Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Zdraví a výživa

Zdraví a výživa Jak krmit vlčáka, informace o psích krmivech, jak vakcinovat a co dělat, když pes onemocní...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 28-06-2003, 14:28   #1
Olga
Junior Member
 
Olga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 14
Default línání

Mohl by se se mnou někdo podělit o zkušenosti s línáním čévéčka? Můj pes
Endy začal línat asi před 3 měsíci. Začíná to na předních tlapkách a na
bocích. Už jsem vyčesala hromady chlupů, stačilo by to asi na celý svetr, a
stále to pokračuje. Denně vyčesávám, množství se nezmenšuje. Nevypadá vůbec
vypelichaný, má pořád pěkný ( a taky čistší) kožich. Máte podobné
zkušenosti? Musím dodat, že náš Endy žije po celý rok venku. Vyčesávat
pořád, nebo tomu nechat volný průběh? Olga

Olga jest offline   Reply With Quote
Old 28-06-2003, 18:31   #2
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default linani

Ahoj Olgo,
co se týká línání jsou dvě možnosti - nechat tomu volný průběh nebo
vyčesávat ). Většina majitelů ovšem volí to vyčesávání. Nicméně jsem
měl možnost vidět čévéčko, které vyčesáváno nebylo a mělo srst
zplstnatělou a visely z něj cáry chlupů. Nebylo to snad nepořádností
majitele ale tím, že ona fenka (Arisa Perla Moravy) hrála pravidelně
vlčici v různých filmech a bylo nutné aby vypadala co nejpřirozeněji.
Principiálně splstnatělá srst psu nevadí, ale je nutné dát pozor na
možnost rozšíření roztočů a parazitů. Navíc neošetřená zplstnatělá srst
většinou vydává nepříjemný zápach. Takže když nevyčesávat, tak
pravidelně koupat a zplstnatělou srst popřípadě ošetřovat nějakými
desinfenkčními a antiparazitálními přípravky.
Jinak množství vyčesané srsti se nelekej. Je to zcela normální. Enďousek
tím, jak žije celoročně venku, má velmi hustou podsadu a v současném
velmi horkém počasí ji prakticky skoro celou "pouští". A jak ses jistě
dočetla ve článku na našich stránkách
(http://www.wolfdog.org/ces/articles/179.html), tak československý vlčák
má nejhustší srst ze všech známých psích plemen (až skoro 16.000 chlupů
na cm2). Takže vyčesávej spřádej a ve volných chvílích můžeč z napředené
vlny uplést pravý "vlčácký" svetr )).

Pavel
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 04-09-2003, 13:48   #3
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Pohoda, az dosahnes mnozstvi na dva svetry, tak to prestane. Na se
Lexina lina na jare taky tak tri az ctyri mesice - mnoz stvi
vycesanych chlupu odhaduju na tri napechovany desetilitrovy k ybly
), pricemz porad vypada dobre, jen letni srst je o pozn ani
"lehci" (nema tak hustou podsadu). Poprve jsem si taky myslel, ze
budu mit plesatyho psa - ono se tomu az nechce verit, v lidsk ych
meritcich, ja bych byl plesatej asi 1294x ).

Ahoj, Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 28-11-2003, 18:33   #4
Olga
Junior Member
 
Olga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 14
Default

Tak náš Enďas už zase líná, mám opět chlupů na další svetr. Je to normální? Teď na zimu? Olga
Olga jest offline   Reply With Quote
Old 28-11-2003, 19:30   #5
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Olga
Tak náš Enďas už zase líná, mám opět chlupů na další svetr. Je to normální? Teď na zimu?
Nesmíš zapomenout, že mnohé pochody v organismu se neřídí pohledem na kalendář, ale skutečným stavem okolí. Může se tedy i stát (což se s talo v případě Hokyho), že pes při dlouhodobějších extrémních výkyvech počasí bude línat i několikrát za rok. Pokud totiž udeří mrazy a pes nasrstí do zimní srsti a potom přijde náhle delší období teplejší může hned zimn srst shodit a nasrstit se na léto. Pak ovšem opět uhodí mrazy a vše se může opakovat. Opakuji "MŮŽE" ale nemusí. Naše Nancy např na tyto výkyvy tak extrémně nereaguje ale Hoky v tom byl mistr světa.

Pavel
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 28-11-2003, 20:31   #6
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default Svetr

Ono to s tím svetrem nebude tak hrrr. Moje dcera si vzala na starost vyčesávání tří našich pejsků, že si naspoří srst na svetr. Začala na jaře a doteď to na něj není, i když všichni už línali min. 1x. Té vlny musí být kolem 2kg. A i když hromada je to už slušná, 2kg zdaleka nemá. Assinka právě začala znovu línat, tak zase něco málo přibude. Hanka
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 29-11-2003, 10:12   #7
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Tak já Vám na jaře něco pošlu )

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2003, 13:43   #8
Medcin
Junior Member
 
Join Date: Dec 2003
Location: Všenory
Posts: 14
Send a message via ICQ to Medcin
Default Re: Svetr

Quote:
Originally Posted by Hanka
... Té vlny musí být kolem 2kg. A i když hromada je to už slušná, 2kg ... Hanka
Co mam zname pres historicka remesla, tak z vlcich chlupu - tedy samozrejme podsady - se svetr neuplete, neb to nejde sprast. Musi se to michat v nevimjakem pomeru s ovci srsti
Takze taky sbiram
Medcin jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2008, 16:34   #9
Trepifajxl
Junior Member
 
Trepifajxl's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Location: Černá Hora
Posts: 28
Default Línání

Zdravím všechny majitele, i Ty budoucí, naších krásných "vlků". Chci se zeptat jestli máte někdo zkušenosti s línáním. Normálně pes líná tak dvakrát do roka, ne? Moje Becky ale téměř průběžně celý rok. A nejvíc se jí zachce potfůrce před výstavou Díky za info. Ondra a Becky
Trepifajxl jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2008, 18:56   #10
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Trepifajxl View Post
Zdravím všechny majitele, i Ty budoucí, naších krásných "vlků". Chci se zeptat jestli máte někdo zkušenosti s línáním. Normálně pes líná tak dvakrát do roka, ne? Moje Becky ale téměř průběžně celý rok. A nejvíc se jí zachce potfůrce před výstavou Díky za info. Ondra a Becky
Tím se nezabývej. Zvíře líná, když je potřeba. Trvalé línání je typické pro psy, kteří nežijí venku, ale v bytě. Samozřejmě pokud pes líná tak, že ztrácí srst a nová mu nedorůstá a dělají se mu lysiny, to normální není a je třeba jít k veterináři.
V posledních dvou letech mí psi línají, vzhledem k prudkému častému střídání teplot, tak 4-5x do roka, přestože žijí na zahradě.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 23-03-2008, 15:54   #11
Trepifajxl
Junior Member
 
Trepifajxl's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Location: Černá Hora
Posts: 28
Default

Díky, myslel jsem si to. Je občas doma a občas na zahradě. Myslím tím přes noc. Jinak je venku pořád... To bude asi tím. Nijak jí srst nechybí, spíš jí má moc a shazuje ji
Díky Ondra a Becky
Trepifajxl jest offline   Reply With Quote
Old 24-03-2008, 20:42   #12
Aris
Junior Member
 
Aris's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 16
Default

Aj môj pes(aj ked je to kríženec a s csv nemá nič) mi pravidelne plzne na zimu, ale inak mám pocit, že plzne stále. Snažím sa to vyčesať, ale aj tak ked sa s ním maznám tak už ani nemusím sveter pliesť on my ho spraví. A zase jazvečík ten zase plzne len na leto, ale vyčešem s neho aj za dve krabice od mlieka. Obaja sú vonku
Aris jest offline   Reply With Quote
Old 04-08-2011, 09:38   #13
malkovicz
Junior Member
 
malkovicz's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Potštejn
Posts: 90
Default línání srsti

Zdravím mám dotaz ohledně línání srsti poslední dobou cca 1 měsíc začala Bestě vypadávat celkem dost srst měl jsem za to že to ale má nasatat na jaře takže nevím jestli je to zcela normální nebo je něco špatně každý den ji vyčesávám a vyčešu dvě hrstě chlupů ale takových jemných ale jí padají ty vrchní hrubý a celkem dost když ji hladím nebo si spolu hrajeme tak to je chumelenice chlupů ale při tom nemá žádná vypadaná místa na sobě nebo tak. Krmení je ráno granule značky Bosch pro štěnata velkých plemen a večer kolínka,vločky nebo rýže s vařeným masem během dne zeleninka mrkev jablíčko a tak + pamlsky při výcviku většinou nakrájený lovecký salám nebo vařené maso z divočáka. Bestě je 8měsíců přikládám foto aby jste měli představo o srsti. Děkuji za odpovědi.
Attached Images
File Type: jpg imga0366.jpg (20.1 KB, 43 views)
__________________
http://besta.websnadno.cz/
malkovicz jest offline   Reply With Quote
Old 04-08-2011, 11:01   #14
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default

Ahoj, neboj, to je normální. V tomhle věku a v létě je normální skoro všechno.
__________________
In wildness is the preservation of the world...
So seek the wolf in thyself
www.wolfdog.name
Dayen jest offline   Reply With Quote
Old 04-08-2011, 11:25   #15
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Quote:
Originally Posted by malkovicz View Post
Zdravím mám dotaz ohledně línání srsti poslední dobou cca 1 měsíc začala Bestě vypadávat celkem dost srst měl jsem za to že to ale má nasatat na jaře takže nevím jestli je to zcela normální nebo je něco špatně každý den ji vyčesávám a vyčešu dvě hrstě chlupů ale takových jemných ale jí padají ty vrchní hrubý a celkem dost když ji hladím nebo si spolu hrajeme tak to je chumelenice chlupů ale při tom nemá žádná vypadaná místa na sobě nebo tak. Krmení je ráno granule značky Bosch pro štěnata velkých plemen a večer kolínka,vločky nebo rýže s vařeným masem během dne zeleninka mrkev jablíčko a tak + pamlsky při výcviku většinou nakrájený lovecký salám nebo vařené maso z divočáka. Bestě je 8měsíců přikládám foto aby jste měli představo o srsti. Děkuji za odpovědi.
Línání může přijít dokonce i na podzim, třeba v případě kdy fena nasrstí v chladnějším období začátkem jara po štěňatech, tak si pak srst udrží i přes léto a pokud je pak trošku teplejší konec podzimu, klidně srst pustí před Vánocemi. Vyčešeš za den jen dvě hrsti chlupů? No tak to asi ještě pořádně línat nezačala, my máme v nejlepším za den tak kýbl, jsou toho kvanta třeba měsíc v tahu a světe div se, furt jsou chlupatý a huňatý.

Jen se pozastavím nad tím krmením - nevím jak kvalitní jsou granule Bosch - jestli jsou fakt z masa nebo jsou z řepy a kopyt... u granulí dávej pozor aby min. 2/3 obsažených bílkovin byly živočišného, nikoliv rostlinného původu. Taky bacha na konzervanty (i některé drahé značky používají chemii místo přírodních konzervantů a ještě mají tu drzost si napsat na pytel granulí: "Přírodně konzervováno sorbanem draselným"), na definice jako "vedlejší živočišné produkty"... Taky si myslím že není vhodné dávat ráno granule a večer vařené. Když už chceš dávat obojí, tak část granulí přimíchat rovnou do vařeného, zeleninu rozmixovat taky do toho.

No a lovecký salám používaný pravidelně jako pamlsek je úplně nevhodný - lovečák je poměrně hodně kořeněný a solený, a to jsou přesně věci co by pes neměl. Když dáš psovi jednou za čas kousek lovečáku, tak mu neublížíš, ale pokud ho používáš v ne zanedbatelném množství pravidelně jako pamlsky, tak to není dobře. Časem se to nastřádá. Lepší je sušené maso, dá se koupit nebo třeba můžeš uvařit kousek hovězího a nechat ho ještě vysušit trošku v troubě a pak nakrájet na pamlsky, nebo teda už raději než lovečák piškoty, tvrdý sýr...

Karel

Last edited by alexa; 04-08-2011 at 11:30.
alexa jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org