Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wzorzec & bonitacje

Wzorzec & bonitacje Jak powinien wyglądać typowy wilczak, ile waży CzW, ile ma w kłębie, informacje o przeglądach hodowlanych ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 17-02-2005, 20:14   #1
Aga
Junior Member
 
Aga's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Warszawa
Posts: 200
Default

Także mam pytanie do eksperta. W opisie bonitacyjnym tego psa jest NIEWYRAŹNA MASKA - co jest w takim razie nie tak z tą maską?

Aga jest offline   Reply With Quote
Old 18-02-2005, 17:41   #2
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Aga
Także mam pytanie do eksperta. W opisie bonitacyjnym tego psa jest NIEWYRAŹNA MASKA - co jest w takim razie nie tak z tą maską?
Teraz (i na fotkach) wszystko jest OK. Maska rozwija sie roznie, ale kolo roku powina byc juz kompletna. Tym bardziej powinna byc taka na bonitacji, ktora na Slowacji psy przechodza w wieku 24 miesiecy. U Arona tak nie bylo i jeszcze gdy mial 3 lata jego maska byla rozmyta. Stad taki wpis w kodzie bonitacyjnym....

Czyli teraz zaden sedzia nie moze mu juz dac wpisu, ze maska jest nietypowa, ale zarazem jest to pewna wskazowka dla hodowcow, ze lepiej tym psem nie kryc suk, ktore maja (lub daja) klopoty z maska....
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 11-07-2008, 07:24   #3
aneta1
Member
 
aneta1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Będzin
Posts: 708
Send a message via Skype™ to aneta1 Send Message via Gadu Gadu to aneta1
Default

Quote:
. Maska rozwija sie roznie, ale kolo roku po winabyc juz kompletna
Kompletna? możesz to rozwinąć podać przykłady fotograficzne kiedy maska jest nie wyraźna a kiedy już można zaliczyć ją do wyraźnej gdzie jest granica miedzy nimi, ciągle nie jestem do końca pewna czy dobrze typuje i waham się Możesz użyć moje psy lub psy mojego sąsiada żeby ktoś nie miał pretensji
__________________


aneta1 jest offline   Reply With Quote
Old 11-07-2008, 20:57   #4
maria_i_wilk
Junior Member
 
maria_i_wilk's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 387
Default

Quote:
Originally Posted by aneta1 View Post
Kompletna? możesz to rozwinąć podać przykłady fotograficzne kiedy maska jest nie wyraźna a kiedy już można zaliczyć ją do wyraźnej gdzie jest granica miedzy nimi,
Ja nie Margo, ale znalazłam w twoich zdjeciach przykłady. Nazwa maska wzięła się chyba z ludzkich balów, gdy damy zasłaniały oczy okragłymi czarnymi maseczkami, trochę bardziej zaokrąglonymi niż miał Zorro.
U psów maską nazywa się, jak ja rozumiem (nie cytuję nikogo z literatury), mocne kolorystycznie wybarwienie wokoł oczu, wyraźnie oddzielone od dolnej części pyska.
Widać na zdjęciu poniżej.



foto A. Kubica
Wyraźnie oddziela się kolorystycznie, prostą linią, ta ciemna cześć wokół oczu, wilczasta czyli brązowo-rudo-czarna od białej części na dole pyska. Czyli pies ma maskę.

Ten pies na zdjęciu poniżej, chociaż jaśniejszy, też ma maskę.

foto A.Kubica

A tu widać ostre zarysywanie linii granicznej między górną a dolną częścią pysków. Zwłaszzca dobrze widczna w tym ujęciu jest linia na pysku psa po prawej i jej przebieg.

foto A.Kubica

A ze zdjęć zgromadzonych w wolfdogu znalazłam dla zobrazowania przypadku, gdy nie widać odgraniczenia, takiego psa: (mam nadzieję, że autor fotki nie ma nic przeciwko temu; zresztą może to jest tylko tak źle oświetlony pysk psa, że nie widać maski)



W każdym razie u gory jest ciemno szary, a niżej też jest szary, chociaż jaśniejszy, a powinien być biały (chyba). Proszę poprawić, jeśli coś z tego, co wywnioskowałam jest niezgodne z wzorcem.
maria i wufi
maria_i_wilk jest offline   Reply With Quote
Old 11-07-2008, 21:03   #5
aneta1
Member
 
aneta1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Będzin
Posts: 708
Send a message via Skype™ to aneta1 Send Message via Gadu Gadu to aneta1
Default

Dzięki Maria za fajnie obrazkowo i nie tylko przeprowadzoną prezentacje
Myślę że właścicielka psa na 2 i 3 zdjęciu też nie będzie miała nic przeciwko w końcu się znamy
__________________


aneta1 jest offline   Reply With Quote
Old 11-07-2008, 21:15   #6
sssmok
Gorthan's WeReWoLf
 
sssmok's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Wilkołaki
Posts: 1,828
Send a message via Skype™ to sssmok Send Message via Gadu Gadu to sssmok
Default

Oooo Jabba
Spoko, ja tam sie nie gniewam

A tak a propos jasnienia maski z wiekiem, to dobrym przykladem jest Imbus (mam nadzieje, ze nie zostane powieszona). U niego z wiekiem maska wyjasniala i jest juz ok.
Młodziak:

i młodzian :
__________________

Forum to nie rzeczywistość...
A to, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
sssmok jest offline   Reply With Quote
Old 22-07-2008, 14:59   #7
szasztin
Senior Member
 
szasztin's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Sopot
Posts: 1,787
Default

Quote:
Originally Posted by sssmok View Post

A tak a propos jasnienia maski z wiekiem, to dobrym przykladem jest Imbus (mam nadzieje, ze nie zostane powieszona). U niego z wiekiem maska wyjasniala i jest juz ok.
Młodziak:

i młodzian :
Nie zostaniesz powieszona. Ale fakt jest taki: bralismy Imbka z "czarnym ryjem" tzn. bez maski. A teraz coś tam sie pojawiło - może nie do końca jest dobrze ale ....... ma sie ku lepszemu.
szasztin jest offline   Reply With Quote
Old 22-07-2008, 18:17   #8
maria_i_wilk
Junior Member
 
maria_i_wilk's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 387
Default

Niesamowite są te zmiany. Tak jak ta sylwetka, zimowa i letnia.
maria i wufi
maria_i_wilk jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org