Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Zdraví a výživa

Zdraví a výživa Jak krmit vlčáka, informace o psích krmivech, jak vakcinovat a co dělat, když pes onemocní...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 11-10-2011, 13:09   #201
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Quote:
Originally Posted by alexa View Post
Nemáš tak úplně pravdu, Romane... já bych býval zde už dříve zveřejnil výsledky svých psů, pokud by tam nějaké to DM bylo. Nezveřejnil jsem je už dávno proto, protože jsem předpokládal, že dost lidí bude uvažovat tímto způsobem, co píšeš (CHK níže uvedené výsledky samozřejmě dávno zná). Vzhledem k počtu zveřejněných výsledků k dnešnímu dni tento postoj už je bezpředmětný, teď už spíš je lepší dát lidem maximum informací, aby si mohli maximum sami dovodit. Takže zde jsou všichni dosud testovaní ode mě:

Daria z Údolí ticha: N/N
Flower z Údolí ticha: N/N
Echo z Údolí ticha: N/N
Gáj z Údolí ticha: N/N

Danielo díky,
Karel
Tak to už je hodně vysoká matematika uvažovat tímhle způsobem. Jsem přesvědčen, že jsi jedinej nebo jeden z mála, kdo nezveřejnil doteď čisté výsledky. Vzhledem k tomu, kolik je štěňat se tomu nedivím a pro majitele některých psů je to další věc kterou zdůraznit jako obrovské plus u svého psa. Informace určitě lidem pomůžou. Minimálně ten kdo má fenu N/DM, tak vynechá ze svého uvažování psy N/DM nebo netestované... to by mohlo ušetřit práci i CHK. Jen jsem zvědav jak to bude s testováním dál. Zajímaly by mě výsledky za pár let až testování bude prakticky standart. Určitě jak píše Daniela, tak by se mohla projevit daleko vyšší rychlost zlepšování plemene co se týká DM oproti DKK, kde je těch faktorů daleko víc. Tohle je jen čistá matematika a je to o zodpovědnosti, ale i o nadhledu chovatelů.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 11-10-2011, 13:19   #202
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default

Quote:
Originally Posted by alexa View Post
No a ohledně DM prostě zavládla svým způsobem hysterie. Za rok co se o ní mluví to už ale podstatně vychladlo, usadilo se to, lidi pochopili že to není žádné strašidlo které by mělo plemeno zabít... prostě si myslím že všechno nové potřebuje svůj čas, aby se to "usadilo" a že cesta dobrovolnosti a motivace je na začátku efektivnější, než rovnou dávat tvrdá nařízení.
Je vždy těžké objevit u plemene "nový" problém a začít s ním pracovat. Před časem byla hysterie kvůli dwarfismu, pak přišla kvůli DM, pak přišla s bb zbarvením a za chvíli přijde s něčím jiným. Lidi prostě takoví jsou. Ona ta hysterie vzniká i jen tím, jakým způsobem je nová informace předána do obecného podvědomí lidí.

Nejjednodušší způsob jak zjistit, na co je pes/vrh testován, je zeptat se jeho majitele/chovatele.
A případný výběr jednolitvého štěněte z DM nejednoznačného vrhu? Rychlost výsledků z Laboklinu je taková, že můžete chovatele požádat i o test dvou až tří štěňat, mezi kterými se rozhodujete. Laboklin je sice drahý, ale výsledky dodá třetí den od doručení vzorku, tedy 4 až 5 dní od odběru.

Současná cena štěněte/krytí/uchovnění ČSV je taková, že nejde plošné testování nařídít bez přímého následku v podobě zmenšení velikosti populace.

Za zamyšlení stojí i to, že laicky řečeno, DM/DM pes nemusí nikdy onemocnět. Spouštěč projevů nemoci není zřejmý, snad bude jednou objeven a testovatelný. Psi a feny mají a měli by mít vždy hodnotu jako celek, ne jako soupis jednotlivých genetických a RTG rozborů. Snad si to někteří, kteří mají pocit, že jen N/N a 0 je správně, uvědomí dřív, než svými vykřičníky za inzeráty zabrzdí početně slibný rozvoj populace.
__________________
In wildness is the preservation of the world...
So seek the wolf in thyself
www.wolfdog.name
Dayen jest offline   Reply With Quote
Old 11-10-2011, 13:33   #203
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Souhlas... těch informací o DM a projevech je poměrně dost. O tom co udělá nebo může udělat DM/DM víme a současný stav určitě dovoluje zamezit takovému genotypu. Docela by mě zajímalo, jestli (pokud se u nás vyskytne) bude genotyp DM/DM použit v chovu. Zkrátka jak vysokou prioritu má produkce jasných přenašečů oproti nevyužití takových jedinců v chovu.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 11-10-2011, 14:45   #204
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Souhlas... těch informací o DM a projevech je poměrně dost. O tom co udělá nebo může udělat DM/DM víme a současný stav určitě dovoluje zamezit takovému genotypu. Docela by mě zajímalo, jestli (pokud se u nás vyskytne) bude genotyp DM/DM použit v chovu. Zkrátka jak vysokou prioritu má produkce jasných přenašečů oproti nevyužití takových jedinců v chovu.
Využití jedinců DM/DM - už jsem to dnes zmínil. V případě potřeby je podle mého názoru použít lze (samozřejmě výhradně s jedincem N/N), ale omezeně. Jejich používání, které by mělo stejnou četnost jako využívání jedinců N/N a N/DM, by mělo za následek zvyšování podílu přenašečů v populaci, a to nechceme. Takže jejich případné použití musí být vždy s předem jasným cílem a musí být "vykompenzováno" dostatečným počtem spojení N/N + N/N, aby měli pak tito psi co krýt (feny být kým kryty). Je nasnadě, že pokud budeme mít psa DM/DM a jeho dva srovnatelně kvalitní bratry N/DM, pak přednostně budou využiti tito jeho bratři.

To se ale netýká jen DM - i např. z hlediska exteriéru - pokud mám k dispozici dva bratry, z nichž první odpovídá standardu výrazně lépe než druhý (a navíc své dobré vlastnosti předává svému potomstvu), který asi bude vícekrát využitý? No zřejmě ten první... Takže nic nového, pouze jedno nové hledisko k rozhodování z mnoha dalších... navíc jak napsala Daniela, u DM máme vlastně lehkou situaci, známe genotyp (= 99,99%-ní jistota), kdežto u prakticky všech ostatních věcí se řídíme podle fenotypu (tzn. s určitou pravděpodobností můžeme předpokládat, ale jak to ve skutečnosti nakonec dopadne ví jen Pán Bůh...)

Jarko, ke Tvému příspěvku (z 13:19) - přesně jak píšeš. Jen doplním ohledně toho jak byla informace předána... cca před rokem byl na klubových stránkách zveřejněn článek, který napsala Daniela a který vše kolem DM srozumitelně vysvětluje. Pokud si ho někdo přečetl opravdu celý a až do konce, nemohl mít důvod k nějaké panice. Myslím že problém je v tom, že spousta lidí si přečte jen první dva odstavce, příp. že někteří lidé si třeba neumí z textu "vytáhnout" to důležité. Protože všechno zásadní, o čem tady pořád diskutujeme, bylo uvedeno v tom článku... Nebo možná lidi tohle potřebují, ujistit se 10x dokola, že to bude opravdu tak a tak... prostě se ze svých obav a nejistot "vykecat". Když to prospěje věci, proč ne - pak má toto diskuzní fórum (na rozdíl od mnoha jiných) opravdu smysl

Karel

Last edited by alexa; 11-10-2011 at 14:47.
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 11-10-2011, 15:09   #205
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

JAsně, nějakou takovou odpověď jsem čekal a díky za ni. Dál už je to myslim pouze na CHK a na chovatelích samotných. Pokud to půjde dobře, tak věřím, že se můžeme do budoucna DM/DM jedincům vyhnout úplně, N/DM snižovat a to podstatně rychleji než třeba DKK jinou než A. To je asi to, co si z toho vzít a určitě stojí za to při každý příležitosti poděkovat Daniele, že nám dala takovouhle možnost se v podstatě vyhnout tomu, že budeme mít psy nemocné touto nemocí a budem muset koukat, jak se nám pes s jedinečně úžasným pohybem mění se svým způsobem chudáka, který má čímdál větší problémy s koordinací pohybu a s pohybem vůbec. Teď jde jen o to, co se dá udělat dál proto, aby testování mohlo pokračovat.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 11-10-2011, 16:16   #206
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
a určitě stojí za to při každý příležitosti poděkovat Daniele, že nám dala takovouhle možnost
Už prosím neděkovat.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 11-10-2011, 16:21   #207
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Děkuju za všechny tři
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 12-10-2011, 10:48   #208
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Na bonitaci ve Frýdantě nad Ostravicí bude odebírat bulákní stěry pro DM Lucka Novoveská, já se bohužel nedostavím. Obracejte se tedy s důvěrou na ní.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 12-10-2011, 12:33   #209
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Jen otázka na někoho, kdo tu informaci má: Kolik stojí "komerční" testování?

Quote:
Originally Posted by alexa View Post
Osobně doufám, že lidé začnou dobrovolně ve větší míře nechat testovat svoje psy u akreditovaných laboratoří - což ale už něco bude stát. Na místě je debata (kterou už jsme v CHK zahájili a návrh následně předložíme výboru) o tom, jakým způsobem tyto lidi motivovat (formou poskytnutí nějakých výhod či úlev). I tak ale asi nebude otestována taková část populace, aby bylo VŽDY možno dělat spojení testovaných zvířat. Ale možná že už jen tím, že se o tomto tématu začalo mluvit, bude tlak na chovatele ze strany zájemců o štěňata společně s klubovými výhodami dostatečnou motivací k dobrovolnému testování, i když už za peníze.
...

I když v delším časovém horizontu k tomu zřejmě dospějeme, jsem osobně toho názoru, že v současné době je lepší cestou lidi k vyšetření v rámci možností klubu maximálním možným způsobem motivovat na základě dobrovolnosti.
A co takhle nějak motivovat chovatele k tomu, aby automaticky otestovali svoje odchovy a předávali štěně ze svého vrhu už s informací o tom zda je štěně negativní, pozitivní nebo nosič? (S tím samozřejmě souvisí moje předchozí otázka.)

Jinak osobně bych se přimlouvala za to, aby majitelé výsledky zveřejnili a ne jen předali CHK. Jde mi o tohle: Když si vyberu krycího psa pro svoji (teoreticky, protože máme feny naštěstí negativní) fenu-nosičku a ten pes bude taky nosič, celkem si umím představit, že mi to majitel sám nesdělí (ačkoliv všichni víme, že "o nic nejde"). Pak se mým výběrem bude zabývat CHK a zjistí, že pes je nosič. CHK mi sdělí, že tenhle pes není pro moji fenu vhodný, ale nemůže mi říct proč, protože si majitel zveřejnění výsledku nepřeje...

Nebo jinak: nakryju svoji negativní fenu psem nosičem (nebo pozitivním), o kterém to nevím a po otestování svého vrhu zjistím, že se narodili nosiči - tím pádem je jasné, že pes byl nosič nebo pozitivní. Požene mě majitel psa k soudu, že jsem zveřejnila jeho tajnou informaci?

Nekřičte na mě hned. Nedělám si iluze - lidi jsou blbci..
__________________
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 12-10-2011, 12:37   #210
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

A ještě jedna otázka na Danielu:
Máš nějaký seznam výsledků od majitelů, kteří souhlasí se zveřejněním? Napadlo mě zveřejnit seznam testovaných psů na klubovém webu. Tím se konec konců taky zvýší motivace k testování potažmo zveřejňování výsledků.
__________________
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 12-10-2011, 13:03   #211
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post
A ještě jedna otázka na Danielu:
Máš nějaký seznam výsledků od majitelů, kteří souhlasí se zveřejněním? Napadlo mě zveřejnit seznam testovaných psů na klubovém webu. Tím se konec konců taky zvýší motivace k testování potažmo zveřejňování výsledků.
Všechny co tady zveřejňuju mi dali souhlas. Někteří souhlasili jen s tím abych výsledek dala Daně a ten nesmí být zveřejněn. Někteří chtěli výsledek jen sami pro sebe a sami s ním pracují a jak sleduju krytí tak opravdu dodžují pravidla N/N + N/N nebo N/N + N/DM.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 12-10-2011, 13:05   #212
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post
Když si vyberu krycího psa pro svoji (teoreticky, protože máme feny naštěstí negativní) fenu-nosičku a ten pes bude taky nosič, celkem si umím představit, že mi to majitel sám nesdělí (ačkoliv všichni víme, že "o nic nejde").
Podle zkušensotí co mám - sdělí. Někteří lidé mi posílají vzorky jejich psů právě proto, že mají krýt tu a tu fenu a chtějí mít jistotu, že je krytí bezpečné. Já myslím, že lidi, co testy mají s nimi opravdu pracují, i když nezveřejňují.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 12-10-2011, 13:39   #213
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Vyhlašuju tímto možnost zveřejnit výsledky svých psů na webu KCHČSV.
Zájemci, pište mi na mail [email protected]. Přijímám informace výhradně od majitelů (o vlastních psech) a chovatelů (o odchovech).
Na klubové stránky to dám formou článku v sekci Zdraví a budu to dle potřeby aktualizovat. Věřím, že se ozvou nejen majitelé negativních psů.
__________________
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 12-10-2011, 13:52   #214
Mist
www.steelmaker.cz
 
Join Date: Apr 2009
Location: Davle, CZE
Posts: 103
Default

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post
Vyhlašuju tímto možnost zveřejnit výsledky svých psů na webu KCHČSV.
Zájemci, pište mi na mail [email protected]. Přijímám informace výhradně od majitelů (o vlastních psech) a chovatelů (o odchovech).
Na klubové stránky to dám formou článku v sekci Zdraví a budu to dle potřeby aktualizovat. Věřím, že se ozvou nejen majitelé negativních psů.
A neopíšete si všechny ty, kteří jsou v této diskuzi uvedeni (tady zveřejňovali majitelé, chovatelé, nebo Daniela s jejich souhlasem), než aby Vám každý psal jednotlivě mail? Nebo naopak byste mohla využít výsledky, které Daniela poslala paní Matušincové s tím, že se Vám ozvou majitelé, kteří výsledek zveřejnit nechtějí. Myslím, že by Vám to ušetřilo práci...
__________________
Michaela Stalmacherová
CHS Steelmaker
Mist jest offline   Reply With Quote
Old 12-10-2011, 14:02   #215
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Neopíšu. S Danielou jsme o tom diskutovaly a ona dostala svolení se zveřejněním výslovně zde. Práci si teda holt neusnadním, ale to je život. Nemám na právníky.

Kdo už zde zveřejnil a nechce se mu znova psát celý mail, stačí, když jen klikne na můj nick vlevo a na poslat mail a odeslat (nejde poslat prázdný mail, tak tam napište třeba tečku). Najdu si to tu.
__________________

Last edited by Marianka.W; 12-10-2011 at 14:06.
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 12-10-2011, 15:04   #216
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Quote:
Originally Posted by Mist View Post
...Nebo naopak byste mohla využít výsledky, které Daniela poslala paní Matušincové s tím, že se Vám ozvou majitelé, kteří výsledek zveřejnit nechtějí. Myslím, že by Vám to ušetřilo práci...
Nelze - někteří lidé dali svolení k tomu, aby výsledky byly předány POUZE Daně Matušincové, tzn. hlavní poradkyni chovu. Nezná je tedy ani zbytek CHK, a tedy je nikdo nemůže předat ani Lence. Doufám, že lidé kteří si nechali výsledky jen pro sebe, nebo kteří souhlasili pouze s předáním Daně, časem svůj postoj přehodnotí a výsledky zveřejní.

Znovu opakuji, jen s maximem informací se můžeme v maximální možné míře vyhnout rizikovým spojením a navrhovat spojení tak, aby štěňata byla max. nosiči. Pokud je daný jedinec - ať už pes nebo fena - nosič (N/DM), neznamená to pro něj zdravotní riziko a ani nebude omezen v chovu (jediným omezením je výběr vhodného partnera podle tohoto hlediska).

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 12-10-2011, 16:39   #217
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Osobně už nějak nechápu logiku nezveřejnění. Beztak to Dana ví a když je potřeba, tak rizikové spojení zakáže. Naopak mi to přijde jako kontraproduktivní a zveřejnění těm ostatním usnadní uvažování nad mým psem.

(Lenko Akkona N/N si připiš, máš svolení )
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 12-10-2011, 17:50   #218
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Osobně už nějak nechápu logiku nezveřejnění.
To je každého věc a nikdo nemusí nic vysvětlovat. Testy jsou dobrovolné, takže i vše co následuje. Byla bych ráda, kdyby se tyto věci nerozpitvávaly. Je to prostě každého věc. Tečka.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 12-10-2011, 18:01   #219
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

První várka výsledků už je na klubovém webu. Další, kdo máte zájem, pište.
Dobrovolně.
__________________
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 12-10-2011, 20:39   #220
Monika
Junior Member
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 346
Default

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post
První várka výsledků už je na klubovém webu. Další, kdo máte zájem, pište.
Dobrovolně.
Seznam testovaných zvířat dává již nějaký čas dohromady Mijke zde: http://www.wolfdog-healthinfo.org/me...DM_results.pdf

Německý Laboklin testoval DM za 78.54 euro. Cena se však během roku 2010 navýšila asi o 15 euro, (u dvou zvířat jsem platila cenu rozdílnou).


Jsme si naprosto jistá, že všichni chovatelé, pokud info o DM mají, s informací pracují, bez ohledu nato, jestli výsledky svých psů zveřejnili, či ne.


Monika
http://www.wolfdogs.cz/
__________________
http://zmolu.vlcak.cz/
Monika jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org