Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 04-03-2005, 14:08   #1
Olga
Junior Member
 
Olga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 14
Default Jak na utíkání?

Prosím o radu. Po docela dlouhé době (skoro 2 roky) nám zase začli utíkat psi. Vůdčí pes smečky je ČsVéčko Endy a druhý kříženec se s nadšením přidá. Neumíte si představit, co už jsme podnikli- pneumatiky kolem celého pozemku přivázané silným drátem k plotu, tyče a trubky mezi pneumatikami, ostnatý drát prostředkem přes pneumatiky ... a nic. Včera večer dokonce pneumatiku i s drátem vyrvali a opět se potulovali po jedné vesnici. Stalo se to už asi 6x , pravidelně každý druhý den. Trneme hrůzou, že někoho kousnou, nebo že se jim něco stane - vesnice je plná myslivců. Dnes už přistoupíme k něčemu, co se mi ze srdece příčí - uvážeme Endyho na řetěz přes noc. To je ale jen na nezbytně dlouhou dobu - než to vyřešíme jinak. A tak se chci zeptat, zda někdo nemáte zkušenosti s neviditelným elektrickým ohradníkem CANIFUGUE - je k vidění na adrese http://www.qtest.cz/Numaxes/sides/CANIFUGUE.htm
Už to vidíme jako poslední naději, jen aby to fungovalo, aby to pro naši smečku nebylo jen zdrojem další zábavy. Pokud máte nějaké zkušenosti a můžete poradit třeba i jiné řešení, budu vděčná. Olga
Olga jest offline   Reply With Quote
Old 04-03-2005, 17:58   #2
Zdenek
Junior Member
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1
Default

Elektrický obojek vyžaduje stálý dohled. Pro udržení na teritoriu nám u Adara otce pomohl elektrický ohradník. Ten co se běžně používá na krávy. Koupili jsme ho v nějakém zemědělském zaásobovacím podniku. Snad u Přelouče. Je to asi 5 let.
Zdenek jest offline   Reply With Quote
Old 04-03-2005, 21:00   #3
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Čau Olino,
já bych zrovna tomuhle obojku nevěřil. Především mi připadá docela nenormální, když pes dostává ránu zato, že přijde k nějakému místu aniž by dostal jakýkoliv povel a aniž by v tom místě viděl jakoukoliv překážku. Je to nejlepší cesta k tomu, mít ze psa neurotika, který se bude bát běhat a chodit na volno, protože si nebude jist zda opět při nějakém pohybu nedostane ránu. Nemám nic proti firmě Numaxes, mám od ní klasický elektrický obojek a jsem s ním 100% spokojen. Ale tohle zařízení bych zamítl.
Protože trochu znám podmínky, ve kterých Endy s Atkinem žijí, doporučoval bych Ti klasický elektrický ohradník. Mám ho sám doma a mám s ním jen ty nejlepší zkušenosti. Navíc cenově vyjde nepoměrně levněji (zkus třeba http://ohradniky.cz/, tam nabízejí speciální ohradník pro psy za cca 1200 Kč zdroj).

Pavel

PS : Ozvi se taky někdy, co u Vás nového .
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 18-03-2005, 20:50   #4
Olga
Junior Member
 
Olga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 14
Default

Tak si myslím, že se nám podařilo situaci vyřešit. Nakonec jsne zakoupili bezdotykový ohradník CANIFUGUE. Pavel nás sice varoval, jiný kynolog a myslivec vřele doporučoval, takže názory 1:1. Je pokoj, psi neutíkají, ani nehrabou. Obojky pípají a oba už vědí, že dál nemají chodit. Výstražný kopanec jim obojek dá, jen když se úplně přiblíží, případně dotknou plotu, anténní drát je umístěn na plotě. Velmi rychle pochopili jak se věci mají a v podstatě už žádné kopance nedostávají. A také chápou spojení obojek - plot - rána. Pokud obojek nemají, klidně k plotu chodí. Doufám, že je to řešení trvalé, i když u Čévéčka člověk nikdy neví, jejich vynalézavost je neuvěřitelná. Zdraví Olga
Olga jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2005, 00:00   #5
KarelKadlec
Junior Member
 
Join Date: Oct 2004
Location: Praha
Posts: 43
Default

...je vidět, Pavle, že se v kynologii orientuješ, pouze mám takovou jednu otázku: Ty elektrické pomůcky (ohradník a obojky) používáte, abyste se nemuseli svých psů dotýkat? To je totiž jediný důvod jejich použití, který mne napadá.
KarelKadlec jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2005, 09:16   #6
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Na rozdíl od Tebe, Karle, se v kynologii alespoň minimálně ale přece orientuji. Mí psi se účastní závodů, cvičím s nimi a mají alespoň základní zkoušky. Se psy cvičí i prakticky všichni majitelé mých štěňat .Co jsi dokázal Ty, že neustále jen napadáš ?
Řeknu Ti to - nic - a proto také jen kritizuješ. Bohudíky jen planě.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2005, 15:29   #7
KarelKadlec
Junior Member
 
Join Date: Oct 2004
Location: Praha
Posts: 43
Default :))

Co jsem kdy dokázal budou asi posuzovat jiní kabrňáci, než jsi ty, Pavle. Jen nejsem soutěživý typ a své dvě feny, když pominu jejich výstavní úspěchy, mám hlavně pro radost. Je pravda, že pomocí elektrických zařízení jsem je opravdu nikdy nevychovával, přestože žijeme v centrální Praze a na výchovu musíme dost dbát.
Na rozdíl od tebe, Pavle, se v kynologii vyznat nemusím, protože umím řeči zvířat, ale to bys asi nepochopil...
KarelKadlec jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2005, 21:18   #8
Olga
Junior Member
 
Olga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 14
Default

No to je úžasné!! My máme problém s utíkáním a tento problém se stane opět jablkem sváru a obnoví se řinčení zbraní. Ony ale řinčí pořád, že?Asi už nikdy žádný příspěvek nepošlu. Olga
Olga jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2005, 21:55   #9
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Olga
Asi už nikdy žádný příspěvek nepošlu. Olga
Olino, nedej se otrávit. Otrávit lidi, to je totiž cílem podobných "diskutérů", jako je pan Kadlec. Stále se snaží právě o to, aby se lidi báli na naše stránky psát. Bohudíky jejich snaha vychází zatím naprázdno a to je asi strašně štve .
Takže klid a piš klidně dál.

Pavel

PS : A pozdravuj oba Tvoje mazlíky.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2005, 23:21   #10
KarelKadlec
Junior Member
 
Join Date: Oct 2004
Location: Praha
Posts: 43
Default Milá Olino:))

není třeba se bát, on Pavel vidí čerty za každým rohem a na to konto už ublížil mnoha lidem (a možná i psům).
Můj názor na elektrická zařízení používaná k výchově psů pramení z mé zootechnické praxe. U skotu se samozřejmě při pastvě ohradník používá a ty krávy nebo býci se na něj učí ve výběhu u stáje tak, že je nejdříve na břevně a pak volně, a impuls vytvoří reflex, že provázek kope a tam se nejde, proto jsou po vesnicích, kde se v létě pase, natažené provázky Nevím jak může ohradník, s ohledem na množství a kvalitu srsti, fungovat na čévéčka, ale dát psovi na krk obojek, který kope považuju za nehumánní a raději investuju do kvalitního výběhu, než abych podrobil svého psa elektrošokům do krku od zařízení, které nemá v nabídce ani technické parametry, jako např. výstupní napětí a proud, délku implsu a dlouhodobý vliv na nervovou soustavu psa, a dokonce vyžaduje, s ohledem na zapojení do sítě 220V, odbornou instalaci. (http://www.qtest.cz/Numaxes/sides/CANIFUGUE.htm). Elektrický obojek je elektrotortura a moc se mi to nezdá.
Přestože Sněhurka (http://gallery.rider.cz/esta/snehurk...0000.jpg.xhtml) zlobí tak že by zasloužila přilepit čenich na špičku ocasu, s elektrickým obojkem bych ji nekonfrontoval. Oni rozumějí mechanické zábraně a ta musí být tak silná, aby ji nepřekonali.
Tak hodně zdaru Karel
KarelKadlec jest offline   Reply With Quote
Old 23-03-2005, 08:28   #11
Tyna
Junior Member
 
Tyna's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Jihlava
Posts: 88
Send a message via Skype™ to Tyna
Default

Dobrý den,

můžete mi prosím napsat, jak by měl takový kvalitní výběh vypadat? Naši drobečci totiž dokážou překonat téměř cokoliv, když k tomu mají důvod. Jako příklad by asi stačilo to, že kvůli malinkému ježkovi vysadili z pantů jedno křídlo brány, se kterou mají dva chlapi co dělat. Zatím bydlíme u rodičů, kteří jsou v důchodu, a pejsci jsou celý den pod dohledem. S utíkáním nemáme problémy. Ale zanedlouho se budeme stěhovat do vlastního. Rádi bychom vybodovali pořádné kotce a výběh, ale po zkušenostech vím, že to nebude jednoduché. Zatím nevíme, kolik bude v dosahu u sousedů slepic, koček nebo králíků, ale v rámci jejich ochrany jsme přemýšleli právě o něčem na způsob elektrického ohradníku. Jen pro jistotu, kdyby se opravdu propracovali ven z kotce i výběhu.
Předem děkuji za radu...

Martina
Tyna jest offline   Reply With Quote
Old 23-03-2005, 09:56   #12
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Pan Kadlec, citali ste si popis elektrickeho ohradniku? Ja mam dojem ze dost slabo - je to sice po cesky, ale napriek tomu si myslim ze som spravne pochopila ze tych 220 V je potrebnych pre vysielacku, ktora posle do obojku signal o priblizeni. Na obojku je bateria, nie zdroj striedaveho napatia. Nehovoriac o tom, ze aj pes dostane najprv signal, na ktory sa rychlo nauci reagovat - ak to pipa, nesmiem ist dalej. Jednoduche.O nic darastickejsie ako ten dobytok. A o drastickosti dobytcieho ohladniku nieco viem, raz som sa on unavena a spotena nic netusiac oprela. Nie ze by som to povazovala za nejake super riesenie - moja sucinda sa velmi bavila tym ze si mimo dohladu zvliekla obojok a rozzula ho na male kusky. Ale je to tiez sposob riesenia.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 23-03-2005, 17:08   #13
KarelKadlec
Junior Member
 
Join Date: Oct 2004
Location: Praha
Posts: 43
Default

Ano, Martino, postavit kvalitní výběh pro Československé vlčáky, aby neohrozili sebe ani okolí, rozhodně není jednoduché a vyžaduje to investice a zkušenosti. Těžko radit, když neznám konkrétní případ, ale obecně platí, že nemůžete nechat volně pobíhat své psy bez dozoru ani na vlastním pozemku, který je opatřen pouze jedním plotem. Kdyby někdo náhodou nebo i záměrně na váš pozemek přišel a psi mu ublížili, tak nesete plnou zodpovědnost. Řešením je skutečně vybudovat dostatečně velké kotce a psy pouštět na zahradu pouze ve vaší přítomnosti. Pokud máte psy, aby pozemek hlídali ve vaší nepřítomnosti, musíte z něj vpodstatě udělat z celého výběh, to znamená postavit druhý plot, v zájmu bezpečnosti velmi důkladný, a pozemek označit, že je střežen psy. Tak hodně zdaru
Elektřinou jim můžete svítit a topit, rozhodně jsem proti použití jakýchkoliv podobných pomůcek při výchově psů a omezování jejich pohybu.
Anebo navštivte www.eleferno.cz, kde jsou velmi obsáhlá pojednání o využití elektřiny...
KarelKadlec jest offline   Reply With Quote
Old 23-03-2005, 17:37   #14
KarelKadlec
Junior Member
 
Join Date: Oct 2004
Location: Praha
Posts: 43
Default

Popis ohradníku jsem si přečetl, Saschio, a samozřejmě je mi jasné, že do 220V sítě se zapojuje trafo a na obojku je 3V baterie, ze které se do hrotů indukuje vysoké napětí s malým proudem, stejně jako u ohradníku, který jsem několikrát natahoval (s vyškoleným elektrikářem) a na škole jsme soutěžili, kdo ho déle udrží .
Ta upomínka na odbornou instalaci se skutečně týkala trafa, protože z něj jsou vedeny dráty do volného, tedy veřejného prostoru a pokud nějaký odborník neprověří bezpečnost této instalace může se jednat o obecné ohrožení, přestože je v popisu napětí menší než 12V, není přiložen žádný atest bezpečnosti ani nic podobného.
O působení elektrických impulsů na nervovou soustavu psa bychom mohli polemizovat, ale doporučuji vyzkoušet na sobě, nejlépe na krku (v přítomnosti další osoby pro případ selhání nějaké důležité životní funkce)
S tím varovný pípáním to je také jen o situaci. Kdo naše i ostatní psy zná, ví, že stokrát zastaví na kraji chodníku, stokrát se nechají přivolat a po stoprvé okolo poletí Babočka admirál a není boha, který by jim zabránil ho honit a než k nim dolehne impuls, jsou vně vymezeného prostoru, kam se jim přes elektrickou bariéru už nechce (ale to je jen taková úvaha . I krávy proběhnou ohradníkem a nevšimnou si ho, když je splaší třeba nízko letící Čmelák (a pak běhal Nohava s Nohavovou po JZD, že jim kráva visí na dubu) Toť vše...
KarelKadlec jest offline   Reply With Quote
Old 23-03-2005, 22:10   #15
livia
Junior Member
 
Join Date: Apr 2004
Location: Senec
Posts: 20
Default jak na utikani

Ahojte,
pozorujem zaujimavu temu co sa tyka preskakovania plotu...Chcela by som len povedat, ze s preskakovanim mam "dobre" skusenosti a verte mi, ze platit pokazde susedom nie je ziadna sranda, raz to boli sliepky, potom odborne vytiahnute zajace , podotykam, ze na zajacincoch nebolo nic poskodena anilen dvierka...
Nasa sucka teraz uz 8 rocna nepreskakuje, zase ale si to vychutnava ten mladsi, preskocit nejaky 3m plot, to nie je ziadny problem, kotec ma asi cca 8x 3 metre ale uprimne povedane, mat psa v kotci, to ho mozem mat zrovna na retazi, cely den len prespi na bude , ziadny pohyb a pustat psa len ked pridem domov, tak to by som ho fakt musela chciet len pre zabavu, ked po robote vypustim psa z koterca a poviem, no pobehajsi moj maly...Ked mam pozemok tak chcem aby ho pes strazil...A verte mi , ze ziadne cevecko nie je take blbe, aby ked raz narazilo na elektricky drat, tak tam narazalo sustavne...ono si to dobre rozmysli...A ked uz ide o to, tak som videla Pavlovych psov, ked sme u neho boli a aj viac krat na inych miestach a psy nejavili ziadne znamky depresie alebo podobnych zalezitosti...Ja by som asi neuvazovala nad tym obojkom, ale budem hnusna, asi preto, ze by mali od obojku dost znicenu srst a na to som hakliva, zato drat okolo pozemku ano, poznam vela takych ludi, ktori ho uz v dnesnej dome maju a su skutocne velmi spokojni..a to nemaju cevecka
caute Livia
livia jest offline   Reply With Quote
Old 24-03-2005, 10:57   #16
Ghost
Junior Member
 
Join Date: Jan 2004
Location: Praha-Východ
Posts: 74
Default

Ahoj,

máme doma malé čvčko (10 týdnů) a problém kotce nebo jiného "omezení" budeme muset taky řešit. Z principu jsem byl proti zhotovení kotce, protože jsem to považoval za zbytečné omezení pohybu psa. Probíral jsem to s několika chovateli a známými a musím říct, že se víceméně všichni shodují na následujícím.

Kotec psa neomezuje v případě, že je psovi věnována dostatečná pozornost. Není to myšleno tak, že se psem musí být člověk celý den, ale tak, že pokud se dá psovi možnost "vybití" energie po návratu z práce, nechodí se s ním ven pouze na venčení, ale na delší procházky hlavně pro zábavu psa, a obecně pokud se pes cítí členem smečky (ne jako odstrčený přítěžek), je kotec zcela pohodovým, bezpečným a nijak pro psa nevhodným řešením.

Dovedu si představit, že ne každý má možnost udělat kolem svého pozemku nepřekročitelnou bariéru a v takovém případě si myslím, že elektrický ohradník, který signalizuje a ne rovnou tluče, je optimální řešení.
Úplně jiná situace je podle mého u vícvikových elektrických obojků, kde je jejich použití podle mě nevhodné.

Mám ještě jednu poznámku jmenovitě k panu Kadlecovi.
Upozorňuji, že Vás osobně neznám (pokud jsme se náhodou nepotkali na nějaké akci). Plně respektuji Váš odlišný názor na použití ohradníku od jiných v této diskuzi a je v pořádku, že takový názor prezentujete (od toho vlastně takováto fóra jsou - k diskuzi). Vůbec ale nechápu Váš příspěvek ve smyslu osobních útoků. Pro jakékoliv osobní spory, neshody a antipatie kohokoliv s kýmkoliv Vám navrhuji založit k tomuto účelu vlastní téma (tuto možnost máte), ve kterém si do libosti vše vyříkejte. Další možností je zaslání soukromé zprávy, to ale jistě víte.
Myslím, že pro nás ostatní, které zajímá problém možného utíkání našich psů, je přínosnější diskuze k danému tématu.

Zdeněk "Ghost" Havlík
Ghost jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2005, 11:22   #17
Peťo_Bano
Junior Member
 
Join Date: Jan 2005
Location: Žilina
Posts: 7
Send a message via ICQ to Peťo_Bano
Default Jak na utíkaní?

Hau. Ešte otázka - do akej výšky doporučujete dať elektrický ohradník, aby mi ho nepodliezol či nepreskočil ale aby splnil účel? A aké máte skúsenosti so zahradzovaním neoploteného priestranstva - ak by som mu chcel zabrániť chodiť medzi hriadky so zeleninou? Za odpoveď ďakujem. VLK
Peťo_Bano jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2005, 16:11   #18
Olga
Junior Member
 
Olga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 14
Default Re: Jak na utíkaní?

Quote:
Originally Posted by Peťo_Bano
Hau. Ešte otázka - do akej výšky doporučujete dať elektrický ohradník, aby mi ho nepodliezol či nepreskočil ale aby splnil účel? A aké máte skúsenosti so zahradzovaním neoploteného priestranstva - ak by som mu chcel zabrániť chodiť medzi hriadky so zeleninou? Za odpoveď ďakujem. VLK
Nevím, jestli Vás zajímá klasický ohradník, nebo teb bezdotykový, který jsme pořídili. Nejsem odborník, ale podle návodu anténní drát má být asi od 50 cm nad zemí do 10 cm pod zemí. Je možné nastavit tří rozměry korekční zóny - to je oblast kde obojek psa štípne (vyzkoušela jsem osobně na ruce, navíc je možné použít 8 stupňů, používáme 3 a 4 stupeň). My jsme anténu umístili 50 cm od země na plot a nastavili korekční zónu nejkratší, takže prakticky výboj přijde při dotyku plotu čumákem. Mohu říct, že psům stačí varování pípáním, už se vytvořil reflexní oblouk, takže k "trestání" prakticky nedochází. Taky je pokoj, plot zůstává netknutý. Asi už začneme používat jen atrapy obojku.
Na neoplocená prostranství je to uzpůsobené, doporučuji se podívat na stránku firmy, je to tam vysvětlené (adresa je v mém prvním příspěvku), případně bych Vám mohla poslat instruktážní CD, které bylo součástí dodávky.
Pokud máte zájem o klasický ohradník, tak s tím nemám žádné zkušenosti.
Zdraví Olga
Olga jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2005, 16:51   #19
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default Plot versus elektrika

Taky kdysi utíkal jeden pes. Ne ČSV, i když to je myslím teď jedno. Dokázal přešplhat cokoli, tak se ploty zvyšovali.. zbytečně. Podhrabat se nezkoušel, ploty jsou vsazené v betonovém pásu.
Účině a s konečnou platností ho zastavil ostnatý drát. Nešlo ale o to, ze byl ostnatý, ale spíš o zabezpečení zahrady před lidmi a odpovědnost za psa. Byl ale na nosné konstrukci, která byla upevněna k vrcholu plotu a v úhlu sklopená do zahrady. pokud pes skočil a zachytil se o plot, nemohl se přes něj přehoupnout, narazil na zábranu nad hlavou. Dalo by se na to použít jakékoli ocelové lano. Vypletená plocha se musí uzpůsobit velikosti psa. Pletivem bych to ale nezkoušela, psi jsou šikovní.
Od té doby se pes ven nedostal. Pokud se někdo dostane dovnitř, ať si ho pes sežere. Pozemek je důkladně oplocen a stačí přidat cedule POZOR PES (Nekde jsem slyšela, že nesmíte použít ceduli POZOR ZLÝ PES, protože nesmíte mít zlého psa )

A jestli můžu přidat i svůj názor: Nesouhlasím s použitím elektřiny na jakékoli úrovni. Je samozřejmě mnohem jednodušší cvičit psa elektrikou, ale já bych ji nikdy nepoužila. Zvíře není stroj. Pokud jsem si promyslela, že jsem ochotna se psu věnovat a cvičit na zkoušky, raději mu věnuji k naučení cviku několik hodin navíc, než bych použila el.obojek. Dříve přece el.obojky nebyly a taky se cvičilo - a jak! Dnes se přechází na elektriku z mého názoru jen kvůli lenosti psovodů (a ne, že mne teď kdokoli pověsí na ohradník!! )

Co se týče el. ohradníku, majitel by si měl uvědomit, že k čemukoli jinému se mu pes potom bude odmítat přiblížit.

A neviditelný ohradník - hmm. Ne vždy pes vnímá pípání, například, když se žene za kočkou. Viděla jsem případ, kdy pes při pronásledování ptáka narazil hlavou v plné rychlosti přímo do plotu, i když byl na svém pozemku. Asi by v ten moment o nějakém pípání sotva věděl. Zárove'n si může vztáhnout na všechny ploty, že kopou. S takovým psem bych pak na procházku chodit nechtěla.

A s tou poškozenou srstí - přesně tak Zdravím všechny, mějte rádi psy.
Dayen jest offline   Reply With Quote
Old 28-03-2005, 00:37   #20
KarelKadlec
Junior Member
 
Join Date: Oct 2004
Location: Praha
Posts: 43
Default

Shadowrunner, díky za pozitivní názor. Já osobně si myslí, že člověk, který uvažuje o užití jakýchkoliv elektrických pomůcek při výchově a omezování pohybu, by si neměl psa snad ani pořizovat.
Jen pro doplnění. Sice jsem nikde v zákonech nenašel přesnou specifikaci, ale ve škole při HBP nás učili, že pokud vypustíte psa na pozemek trvale a bez stálého dozoru, například aby ho hlídal, je nutné mít plot dvojitý, takže sice uberete plochu pozemku, ale už nenesete zodpovědnost za člověka, který vlezl do psího výběhu. A označení, na vnějším, klidně jen varovném oplocení cedule "SOUKROMÝ POZEMEK STŘEŽEN PSEM" a na vniřním, takovém, jak popisuje Shadowrunner (je to plot kolem psího výběhu nápis "POZOR PES". Tím zabráníte psovi utíkat z pozemku a současně jste z obliga, když tam někdo vleze přes dva ploty (to, že ten vnější je jen pár kolíků s cedulemi a metrová zábrana není podstatné).
Investice do účinného oplocení jak popisuje Shadowrunner je samozřejmě mnohem vyšší, než do ohradníku nebo obojků, ale zase si zachováte čisté svědomí, že jste svým psům poskytli více než lágr s elektrošoky...
Je jasné, že na takto zabezpečeném pozemku musí mít pes kotec s boudou, aby se mohl schovat před nepohodou a hlavně před případným zlodějem
Karel
KarelKadlec jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org