Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Żywienie i zdrowie

Żywienie i zdrowie Czym żywić wilczaka, informacje o karmach i pomysły na smakołyki, jak szczepić i co robić, gdy pies zachoruje....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 27-11-2010, 12:26   #1
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default Darmowe testy na DM w Czechach

Pracuju na Univerzitě v Praze, v laboratoři molekulární genetiky. Naší laboratoří projde mnoho studentů, máme mnoho zajímavých bakalářských a dipolomových prací. Tento rok jsme zahájili práci na výzkumu DM u československých vlčáků. Mám v plánu zapojit všechny chovné čsv z Čech, jejichž majitelé projeví zájem.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 27-11-2010, 12:29   #2
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Quote:
Originally Posted by CDaniela View Post
Pracuju na Univerzitě v Praze, v laboratoři molekulární genetiky. Naší laboratoří projde mnoho studentů, máme mnoho zajímavých bakalářských a dipolomových prací. Tento rok jsme zahájili práci na výzkumu DM u československých vlčáků. Mám v plánu zapojit všechny chovné čsv z Čech, jejichž majitelé projeví zájem.
Myślę, że w takim razie warto byłoby nawiązać współpracę między ośrodkami i połączyć siły?
__________________

Rona jest offline   Reply With Quote
Old 27-11-2010, 12:35   #3
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Rona View Post
Myślę, że w takim razie warto byłoby nawiązać współpracę między ośrodkami i połączyć siły?
Myslím, že k tomu dojde.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 01:49   #4
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

OK, teraz wracamy do tematu:

Czesc juz z Was wie, ale w Czechach na uniwerytecie w Pradze beda prowadzone badania DM u wilczakow w ramach dwoch prac - dyplomowej i magisterskiej. Jeszcze nie wiadomo jakie beda srodki, ale Daniela bedzie sie starac by mozna bylo przebadac jak najwieksza ilosc CzW.

Co to oznacza? Krotko mowiac darmowe badania...

Przebadac psy mozna w Czechach - pobieranie probek bedzie prowadzone na wszystkich klubowych akcjach.
Udalo sie nam jednak dogadac - w kwietniu odbiore szczoteczki i bedziemy mogli zebrac probki od kazdego chetnego wlasciciela (a raczej jego psa) z Polski. Dobrze by bylo, aby jak najwieksza ilosc naszych psow byla przebadana - takze te niehodowlane "kanapowce".

Wynik badania bedzie znala jedynie ekipa prowadzaca te badania i czeska komisja hodowlana. W Polsce wynik dostanie JEDYNIE wlasciciel - to Wy bedziecie decydowac, czy wynikiem sie pochwalicie oficjalnie, czy nie... Wazne jest, zeby wiedziec co dany pies "niesie" - to pozwoli robic juz teraz selekcje ograniczajaca wystepowanie DM w naszej rasie.

Badanie nie boli - material DNA bedzie pobierany z dziasel (tak jak to pokazala Daniela na fotkach). Wiec nie ma obaw, ze pies bedzie mial po tym jakis "uraz psychiczny"...

Badania sa darmowe, ALE uniwersytet nie jest komercyjnym laboratorium i nie wystawia certyfikatow. Wiec bedziecie wiedziec, czy Wasz pies jest nosicielem DM. Ale jesli chcecie oficjalny papierek to niestety trzeba psa przebadac np w Laboklinie.

Jesli chodzi o miejsce badan - wstepnie mozemy umowic sie na Opole, Lodz, Leszno, potem pewnie Krakow... Na 100% zrobimy wieksza akcje w Poznej. Terminy i miejsce jest jeszcze do ustalenia - ale bedziemy starac sie dotrzec do wszystkich z Was.

Co potrzebuje wiedziec to: ile bedzie chetnych - tzn ile mam zabrac "szczoteczek".... Krotko mowiac piszcie, bysmy mogli zrobic liste miejsc i osob do ktorych bedziemy sie starali dotrzec...

To na serio jedyna w swoim rodzaju okazja - obecnie wiadomo, ze badania beda prowadzone w tym roku. Nie wiadomo, czy za rok nadal bedzie taka mozliwosc...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 07:26   #5
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

EWA - STOJĘ TU I BIJĘ BRAWOOOOOO - odważna dziewczynko!!!!

Margo, moje suki odpadają, bo będą przebadane już w lutym, chciałam ciut wcześniej, ale nie mam takich szczoteczek nigdzie (chwilowo też nie mogę mieć od pomysłodawczyni), masz może możliwość załatwienia na już? (chciałam jeszcze zbadać suczki z mojego miotu, a tu czas nagli) - jak coś to daj info na priva

TA AKCJA JEST ŚWIETNA - bo teraz nikt co mówi: "nie mam kasy" nie będzie miał wytłumaczenia, bo miejsc, gdzie będzie można zrobić badanie będzie
b. dużo

---------------------------------------------------------------
LUDZIE PAMIĘTAJCIE: NOSICIEL NIE = CHORY PIES




JA - mogę się zająć Katowicami jak coś przy okazji wystawy w marcu, bo tu choćby auto się zepsuło, to zawsze dojadę.
__________________

http://darwilka.blogspot.com/


Last edited by GRABA; 23-12-2010 at 07:32.
GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 08:20   #6
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

To ja z checia bym zrobila w Poznej
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 08:26   #7
szasztin
Senior Member
 
szasztin's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Sopot
Posts: 1,787
Default

Gia - brawo min za odwagę!!!

Margo - my jedną szczoteczkę dla Imbusa - ale chyba dopiero w Późnej,

Chyba że zabierzesz szczotki na Majówkę na Kaszubach - tam też bedzie duzo psów!! Zapraszam!! Daj znać!!
szasztin jest offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 08:47   #8
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Agusia, zajdi k tvojemu doktorovi (veterináři) a kup si u štětečky u něj, jsou levné. Řekni mu, že potřebuješ štětečky na odběr DNA.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 09:35   #9
Witek
Plessowy wilczak
 
Witek's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Pszczyna
Posts: 1,200
Default

Ja mam wytłumaczenie Dlatego zróbcie też w Katowicach....
__________________
OBERSCHLESIEN IST MEIN LIEBES HEIMATLAND
Witek jest offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 10:42   #10
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by GRABA View Post

---------------------------------------------------------------
LUDZIE PAMIĘTAJCIE: NOSICIEL NIE = CHORY PIES
.
ja dodalam ze LIUDZIE pies nawet z DM/DM jest pielnowartosciowym psem ktory ma TYLKO mozliwosc w stare lata zachorowac. a moze az do ostatnego dnia bedzie biegac jak mlody
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 11:08   #11
szasztin
Senior Member
 
szasztin's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Sopot
Posts: 1,787
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
ja dodalam ze LIUDZIE pies nawet z DM/DM jest pielnowartosciowym psem ktory ma TYLKO mozliwosc w stare lata zachorowac. a moze az do ostatnego dnia bedzie biegac jak mlody
Mam wrażenie że niektórzy o tym zapominają - dobrze Daiva ze o tym przypomniłaś!! Takie psy nie są trędowate i nie mozna sie od nich niczym zarazić!!
szasztin jest offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 11:17   #12
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by szasztin View Post
Mam wrażenie że niektórzy o tym zapominają - dobrze Daiva ze o tym przypomniłaś!! Takie psy nie są trędowate i nie mozna sie od nich niczym zarazić!!
bo ... teras po woli robi sie "polowanie na wiedzmy" trzeba tylko poczytac inne foruma czy web site. a tego NIE MOZNA robic kedy z 5000 psow ma sie przbadanych ledwo 110. za jakies 5 lat, kedy bedziemi miec choc 60 % przebadanej zyjacej populacii proszic hodowcow uzywac N/N psow do psow z DM/DM czy DM/DM ale nie teras.

choc z ostatnej pielnej ksiezyca widzimi ze bardzo podoba sie niektorym osobom ( nie mowie tylko o polskich specach) specialne robic awantiury z kazdego powodu.

narazie to BADAC BADAC BADAC a tylko potem po woli, spokojne planowac co i jak robic
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 12:00   #13
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
ja dodalam ze LIUDZIE pies nawet z DM/DM jest pielnowartosciowym psem ktory ma TYLKO mozliwosc w stare lata zachorowac. a moze az do ostatnego dnia bedzie biegac jak mlody
Ja napisze cos jeszcze: "wojownicy" niech uwazaja, bo kto sie smieje pierwszy ten sie smieje ostatni...

To ze pies jest wolny od DM nie znaczy, ze musi byc zdrowy "na wszystko"... I moze sie zdarzyc tak, ze ten "wysmiewany" pies, ktory nawet bedzie DM/DM, dozyje w zdrowiu dluugich lat. A ten "zdrowy" moze nie bedzie mial DM, ale moze "podlapac" jedna z podobnych chorob i miec problem z nogami w wieku 8 lat...

Udalo sie "odkryc", ze DM wystepuje. Mozemy psy badac i robic selekcje pod tym katem... Ale to nie zalatwilo nam problemu. Badanie wylapalo czesc linii, ktore maja z czasem problemy z chodzeniem i ruch slabszy niz inne wilczaki. Ale nie wszystkie - pozostalo jeszcze troche linii, gdzie problemy sa jeszcze wieksze, ale same psy sa czesto wolne od DM, czyli problem musi lezec w "innych genach"....
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 12:05   #14
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by GRABA View Post
Margo, moje suki odpadają, bo będą przebadane już w lutym, chciałam ciut wcześniej, ale nie mam takich szczoteczek nigdzie (chwilowo też nie mogę mieć od pomysłodawczyni), masz może możliwość załatwienia na już? (chciałam jeszcze zbadać suczki z mojego miotu, a tu czas nagli) - jak coś to daj info na priva
Ja biore szczoteczki, bo tak latwiej pobierac probki. Ale mozesz wyslac krew

Quote:
Originally Posted by szasztin View Post
Chyba że zabierzesz szczotki na Majówkę na Kaszubach - tam też bedzie duzo psów!! Zapraszam!! Daj znać!!
Tak - chcemy obskoczyc wszystkie spotkania. Probki bedzie tez pobierala Rybka. "Trase" bedziemy dopiero ustalac - ale postaramy sie wlasnie, aby byc na kazdym spotkaniu...

Quote:
Originally Posted by trunksia&witgor
Dlatego zróbcie też w Katowicach....
Jak bede jechala do Krakowa to nie ma problemu zrobic postoju w Katowicach... Wiec najpozniej spotkamy sie w terminie W.A.Ra
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 12:17   #15
szasztin
Senior Member
 
szasztin's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Sopot
Posts: 1,787
Default

Quote:
Originally Posted by z Peronówki View Post
J
Tak - chcemy obskoczyc wszystkie spotkania. Probki bedzie tez pobierala Rybka. "Trase" bedziemy dopiero ustalac - ale postaramy sie wlasnie, aby byc na kazdym spotkaniu...
Musicie być na Majówce i Ty i Rybka - inaczej nie daruje Wam!!!!
szasztin jest offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 13:06   #16
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Margo; jak by Ci się przypadkiem udało zrealizować plany na 2011 r. dotyczące Waszego udziału w którymś z dogtrekkingów, to miej na wyposażeniu też taką szczoteczkę...
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 13:22   #17
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by szasztin View Post
Musicie być na Majówce i Ty i Rybka - inaczej nie daruje Wam!!!!
Nie, nie... Chodzilo mi o to, ze bedziemy sie starali dotrzec do wszystkich. Ze gdzie "Rybka nie moze tak Margo posle" (ew. odwrotnie... )

Majowke planujemy obie....
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 22:21   #18
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Kolejny posty przeleciały więc się przypominam gdzie (pod jaki adres) i do kogo przesłać próbki .
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 24-12-2010, 03:11   #19
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by DanielZ View Post
Kolejny posty przeleciały więc się przypominam gdzie (pod jaki adres) i do kogo przesłać próbki .
Napisz do Danieli (CDaniela). My dopiero dogadujemy sie w sprawie logistyki...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 24-12-2010, 07:31   #20
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Daniela wraca do pracy dopiero 3.01 (stąd ta moja przerwa "techniczna").
Już wysłałam do niej e-mail z zapytaniem kiedy można wysyłać.
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org