilk straszny.... Jolka
joke jest offline   Reply With Quote
Old 12-05-2005, 09:40   #12
Joanna
Tmave Zlo
 
Joanna's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Kopana k/W-wy
Posts: 1,196
Send a message via Skype™ to Joanna
Default

Quote:
Originally Posted by joke
W czasie karmienia psów miesza łapkami w pokarmie - przecież to najlepsza zabawa. Czasami ja się zastanawiam jak Aja wcinając karmę nie pomyli się i nie kłapnie rączki, która sama w trakcie jedzenia pcha się do pyska?
To jest zadziwiające u psów. Jak dorosły daje zręki, to kłapią bez opamiętania. Ale jak daje dziecko, niesamowicie wzrasta im delikatność. Super!
Quote:
Originally Posted by joke
Wilczaki maja dużą mądrość i potrafią przystosowywać się szybko do zmian.
Stadność robi swoje
Quote:
Originally Posted by joke
i ... nie taki wilk straszny.... Jolka
Mam nadzieję.
Joanna jest offline   Reply With Quote
Old 24-01-2006, 21:02   #13
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by joke
Margo, gdzie podziały się zdjęcia Aji jako niani?
Wreszcie sa :


__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 27-01-2006, 10:42   #14
Galicja
Galicyjski Wilk
 
Galicja's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Kraków
Posts: 1,124
Default

Teraz , po upływie kilku m-cy mogę wreszcie powiedzieć conieco o rodzinności wilczaków. Dona małego przyjeła obojętnie, ot ktoś mały i nowy sie pojawił, został obwąchany ze wszystkich stron (zwłaszcza pielucha ), po czym psy siadły sobie jakby nigdy nic i nie zwracały na niego uwagi. Donek jedyne co robi ( a mnie to przyprawia o palpitacje serca ) to uwielbia ściągać małemu skarpetki z nóg. Jak widzę tą paszcze pełną zębisków i jego małą nogę to kamienieję. Jedyny problem jest z wózkim, Dona zachowuje sie jakby nie kumała że w środku jest Tomcio, kiedyś przyłapałam ją na tym że zaczeła ciągnąć za rączkę gdybym w pore nie krzykneła wózek wylądowałby na ziemi.Gdy idziemy na spacer to sunia nie idzie mi przy nodze tylko przy wózku i nie mogę jej tego oduczyć, jest to kłopotliwe na chodniku, gdyż ten jest za wąski i gdy ktoś chce nas minąć musi zejść na ulicę.No i jeszcze jedna sprawa, dy mały płacze psy wyją i nie wiem kto zachowuje się w tym momęcie głośniej
Galicja jest offline   Reply With Quote
Old 27-01-2006, 16:54   #15
joke
Junior Member
 
Join Date: Sep 2003
Location: Warszawa
Posts: 230
Default

Ajołka tak jak każdy typowy wilczak lubi porozrabiać i bawić się. taki maluch sie do tego doskonale nadaje
Na przywitanie mały (prawie 2 lata) jest bardzo wylizany, czasami trzeba pilnować by nie został stratowany. Obowiązkowo jest "przypilnowany" przez obie suczki (z ON) na konieczność zjadania tego co nosi w ręku, łażą za nim i wylizują nawet to, co na co dzień nie wezmą do pyska.
Zabawki w ręku dziecka - znaczy trzeba wyrwać i poobgryzać. Ogólnie Aja wykazuje dużo cierpliwości w tropieniu małego, jak i w unikaniu deptania, ciągania, pokładania się na niej. Pogaworzy sobie jak to kobitka i usunie się. Fantastycznie wygląda jak mały grzebie jej w misce w czasie jedzenia, a ona nie pomyli chrupek z jego łapkami
Pozdrawiam, Jolka
joke jest offline   Reply With Quote
Old 27-01-2006, 18:58   #16
Klara_i_Luna
Junior Member
 
Klara_i_Luna's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Góry Sowie
Posts: 133
Send a message via Skype™ to Klara_i_Luna Send Message via Gadu Gadu to Klara_i_Luna
Default

Nie mam prawie żadnych doświadczeń: Luna-dzieci. Sporadyczne kontakty z kilkulatkiem znajomych były na zasadzie zabawy. Obce dzieci czasem próbowała w zabawie chwycić zębami za nogę, tak jak zaczepia psy z którymi się bawi.
Wczoraj miałam bardzo przykrą sytuację. Luna "pogryzła" 7-latka, którego znała, ale nigdy się z nim nie bawiła gdyż chłopiec nie przepada za psami. Piszę w "" ponieważ żadnych obrażeń poza kilkoma małymi siniakami dziecko nie ma. Nie wiem jak do tego doszło, zjawiłam się po fakcie. Byłam w stajni i dopiero usłyszałam płacz syna znajomych. Leżał na ziemi skulony (postawa prawidłowa obronna przed psem), a Luna szarpała go za ubranie. Płacz, histeria, itd. Nic wielkiego się nie stało, ale nigdy wcześniej nie widziałam jej w takiej sytuacji. Jeśli nawet go zaczepiła, a mały się przestraszył, to dlaczego nie odpuściła? Wiem że potraktowała to jako kolejną zabawę, ale boję się że sytuacja może się powtórzyć i kiedyś zrobi jakiemuś dziecku krzywdę
Klara_i_Luna jest offline   Reply With Quote
Old 27-01-2006, 21:36   #17
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Klara...zabawe?? Jestes pewna? U psa widac, kiedy sie bawi a kiedy nie , psy nie udaja.
Pamietam, ze Luna wypuszczala sie na samodzielne polowania, teraz ta sytuacja z dzieckiem. Mozesz jakos dokladniej opisac? Bo z tego postu powyzej to wyglada bardzo nieciekawie.
Moze na spokojnie, rzeczowo i analitycznie?
pozdrawiam
Gaga z lekka oszolomiona
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 27-01-2006, 22:37   #18
Sebastian
Member
 
Sebastian's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Wejherowo blisko morza, Kaszuby
Posts: 716
Send a message via Skype™ to Sebastian Send Message via Gadu Gadu to Sebastian
Default

Wydaje mi się, że musicie zaaranzowac sytuację z dzieciakiem. Ne wiem czy tym samym co przeszedł traumę ale trzeba szybko sukę zacząc odkręcac - koniecznie. I proszę nie odbierz tego za wymądrzanie. Trzeba zareagowac juz póki nie jest za późno.
__________________
http://harry.wolfdog.org
Sebastian jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2006, 18:40   #19
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by magdalena
Donek jedyne co robi ( a mnie to przyprawia o palpitacje serca ) to uwielbia ściągać małemu skarpetki z nóg.
Widze, ze Dona chetnie oglada telewizje - w ostatnim programie "Zaloz sie!" border Agnieszki Boczuli mial za zadanie na czas sciagac skarpetki.... I teraz Dona zadna slawy trenuje....

Quote:
Originally Posted by joke
Na przywitanie mały (prawie 2 lata) jest bardzo wylizany, czasami trzeba pilnować by nie został stratowany.
To tez przerabialismy z Boltonem. On lubi dzieci, ale jego zabawy bywaja....drastyczne. I tego trzeba go bylo wlasnie oduczac - 50 kg szalejace z radosci rzeczywiscie moze dziecko stratowac...

Quote:
Originally Posted by Klara_i_Luna
Nie mam prawie żadnych doświadczeń: Luna-dzieci.
Nie ma? A patrzac jak ze spokojem podchodzila do bawiacych sie dzieci na boisku (na wystawie w Nowej Rudzie) bylam pewna, ze ma doswiadczenie jako nanka...

Quote:
Originally Posted by Klara_i_Luna
Wczoraj miałam bardzo przykrą sytuację. Luna "pogryzła" 7-latka, którego znała, ale nigdy się z nim nie bawiła gdyż chłopiec nie przepada za psami. Piszę w "" ponieważ żadnych obrażeń poza kilkoma małymi siniakami dziecko nie ma.
Tzn powiem tak - bazujac na tym, ze dziecko nie zostalo zranione mozna spokojnie przyjac, ze nie chodzilo o atak. Sila wilczaka jest ogromna - gdyby rzeczywiscie Luna zaatakowala na serio to sprawa wygladaja by calkiem inaczej...
....ale w zadnym wypadku nie ignorowalabym takiego zachowania. Wiem, ze teraz bylo zamieszanie, ale sprobuj sie potem dowiedziec dlaczego pies zaczal szarpac. Skoro chlopak nie lubi psow to moze zrobil cos co spowodowalo takie zachowanie? Jesli uda sie dotrzec do zrodla to mozna bedzie popracowac z Luna, aby w danej sytuacji juz tak sie nie zachowala. Najlepiej tak jak pisal Sebastian: prowokujac sytuacje z dziecmi....choc moze z innymi, ktore nie maja zlych doswiadczen....
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 04-02-2006, 23:09   #20
Klara_i_Luna
Junior Member
 
Klara_i_Luna's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Góry Sowie
Posts: 133
Send a message via Skype™ to Klara_i_Luna Send Message via Gadu Gadu to Klara_i_Luna
Default

Myślałam nad tym co się stało. Dowiedziałam się też jak to się zaczęło. Chłopak wyszedł z domu i czekając na rodziców zaczął sobie kopać w rynnę, Luna nagle to zobaczyła, podbiegła i złapała go za tyłek. Kiedy upadł na ziemię Luna dalej szarpała go za ubranie. Kiedy usłyszała moje kroki od razu przestała, zobaczyłam ją jak gdzieś pędzi w siną dal, przywołałam, wróciła niechętnie, z udawaną pokorą.
Oczywiście że jak najszybciej chciałam zaaranżować sytuację z dziećmi. Tak jak Margo wspomniałaś, zapomniałam o tym gdy Luna spotykała obce dzieci, zwykle była wobec nich obojętna, po tym zdarzeniu miałyśmy okazję spotkać się z dziećmi, i nic, pełen luz. Nawet był kontakt z tym chłopcem, on nie ukrywał że się boi, Luna powąchała go i nic. Ale było to przy mnie. Nie wiem co by zrobiła gdybym nie widziała.

Dlaczego pomyślałam że była to dla niej zabawa? Może i błędnie, ale takie miałam pierwsze skojarzenie, że potraktowała go jak, hmm, innego psa? Luna bardzo często (wtedy właśnie też) bawi się z psami w gryzienie, mordowanie, ogólnie robienie z siebie nawzajem zwłok. Wygląda to czasem strasznie, ale wiem że to zabawa. Czasem kiedy się tak rozkręciła w przypływie radości próbowała złapać kogoś za nogawkę, rękę, jak szczeniak, głupkowata mina i już jej nie ma. Skojarzyłam to właśnie tak. Pojawił się nagle nowy "obiekt" więc... Zresztą nie wiem sama. Pewnie próbuję ją wytłumaczyć

Ogólnie Luna ostatnio tak daje mi w kość że ręce opadają. Myślałam że szkodnikowi trochę przeszło. Ma prawie 1,5 roku i ciągle pstro w głowie. Kolejne próby ucieczek, np. idę przez las i w jednej sekundzie nie ma Luny, jak się później okazało nagle zawróciła, wpadła na podwórko oddalone o kilkaset metrów, zrobiła zadymę, zamordowała kilka zwierzątek, i wróciła do mnie z uśmiechem na twarzy Albo wpada w stado saren i biega za nimi do upadłego tak że przez kolejne 3 dni ledwo się rusza na obolałych, pokaleczonych łapach.
Myślałam że wreszcie umebluję od nowa mieszkanie. Kupiłam piękne antyki, dywany, cała happy, i co widzę po kilku dniach? Obgryzione meble, dziura w sofie i ogromny szczoch na dywanie.
Żyć nie umierać.
Klara_i_Luna jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:22.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org