Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wilki i wolfdogi

Wilki i wolfdogi Wszystko na temat tych najblizszych braci CzW... A do tego informacje na temat innych wilczych ras: Saarloosów, Lupo Italiano...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 19-01-2005, 17:36   #21
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

Ag-nie kapuje
Chodzi ci o to czy byly by w tej mieszance wilki?
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 19-01-2005, 17:40   #22
Agnieszka
Distinguished Member
 
Agnieszka's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Location: Supraśl/Poznań
Posts: 2,513
Default

Quote:
Originally Posted by Narvana
Ag-nie kapuje
Chodzi ci o to czy byly by w tej mieszance wilki?
No w sumie... Bo wygląd chyba jeszcze wilczy by dało się w ten sposób uzyskać. Ale charakter? Nie znam się na tym, ale wydaje mi się, że jednak charakterek by pozostał psi, pomieszany, ale psi. Bo jednak im do wilka daleko. W każdym bądź razie... Te psy chybaby były trudne
Agnieszka jest offline   Reply With Quote
Old 19-01-2005, 17:42   #23
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

Tzn wilkiem nie bylby na pewno
Ale mieszanki takich ras jak mamut haszczak i lajka hmmm
Mieszanka nie do opanowania Jednak jest tam napisane ze jeszcze ON ale duzo by to nie dalo
Zreszta ja to w zartach mowilam
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 19-01-2005, 17:57   #24
Agnieszka
Distinguished Member
 
Agnieszka's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Location: Supraśl/Poznań
Posts: 2,513
Default

Quote:
Originally Posted by Narvana
Zreszta ja to w zartach mowilam


Niech się wypowie ktoś, kto się na tym zna, jeśli można, bo sprawa ciekawa jest
Agnieszka jest offline   Reply With Quote
Old 19-01-2005, 20:17   #25
Canis_lupus_husky
Junior Member
 
Canis_lupus_husky's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Malbork
Posts: 208
Send a message via AIM to Canis_lupus_husky
Default

Wygląd byłby wilczy jak widać na załączonym obrazku , a charakter...

No więc tak. Jak jest z lajką niestety nie wiem (szkoda) natomiast husky ma w sobie calkiem sporo pierwotnych cech, a do tego jest szalony. Malamut jest spokojniejszy i nieco lagodniejszy, ale jest też skłonny do dominacji. Ale jak do tego dodamy owczarka, to chyba meiszanka nie bylaby aż tak wybuchowa
Pozdr.
__________________
"Masz ¶wira to go hoduj." John Irving-Hotel New Hampshire

Człowiek-wilk.
Canis_lupus_husky jest offline   Reply With Quote
Old 19-01-2005, 20:35   #26
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

Ja mniej wiecej moge okreslic jaka jest lajka
Na bank ma duuuzy pociag do polowan Nic ja od tego nie oderwie Mysle ze jest rowniez dobrym strozem Raczej niechetnie sie podda czlowiekowi nie mowiac o wspolpracy Ja mam mieszanca i mi bylo trudno z nia pracowac Zeby ze mna pracowala i szalala za pilka potrzebowalam 2 lata...
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 19-01-2005, 22:18   #27
Sebastian
Member
 
Sebastian's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Wejherowo blisko morza, Kaszuby
Posts: 716
Send a message via Skype™ to Sebastian Send Message via Gadu Gadu to Sebastian
Default

Nasza Czeneka-po matce Sawannah łajce zachodniosyberyjskiej. Charakter - Taro troszkę ją tylko przerósł. Jak znalazłem info kiedyś w necie to wszystko się pokryło. Mały skrót: niezależna, z natury nieufna, "wachtman" czyli wartownik czyli na nasze stróżująca, uwielbia polować, niewybiegana skora do demolki mieszkania, niełatwa w szkoleniu..., bardzo pierwotna... Husky, zwłaszcza dzisiejsza sztucznie powstała rasa ma tyle wspólnego z wilkiem co jamnik itp. Także kiedyś byc może miało jak wszystkie psy wspólnego przodka.
Dobra dziewczyny- charakter.. a powiedzcie jak zaplanować charakter jaki bedzie mieć ulubiony miot wilczakow? To też loteria oczywiście można pokryc dwa psy raczej tzw użytkowe i współpracujące z ludźmi i podobno niby pomóc szczęściu i zwiększyc prawdopodobieństwo ale jaka jest pewność że choć jedno szczenię bedzie mieć super dla nas pożadany charakter????? Wybierzemy je zgodnie z zaleceniami a po tygodniach okaże się ze charakterek nagle inny....
__________________
http://harry.wolfdog.org
Sebastian jest offline   Reply With Quote
Old 19-01-2005, 22:36   #28
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

Quote:
Originally Posted by Sebastian
Nasza Czeneka-po matce Sawannah łajce zachodniosyberyjskiej. Mały skrót: niezależna, z natury nieufna, "wachtman" czyli wartownik czyli na nasze stróżująca, uwielbia polować, niewybiegana skora do demolki mieszkania, niełatwa w szkoleniu..., bardzo pierwotna
Ech skad ja to znam
Nasza tez jest nieufna
Moze to i dobrze ale z drugiej strony...
Nasza jak jestem u wujka to psa wywalam na zewnetrzne do budy i bron cie wejsc na podworko!
Moja jak jest wybiegana to niekiedy robi demolki
A co dopiero jak niewybiegana
Nielatwa w szkoleniu-dokladnie to co mam
Sebastian moze bysmy sie kiedys spotkali na spotkanie lajek? Bo z CzW to raczej nie (spotkanie CzW nie bo takowego nie mam-jeszcze )
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 19-01-2005, 23:38   #29
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by Sebastian
Dobra dziewczyny- charakter.. a powiedzcie jak zaplanować charakter jaki bedzie mieć ulubiony miot wilczakow?
Dobre pytanie! Mysle, ze hodowcy wilczakow tez je sobie zadaja




Quote:
Originally Posted by Sebastian
To też loteria oczywiście można pokryc dwa psy raczej tzw użytkowe i współpracujące z ludźmi i podobno niby pomóc szczęściu i zwiększyc prawdopodobieństwo ale jaka jest pewność że choć jedno szczenię bedzie mieć super dla nas pożadany charakter????? Wybierzemy je zgodnie z zaleceniami a po tygodniach okaże się ze charakterek nagle inny....
I tu chyba nie do konca tak jest. Zaznaczam, ze moge oberwac od Margo czy Przemka bo guzik wiem o hodowaniu ale wydaje mis ie ze sam dobor rodzicow to malo. Zwlaszcza w sytuacji gdy te najczarniejsza robote ktos juz odwali( watek o selekcji w Pohraniczni Strazy). Czyli zakladamy ze masz juz jaks wyjsciowa baze psow.Wyboru dokonujesz tez na podstawie danych charakteru i zachowania psa, zachowania wynikajacego ze srodowiska w jakim zyje. Potem masz szczeniaki i Twoja rola w tym aby od pierwszego dnia pomoc im w ksztaltowaniu zachowan.
Bylo pisane o wczesnej stymulacji neurologicznej , o wycieczkach, ktore juz od tygodnia nawiedzaja Peronowke...to wszystko to doswiadczenia, ktore zaowocuja w przyszlym zyciu wilczaka. Jesli pozniejszy wlasciciel wezmie szczenie w optymalnym do tego momencie, nie zmarnuje tego potencjalu , ktory piesio ma, popracuje dalej to mozesz miec takiego...Amberka ( czepiam sie go bo z nim najwiecej mialam do czynienia) . Czyli jesli zsumujemy: solidna baza w rasie+ przemyslany dobor pary hodowlanej( przemyslany pod kazdym wzgledem)+ praca hodowcy nad szczeniakami + praca wlasciciela z psem to masz to o czym marzysz Proste, nie? :P

Osobiscie nie wierze, ze wystarczy pokryc suke z egzaminami , spem z egzaminami zebysmy dostali super sportowe szczenie...to chyba nie jest takie proste
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 19-01-2005, 23:53   #30
Canis_lupus_husky
Junior Member
 
Canis_lupus_husky's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Malbork
Posts: 208
Send a message via AIM to Canis_lupus_husky
Default

Quote:
Husky, zwłaszcza dzisiejsza sztucznie powstała rasa ma tyle wspólnego z wilkiem co jamnik itp.
husky nie jejstr asa powstałą sztucnzie, wywodzi się od pierwotnych psów z rejonu syberii i jest typowym nordyckim psem. Nie jest rasa wyhodowaną sztuznie i nie zmienił się zbytnio od tysięcy lat. Rasa którą znamy teraz jest pod względem psychicznym rożna od dawnych zaprzęgowców, bo kiedyś byla o wiele mniej ufna w stosunku do człowieka, byladzika. Teraz do każdego-czlowieka czy psa-podchodzi i daje sięg laskać itp. Gdyby nie to, nie zdobylby swojej popularności (wrecz mody, która totalnie zepsula te psy) a poza tym czyżbym wyczuwala tu jakąś niechęć?
__________________
"Masz ¶wira to go hoduj." John Irving-Hotel New Hampshire

Człowiek-wilk.
Canis_lupus_husky jest offline   Reply With Quote
Old 20-01-2005, 00:29   #31
Sebastian
Member
 
Sebastian's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Wejherowo blisko morza, Kaszuby
Posts: 716
Send a message via Skype™ to Sebastian Send Message via Gadu Gadu to Sebastian
Default

CLH - Jeśli chodzi o niechęć to żle mnie zrozumiałaś . Dzisiejsze i wcześniejsze husky syberyjskie mają tyle wspólnego z wilkami i prawdziwymi huskymi tyle co.. ale o tym wspominalem wcześniej. Proponuje naprawdę znależć początki o rasie jak od nowa Amerykanie selekcjonowali psy aby uzyskać psy podobne i w typie oryginalnych syberyjskich husky. A piszę to z sympatią bo mój I pies miał być husky i zawsze chciałem takiego mieć więc zanim miał sie pojawic to kupę info wtloczylem do głowy i przeszukałem net, ksiązki itp.
Gaga- ja nie zaniedbalem pracy z Taro, malo tego dostał wrazeń i szkolenia pewnie więcej niż niejeden psiak i do dziś dostaje. Rodzice hm ojciec raczej tez nie przeciętniak, matka itd itd. Jedyneco mozna zarzucić to to że za pózno do nas trafił i hodowca moze ale tego nie wiem nie dal tylu wrazen na poczatek jak Peronki (a im chwała za profesjonalne podejście). Ale znam psy , wcale nie wilczaki a z ras raczej łatwiejszych w pożyciu i wpółpracy z człowiekiem, które miały proces od poczecia do wydania i pracy z człowiekiem rownie idealny jak u Margo i Przemka i co ? No własnie, kłania się rachunek prawdopodobieństwa. Dalej uważam i potierdzają to moje obserwacje i rozmowy z mądrzejszymi ode mnie w kynologii i naukach pokrewnych że wcale tak prosto to nie jest . Bo u wilczakow moze przebić tzw charakterek wilka a moze owczarka. Ten drugi wydaje mi się bardziej pożadany ze wzgl na naturalny (podobno) owczarkowy groove na pracę z pańciem.
__________________
http://harry.wolfdog.org
Sebastian jest offline   Reply With Quote
Old 20-01-2005, 01:47   #32
Ori
Senior Member
 
Ori's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Poznań, Poland
Posts: 1,471
Send a message via Skype™ to Ori
Default

Wszedzie w kazdym miocie moga byc takie "nie do zycia" psy ale nie zgadzam sie ze wybor rodzicow nie ma wplywu!
wystarczy zrobic prosta analogie do ludzi
dzieci profesorow maja wieksza szanse byc np naukowcami niz treserami psow i to nie tylko przez "klimat w rodzinie"
maja wiekszy potencjal

jesli ktos ma psy bardzo "uczone" np w obronie czy agility to bedzie szukal rodzin dla malych tez wsrod ludzi zakreconych
wiec dzialaja dwa czynniki jak pisala Gaga: rodzice i wychowanie
i tak to sie kreci, przez kilka pokolen,
ale i tak jak rozmawialam z kolezanka od agility to okazuje sie ze te naprawde dobre psy (do szkolenia) to np 1/3 z miotu,

nikt nie twierdzi ze TY cos zaniedbales bo wiadomo ze poswiecasz Taro mase czasu i wysilku ale moze ta za pozna socjalizacja okazala sie tym co na zawsze przekreslilo jego normalny kontakt z Wami
Jesli faktycznie jest bardziej wilczy jak twierdzisz to socjalizacja bylaby tu jeszcze wazniejsza (przypomne u wilkow od 3 doby!!!)
zreszta te wilcze negatywne zachowania chcemy minimalizowac w rasie, pozostawiajac piekno wilczego wygladu, pamietajmy ze to rasa z zalozenia Uzytkowa!

troche bez ladu i skladu pisze ale to Porto bylo takie rozgrzewajace
__________________
www.jantarowawataha.pl
Ori jest offline   Reply With Quote
Old 20-01-2005, 09:39   #33
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by Sebastian
Gaga- ja nie zaniedbalem pracy z Taro, malo tego dostał wrazeń i szkolenia pewnie więcej niż niejeden psiak i do dziś dostaje. .
Alez ja Taro palcem nie tknelam!! Przez mysl mi nie przeszlo - jakby moglo skoro ja Was nie widzialam?? I jakim prawem??
Daje najuczciwsze slowo!
Chodzilo mi o "recepte" na potencjalnie fajnego psa - w temacie nowej krzyzowki.....
Oczywiscie takiej recepty nie ma bo genetyka to nie matematyka i nie mamy jej gruntownie rozgryzionej, ja zaznaczylam te elementy, ktore moim zdaniem maja duzy wplyw na ksztaltowanie psow o pozadanym charakterze.
I pokazalam ze wcale to nie jest takia latwe...bo potencja;lnie super sportowy pies, trzymane w kojcu non-stop nie ma sznas pokazac swojej wartosci i , z drugiej strony- taki sobie sredniak w dobrych rekach i przy dobrych wiatrach zaliczy kilka egzaminow)
Oczywiscie podaje tu skrajnosci ale celowo dla potrzeb rozmowy

Czyli wyglada na to, ze zgadzamy sie co do jednego: wcale to takie proste nie jest
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 20-01-2005, 10:23   #34
Sebastian
Member
 
Sebastian's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Wejherowo blisko morza, Kaszuby
Posts: 716
Send a message via Skype™ to Sebastian Send Message via Gadu Gadu to Sebastian
Default

Dziołchy żeby było jasne nie wziąłem tego do siebie, każdy ma to na co zasłużył... I mimo że nie jestem zwolennikiem gier liczbowych pt. Lotto to fakt, majstrowanie z charakterkami itp. podciągniete pod genetyke to nie prosta sprawa
__________________
http://harry.wolfdog.org
Sebastian jest offline   Reply With Quote
Old 20-01-2005, 11:41   #35
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by Sebastian
Dziołchy żeby było jasne nie wziąłem tego do siebie, każdy ma to na co zasłużył... I mimo że nie jestem zwolennikiem gier liczbowych pt. Lotto to fakt, majstrowanie z charakterkami itp. podciągniete pod genetyke to nie prosta sprawa
Taaaaa jest!!! Dobrze gosc gada ..dac mu wodki !
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 20-01-2005, 11:46   #36
Canis_lupus_husky
Junior Member
 
Canis_lupus_husky's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Malbork
Posts: 208
Send a message via AIM to Canis_lupus_husky
Default

Quote:
CLH - Jeśli chodzi o niechęć to żle mnie zrozumiałaś
.
sorka jestem troche przewrażliwona

Quote:
Dzisiejsze i wcześniejsze husky syberyjskie mają tyle wspólnego z wilkami i prawdziwymi huskymi tyle co..
no na pewno nie tyle co jamnik i więcje niż owczarek niemiecki... Ale w takim razie skąd tyle pierwotnych cech u huskich? No i nie znalazłam jeszcze ani slowa ze husky są rasa odtworzoną, chociaż rzeczywiście rożnia się od pierwotnych, to jednak... Coś mi tu nie gra... ide sprawdzić.
Pozdr.
__________________
"Masz ¶wira to go hoduj." John Irving-Hotel New Hampshire

Człowiek-wilk.
Canis_lupus_husky jest offline   Reply With Quote
Old 20-01-2005, 12:35   #37
Sebastian
Member
 
Sebastian's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Wejherowo blisko morza, Kaszuby
Posts: 716
Send a message via Skype™ to Sebastian Send Message via Gadu Gadu to Sebastian
Default

Moze źle sie wyraziłem nie odtworzone a wyselekcjonowane. "Prawdziwa historia syberyjskiego husky znana jest właściwie częsciowo. Zaprzeg psów z Syberii sprowadzono do Kanady i zostaly wstawione do wyścigu. Siberian Husky nie było na poczatku ukształtowaną rasą - było to poprostu określenie psów używanych za zaprżegowe na północy Eurooazji. Dopiero zaś w XX w zaczęto prowadzić w USA pracę hodowlana która zaowocowała powstaniem nowej odrębnej rasy. Dzisiejszy sh to tak naprawdę młoda amerykańska rasa psów. W carskiej Rosji taka rasa nie istniała. Więc od jakich euroazjatyckich psów pochodzą obecnie sh? Psy z Kamczatki mają brązowe oczy. Husky rózne." Także to tyle mojego skrótu z książki "Husky i inne..' pań Szmurło. I dlatego odniosłem sie do jamnika i owczarka niemieckiego ponieważ one rownież metodą doboru naturalnego i selekcjiprzez człowieka są takie jakie są. A Charakter? W zasadzie znam Husky zachowujące się raczej malo pierwotnie i owczarki z zachowaniami wilczymi. Tak to jest żeby bardziej pewne rzeczy sformalizować (zwłaszcza te które się powtarzają robi się pewną generalizację na potrzeby wzorca ale przecież od każdej zasady są wyjątki )
__________________
http://harry.wolfdog.org
Sebastian jest offline   Reply With Quote
Old 20-01-2005, 12:54   #38
Canis_lupus_husky
Junior Member
 
Canis_lupus_husky's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Malbork
Posts: 208
Send a message via AIM to Canis_lupus_husky
Default

Husky są wyselekcjowane, w koncu potrzebne byly te, ktore byly najszybsze i najwytrzymalsze. Jednak jest to rasa pierwotna, może nie tak jak np. psy grenlandzkie, ale jednak.

Quote:
A Charakter? W zasadzie znam Husky zachowujące się raczej malo pierwotnie i owczarki z zachowaniami wilczymi
każdy pies ma jakiś procent wilczych zachowań, wkońcu wspólny przoek ale ogolem siberiany jako rasa mają w sobie więcej wilka niż owczarki niemieckie. (husky trudno wychować, mało szczekają a dużo wyją, jak pobiegną za zwierzakiem to mogą nie wrocić i mają bardzo wysoko rozwinięty instynkt łowczy, są bardzo stadne. Natomiast nie mają poczucia wlasności, na swoj teren wpuszczą kjażdego,sa miłedlaobcych i latwo zaprzyjaźniają się z innymi psami a to są cechy razje malo wilcze) oczywiście nie robię z husky wilka, bo przecież nie o to mi chodzi-husky jest psem a wilka mial w sobie duzo duzo duzo pokoleń wstecz, jednak mimo wsyztsko jest to rasa pierwotna. Ale wiele tez zalezy odsamego psa, bo wilka w psiej skórze mozemy wykrć u juz chyba przyslowiowego jamnika a np. husky czy malamut mogą się trafić 100-procentowymi grzecznymi psami
Pozdr.
__________________
"Masz ¶wira to go hoduj." John Irving-Hotel New Hampshire

Człowiek-wilk.
Canis_lupus_husky jest offline   Reply With Quote
Old 20-01-2005, 13:20   #39
Sebastian
Member
 
Sebastian's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Wejherowo blisko morza, Kaszuby
Posts: 716
Send a message via Skype™ to Sebastian Send Message via Gadu Gadu to Sebastian
Default

Oczywiście nie przeczę że to rasa pierwotna i nigdzie nie udowadniałem że tak nie jest chodziło mi jedynie o pokazanie jak to jest z tym wilczeniem i grzebaniem przez ludzi w procesie selekcji i tworzenia ras.
__________________
http://harry.wolfdog.org
Sebastian jest offline   Reply With Quote
Old 25-01-2005, 20:21   #40
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Rona
A tak skądinąd - jako laik pytam bardziej wykształconych w tej materii - czy po kilkunastu latach hodowli można wogóle mówić o RASIE jako takiej, zwłaszcza, że pieski choć niewątpliwie piękne i sympatyczne - są ogromnie zróznicowane zewnętrznie, a wewnetrznie pewnie też?
To zalezy od selekcji. Pierwsza generacja mixow jest zwykle dosyc wyrownana, bo szczeniaki maja 50% genow ojca i 50% matki. Druga generacje wyglada juz roznie, bo czesc psow nadal ma po 50% genow, ale inne ida bardziej w matke lub ojca i nastepuje spore zroznicowanie (w tym wypadku eksterieru). I teraz: albo sie robi selekcje i rozmnaza jedynie osobniki "typowe". W zaleznosci o ostrosci selekcji czas jest rozny. Jesli sie inbreed'uje, to starczy kilka generacji. Jesli sie bierze metode like-to-like, czyli kojarzy psy podobne, to moze byc to kilkanascie generacji.
W przypadku Utonaganow nie widac zadje selekcji, bo patrzyc na fotki, to kazdy pies jest tu "hodowlany". Wiec u nich moze sie to ciagnac latami. A nawet dziesiatkami lat....

Quote:
Originally Posted by Rona
czy po kilkunastu latach hodowli można wogóle mówić o RASIE jako takiej, zwłaszcza, że pieski choć niewątpliwie piękne i sympatyczne - są ogromnie zróznicowane zewnętrznie, a wewnetrznie pewnie też?
Zalezy co jest punktem wyjsciowym. Zwykle rejestruje sie rase, ktora w sposob naturalny juz istnieje. W przypadku krzyzowek FCI wymaga, aby:
- byl cel dla danej rasy, wiec "bo mi sie tak podoba" to za malo
- trzeba miec pewna ilosc niespokrewnionych lini hodowlanych
- trzeba miec pewna ilosc typowych przedstawicieli rasy i zachowana pewna srednia (co potwierdzaja sedziowie, wiec trzeba miec "plecy"...

Quote:
Originally Posted by Agnieszka
Niech się wypowie ktoś, kto się na tym zna, jeśli można, bo sprawa ciekawa jest
Chodzi o wyprodukowanie wilka z husky? Jak dla mnie malo prawdopodobne, bo to zbt zmieniona rasa i jest ... szpicem. Husky ma swietna mowe ciala i doskonale zachowania stadne, ale to juz nie wilk. Z lajki byloby latwiej, bo podobno nadal jej dolewaja wilka.
I wlasnie tu chyba jest wilk 'pogrzebany'. Lajka jest szpicem, ale wilk powoduje, ze jest tez dobrym psem mysliwskim i ma w sobie cos z "owczarka"..

Quote:
Originally Posted by Gaga
Osobiscie nie wierze, ze wystarczy pokryc suke z egzaminami , spem z egzaminami zebysmy dostali super sportowe szczenie...to chyba nie jest takie proste
Pewnie, ze nie. To tak jak z championami: nie wszystko zloto co sie swieci. Wystarczy przyklad:
- miot nr 1. Suka normalna. Pies ma kiepski charakter, ale zaliczyl kilka egzaminow, bo wlasciciel spedza z nim tygodnie na placu szkoleniowym i wreszcie z bolem, ale cos zdobyl.
- miot nr 2. Suka normalna. Pies ma super charakter, ale wlasciciel nie ma czasu i pies spedza zycie na kanapie i jako towarzysz.

I ktory miot bedzie lepszy? Ten po uzytkowym ojcu, czy po tym zwyczajnym? Na papierku ten pierwszy, ale w rzeczywistosci o wiele lepszy bedzie drugi (oczywiscie zakladamy, ze matki sa takie same, hodowcy tak samo wychowuja szczeniaki i trafia one do takich samych wlascicieli).

Quote:
Originally Posted by Sebastian
Ale znam psy , wcale nie wilczaki a z ras raczej łatwiejszych w pożyciu i wpółpracy z człowiekiem, które miały proces od poczecia do wydania i pracy z człowiekiem rownie idealny jak u Margo i Przemka i co ?
Alez przyczyn moze byc masa. Moze hodowca polecial na ladne papierki. Wiesz ile znam wilczakow z doskonalym kodem z bonitacji, ktore sa...tragiczne. Gdybym pokrylam takim psem swoja suke nie zwracajac uwagi na realna wartosc tego psa, to potem, gdy urodziliby sie pieski, ktore za diabla wzorcowi nie dopowiadaja, to pozostalyby mi tylko gadanie: "nie mam pojecia dlaczego sa takie dziwne. Przeciez rodzice to doskonale championy..."
To samo z uzytkowoscia. Znam psy, ktore maja ladne egzanimy, ale uzytkowymi CzW ich nie nazwiesz, bo kazdy papierek to wylacznie wynik ciezkiej pracy z psem, a nie "genetyka". Znam pewna strachliwa suke CzW. Cwiczyla na jednym pozorancie i na tym pozorancie ma zdane IPO. I co? Jest to suka uzytkowa, ktora da szczeniakom dobry charakter?
Do tego dochodzi np wychowanie szczeniakow. My ze swoimi bawimy sie od malego. Przeciagamy zabawkami, dajemy im szmatki do gryzienia. Ale to potem nie sa super latwe szczeniaki, bo sa uczone aktywnosci. Nasi niemieccy znajomi bazuja na podobnych liniach CzW co my, ale zyja w innym spoleczenstwie i np oni u szczeniakow tlumia jakiekolwiek przejawy "szalenstwa". Sczzeniakom nie wolno gryzc, nie wolno wariowac. Efektem sa szczeniaki, ktore sa o wiele "grzeczniejsze" od naszych. Ale tez ich uzytkowosc jest ograniczona. To tak jak u Bola - zabranialismy mu gryzienia rak, ale jednoczesnie oduczyl sie brania rzeczy do pyska i ...po aporcie. Teraz do odkrecamy, ale ten element zawalilismy sami...i nieswiadomie....bo zamiast nakrecal, wytlumilismy.

Quote:
Originally Posted by Ori
Wszedzie w kazdym miocie moga byc takie "nie do zycia" psy ale nie zgadzam sie ze wybor rodzicow nie ma wplywu!
wystarczy zrobic prosta analogie do ludzi
dzieci profesorow maja wieksza szanse byc np naukowcami niz treserami psow i to nie tylko przez "klimat w rodzinie"
maja wiekszy potencjal
To dobre porownanie. Kiedys widzialam suki bardzo strachliwej suki. Gdy przyszlismy w odwiedziny suka uciekla do kojca. Szczeniaki za nia. Nie wiem, co by bylo, gdyby szczeniaki zostaly normalnie wychowane, ale od swojej matli nauczyla sie: obcy = nalezy uciekac. To wlasnie ten klimat, ktory przechodzi na szczeniaki.
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:13.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org