Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Žijeme s vlčákem...

Žijeme s vlčákem... Příběhy jako varování pro budoucí majitele ČSV... vše o povaze československých vlčáků

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 06-07-2004, 19:33   #1
oblivion
Junior Member
 
oblivion's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Plzeň
Posts: 86
Send a message via ICQ to oblivion
Default čsv + liška?

prosím, nemáte někdo zkušenost se soužitím čsv a lišky?

predevčírem jsem našel přejetýho 2 měsíčního lišáčka, teď už je po operaci a vypadá to, že u nás zůstane..

mám 1 a půl pokoje (tj. 30 m^2), 1 vlčici a 1 kocoura..

a kdybyste někdo navíc věděl, čím lišáčka krmit? zatím dostal kuřecí a pomeranč..

díky, charlie
oblivion jest offline   Reply With Quote
Old 06-07-2004, 21:12   #2
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Ahoj Charlie,
udělal jsi dobrý skutek, ale myslím, že lišák by se v bytě zbytečně trápil. Asi by by bylo nejlepší, kdybys ho vzal do Záchranné stanice živočichů (DESOP). Sídlí na konečné trolejbusu 16 na Doubravce v Plzni. Tam by se o lišáka postarali, krmili by ho tak, aby se naučil lovit (živá kuřata, myši) a vypustili by ho zpět do přírody, kam patří.
Telefon na DESOP najdeš ve Zlatých stránkách, mají také internetové stránky. Určitě by to bylo pro lišku nejlepší řešení.
Jinak co se týče krmení, já osobně bych doporučila kuřecí krky, myši, kuřata, vajíčko, škrábané hovězí maso, možná kousek ryby. A hlavně co nejdřívější návrat lišky zpátky do lesa, kam patří.
Mirka
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 06-07-2004, 21:53   #3
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Mirkawolf1
Ahoj Charlie,
udělal jsi dobrý skutek, ale myslím, že lišák by se v bytě zbytečně trápil. Asi by by bylo nejlepší, kdybys ho vzal do Záchranné stanice živočichů (DESOP).
Taky si myslím totéž, co Mirka. Navíc zkoušet socializovat lišku je podtstaně složitější, než psa nebo kočku. A pokud ji nesocializuješ, pak budeš mít problémy i ty i liška. V neposlední řadě je nutné počítat s tím, že pro lišku zrovna není nejvhodnější krmit ji granulemi pro psy a tak navíc je nutné shánět pro ni přirozenou stravu.
V záchranné stanici živočichů vše obstarají, protože tam mají odborníky a podobnými případy se zabývají dnes a denně.

Pavel
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 07-07-2004, 10:49   #4
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Charlie, určitě udělej,co ti radí Mirka s Pavlem.
Před lety,byla jsem ještě dítě,jsme se starali o zraněného tchoře.Nebyl to žádný mazlíček ze zverimexu ale opravdový "divočák".Zažili jsme s ním hodně srandy ale více starostí a nakonec jsme bili rádi,že se vrátil tam,kam patří - do přírody.Byl to ale dospělý samec,tak že uměl sám lovit.
Nevím kde bydlíš,ale v Praze je Záchytnná stanice pro volně žijící živočichy v Jinonicích(odbočka za pumpou Aral.)
Když si budeš chtít lišáčka nechat,musíš ho krmit stravou, která se nejvíce podobá jeho přrozené stravě,aby zdárně vyrostl.V přírodě by dostával zajíce,koroptve,hlodavce,žáby,ještěrky,hmyz,r ůzné lesní plody....no nemyslím,že bys to šel lovit.Možná by bylo dobré sehnat málá kuřata(jeden den stará) ,v líhních a odchovnách brojlerů je to možé.Pokud měl poraněnou kostru,určitě bych mu dávala něco jako Alavis,gelacan atd.,těchto přípravků je na trhu velký výběr,ale to určitě znáš,když máš psa.Přeju hodně štěstí a rozumné rozhodnutí.
Šedivák
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 07-07-2004, 19:32   #5
oblivion
Junior Member
 
oblivion's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Plzeň
Posts: 86
Send a message via ICQ to oblivion
Default

plzenska zachranna stanice byla prvni kam jsem volal (no dobra, nejdriv 155 a pak 1180 :o), ale bylo to v nedeli 4.7. v 7 vecer, meli tam jen zaznamnik..

nasel jsem ho na navsi v nepomuku, male vesnici na hranici vojenskeho vycvikoveho prostoru jince v brdech, mistni mi poradili predat ho tamnimu hajnemu, ale dalsi byli presvedceni, ze ten ho "zastreli", coz by tam pry udelal kazdy, lisky jim chodi na slepice.. pro vetsinu lidi je to proste skodna!

protoze jsem byl pesky na vylete s vlcici pres brdy, nezbylo mi nez ho vzit s sebou.. hned v pondeli jsme zasli v pribrami na veterinu na weilovne, doktor lisacka prohlidl a dal mu neco na cestu.. vecer jsme dorazili domu a sli hned na rentgen, druhy den, v utery, na operaci..

lisacek ma podelne zlomenou stehenni kost a nekolikrat zlomenou panev.. krome toho ma srst slepenou asfaltem, zatim to jde dolu spatne..

ja to za dobry skutek nepovazuju, nedokazu si predstavit jine reseni takove situace.. kdybych ho tam nechal, dlouho by me trapily nocni mury jak asi dopadl..

takze se to tak nejak sebehlo bez asistence zachranne stanice, tudiz me to stalo a jeste bude stat na me moznosti hodne penez, coz bych nedelal, kdybych nebyl odhodlany se mu nadale venovat.. sice me samozrejme desi predstava, ze to nevyjde a bude se u mne trapit, ale nedokazu se ho vzdat, protoze je proste uzasnej! je to takova zmensenina vlka..

dokud se neuzdravi, tak to stejne jinak nepujde.. a i kdybych ho pak dal zachranne stanici a oni ho pripravili na samostatny zivot.. v prirode se dozivaji 2 - 6 let, v zajeti 12 - 14. je jasne ze to nejde srovnavat, svobodu nelze vyvazit peci, ale ja mam spis obavu z hloupych lidi a myslivcu.. a aut.. tim spis pokud si staci trochu na lidi zvyknout a pak se k nim jednou hlupacek priblizi..

jo a vcera papal syrovou tresku a hroznovy vino.. krmim ho z ruky, prsty, uz se naucil davat pozor na zoubky, je nadherne opatrnej..

diky vam vsem za nazor a za radu.. ted je mi jasny, ze jsem si pekne zavaril a ze to bude tezky.. rozhodovani a nejen to.. a taky ze problem souziti selmicek zatim nema smysl resit..

charlie
oblivion jest offline   Reply With Quote
Old 08-07-2004, 09:08   #6
Ghost
Junior Member
 
Join Date: Jan 2004
Location: Praha-Východ
Posts: 74
Default

Ahoj,

asi je zbytečné říkat, že čím déle ho budeš mít, tím to rozhodování bude těžší:-(
neber to jako moralizování, jen názor z vlastní zkušenosti.

Ghost
Ghost jest offline   Reply With Quote
Old 08-07-2004, 15:31   #7
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Charlie neblázni, liška do bytu prostě nepatří. Nemáš vhodné podmínky pro chov takového zvířete a i finančně to může být nákladné. Nehledě na to, že se můžeš snadno dostat do střetu se zákonem - např. týrání zvířat (nedostatečné podmínky pro chov) nebo držení nebezpečných druhů zvířat bez povolení.
A krmit lišku rybou a pomerančem? Prosím tě, myslíš že v přírodě tohle liška žere? Vždyť je to bláznovství.
Dej si říct a přenech lišáka Záchranné stanici nebo myslivcům, ti mají podmínky, zkušenosti a možnosti se o zvíře postarat.
Mirka
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 08-07-2004, 16:53   #8
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Jen na okraj. Cituji :

Zákon 246/92 Sb. § 13 odst. 3
"... Chov nebezpečných zvířat , a to jedinců i skupin, mimo zařízení zoologických zahrad registrovaných státem podléhá schválení okresní nebo městské veterinární správy podle místa chovu zvířete ..."

Vyhláška Ministerstva zemědělství ze dne 26.3.1996, kterou se stanoví nebezpečné druhy zvířat - § 1 odst. 4. bod b)

"... Všechny druhy z řádu šelmy (Carnivora), včetně ploutvonožců (Pinnipedia), s výjimkou domestikovaných druhů pes (Canis familiaris, kočka (Felis catus), fretka (Putorius furo) ...".

To znamená, že liška je zákonem považována za nebezpečné zvíře a proto je bez povolení její držení zakázáno a považováno za porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. Právě proto jsou zřízeny zoologické zahrady a záchranné stanice živočichů, aby podobné případy řešily.
Chápu Charlieho vztah ke zvířatům, asi bych se s lišáčkem také těžko loučil, ale skutečně mu bude lépe jinde, než v bytě. A jak píše Ghost, čím později ho předáš do odborné péče, tím to bude pro Tebe těžší.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 09-07-2004, 17:13   #9
oblivion
Junior Member
 
oblivion's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Plzeň
Posts: 86
Send a message via ICQ to oblivion
Default

prave jsem byl v te zachranne stanici a docela jsem je zaskocil. podle nich by byl nutny trvaly chov, na coz nejsou zarizeni.. i u doktora mi rekli, ze uz jednou prekrocil hranici do civilizace a ze nemuze zpatky.. jeste se pujdu zeptat do zoo..

a taky ze si pry zvykne snadno, ostatne lisky stahujici se do mest jsou cim dal tim vetsim problemem.. ve velkomestech jsou jich stovky az tisice (napr. londyn, pres odstrel par set tydne jich tam pry je pres 10.000)

zahrada by byla, ale nevim jak moc je sikovnej aby se dostal pryc.. ale dokud se neuzdravi tak stejne musi byt doma.. mozna by mne rychleji odradilo, kdybyste mi rekli, co vsechno budu muset podstoupit, aby z nej byl socializovanej, spokojenej, ochocenej tvorecek..

zatim jsem ho nepojmenoval, snazim si na nej nezvyknout, navic se rozkoukal a zacal trochu kousat a utikat.. jsem ochotnej se ho vzdat pokud si budu moc aspon trochu myslet, ze mu bude dobre.. zatim to tak nevypada..

to co zere v prirode zere preci z holy nutnosti, proste si nemuze vybirat. ja mu jen nabizim ruznou potravu, vybira si sam a je docela vybiravej! co se mu nezda tak po ochutnani vyplivne, treba dostat do nej tabletu, kterou opravdu musi, je docela problem..

hroznovy vino a ovoce vubec mu chutna pomalu vic nez maso, i drubezi.. na svobode podle stolice zral tuhej alobal (asi vicko od pastiky), kosti, trisky.. odstranovani spadanyho ovoce a odpadky jen v uzavrenych popelnicich jsou ostatne opatreni proti invazi lisek do mest..

o tech zakonech vim (ac jsem mel dojem ze uz jsou novejsi verze), ale dokud neni jasny, co s nim bude, tak nema smysl to resit.. ocekavam, ze pro vydani povoleni budou chtit znat podminky chovu, takze pokdu by to vypadalo na tyrani, tak to zkratka nepovoli..

tak ja se jdu zeptat do ty zoo..
charlie
oblivion jest offline   Reply With Quote
Old 09-07-2004, 20:55   #10
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Charlie ja v ty zoo delala osm let. Vsadim vlastni boty, ze si lisku nevezmou, a pokud ano, tak ji tam moc dobre nebude. Mozna ze na tom bude chudak stejne jak v tom byte.
Zkus jeste kontaktovat pana Moulise ze Zachranne stanice v Rokycanech. Neni to tak daleko a mam pocit, ze by mohli pomoct.

Kontakt:
ZO ČSOP Rokycany

Švermova 748/II, 337 01 Rokycany
tel.: 371 722 686, 603 239 922

604 130 618, 604 974 072

pavel.moulis@worldonline


Mirka
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 10-07-2004, 19:21   #11
oblivion
Junior Member
 
oblivion's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Plzeň
Posts: 86
Send a message via ICQ to oblivion
Default

dobre, zkusim ty rokycany.. nevim jak maj v zoo lisky ustajeny, ale doufal jsem, ze tam treba bude mit vybeh a kamarady.. vcera jsem tam nikoho nezastihl, jen vratneho.. pry by potrebovala strasnou spoustu vysetreni, kdyby ji vubec chteli..

vyndanim stehu pristi tyden navstevy doktora ale nekonci, za mesic musi na vyndani dratu od spravovane kosti.. krome tablet ted jeste dostava parafinovy olej aby z nej vylezly ty alobaly a kousky dreva.. vypada to jako by snedl jablko i s vetvi..

prvni pokusy venceni na voditku.. kdyby me nekousal do bot, tak to bylo docela dobry.. pak jsem zkusil pustit voditko a v tom ho vydesil rev opic z blizke zoo.. zdrhnul pod plotem lochotinskyho amfiteatru, takze jsem ho lovil v hledisti. nakonec se nechal uplatil nekolika jahodama a sli jsme radsi domu..

jo a uz se docela snese s kocourem, ted zrovna jsou doma sami v jedny mistnosti..

tak zatim
charlie + lisacek
oblivion jest offline   Reply With Quote
Old 10-07-2004, 22:38   #12
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Docela mě zaskočilo,že nejsou v záchranné stanici vybaveni pro trvalý chov lišky.Kdyby šlo o medvěda,tak neřeknu.
Dívala jsem se na stránky různých záchranných stanic a v několika jsem fotografie lišek objevila.Asi bych se pokusila nejdříve zeptat tam,kde lišky mají.Byla by také naděje,že by mohl mít společnost, i když nevím, zda právě liška o ní stojí.
Pokud máš tak silný vztah ke zvířatům,tak neblbni a nenechávej si ho.Jestli mu nemůžeš nabídnout alespoň částečně přirozené podmínky k životu,tak tě to bude celý jeho život mrzet.Držet lišku v bytě a vodit jí na vodítku,to bys mu přece neudělal.....
Šedivák
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 11-07-2004, 21:38   #13
Ghost
Junior Member
 
Join Date: Jan 2004
Location: Praha-Východ
Posts: 74
Default

Ahoj,
tohle je odkaz na záchranné stanice z webu Českého svazu ochránců přírody. To je organizace, která má záchranu zvířat jako jednu ze svých priorit.

http://csop.ecn.cz/handicap/stanice.php

Tohle je odkaz přímo na záchrannou stanici ve Spáleném Příčí, kde už lišáka měli.

Spálené Poříčí
Kontakt: Ekocentrum ČSOP, Plzeňská 55, 335 61 Spálené Poříčí
tel. 371 594 842, 606 575 566, 607 100 006
[email protected]
www.ekocentrum.cz

Určitě některou stanici zkus, věřím, že alespoň některá z nich se o lišáka dokáže postarat.

Hodně štěstí

Ghost
Ghost jest offline   Reply With Quote
Old 12-07-2004, 15:50   #14
Artemis
Junior Member
 
Artemis's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Vysočina
Posts: 30
Default Záchranná stanice v Jinonicích

Osobně souhlasím s názory těch, co ti vysvětlili, proč dát lišáka do lepších podmínek, než je malý byt. Byl jsem nedávno v záchranné stanici v Praze Jinonicích a mají tam nejen lišky, ale i vlky (to by se ti mohlo také líbit). Vládne tam tomu paní Přibylová, která je v dobrém slova smyslu bláznem do všech divoce žijících zvířátek a má to tam docela pěkné, myslím, že nemusíš mít strach jí lišáka svěřit. Určitě mu nabídne víc než ty, protože má k tomu podmínky a hlavně znalosti. Pokud nezměnila číslo, které jsem našel na netu skus jí zavolat na 602 205070.
Buď s pozdravem a dej vědět, jak jsi dopadl
artemis.erbak.com
Artemis jest offline   Reply With Quote
Old 14-07-2004, 20:43   #15
oblivion
Junior Member
 
oblivion's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Plzeň
Posts: 86
Send a message via ICQ to oblivion
Default

o jinonicích vím, pražský bydliště mám kousek odtamtud.. zítra jedu do prahy na sundání sádry (z mé zlomeniny, lišák sádru nedostal :o), tak se tam půjdu podívat..

v zoo ho nechtěj, lišek jim tam z polí leze škodit dost, v expozici žádný nemají, a nechce se jim platit léčení a další péči..

v rokycanech by se ho ujmuli, ale byli by radši, kdybych si ho nechal, že by mi i vyřídili povolení a tak.. spálený poříčí je trochu z ruky a myslím, že mi tam řeknou to samý..

lišák teď poněkud mění chování, když to nebude zlepšovat, tak to vzdám..

k vidění je na http://wicky.oblivion.cz fotky budou přibývat

charlie
oblivion jest offline   Reply With Quote
Old 19-07-2004, 20:56   #16
oblivion
Junior Member
 
oblivion's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Plzeň
Posts: 86
Send a message via ICQ to oblivion
Default

tak jsem byl za paní Přibylovou v Jinonicích.. je opravdu úžasná..

lišek jim tam projde ročně kolem 10, ale všechno navrátitelné případy.. kdyby prý lišáka v rokycanech nechtěli, tak přinejhorším by s ním něco provedla, ale podle ní když si lišáka nechám, tak trpět budu tak akorát já, ne lišák..

takže zachránit bych potřeboval spíš já před vlastním nerozumem, lišáček se u mě nebude mít o nic hůř než v jiném zajetí - nic jiného ho totiž už nečeká, dokonce by nejspíš ani sám nepřežil, když napadne víc sněhu a při nedostatku potravy se zranění pánve ozvou, a oslabeného navíc můžou ostatní lišáci uštvat..

ovšem varovala mne nejen před zápachem, ale i před únorovým několikatýdenním celonočním vydáváním nesnesitelných zvuků..

mimochodem, vlkem kterého tam má, prý kdysi kdosi celkem bez problémů nakryl fenu čsv. (po delším přemlouvání a vydávání feny za pravou vlčici..) fena nejspíš zabřezla, protože kdyby ne, krytí se mělo za rok opakovat, ovšem dotyčný se již neukázal..

charlie
oblivion jest offline   Reply With Quote
Old 20-07-2004, 14:34   #17
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Quote:
mimochodem, vlkem kterého tam má, prý kdysi kdosi celkem bez problémů nakryl fenu čsv. (po delším přemlouvání a vydávání feny za pravou vlčici..) fena nejspíš zabřezla, protože kdyby ne, krytí se mělo za rok opakovat, ovšem dotyčný se již neukázal..
Tak tohle zni opravdu zajimave. Je nejaka sance zjistit, kdo to byl? Ze by si pani Pribylova nezeptala na jmeno nebo aspon jmeno feny..
A pak ze vlkem nakryt CSV nejde ..

Mirka
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 20-07-2004, 19:35   #18
oblivion
Junior Member
 
oblivion's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Plzeň
Posts: 86
Send a message via ICQ to oblivion
Default

paní Přibylová řekla, že prý nemá pamět na jména, dokonce si prý ani nevzpomíná, jak vypadal.. taky jsem byl zvědavý..

jen nechápu proč krýt fenu čsv vlkem, když naopak je mnohem menší riziko zranění?

k lišáčkovi.. v tomto okamžiku je již bohužel zbytečné cokoliv řešit.. děkuji vám za odpovědi, ale už to nechte uzavřené.. prosím..

čím větší očekávání, tím větší zklamání.. achjo..

charlie
oblivion jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org