Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Různé

Různé Vše o československých vlčácích...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 04-01-2005, 10:16   #1
Jenik
Junior Member
 
Jenik's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Location: Praha
Posts: 97
Send a message via ICQ to Jenik Send a message via AIM to Jenik Send a message via MSN to Jenik Send a message via Yahoo to Jenik
Default Ahoj vsichni

Ahoj, rad bych se vas vsech na neco zeptal. Vidim, ze jste tady chteli nejake pratelske tema, a tak vas poprosim o zkusenosti s vasemi milacky. Chtel bych vedet, zda je csv vhodnym psem pro mne. Vidim, ze jste vsichni velci nadsenci a verim, ze mne tady obohatite.

1. Bydlim v byte v Praze na Vinohradech a vypada to tak, ze v nejblizsich 16 letech se asi nic moc nezmeni - mam na mysli byt - na dum se asi opravdu jen tak rychle nezmuzu. O vikendu jezdime ven na Sazavu, kde ma rodina pritelkyne velke hospodarstvi. Jedna se o les a cca 10 hektaru pole (ktere se stejne nevyuziva), dve staveni a obrovsky dvur. Navic moje rodina taky stavi a bude to dum se zahradou, kam bychom jezdili na vikendy. Takze vikendy by byly jasne - tam se muze pesan dokonale vyradit.

2. Studuji a zaroven pracuji na polovicni uvazek. Nastesti pracuji 15 minut od baraku, a tak to domu nemam tak daleko a sef rikal, ze by mi dovolil jezdit treba kazde dve hodiny domu, kdyby bylo potreba a dal by mi dokonce i dva tydny dovolenou - kdybych potreboval (a to asi budu)psa mit zpocatku doma.

3. Krmeni - sezere csv vice krmina nez ovcak a je skladba podobna, nebo davate vetsi duraz na domaci stravu a maso:

4. Rodina - neco malo jsem si o csv sehnal a zhltnul. Ale nevim a rad bych vedel, jak si vlcak zvyka na neco noveho pozdeji?Mam tedko na mysli pripad kdy s pritelkyni zalozime rodinu, pesanovi bude trebas 5 let. Jak on si zvykne na deti?

5. Povaha psa - uci se rychle. Je s nim snadnejsi prace nez treba s jezevcikem co se tyce uceni. My mame jezevcika a je to s nim nekdy na tecku, je strasne palicaty a od tchyne nehorazne rozmazleny:-///

6. DKK - predpokladam, ze vzhledem k tomu, ze to neni tak rozsirene plemeno jako NO, tak nebudou takove problemy pri DKK

7. Je to pes vhodny pro zacatecnika, nebo je lepsi nasbirat zkusenosti s NO. I kdyz podle toho, co tady pisete je to stejne jedno, nebot uvazuje uplne jinak.

8. Posledni otazky. Da se sehnat i stene bez PP?Jaka byva cena stenete?Plati obecna povahova pravidla psu a fen i pro csv?A jak je to s nabytkem a podlahou. Muzete rici, ze csv znici vice nez ostatni plemena?To vite, bydlim s pritelkyni u ni a jeji matka se boji, ze by mela nabytek zniceny a obe se boji povahy psa, nebot csv je pes, ktery nema jeste ustalene povahove rysy. Co se tyce dovolene, tak pesana muzeme mit u kamose, ktery chova NO a rikal, ze ho v klidu pohlida. Je to fachman a psum docela dost rozumi, ale ja chci znat i vas nazor.

A tedko jedna odpoved na vasi moznou otazku. Psa chci jako kamarada. Chci s nim chodit na cvicak a ucit ho i sebe:-)necemu novemu. Chci, aby hlidal mne i mou rodinu. Nechci ho pouzivat na machrovani nebo napadani nekoho jineho. Proste chci s nim sportovat, aportovat, chodit na cvicak, ale jak rikam, v provni rade to musi byt verny kamarad, ktery musi mit stejny pocit jako ja - ze ho neopustim a ze jsem tu pro nej. Je to pravda, ze si zvykne jen na jednoho cloveka, kteremu bezmezne veri?A na ostatni ne?

diky a mejte se. Preju vse nej do noveho roku 2005 vam i vasim milackum:-)

Jenik
Jenik jest offline   Reply With Quote
Old 04-01-2005, 10:20   #2
Jenik
Junior Member
 
Jenik's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Location: Praha
Posts: 97
Send a message via ICQ to Jenik Send a message via AIM to Jenik Send a message via MSN to Jenik Send a message via Yahoo to Jenik
Default doplneni

K bodu dve. Mam na mysli, ze s nim budu muset urcite byt doma, aby si zvyknul na nove prostredi a pomalu ho zvykat, ze bude doma sam. Tak mne jeste napadlo. Zvykaji si csv na samotu snadno?Delaji velky kraval?Vyji hodne?
Jenik jest offline   Reply With Quote
Old 04-01-2005, 14:24   #3
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default Re: Ahoj vsichni

Ahoj,

počítám, ze z tohoto fora se ještě vyvine zajímavá debata. Já ti odpovím na tvé otázky z mých vlastních zkušeností a rozvaž si to pak sám.

Quote:
Originally Posted by Jenik
1. Bydlim v byte v Praze na Vinohradech a vypada to tak, ze v nejblizsich 16 letech se asi nic moc nezmeni - mam na mysli byt - na dum se asi opravdu jen tak rychle nezmuzu. O vikendu jezdime ven na Sazavu, kde ma rodina pritelkyne velke hospodarstvi. Jedna se o les a cca 10 hektaru pole (ktere se stejne nevyuziva), dve staveni a obrovsky dvur. Navic moje rodina taky stavi a bude to dum se zahradou, kam bychom jezdili na vikendy. Takze vikendy by byly jasne - tam se muze pesan dokonale vyradit.
Tady nevidím problém. Já mám svá čévéčka taky v bytě a dá se to, za předpokladu že pes bude denně dostatečně vyvenčen, tj. štěně nejlépe každé dvě tři hodiny ven, dospělý pes aspoň třikrát denně ven a z toho jedna procházka aspoň hodinová. Čím zajímavější a pestřejší víkendy pro psa, dostatek vyběhání a prostoru, tím lépe.


Quote:
Originally Posted by Jenik
2. Studuji a zaroven pracuji na polovicni uvazek. Nastesti pracuji 15 minut od baraku, a tak to domu nemam tak daleko a sef rikal, ze by mi dovolil jezdit treba kazde dve hodiny domu, kdyby bylo potreba a dal by mi dokonce i dva tydny dovolenou - kdybych potreboval (a to asi budu)psa mit zpocatku doma.
Jo, tak to máš super šéfa. Hlavně jestli dodrží, co slíbil?

Quote:
Originally Posted by Jenik
3. Krmeni - sezere csv vice krmina nez ovcak a je skladba podobna, nebo davate vetsi duraz na domaci stravu a maso:
Nevím o tom, ze by CSV sežralo víc krmiva, než ovčák. Spis ta skladba je jiná, poněvadž čévéčko proste žere nejradš maso. Tudíž strava se obvykle doporučuje domácí, tj. maso a přílohy. Maso nejlépe syrové, pokud to pes syrové nežere, tak vařené a přílohy – rýže, těstoviny, vločky, trochu zeleniny, denně lžíci olivového nebo slunečnicového oleje atd. Myslím že o složení krmiva pro CSV už jsme se tu někde bavili. Samozřejmě můžeš taky krmit granulemi, ale v tom případě se rozhodne vyplatí investovat do kvalitních superpremiovych krmiv. Na krmeni pro stene a mladeho se psa se rozhodne nevyplati setrit.

Quote:
Originally Posted by Jenik
4. Rodina - neco malo jsem si o csv sehnal a zhltnul. Ale nevim a rad bych vedel, jak si vlcak zvyka na neco noveho pozdeji?Mam tedko na mysli pripad kdy s pritelkyni zalozime rodinu, pesanovi bude trebas 5 let. Jak on si zvykne na deti?
Vse zalezi na vychove. Krome toho, na deti ho prece muzes zvykat uz odmalicka. Staci, když ho vezmes parkrat před skolu, nechas kolemjdouci deti, aby si ho pohladily (samozrejme pod kontrolou a opatrne) atd. Az pak budes mit vlastní mimino, je třeba venovat dostatecnou pozornost stále i psovi, aby nezarlil. Jinak není důvod, proč by mu mimino mělo vadit. Ja sama děti nemám, ale naše Cira má děti ráda, hlavně se jí líbí, když ji hladí atd. Jinak chápe, že s menšíma dětma žádná legrace není (například batolata atd.), ale spíš se pak orientuje do role hlídačky a ochránkyně.

Quote:
Originally Posted by Jenik
5. Povaha psa - uci se rychle. Je s nim snadnejsi prace nez treba s jezevcikem co se tyce uceni. My mame jezevcika a je to s nim nekdy na tecku, je strasne palicaty a od tchyne nehorazne rozmazleny:-///
Jezevčíka měl můj expřítel a bylo to zvíře příšerně tvrdohlavé. S tím souhlasím. Čévéčko je ale rozhodně jiné, srovnávat se to nedá. Čévéčko je pes velmi inteligentní a vyžaduje trénink, výcvik nebo jiné aktivity, jinak se začne nudit a může demolovat byt, zahradu atd. Nedá se cvičit drilem jako německý ovčák, více se dá dosáhnout hrou a nenásilným výcvikem, podpořeným hromadou pamlsků. Při výcviku ČSV je třeba hodně přemýšlet, některé cviky ČSV zvládá lépe, některé hůře. Problémy tradičně dělá aport a štěkání na povel. Řekla bych, že čévéčko celkem rychle pochopí, co se od něj chce, větší potíž je donutit ho, aby cvik provedl, když ty zrovna chceš.

Quote:
Originally Posted by Jenik
6. DKK - predpokladam, ze vzhledem k tomu, ze to neni tak rozsirene plemeno jako NO, tak nebudou takove problemy pri DKK
DKK se u našich psů také objevuje. Troufám si ale tvrdit, že rozhodne ne tak těžká a častá, jako u NO, jakkoli výsledky DKK u čévéček za poslední roky by mohly dokazovat opak. Ale to by bylo na dlouhé vysvětlování. Fakt je, že NO s DKK C nebo D sotva chodí, zatímco čévéčko se stejnou DKK bude vesele běhat a skákat překážky.

Quote:
Originally Posted by Jenik
7. Je to pes vhodny pro zacatecnika, nebo je lepsi nasbirat zkusenosti s NO. I kdyz podle toho, co tady pisete je to stejne jedno, nebot uvazuje uplne jinak.
Zkušenosti s NO ti pravděpodobně nebudou nic platné, protože jak jsem se zmínila a jak ty sám tušíš, čévéčka uvažují a fungují úplně jinak. Myslím, že ČSV si může pořídit i začátečník, za předpokladu, že se o plemeni dostatečně informuje, přečte si pár knih o chování psů či vlků, něco o jejich etologii, chodí na čévéčkům přátelský cvičák a nebojí se radši pětkrát zeptat, co se svým psem dělat. Vhodný výběr chovatele a štěněte je také velmi důležitý, neboť dobrý chovatel rád a vždy dobře poradí, případně doporučí cvičák či spřátelenou osobu v oblasti tvého bydliště, která již vlastní podobného chlupatého tvora.

Quote:
Originally Posted by Jenik
8. Posledni otazky. Da se sehnat i stene bez PP?Jaka byva cena stenete?Plati obecna povahova pravidla psu a fen i pro csv?A jak je to s nabytkem a podlahou. Muzete rici, ze csv znici vice nez ostatni plemena?To vite, bydlim s pritelkyni u ni a jeji matka se boji, ze by mela nabytek zniceny a obe se boji povahy psa, nebot csv je pes, ktery nema jeste ustalene povahove rysy. Co se tyce dovolene, tak pesana muzeme mit u kamose, ktery chova NO a rikal, ze ho v klidu pohlida. Je to fachman a psum docela dost rozumi, ale ja chci znat i vas nazor.
Štěně bez PP nelze doporučit. Důvodů je mnoho a už se o tom tady také mluvilo. V podstatě štěňata bez PP mohou vzniknout jedině z vrhu, kde rodiče byli z chovu vyřazeni. Čévéčka se z chovu vyřazují pouze ze závažných důvodů, např. těžká dysplazie, povahové problémy – přílišná plachost nebo agresivita, chybějící zuby, kryptorchismus atd. Štěně po takových rodičích má všechny předpoklady být zvířetem problémovým jak po stránce povahové, tak zdravotní, a to, co bys možná ušetřil na pořizovací ceně, zaplatíš za veterináře (ať už uzdravováním tvého psa, nebo psů cizích, tvým čévéčkem potrhaných).
Pokud se tvoje přítelkyně a její matka už předem čévéček bojí, zvaž znovu, zda je rozumné si čévéčko do takového prostředí pořídít. Nevím o tom, že by ČSV zničili více věcí než jiní psi, nicméně zejména v mládí koušou do všeho na co přijdou – boty, nohy od stolů a od židlí, koberce, vodítka a taky do lidí. Rozhodně nějaký nábytek nebo zařízení přijde k úhoně, s tím je třeba se smířit a počítat s tím. Pokud jde o koberce atd., záleží na tobě, jak často štěně budeš brát ven vyvenčit atd, ale buď si jistý, že sem tam nějaká ta loužička se tam stejně objeví. Zkrátka a dobře, pes je pes a má své potřeby (a problémy) a s jeho pořízením by měli doma souhlasit všichni. Není fér přinést domů psa a za pár měsíců pro něj hledat nového pánika, protože opravdu rozkousal ten drahý peršan a tchýně doma řádí jako černá ruka.


Quote:
Originally Posted by Jenik
A tedko jedna odpoved na vasi moznou otazku. Psa chci jako kamarada. Chci s nim chodit na cvicak a ucit ho i sebe:-)necemu novemu. Chci, aby hlidal mne i mou rodinu. Nechci ho pouzivat na machrovani nebo napadani nekoho jineho. Proste chci s nim sportovat, aportovat, chodit na cvicak, ale jak rikam, v provni rade to musi byt verny kamarad, ktery musi mit stejny pocit jako ja - ze ho neopustim a ze jsem tu pro nej. Je to pravda, ze si zvykne jen na jednoho cloveka, kteremu bezmezne veri?A na ostatni ne?
Čévéčko si zvykne na všechny členy rodiny, na známé a na přátele, tyto si dlouho pamatuje a i po měsících odloučení je radostně vítá. Cvičit ho a krmit by měl však výhradně ten, kdo je jeho pánem a koho by měl pes vždy a za všech okolností poslechnout. Toho pak také pes respektuje nejvíce a je mu oddán. Zda ti pes bude bezmezně věřit, záleží na tobe, jakým ty mu budeš „vůdcem a alfou smečky“. Pokud se pes rozhodne, že šéfem vaší rodiny bude on, tak pak nebude uznávat nikoho.

Mirka

P.S. Na zaver se omlouvam za priserny pravopis diakritika ano a ne, ale stene radi a uz nemam cas to kontrolovat
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 04-01-2005, 15:02   #4
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Ahoj, Mirka zodpovedala myslim ze celkom vycerpavajuco tvoje otazky, takze ja by som len doplnila par drobnosti.

5. CVcko sa uci naozaj velmi rychlo, najma to co by clovek niekedy nechcel - napriklad od koho vzdy vyzobre nieco na zub, alebo kto mu dovoli rozzut topanky, kto ho ochrani pre panickom, ked ten najde hromadku uprostred koberca... Takze velmi dolezite je aby na vychove spolupracovala cela domacnost, a to na zaklade pochopenia dosledkov problematickej vychovy. Takze odporucam pred kupoyu stenata rodinu poucit a vysvetlit preco sa stenatu nesmie dovolit nieco a preco treba na inom nastojit pevne a neochvejne.

7. Aj zaciatocnik dokaze zvladnut CVcko, je ale treba, aby si vybral stena povahou vhodne pre zaciatocnika - cize radsej menej drze a viac mazlive.

8. Aj ja si myslim ze nie je vhodne dovliect domov stena ak zvysok domacnosti ma z CVciek strach. Preto by som vrelo odporucila zobrat svokru aj priatelku na nejaku CVckarsku akciu, kde mozu vidiet psiska pohromade medzi ludmi a detmi. Naozaj je lepsie raz vidiet ako trikrat pocut - o nevyrovnanosti povahy u CVciek je dnes naozaj takmer uz len pocut, a ak sa clovek pozrie, vidi vacsinou dobre povahy a zvladnute psy.

Takze - drzim paste.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 04-01-2005, 15:06   #5
Jenik
Junior Member
 
Jenik's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Location: Praha
Posts: 97
Send a message via ICQ to Jenik Send a message via AIM to Jenik Send a message via MSN to Jenik Send a message via Yahoo to Jenik
Default

Diky za odpoved. Trosku mne mrzi, ze nemuzu zkusenosti ze zadneho psa pouzit....A kdyz pises, ze csv nesnasi dril, cemuz se ale prece nemuzes vyhnout, tak obecne muzes rici, ze csv je hure cvicitelny nez NO, ne?A jak to je s povahovymi vlastnostmi. U No obecne plati, ze fena je vic zavisla na lidech, je hodnejsi a lepe se i cvici. A co se tyce povahy, tak neni tak divoka. Plati to i u CSV?Ja jen, ze jsem se namatkou koukal na vlastnosti nekterych psu a tam vetsinou bylo vetsinou u fen uvedeno, ze jsou bojacne, neduverive, hure ovladatelne....
No a s tim sefem..Myslim, ze nema moc na vyber a kdyby se mu to nelibilo, tak muzu klido jit. Vedlejsak pri studiu jinde taky sezenu ve svem oboru. Rad bych vedel, kolik vas mesicne stoji pes. opet vsechno beru obecne, kazdy pes je jiny. Pocital jsem mesicne s castkou kolo 2.000 Kc. Ctu si knihu od pana Hartla a tam taky vsechno nenaleznu. Ale opravdu si vsimam jedne vyrazne veci, kterou NO nemiva - samostatnost. A k tomu demolovani. Da se predejit demolici tim, ze to stene hodne budu zamestnavat?Zajimave je, ze se tchyne s pritelkyni boji csv, ale NO ne....
Jenik jest offline   Reply With Quote
Old 04-01-2005, 15:12   #6
Jenik
Junior Member
 
Jenik's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Location: Praha
Posts: 97
Send a message via ICQ to Jenik Send a message via AIM to Jenik Send a message via MSN to Jenik Send a message via Yahoo to Jenik
Default

A jeste k tem PP. Mne nejde o penize. NA zradle a steneti se nesmi setrit to je jasny..Pes musi dostat to, co ma!Jen je spise problem, ze by chtela pritelkyne nejradsi psa z utulku a co si budeme namlouvat, tam se csv prakticky nevyskytuje. A s tou povahou. Urcite bych nejradsi stene, ktere bude klidnejsi a mazlivejsi:-))Je to lepsi i do budoucna a s tou akci csv mate pravdu. je to super napad. Vezmu je tam obe, at vidi. Ale vim, ze asi tchyne na ne nesahne ptz se boji a ja nechci riskovat, ze cela podelana strachy na psa sahne a on ji kousne. Ja to neresim, ja se psu nebojim, a tak si klido psa pohladim. Ale vim, ze pes vyciti, ze se ho nekdo boji a je voda na jeho mlejn.....
Jenik jest offline   Reply With Quote
Old 04-01-2005, 15:31   #7
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

To s tym kusnutim bojacej sa tchyne by nemusel byt problem, poznam par CVciek co by sa dali pouzivat prave na "odstrachovanie".

Este k tej cvicitelnosti - ja by som povedala ze CV je naozaj menej cvicitelne ako NO, ale netvrdila by som, ze je to negativna vlastnost. Ak chces najma kamarata, tak cvicitelnost CVciek ti bohate staci. Dokonca by som povedala ze pre bezneho smrtelnika je ten cvicakovy dril rovnako nezaujimavy ako pre CVcko. Dolezite je, aby pana aj psa vycvik bavil, CVcka su intelignetne a rychlo chapu, a su to potvory, takze nudit sa s nimi nebudes. Horsie by bolo, ak by si chcel vzdy postupovat len podla prirucky na chytanie krokodylov a nebol ochotny vymyslat si vlastne finty a podobne. Ak mas trochu fantazie a najma ak mas chut byt so svojim psom a jeho vycvik a vychova pre teba nie su len nutne zlo, tak CVcko je naozaj vsestranny partner.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 04-01-2005, 16:47   #8
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Quote:
Originally Posted by Jenik
A kdyz pises, ze csv nesnasi dril, cemuz se ale prece nemuzes vyhnout, tak obecne muzes rici, ze csv je hure cvicitelny nez NO, ne?A jak to je s povahovymi vlastnostmi. U No obecne plati, ze fena je vic zavisla na lidech, je hodnejsi a lepe se i cvici. A co se tyce povahy, tak neni tak divoka. Plati to i u CSV?Ja jen, ze jsem se namatkou koukal na vlastnosti nekterych psu a tam vetsinou bylo vetsinou u fen uvedeno, ze jsou bojacne, neduverive, hure ovladatelne
Nerekla bych, ze cevecko je hure cvicitelne, nez NO. Proste vyzaduje jiny pristup, vice trpelivosti a hodne pamlsku. Drilu se samozrejme vyhnout muzes, mam tim na mysli ze neni nutne cevecku desetkrat za sebou davat povel sedni. Staci, kdyz to udela jednou a dobre, to uplne postaci. NO si ti bude sedat a lehat treba patnackrat za sebou, ale vlcak ti to udela dvakrat a pak odmitne s pohledem "proc tu mam porad saskovat, kdyz jsem ti uz ukazal, ze to umim?"
Pokud jde o povahove vlastnosti, kazdy pes i fena je osobnost. Nedivej se do knizky, jdi se podivat na skutecne psy, to je asi nejlepsi co muzes udelat. Ja mam sestiletou fenu a muzu rict, ze je k lidem naprosto pratelska, miluje pozornost a je celkem normalne ovladatelna. Na druhou stranu, dokaze byt taky pekne divoka a nekdy se rada rve, coz bys mozna u feny necekal, ze? A vubec, jak si stene vychovas a vycvicis, takoveho psa budes mit - bojacneho, nebo samostatneho, nebo pratelskeho.. zalezi na tobe.

Quote:
Originally Posted by Jenik
Rad bych vedel, kolik vas mesicne stoji pes. opet vsechno beru obecne, kazdy pes je jiny. Pocital jsem mesicne s castkou kolo 2.000 Kc. Ctu si knihu od pana Hartla a tam taky vsechno nenaleznu.
My krmime masem, vetsinou kureci krky, zaludky, levne hovezi, vnitrnosti (srdce, zaludky, jatra) apod. Mesicne to vyjde na jednoho psa tak zhruba na tisicovku. Do toho nepocitam ruzne pamlsky (susene ucho, boticka z buvoli kuze atd.)

Quote:
Originally Posted by Jenik
Ale opravdu si vsimam jedne vyrazne veci, kterou NO nemiva - samostatnost. A k tomu demolovani. Da se predejit demolici tim, ze to stene hodne budu zamestnavat?Zajimave je, ze se tchyne s pritelkyni boji csv, ale NO ne....
Cim vic psa zamestnas a unavis, tim mensi sance, ze neco bude doma demolovat. Ovsem jak jsem uz rikala, cevecka a zejmena stenata, kousou stale a do vseho, takze je 100% jiste, ze se to nekde projevi. Udelat diru do rucniku nebo neci ruky dokaze nase Ali behem par sekund.
Tchyni a pritelkyni vezmi na nejaky ceveckarsky sraz, at se s nimi seznami. Pokud i pak se jich budou bat, tak si snad radsi cevecko neporizuj, za ty problemy to nestoji a pes by byl chudak. Je opravdu dulezite, aby cevecko doma chteli vsichni!

Mirka

P.S. Ja mela cevecko z utulku a byla to katastrofa. Pes byl rocni, zkazeny, vseho se bal, napadal psy a ani po dvou letech vytrvaleho vycviku, socializace a treninku se to nijak moc nezlepsilo. Takze po teto zkusenosti, cevecko z utulku (a ani jineho psa) uz bych si nevzala. Nikdy nevis, co s tim psem kdo provadel, co se mu honi v hlave a kde co provedl, nez v utulku skoncil. Vyjimku bych udelala leda v pripade, ze by mi utulek byl schopen poskytnout pravdive informace, proc a jak se tam pes dostal.
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 04-01-2005, 17:14   #9
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Plně souhlasím se Sašou a Mirkou, jen bych snad doplnil z vlastní zkušenosti:

4) ČSV a děti – naší Lexině bylo 11 měsíců (tzn. byla puberťačka jak zákon káže), když se narodil můj syn Martin. Okamžitě po tom co jsme ho přivezli z porodnice jsem jí ho dal očichat a olíznout. Přijala ho bez problémů (miluje děti). Samozřejmě nezůstala odstrčená, ale i nadále (a možná ještě víc) se účastnila veškerého domácího dění. Nutné ovšem je hned od malinka vychovávat také dítě, pěstovat v něm kladný vztah ke zvířatům a zdůrazňovat, co smí a co ne.

5) Výcvik – neřekl bych že ČSV je hůře cvičitelné než NO, prostě je jiné. Spoustu cviků pochopí mnohem dříve. Pokud se mu budeš věnovat, budeš mít v jeho 5 – 6-ti měsících pocit, že máš vycvičeného psa. V pubertě si ale většinou pes uvědomí, že Tě zas tak moc nepotřebuje. Záleží na tom, jaký vzájemný vztah si dokážete vybudovat (doporučuji pozitivní ale důsledný přístup k výcviku), jak dokážeš psa motivovat apod. Před ČSV jsem měl foxteriéra a jezevčíka – všechno tvrdohlavci. Ale jsou úplně jiní než ČSV – napřed jsem si myslel, že ČSV je horší, dnes vím že to bylo jen kvůli chybám, které jsem udělal já sám. ČSV prostě nad vším, co dělá, svým psím – nebo spíš vlčím - způsobem přemýšlí. Nauč se být trošku vlkem a nebudeš mít problémy.

6) Ohledně DKK – od lidí kteří je mají nebo měli, vím že např. labrador s DKK 0/1 uběhne 10 km a pak týden nechodí. Znám spoustu ČSV, kteří ač mají vyhodnocení C, D (nebo dokonce E!!!) jsou schopni uběhnout 20, 40 nebo i víc kilometrů a po chvilce odpočinku na nich není vidět, že vůbec běželi. Myslím že u DKK velmi záleží na subjektivním hodnocení daného posuzovatele (jeden snímek + tři posuzovatelé = tři různé výsledky).

K bojácné tchýni – musíš počítat s tím, že štěně ČSV kouše s oblibou do Tvých rukou, palců u nohou apod., takže snad všichni novopečení majitelé štěněte ČSV vypadají, jako by prolítli šípkovým keřem. Je to jeho přirozené chování, které musíš správně korigovat (štěně se prostě musí naučit, jaký stisk může použít při hře a jaký už je bolestivý). Pokud se štěnětem někdo, kdo se mu bude dostatečně věnovat a zaměstná ho, po většinu času bude, nemusíš mít obavy z (nadměrné) demolice bytu. Jakmile ho ale necháš zahálet a nudit se, nějakou „zábavu“ si najde – ale to platí i pro jiná plemena, ne jen pro ČSV. Pokud se ty nebo někdo z rodiny předem nesmíří s tím, že prostě nějaké škody vzniknou, nepořizuj si psa vůbec. Tyhle „škody“ Ti ale pes 1000x vynahradí svou láskou. Zkus vzít svou bojácnou tchýni na nějakou čévéčkářskou akci, třeba si ji tam vlčáci získají – opravdu je jich spousta takových, že by se dali používat k léčbě strachu ze psů.

A ještě k těm povahám - dá se říct, že dnes už jsou ČSV celkem dost povahově vyrovnaní a není vyjímkou, ale spíš pravidlem, kdy štěně ČSV ve třech měsících se chová na cvičáku kde je poprvé zcela suverénně (viděl jsem taky dost štěňat NO, kteří byli naopak "podělaní" strachy) - ale to je hlavně o správné socializaci - tzn. je to v Tvé moci.

Krmím masem s přílohami (rýže, těstoviny, olej, zelenina, vitamíny a minerály) - měsíčně to včetně pamlsků vyjde tak na 1500,- Kč (kilo masa kupuju za 50 - 60 Kč). Další (ne zrovna zanedbatelné) náklady sebou nese nutná veterinární péče, cvičák, výstavy apod.

Karel Skoupý, Brno
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 04-01-2005, 18:10   #10
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Este k tej DKK - Aragorn z mojej chovnej stanice ma podla veterinarov DKK C, hoci rentgen bol brany uz vo vyssom veku ako je zvykom, pritom minimalen dvakrat ubehol 100 km pod 10 hodin (casy si presne nepamatam, bolo to ale blizsie k 8 hodinam ako k 10) a po dobehnuti sa takmer pobil s inym psom, este ze panecek nebol tak unaveny ze by ho neudrzal.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 04-01-2005, 20:46   #11
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Už jsi mi psal, takže ode mě už odpověď máš. Ale nepsals, odkud jsi. Seber se a jeď k nějakému chovateli, který čévéčko má. Z těch, co ti odepisují můžeš určitě ke komukoliv, všichni ti poradí a se psem se rádi pochlubí. Já mám psa a tři feny, každá je jiná jak povahou tak vzhledem. Teď tu jsou i štěňata, takže je určitě co vidět. Klidně přijeď na exkurzi. bydlíme v okrese Chomutov, nevím, jak je to od tebe daleko. Hanka
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 04-01-2005, 23:48   #12
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Naprosto souhlasím s Hankou. Jedna věc je teorie a druhá je praxe. Je jistě dobré si nejprve o plemeni co nejvíce přečíst a získat informace ale konečnou představu si člověk udělá jen a pouze osobní zkušeností při setkání s čévéčky.
Samozřejmě i mne není problém navštívit. Jsem z Prahy 4 a mám psa a fenu (a teď do konce ledna je u mne přechodně ještě jedna fenka).
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 05-01-2005, 00:26   #13
Jazzinka
Junior Member
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 74
Default

Myslim, že v zásadě jsem stejný případ- bydlím v bytě na vinohradech, chatu mám na sázavě, studuju a pracuju, takže něco málo z mých zkušeností:
Byt nepovažuju za problém, smíříš-li se s tím, že budeš lovit chlupy i z kafe. (na chatě už jsem postavila boudu a začínám pomalu shánět domek).
Při dostatku pohybu venku dnes (v 16 měsících) Dandy doma většinu času prospí. Odmala neměl problém být sám doma, neštěká ani nevyje. jenom jako štěně dupal v noci sousedce nad hlavou, když ho ve 2 ráno napadlo hrát si s míčkem (spí v obýváku, když byl vyjímečně se mnou v ložnici tak v klidu spal). Byt ti ale pravděpodobně trochu upraví, bude-li se sám doma nudit - u mě to odnesla sedačka, pár slovníků a encyklopedií a všechno kožené (kupodivu kromě bot). v zásadě ničil to, co jsem měla v ruce před odchodem z bytu. takže doporučuji počkat s novým nábytkem a dražší věci odstranit z dosahu.
Jakjiž bylonapsáno, zajeď si na nějakou akci, neb šedá je teorie... Hartlova knížka je fajn ale chce to vidět čévéčko naživo.
Pokud si ho vybereš (což po nějaké akci asi uděláš ),tak přeji hodně radostí a pevné nervy
Jazzinka jest offline   Reply With Quote
Old 05-01-2005, 13:57   #14
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Pokud budeš mít cestu do Brna, tak se klidně můžeš u nás stavit (e-mail, adresu, číslo mobilu najdeš v databázi)

Karel Skoupý
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 12-01-2005, 10:22   #15
Jenik
Junior Member
 
Jenik's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Location: Praha
Posts: 97
Send a message via ICQ to Jenik Send a message via AIM to Jenik Send a message via MSN to Jenik Send a message via Yahoo to Jenik
Default

Ahoj a mohli byste mi rici, jaky mate nazor na takove ohradky nebo prepravky?Myslite, ze to nebude pro pesana trapeni tam byt, pokud doma nebudu. Chtel jsem ho to ucit tak, ze budu nejprve ho tam davat pomalinku a na malou chvilinku, pak budu prodluzovat intervaly, pak budu treba se ucit, pesan tam bude treba hodinu(mezitim samozrejme vzdycky nekam odbehnu)a nakonec tam treba tu hodinu nebudu vubec...Co vy na to?Bude tam mit hracky a svuj pelisek, proste bude to jeho uzemi:-))
Jenik jest offline   Reply With Quote
Old 12-01-2005, 12:26   #16
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Ja muzu rict za sebe, ze ohradku doma na stene ted mame a neumim si to bez ni predstavit. Ciru jsem vychovala bez ohradky, ale ted mame doma jine podminky.
Bydlime v byte, mame dve kocky a podstatne vic nabytku, knih a dalsich veci, nez kdyz jsem mela Ciru. Ali ma chut zkouset si zuby temer na vsem a s radosti "krade" na co prijde. Taky kocour si potrebuje obcas odpocinout, pripadne se v klidu nazrat.
Ohradka je pro me tedy nadmiru uzitecna, mame ji v kuchyni a proste do ni stene zavru, potrebuju-li mit na chvili klid a moznost neco udelat bez toho, aby se mi stene motalo pod nohama. V 90% pripadu ji do ohradky ale davam, jen kdyz je unavena a vim ze bude spat. Vetsinou chvili knoura ale pak zalehne a spi. Ma tam svuj pelisek, podlahu pokrytou novinami a nejake ty hracky a psi zvykacky (ucho, hovezi kost atd.). Teoreticky se stene nauci, ze v ohradce ma byt v klidu a hrat si se svyma hrackama, nebo spat. Tak pravi moudra kniha. Praxe je jina, ale ohradka svou funkci jiste ma.

Mirka
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 12-01-2005, 15:15   #17
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

Já jsem ohrádku u svého prvního vlčáka také používala a rovněž ji považuji za užitečnou "pomůcku" (pouze u prvního ČSV proto, protože Felušku jsem si vzala již jako dospělou a Arinku jsem kvůli sešroubované noze musela mít neustále u sebe, abych ji uhlídala).

Osobně zastávám ten názor, že než štěně neustále trestat a kárat za zničené věci (všechno se opravdu prostě uhlídat nedá), je lepší je navyknout na ohrádku. Ono to psychice štěněte úplně neprospívá, když žije pod neustálým tlakem povelů "Fuj!", "Nesmíš!", "Pusť to!" apod. Naučit se je sice samozřejmě musí, ale není třeba mu je vtloukat do hlavičky každých pět minut (což u průměrně aktivního štěněte ČSV ponechaného samozábavě v "neprakticky" zařízeném bytě není nijak nadsazený interval).

Ohrádka ale samozřejmě nesmí nahradit nedostatek možností majitele věnovat se výchově štěněte - to ale podle toho, co píšeš, určitě Tvůj případ nebude .
Helenasotis jest offline   Reply With Quote
Old 12-01-2005, 15:22   #18
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Osobne s ohradkou skusenosti nemam, ale tiez je to myslim dobry napad ako zabranit stenatu demolovat byt pocas nepritomnosti majitela. (Ja by som ju bola byvala uvitala ako prevenciu pred okusovanim mojich palcov na nohach stenatom pri zaspavani.) Mna by inak aj zaujimala skusenost, do akeho veku dokaze ohradka stena naozaj zabrzdit.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 12-01-2005, 18:25   #19
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Quote:
Originally Posted by saschia
Mna by inak aj zaujimala skusenost, do akeho veku dokaze ohradka stena naozaj zabrzdit.
Ja myslim, ze to zalezi na typu ohradky. My jsme poridili mrizovou ohradku z pozinkovaneho kovu, velmi pevnou, sestidilnou, velikost jednoho dilu 100x76 cm. Takze doufam, ze stene uvnitr udrzime alespon do te doby, nez se obstojne nauci curat venku.

Jinak plne souhlasim s Helenou, ze je lepsi rozradene stene na chvili strcit do ohradky, kde se uklidni, nez mit nervy na pochodu a travit cas tim, ze steneti vyndavam z tlamy boty, voditka, knihy, casopisy a ja nevim co. Frekvence kazdych peti minut na jedno fuj je podle me v takovem pripade prumerna, u nas nekdy dosahujeme rychlosti i 0,5 minuty Ne ze bychom meli tolik veci, ale vraci se treba ctyrikrat pro tu jednu..

Mirka
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 13-01-2005, 10:00   #20
Dia
Junior Member
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 13
Default

Opravdu je nejlepší dojet na akci nebo na cvičák kde ČSV jsou.Klidně si otázky napiš ať pak na nic nezapomeneš.Já mám nyní doma čerstvou malou smečku tak se klidně nezávazně přijeď podívat.Můžeme se sejít i na cvičáku kde vlčáci cvičí. Znám více ČSV,kteří doma čekají na pána v ohrádce nebo přepravce.Tak jako v kotci čas bez pána prospí a po navyknutí není problém.
Dia jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org