Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Kluby CzW i prawo

Kluby CzW i prawo Kluby CzW w Polsce i za granicą, informacje na temat grupy inicjatywnej Klubu Czechosłowackiego Wilczaka, przepisy dotyczące rasy...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 24-02-2012, 10:01   #1
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Thumbs up Wilczaki w Wielkiej Brytanii - nowa odsłona

Grupa miłośników wilczaków czeschosłowackich z Wielkiej Brytanii to ludzie, którzy pracują nad powołaniem klubu rasy i pragną walczyć o legalizację i rejestrację wilczaków na Wyspach. W dalszej przyszłości, kiedy czeweczki będą tam legalne, przypuszczalnie któryś nich założy hodowlę, ale nie jest to w tej chwili ich priorytet. Na razie zależy im na edukowaniu społeczeństwa na temat rasy i sprowadzaniu typowych szczeniaków z różnych linii i z solidnych hodowli, aby stworzyć dobrą bazę hodowlaną na przyszłość.

Wilczaki, które trafią do Anglii powinny pochodzić od hodowców gotowych do współpracy i wspierania brytyjskich właścicieli nie tylko samą radą ale i w sprawach prawnych dotyczących rejestracji szczeniaków i wyrabiania psom praw hodowlanych. Chodzi o to, aby linie rodowodowe FCI nie zostały przerwane dopóki nie dojdzie do rejestracji rasy w W. Brytanii.

W grupie są ludzie od dawna otwarcie występujący na wolfdogu i innych forach przeciwko brytyjskim handlarzom szczeniaków. Nie zamierzają zadawać się psuedohodowcami, którzy dotychczas w Anglii dla kasy krzyżowali wszystko ze wszystkim, ani z hodowcami, którzy będą takich handlarzy wspierać.

Ogromna prośba do polskich hodowców i właścicieli - dajcie im słowo wsparcia na forum http://www.wolfdog.org/forum/showthr...670#post423670 i zamieście link do nich na swoich prywatnych stronach. http://www.vlcak.co.uk/

Pomoże to pozycjonować ich świeżo powstałą stronkę i wzmocni poczucie wiary w sens tego, co robią.

NB strona jest dziełem Patryka i jeszcze jest w trakcie tworzenia
__________________


Last edited by Rona; 24-02-2012 at 11:18.
Rona jest offline   Reply With Quote
Old 24-02-2012, 10:22   #2
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

o, wow, Garudka mi sie na stronie Patryka wyswietlila
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 24-02-2012, 10:38   #3
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

ps. u mnie na stronie juz link jest
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 24-02-2012, 11:04   #4
szasztin
Senior Member
 
szasztin's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Sopot
Posts: 1,787
Default

LIKE IT!! I nawet Kierownik z Kierowniczka sie załapał
szasztin jest offline   Reply With Quote
Old 24-02-2012, 12:41   #5
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default

Quote:
Originally Posted by Narvana View Post
o, wow, Garudka mi sie na stronie Patryka wyswietlila
Garu z Imbusem na jednym, a zdjęcie szczeniorków to miot "S" we własnej osobie z Sheyutkiem na pierwszym planie!
Patryk, nawet nie wiesz jak mi miło, że mój gamoń na głównej się wyświetla
__________________
Rybka jest offline   Reply With Quote
Old 24-02-2012, 12:54   #6
Duz
Junior Member
 
Duz's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 134
Default

ładna stronka!
Duz jest offline   Reply With Quote
Old 24-02-2012, 18:07   #7
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

Link jest już na stronie u mnie od rana, jak tylko przeczytałam angielskie forum

Powodzenia, trzymam kciuki!!!
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 24-02-2012, 18:21   #8
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

ok. dodany link. Rona widzę, że tam się udzielałaś ładnie
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 24-02-2012, 19:25   #9
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Quote:
Originally Posted by GRABA View Post
ok. dodany link. Rona widzę, że tam się udzielałaś ładnie
Czy ja wiem? Rozbudowałam tylko trochę jakiś stary post z wolfodga, aż się zrobił z tego artykuł...

Całe szczęście, że są w UK ludzie, którzy potrafią myśleć perspektywicznie i nie chodzi im tylko i wyłącznie o kasę.

Chyba warto im pomóc, na ile kto może
__________________


Last edited by Rona; 25-02-2012 at 14:32.
Rona jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2012, 11:59   #10
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

Quote:
Originally Posted by Rybka View Post
Garu z Imbusem na jednym, a zdjęcie szczeniorków to miot "S" we własnej osobie z Sheyutkiem na pierwszym planie!
Patryk, nawet nie wiesz jak mi miło, że mój gamoń na głównej się wyświetla
Tak myslalam, ze to byly Ski wlasnie
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2012, 14:35   #11
pawmagdul
Junior Member
 
pawmagdul's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: Kraków
Posts: 168
Send a message via Skype™ to pawmagdul
Default

Przydałoby się jeszcze ustawić sensowny tytuł i skrótowy opis stronki, bo przy dodawaniu na FB pojawiają się jakieś głupotki ....
__________________
http://pl.euroanimal.eu/
pawmagdul jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2012, 14:48   #12
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Okazało się że dawni pseudohodowcy, co latami mieszali wszystko ze wszystkim szybciutko też się zorganizowali i z dnia na dzień () postawili hodować tylko "czyste wilczaki". Właśnie ogłosili że też mają zalążek klubu.

Cóż - każdy musi sam rozważyć w swoim sumieniu, komu warto wierzyć i kogo wspierać
__________________

Rona jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2012, 17:06   #13
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default

Ja mam jedną uwagę (mam nadzieję, że konstruktywną): Nagłówek Czechoslovakian Vlcak UK bardzo mnie razi. Zlepione ze sobą angielskie "Czechoslovakian" ze słowackim "Vlcak".
Może lepiej byłoby się zdecydować na oryginalną PEŁNĄ nazwę (Ceskoslovensky Vlcak) lub angielską (Czechoslovakian Wolfdog)?
My wiemy jak rasa się nazywa ale nowi, którzy do Was wkrótce (i mam nadzieję licznie) dołączą będą "od progu" wprowadzani w błąd mylną nazwą rasy.
__________________
Rybka jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2012, 18:16   #14
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Quote:
Originally Posted by Rybka View Post
Ja mam jedną uwagę (mam nadzieję, że konstruktywną): Nagłówek Czechoslovakian Vlcak UK bardzo mnie razi. Zlepione ze sobą angielskie "Czechoslovakian" ze słowackim "Vlcak".
Może lepiej byłoby się zdecydować na oryginalną PEŁNĄ nazwę (Ceskoslovensky Vlcak) lub angielską (Czechoslovakian Wolfdog)?
My wiemy jak rasa się nazywa ale nowi, którzy do Was wkrótce (i mam nadzieję licznie) dołączą będą "od progu" wprowadzani w błąd mylną nazwą rasy.
To jest świadomy zabieg. Termin "wolfdog" w j. ang został zawłaszczony przez hodowców wilczych hybryd i bardzo źle się kojarzy! Ściąga maniaków którzy marzą o wilku w domu nie zdając sobie sprawy z czym to się wiąże. Tak samo w UK - 'wolfdog' latami kojarzył się z mieszaniem wilków z husky, czw, inuitami, itd.. Dlatego grupa Amerykanów, którzy walczyli o uznanie rasy w USA, z nieżyjącym już przesympatycznym Johnem Sławkiem na czele, postanowiła używać terminu "czechoslovakian vlcak" zamiast wolfdog.

Grupa w której działa Patryk współpracuje z amerykańskim klubem rasy. Dlatego doszli do wniosku, że pozostawią tę nazwę, aby nie kojarzono ich z pseudohodowcami, których działań nie popierają i chcą się od nich odciąć.
__________________

Rona jest offline   Reply With Quote
Old 26-02-2012, 01:01   #15
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default

Domyślałam się, że chciano tu ominąć słowo wolfdog.
Szkoda, że wrosło tak mocno- odkręcanie tego będzie długą i mozolną pracą.
A czy nie lepiej byłoby w takim razie zupełnie odejść od angielskiego i promować rasę pod oryginalną nazwą Ceskoslovensky vlcak?
__________________
Rybka jest offline   Reply With Quote
Old 26-02-2012, 08:39   #16
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Quote:
Originally Posted by Rybka View Post
A czy nie lepiej byłoby w takim razie zupełnie odejść od angielskiego i promować rasę pod oryginalną nazwą Ceskoslovensky vlcak?
1. Obawiam się, że już sam "vlcak" sprawia anglofonom kłopot z wymową, a co dopiero gdyby doszło drugie, 5-cio sylabowe obcojęzyczne słowo!

2. Wydaje mi się, że Amerykanie dobrze sprawę przemyśleli i przedyskutowali, zanim zdecydowali się tak, a nie inaczej nazwać u siebie czeweczki. Nie, żeby termin mi się szczególnie podobał, ale widzę racjonalizm tego rozwiązania. Zresztą skoro już od kilku lat funkcjonuje w oficjalnym obiegu: w dokumentach prawnych, na stronach klubu US, stronach hodowców, zmiana byłaby bardzo skomplikowana. No i najważniejsze - Amerykanie są z nazwy zadowoleni, więc nie mają powodu jej zmieniać.

Podejrzewam że konotacji "wolfdoga" nie da się już odkręcić, ani w US ani w UK. Wystarczy wejść na angielskie i amerykańskie psie fora i poczytać jak normalni miłośnicy psów reagują na słowo "wolfdog" - działa na nich jak przysłowiowa płachta na byka I są ku temu powody, niestety.
__________________

Rona jest offline   Reply With Quote
Old 26-02-2012, 13:14   #17
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default

Bardzo racjonalne podejście.
Nie sądziłam, że wolfdog na wyspach ma aż tak zły wydźwięk.
__________________
Rybka jest offline   Reply With Quote
Old 26-02-2012, 13:24   #18
hedeon
Junior Member
 
hedeon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Milton Keynes, UK
Posts: 132
Default

Ja się zorientowałem na fotelu fryzjerskim gdy odpowiedziałem fryzjerce żę sprowadzam sobie "czechoslovakian wolfdog". Odskoczyła ode mnie i spytała "czy to aby bezpieczne?" W Angli może jeszcze zwykli ludzie nie kojarzą "wolfdog" z hybrydami, ale cały kraj jest czasem aż przesadnie bezpieczny. Większość przepisów bezpieczeństwa wywołuje uśmiech na twarzy polaka. Nie wyobrażam sobie wypisywanie zapytania o zgode na sprowadzenie wolfdoga do mieszkania, albo próby ubezpieczenia go. Dla nas polaków brzmi to fajnie, i po angielsku, ale tutaj ma to raczej naegatywny wydźwięk. Zgadzam się że "czechoslovakian vlcak" nie jest to najszczęśliwsza nazwa, ale wolimy nie rzucać sobie kłód pod nogi. Tutaj i tak zaczynają się nagonki na posiadaczy psów, media w dzikim szale wykopują kolejne przypadki pogryźeń dzieci przez psy. Społeczność międzynarodowa wcale nie musi nic odkręcać, woldog pozostanie wolfdogiem, tyle że w dwuch anglojęzycznych krajach będzie zarejestrowany jako "vlcak"


Quote:
Originally Posted by pawmagdul View Post
Przydałoby się jeszcze ustawić sensowny tytuł i skrótowy opis stronki, bo przy dodawaniu na FB pojawiają się jakieś głupotki ....
Pawmagdul, to moja pierwsza strona, i nie bardzo wiem co masz na myśli...


Dzięki Wam wszystkim za miłe słowo
hedeon jest offline   Reply With Quote
Old 26-02-2012, 14:56   #19
hedeon
Junior Member
 
hedeon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Milton Keynes, UK
Posts: 132
Default

dwóch
hedeon jest offline   Reply With Quote
Old 26-02-2012, 15:56   #20
avgrunn
Senior Member
 
avgrunn's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Trójmiasto
Posts: 1,756
Default

Trzymam kciuki by Wam wszystko gladko szlo, juz widzialam na angielskim forum ze cyrki sie zaczynaja i jak zwykle znajdzie sie ktos kto robi pod gorke. Nie zrazajcie sie i robcie swoje.

Stronka fajna, w koncu galeria mi dziala, Urciowy tez jest , taki ladny i powazny
avgrunn jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org