Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Standard plemene a bonitace

Standard plemene a bonitace Jak by měl vypadat typický vlčák, poměřování a komentáře ke standardu plemene, informace o bonitacích a svodech...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 03-07-2006, 10:37   #21
artus
Junior Member
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 91
Default

Nebylo by možné hledat řešení v nutnosti účasti na nějakém klubovéhm pracovním závodě třeba se zkouškou dle NZŘ nebo s jiným předem daným potřebným výsledkem dle požadavků na povahu určeným klubem pro zařazení do chovu. Namísto nutnosti účasti na spec.výstavě? Exteriér je přeci posouzen rozhodčím a komisí při bonitaci na co spec.výstava.
Dan
artus jest offline   Reply With Quote
Old 03-07-2006, 11:20   #22
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by artus
Nebylo by možné hledat řešení v nutnosti účasti na nějakém klubovéhm pracovním závodě třeba se zkouškou dle NZŘ nebo s jiným předem daným potřebným výsledkem dle požadavků na povahu určeným klubem pro zařazení do chovu. Namísto nutnosti účasti na spec.výstavě? Exteriér je přeci posouzen rozhodčím a komisí při bonitaci na co spec.výstava.
Dan
Citace ze zápisu konference:
Návrh č. 2
Změna chovatelského řádu KCHČSV
(resp. řádů tento řád nahrazujících - viz. návrh č. 3b)
Navrhovatel: Ing. K. Skoupý, H. Hubáčková, D. Matušincová
Zrušit požadavek na předvedení psa na klubové nebo speciální výstavě jako podmínky chovnosti (čl. 12 bod e chovatelského řádu).
Za dobu platnosti této podmínky bylo zbonitováno:
- 22 psů, zařazeni do chovu 4 psi - 17 x chybějící výstava, 4 x chybějící RTG, 1 x P14
- 11 fen, zařazeny do chovu 4 feny - 7 x chybějící výstava, 4 x chybějící RTG
Nezahrnuje psy a feny, u kterých byla bonitace odložena. Chybějící RTG bylo vždy v kombinaci s chybějící výstavou, tzn. bez podmínky účasti na výstavě mohlo být zařazeno do chovu 17 psů (+13) a 7 fen (+3).

Pro: 11
Proti: 0
Zdržel se: 7
Schváleno

Doplněn návrh na zrušení požadavku předvedení psa na specfiální či klubové výstavě jako podmínku pro chovnost se zpětnou platností od 11. 6. 2005 (schválení návrhu ve Světlé nad Sázavou):
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 03-07-2006, 11:24   #23
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Quote:
Originally Posted by ČSVlk
Pavle, zajímavý nápad s tím přivoláním, ale já bych raději stopla chovnost psům bez zkoušky, třeba taková obyčejná ZM (kterou mimochodem ještě nemáme!) by řady plemeníků prokosila jako rychlá smrt. Výsledkem by byla decimace genofondu a to, že by prošli do chovu jen skutečně normální a vyrovnaní psi.
No, nápad je to pěkný a kdybychom měli opravdu hodně psů, kteří by se dostavovali na svody a bonitace, tak bych řekla hurá do toho. Ale když vidím, jak mizivé procento psů a fen dorazí na bonitaci, tak by asi opravdu nastala ta decimace genofondu. A jezdilo by se ještě víc na Slovensko Nebo by museli Slovaci taky přistoupit na zkoušku z výkonu a to už nevím, kam bychom jezdili.
Nebot´ v zahraničí (což byl původní smysl tohoto vlákna) je to v háji, že? Ale to zatím nikoho v ČR a SR příliš netrápí, počítá se co je doma. Až to doma začne skřípat, pak bude průšvih.

S tím přivoláním je to ale dobrý nápad. Jsem pro.

Quote:
Originally Posted by sedivak
Získat polského šampiona v době kdy jsi z Hokym objížděl výstavy,zase nebyl takový problém,dnes bys toho dle mého již nedosáhl.
Tak to Danielo nesouhlasim. Naopak si myslim, ze by toho polskeho sampionatu i dnes dosahl celkem rychle, zvlast s nekterymi rozhodcimi. Mohl by to zkusit i ve Francii, tam se da titul taky kazdemu. V Belgii a Holandsku ne, tam jsou na hubeny sakaly, to by Hoky neprosel
__________________
:: :: :: Cira & Ali & Tulip :: :: ::
http://vlcisen.mirkawolf.com
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 03-07-2006, 11:25   #24
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default

Nutnost klubové výstavy pro chovnost byla již naštěstí zrušena.
Když bys vše vyřešil závodem, bylo by to ještě horší než zkouškou, protože zkoušku si přece jen můžeš složit v termínu, který se ti hodí. Narozdíl od závodu.

Pro Šediváka:
Ke genofondu: myslím, že by sis měla projít (ne)příbuznost jednotlivých chovných psů a fen, pak bys věděla, co jsem tím myslela. Máme tu pár pejsků, jejichž rodiče neměli jiné potomky, a ti jsou teď potřeba při krytí nejvíce, nezávisle na pracovní upotřebitelnosti. Jinak o ně v dalším chovu přijdeme, a tak i o cennou variabilitu.

Myslím, že když bude kupec štěněte obeznámen s podmínkami chovnosti, trošku ho to bude motivovat už od začátku. Takže počet cvičících ČSV se trošku zvedne. Ale snílek nejsem. Je potřeba lidi donutit v zájmu plemene. To stejné bys mohla tvrdit i u RTG nebo bonitace. A také je lidé absolvují.
Dayen jest offline   Reply With Quote
Old 03-07-2006, 11:36   #25
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default

Mirko, šakaly ne, hubené psy ano. Když tak občas koukám po výstavách, někteří psi mají spíš jateční váhu než výstavní kondici. Včetně ČSV, to je u psů ideálních k běhu trošku zavádějící a taky by se to mělo penalizovat... když pes ve veteránech nemůže na zadní nohy a má několik kilo nadváhu, majitele bych proliskala! A ne dala psovi titul, jak jsem to viděla loni.
Dayen jest offline   Reply With Quote
Old 03-07-2006, 11:44   #26
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Quote:
Originally Posted by ČSVlk
Mirko, šakaly ne, hubené psy ano.
Ah, to je nekonečné téma. Hubený pes je hubený ale jinak vypadá normálně. Ale kdyz je ten pes hubený, má lehkou malou hlavu, obrovské usi a dlouhé nohy jako klacíčky, tak pro mě prostě vypadá jako šakal. O způsobu pohybu ani nemluvím. To se prostě musí vidět na vlastní oči, z fotky to nejde tak dobře odhadnout.
__________________
:: :: :: Cira & Ali & Tulip :: :: ::
http://vlcisen.mirkawolf.com
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 03-07-2006, 13:45   #27
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by ČSVlk
Pro Šediváka:
Ke genofondu: myslím, že by sis měla projít (ne)příbuznost jednotlivých chovných psů a fen, pak bys věděla, co jsem tím myslela. Máme tu pár pejsků, jejichž rodiče neměli jiné potomky, a ti jsou teď potřeba při krytí nejvíce, nezávisle na pracovní upotřebitelnosti. Jinak o ně v dalším chovu přijdeme, a tak i o cennou variabilitu.
?????Ale já reaguji na tuto tvou větu:
..no jak říkám, vzhledem k genofondu jsou zkoušky NYNÍ nereálné.
Nechápu,jak souvisí genofond,se schopností vycivčit psa.

Jinak "příbuznost"si procházím již cca 7 let :-)))),všichni naši psi,jsou navzájem příbuzní,a to i ti,kteří se tak v několika nejbližších generacích nejeví.Jsme na tom ale stále lépe,než např.Repující Slováci.
Ke zlepšení cvičitelnosti vede především zvýšení heterozygotnosti populace,což se ale zase projeví rozhozením exteriéru.Nic není jen černé a bílé......
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 03-07-2006, 22:36   #28
Jana_Schubertova
stín vlka
 
Jana_Schubertova's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Vlčnov
Posts: 56
Send a message via ICQ to Jana_Schubertova
Default

Dovolím si vlastní názor: ČSV dnes mezi pracovní plemena patří, pracovat schopni jsou, vlohy mají v některých oblastech vynikající, ALE člověk si vlčáka npořizuje když chce skládat zkoušky, chce psa cvičit pro záchranařinu,... Pro pořízení ČSV máme jiné důvody a cvičíme protože nás to baví, nebo ne?! Já osobně miluji Bonie povahu, skvělou, samostatnou a hrdou fenu. Nechtěla bych německého ovčáka ve vlčím kožichu s 'podlézavou' a tvárnou povahou. Podle mě tedy budoucnost vlčáků je jako bezproblémový společník, s nímž mohu podnikat co mě napadne a všechno zvládne. Nikdy ale nedosáhneme toho, že si budou záchranáři místo border kolií pořizovat ČSV, protože ochotně a nadšeně spolupracují - proč také, naši psi mají jiné přednosti, my o nich víme a snažme se je udržet, podporovat, dělat jim reklamu, k tomu není nutné aby skládali zkoušky. Jsem pro, upřednostňujme psy, kteří zkoušky mají, chvalme, jásejme nad majiteli, kteří je s nimi složili, ale proboha nenuťme zkoušky těm, kdo si na psu cení něco jiného, co ve vlčáku nachází! Spokojenému, svobodnému životu s Československým vlčákem zdar !
Jana_Schubertova jest offline   Reply With Quote
Old 04-07-2006, 00:22   #29
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default

Quote:
Originally Posted by Jana_Schubertova
Nechtěla bych německého ovčáka ve vlčím kožichu s 'podlézavou' a tvárnou povahou.
Takového psa bych si v životě nepustila ani přes práh dveří. Myslím, Jani, že to víš, stejně jako to, že se psem cvičím podle něj a ne podle sebe. Ale nakonec, máš docela pravdu. Touhle větou jsi podtrhla to, co jsem myslela i já, ale neuměla napsat mezi řádky. Děkuji.

Problém je v tom, že ne všichni vlčáci dneska tyto vlohy ještě mají, a když si to časem nějak neověříme, zbude jen samostatné a hrdé zvíře uzařené ve vlastním světě, ale ne společník.
Dayen jest offline   Reply With Quote
Old 04-07-2006, 08:15   #30
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default

Quote:
Originally Posted by ČSVlk
zavést zloušky u psů plemeníků

[že se psem cvičím podle něj a ne podle sebe.


Neodporujete si trošku?
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Old 04-07-2006, 10:17   #31
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Myslím, že Jana má také trochu pravdy i když to, myslím, neformulovala zrovna šťastně a srozumitelně. Ani já si nemyslím, že by každý měl se psem cvičit a skládat zkoušky. Ale zcela jistě by měl každý pes i fena, kteří jdou do chovu (jsou uchovněni) prokázat své pracovní schopnosti.
Jakou formou to prokáží je samozřejmě na diskuzi. Nejjednodušší je složení zkoušky ale pokud se najde i jiná alternativa, nebude to jistě na škodu. Zcela jistě ale není prokázaním pracovních schopností psa uběhnutí 40 nebo 100 km u kola. To je jen (a tím to nijak nesnižuji, ba naopak) osvědčení vytrvalosti a fyzické zdatnosti psa.
Já osobně bych byl pro povinné složení zkoušky, ohodnocení v klubovém závodě nebo alespoň předvedení základních schopností v rámci bonitace (je mi jasné, že budu označen za blázna, protože by se tím bonitace neúměrně protáhla).
A názor, že např. přivolání je spíše předvedení schopností psovoda - naprosto souhlasím. Ale to je každá zkouška a jakýkoliv pracovní výkon se psem. Psa to vždycky musí naučit psovod. Co je tedy, Danielo, v takovém případě prokázání pracovních schopností psa ?
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 04-07-2006, 12:07   #32
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default

Quote:
Originally Posted by RadeKKK
Quote:
Originally Posted by ČSVlk
zavést zloušky u psů plemeníků

[že se psem cvičím podle něj a ne podle sebe.


Neodporujete si trošku?
Pokud psovod naslouchá psu, je schopen i individuální psí osobnost navnadit tak, aby jej práce bavila. Pes přitom nemusí být nijak vlezlý ani se do práce sám od sebe hrnout. Ono si to neodporuje, jen to chce mnohem víc přemýšlení od psovoda, když přemýšlí i pes. Samozřejmé potom je, že výcvik probíhá poněkud pomaleji než když psa driluji nebo dokonce používám ostnáč a podobně. Když jsem začala cvičit, řekla jsem, že ostnáče se v životě nedotknu. Chtěla jsem od psa základní poslušnost a nakonec jsme si ve cvičení našli společnou zábavu. Po vyslovení slova cvičák se můj pes zvedne a letí ke dveřím, mé časové prodlevy komentuje klasitým kňučením. Cvičák miluje. A když mu něco nejde, tak na to prostě kašleme oba (viz náš "aport"). I tak se dají skládat zkoušky, a dokonce všechny na první pokus. Jen podotýkám, že tolik času, který jsem dala svému psovi, by mne u jiného plemene či s drilem, který odmítám, vynesl mnohem vyšší úspěchy.
Samostatný pes a pracovní pes se nevylučují, můžeme si o tom popovídat, až se někdy potkáme. Můžeme si klidně porovnat osobnosti našich psů a metody výcviku, ráda si v těchto věcech podiskutuji. Výcvik ano, buzerace psa ne. A kupodivu to jde. Však přijďte na přebor, tak se uvidí. Na psovi je vždycky poznat, jakou metodou se s ním cvičilo.
Abych to uzavřela - můj pes je mi SPOLEČNÍKEM ve sportovní kynologii. Ne podřazeným.

(Byť to cítím trošku jako míněnou provokaci, nemohla jsem se tomuto rýpnutý neusmát. Copak, tuhé metody svazarmu ještě žijí? Ono jde mít radost z práce samotné, nejen z výsledků.)
Dayen jest offline   Reply With Quote
Old 04-07-2006, 13:07   #33
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default Změny v FCI

Ale to vůbec nebyla provokace, ale otázka.
Taky cvičím podle toho co nás baví. Jen si myslím, že kdyby záleželo jen na psu , tak žádné zkoušky mít nemusí.
Aport (ne dokonalý) a mňoukání provozuje sám, když má pocit, že už je čas večeře, nebo , že bych se s ním mohla podělit o to co právě mám já.
A zkoušky máme tři ( ač jen ty základní) a taky napoprvé.
Fakt není každá diskuze provokací.
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Old 04-07-2006, 13:46   #34
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default

Ještě dodatek -
[quote="ČSVlk
Samostatný pes a pracovní pes se nevylučují, můžeme si o tom popovídat, až se někdy potkáme. Můžeme si klidně porovnat osobnosti našich psů a metody výcviku, ráda si v těchto věcech podiskutuji. Výcvik ano, buzerace psa ne. A kupodivu to jde. Však přijďte na přebor, tak se uvidí. Na psovi je vždycky poznat, jakou metodou se s ním cvičilo.
Abych to uzavřela - můj pes je mi SPOLEČNÍKEM ve sportovní kynologii. Ne podřazeným.

(quote]

Popovídat si samozřejmě můžeme, ale já nemám potřebu porovnávat osobnost psa. To je jako porovnávat, jestli je moje dítě víc inteligentnější , než to sousedovic . My umíme zpívat a sousedů maluje. Nebude to ale třeba tím, že já malovat neumím?
Ale když se dají dohromady tak zlobit budou nastejno.

A na přebory nejezdím, tam patří ti 100%. A to my nejsme.
My si radši hrajem. A vím, že mají zkoušky i mladší a každému to přeji. S ostnáčem bychom je asi měli i my.
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Old 04-07-2006, 14:26   #35
Monika
Junior Member
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 346
Default

Vážím si píle všech, kteří s ČSV složili byť jen ZZO či ZOP …ale dlouhosáhle diskutovat o pracovním výcviku a pracovních vlohách ČSV nad těmito zkušebními řády mi připadá velmi úsměvné.
S Janou její názor sdílím, neb jsem se k němu poctivě se svými psy procvičila. Plamenné názory o výcviku jsem nechala již „ plamenné době,“ kdy jsem byla v chovu ČSV začátečníkem i když jsem ZM, ZVV1 ale i ZVV2 svým prvním ČSV složila, nikoho do výcviku nenutím, jen doporučuji pro snazší a praktičtější život s československým vlčákem obecně. A jestli někoho jakýkoliv výcvik či aktivita baví je to skvělé pro všechny strany.
Závěrem - nejvíce, nelépe a nejúspěšněji cvičí ti majitelé, kteří nejméně na internetu diskutují, toť má zkušenost :0) A to není ani v nejměnším provokace, jen názor k zamyšlení.
Monika jest offline   Reply With Quote
Old 04-07-2006, 22:12   #36
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel
A názor, že např. přivolání je spíše předvedení schopností psovoda - naprosto souhlasím. Ale to je každá zkouška a jakýkoliv pracovní výkon se psem. Psa to vždycky musí naučit psovod. Co je tedy, Danielo, v takovém případě prokázání pracovních schopností psa ?
V jakém případě?Nerozumím.
V případě přivolání?
Prokázání pracovní schopnosti psa,jsou z mého pohledu jakékoli všestranné zkoušky(stopa,poslušnost,obana),tam se dá mluvit o nějaké vypovídající hodnotě.Nezáleží zda jde o NO,BO,ČSV,dobrmana....prostě všestranná cvičitelnost.Pokud bychom opravdu zkoušku požadovali v budoucnu jako jednu z podmínek uchovnění.Selektovat takto čévéčka je utopie.
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 20-07-2006, 19:10   #37
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

FCI urobili zmeny v štandarde plemena, dôležité pre rozhodcov pri posudzovaní československých vlčiakov na výstavách.

Medzi vylučujúce chyby boli pridané dve podmienky:

Zviera agresívne alebo nadmerne plaché.

Vylúčené má byť každé zviera vykazujúce fyzické abnormality alebo abnormality v správaní.

Tak to jsem velmi zvědavá, kolik čsv bude vyřazeno nebo jestli tuhle změnu jako klub "tiše přejdeme".
Tipuji si, že budou posouzeni a ohodnoceni i plazící se čsv. Strašně ráda bych se spletla.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 21-07-2006, 08:36   #38
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Hanka
Tak to jsem velmi zvědavá, kolik čsv bude vyřazeno nebo jestli tuhle změnu jako klub "tiše přejdeme".
Tipuji si, že budou posouzeni a ohodnoceni i plazící se čsv. Strašně ráda bych se spletla.
Hanko, tohle platí odvždy, protože takoví psi neodpovídají standardu. To, že nejsou často vylučováni je dáno jen a jen diletantismem některých rozhodčích nebo jejich tzv. "tolerantností" ("... přece když sem jedou lidi několik stovek kilometrů na výstavu, tak je nevyhodím ...").
Taková je skutečnost a tohle se bohužel mnohdy týká i některých klubových rozhodčí, kteří by měli být ti nejpřísnější. Jednoznačně pes, který nastupuje do kruhu s ocasem na břiše by měl automaticky kruh opustit. Když pro nic jiného, tak pro porušení Zákona na ochranu zvířat, protože to je zcela neúčelné stresování zvířete.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 21-07-2006, 09:16   #39
artus
Junior Member
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 91
Default

Bohužel máš Pavle pravdu, realita je ale taková jakou všichni vídáme. To se ale vracíme k jinému tématu. Můj názor na chovnost je určitě ten, že by měla být ověřena pracovní upotřebitelnost. Jak toto ověření nastavit je už věc druhá, to ať stanoví klub na základě reálných možností.
Ahoj Dan
artus jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org