Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

View Poll Results: Kdo je lep¹í na obranu?
Èeskoslovenský vlèák 5 27.78%
Nìmecký ovèák 6 33.33%
Oba stejnì, mají-li výcvik 7 38.89%
Voters: 18. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 06-01-2007, 15:11   #21
LumirPrejda
Guest
 
Posts: n/a
Default

Já si taky nebyl jistý jestli mě moje fenka čsv bude branit, tak jsem se domluvil s kamarádem policejnim psovodem a zaroveń figurantem ten mě a fenu napadl ať zjistime reakci. Dopadlo vše výborně kamaráda zahnala a já jsem si jistý,že bránit rodinu bude. A abych nezapoměl obranu jsme dělali všehovšudy 5krát. Život s čevečkem je krásný a každý den plný nových zážitků!
  Reply With Quote
Old 07-01-2007, 01:49   #22
Join
Junior Member
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 19
Send a message via ICQ to Join
Default

Je fajn, že se toto téma rozebírá, já osobně nemám čsv ale v budoucnu bych si ho ráda pořídila. Zatím ještě nemám vhodné podmínky..Zajímalo by mě, jestli jsou rozdíly mezi psy a fenkami co se týče chování nějak zobecnitelné..zajímalo by mě jestli třeba feny víc nepřilnou k chlapům..právě ve vztahu k tomu jak se psalo o chování čsv při hrách doma i v těch opravdových situacích.. četla jsem,že pro začátečníky se hodí víc fenka, ale nedovedu si představit, že by při "hrách ve smečce" po mě začala fenka vyjíždět jen proto, že by ji připadala nějaká osoba(třeba partner) silnější.. já se svými 58 kily asi moc lidí nepřeperu.. nadruhou stranu na
psa bych si jako začatečník netroufla.. předem dík za vaše názory Iva
Join jest offline   Reply With Quote
Old 08-01-2007, 10:22   #23
Dušan
Junior Member
 
Dušan's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Veselí nad Moravou
Posts: 65
Default

Nechtěl jsem, aby můj příspěvěk někoho odradil od pořízení si čévéčka. Na tyto psy nedám dopustit. Můj zážitek s napadením se už nikdy neopakoval, všechno bylo naprosto v pohodě, měl jsem i jiná čévéčka a nikdy k napadení už nedošlo. Asi to bylo tou mimořádně dominantní a čerstvě koupenou cizí fenou. U ostatních - postupně čtyř mých čévéček - nikdy k agresi vůči mně nebo mé rodině nedošlo. To musím zdůraznit.
Dušan jest offline   Reply With Quote
Old 08-01-2007, 10:46   #24
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Quote:
Originally Posted by perun
Jen mě zajímá, nakolik můĹže plachý pes projevit smysl pro obranu pána.
Tazko povedat ako zareaguje plachy pes. Ovsem, ako tu pertraktujeme na fore uz niekolko rokov, spravne socializovane a vychovane CVcko je malokedy plache. Takze to prosim neplet dohromady.

Na druhej strane, ak si niekto nie je isty svojim psom, vyskusat si napadnutie znamym (ale nie pre psa) a skusenym clovekom je dobry napad. Aspon by sme na forum mohli dat viac skusenosti z prvej ruky.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 08-01-2007, 11:23   #25
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by saschia

Na druhej strane, ak si niekto nie je isty svojim psom, vyskusat si napadnutie znamym (ale nie pre psa) a skusenym clovekom je dobry napad. Aspon by sme na forum mohli dat viac skusenosti z prvej ruky.
Myslím,že to není vůbec dobrý nápad,tí spíš u psa pracovně vedeného.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 08-01-2007, 17:28   #26
Adrian
Junior Member
 
Adrian's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Hostivice
Posts: 264
Default

Svoji první fenku čsv jsem si pořídil ve věku 4,5 měsíce. Pokud to bude vaše první čivava tak mne v tom raději nenapodobujte. Doma byla frajerka. V kotci s mámou, ve vedlejším tatík. Šťastný a jednoduchý život v bezpečí. A pak si to najednou přihasí dva pošuci, bum a jedeme. Auto, autobus, vlak, metro, tramvaj, davy lidí a to všechno v jeden den. Dost dlouho nechápala proč by měla vůbec poslouchat nějaký lidi když na ní zrovna nedosáhnou a bála se i zapálené svíčky a většiny chlapů a na rušné ulici chodila zásadně za mnou. Do dvou let se dost srovnala ale řada věcí se zkratka už nedožene. Dnes dokáže snést být obsypána davem lidí (často dětí) kteří se jí dotýkají i když jí to moc nebaví.(zde musím chtě nechtě složit poklonu R. Desenskému za účinnou metodu výcviku). Na druhou stranu má značně široký okruh lidí (snad 50) svých oblíbenců (majitele čsv tam řadí automaticky aniž by třeba kdy zřela jejich psy) Vzhledem i k nestabilní povaze obranu nikdy nedělala. Přesto již několikrát vystartovala na lidi kteří například na ulici skočili ze zadu na manželku. Situaci vyhodnocovala sama a vždy šlo o situace teoreticky nebezpečné i z pohledu nezaujatého člověka. Mne kupodivu zatím nikdy nebránila přestože spolu máme daleko hlubší vztah. Naopak pes od začátku tíhne víc k manželce která mi pak příležitostně vyhrožuje založením nového Alfa páru.
Ovšem Perun mne dostal. Ta část divoké krve co koluje v žilách našich svěřenců, myslím vyžaduje trochu odlišný přístup než vyžadování slepé poslušnosti. Vždyť existuje řada jiných plemen a každé z nich si vybírá trochu jiný druh lidí za jiným účelem. Možná právě proto že ti naši vlkopsi mají často daleko k dokonalosti je máme tak rádi. A nebo jsou možná dokonalí natolik , že to my lidé nedokážeme pochopit.
Adrian jest offline   Reply With Quote
Old 08-01-2007, 21:32   #27
perun
Junior Member
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 4
Default

Nechci tu nikoho podráždit a nechci, aby jste to špatně pochopili.
Prostě mě zajímá jak se u čvčka projevuje jeho vlčí krev.
Já sám mám o tohleto plemeno zájem, tak prosím pište své zážitky. Dík Martin
perun jest offline   Reply With Quote
Old 12-01-2007, 13:03   #28
borislav
Junior Member
 
borislav's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Nitra
Posts: 84
Default

Ahoj,

Dušan, len pre zaujímavosť. V akom ročnom období bol ten *útok* feny na teba? Kedy sa tá fena hárala - zjavne, alebo skryte?
Čo sa týka uhnutia z trasy, kým bol náš ČSV *dieťa* nemal námietky, pokiaľ som sa snažil uhnúť z chodníka protidúcim ako slušne vychovaný dvojnohý.
Teraz dáva zjavne najavo svoju nevôľu aj keď ide oproti sám tzv. ľudský dorastenec a ja sa snažím vybočiť z chodníka. Pokiaľ ide oproti pes v sprievode osoby, už z väčšej vzdialenosti nahodí *ritšbeka*, odhadne ich možnosti a snaží sa ma vychovať, aby sme neuhýbali a prinútili uhnúť protiidúcim. Na začiatku to občas odniesla aj moja ruka, najmä na znamej trase.
Pokiaľ máme novú, pre neho neznámu trasu, správame sa ako svorka na ťahu a cudzím sa môžeme vyhnúť bez problémov.
Je to naozaj otázka postavenia o svorke a vyjasnenia si pozície. Pri jeho dvoch rokoch a mojich skúsenostiach si vyjasňujeme pozície dosť často.
Michal
borislav jest offline   Reply With Quote
Old 23-07-2008, 17:41   #29
Irisdane
Junior Member
 
Irisdane's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Karlovy Vary
Posts: 34
Send a message via ICQ to Irisdane
Default Moje zkušenost

No, já jsem co se týče ČsV nováček, máme doma tříměsíčního pejska. Já a můj přítel děláme šerm a poprvé jsme naše vlče vzali s sebou na jednu akci. Mezi lidmi byl v pohodě, jako obvykle, nechal se hladit jen s otráveným výrazem v obličeji. Všechno bylo v pořádku do chvíle,než jsem se s ním šla podívat na souboj, ve kterém figuroval přítel. Držela jsem štěně na vodítku, byl sice zneklidněný,ale pár chlácholivých slov pomohlo. Ve chvíli, kdy jeden z kamarádů z legrace vyběhl se zbraní proti mě, pes vystartoval, vrčel tak,jak jsem ho nikdy neslyšela, postavil se přede mě a chtěl se kamarádovi zakousnout do zbroje. Stáhla jsem ho, za ten čin ale nenadávala. Když pejsek zjistil, že okolo mě už nikdo není, ale okolo páníčka je vřava, začal vrčet znovu a tentokrát i štěkat a mermomocí chtěl k němu. Nakonec se páníček z bitevní vřavy vymotal a jakmile psa oslovil a pohladil a postavil se k nám,byl pes v pořádku a nevzrušeně pokračující boj pozoroval. Od té chvíle vrčel tiše na každého,kdo šel okolo a měl v rukou meč. K lidem tam začal být trochu nedůvěřivý. Po návratu domů opět s lidmi celkem v pohodě. Mile mě svou reakcí překvapil. Jsem na něj hrdá.
Irisdane jest offline   Reply With Quote
Old 24-07-2008, 08:30   #30
darley
Junior Member
 
darley's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Galanta
Posts: 69
Default

Ja by som chcela nadviazať na adrianov príspevok. Presnejšie na to, že jeho si nebráni, ale manželku áno. S týmto som sa stretla u všetkých mojich psov. Aj keď na ulici alebo v parku dojde k nejakej potýčk, tak Daro (rtw) aj Kira(rtw) sedia vedľa mňa, ale ani náznak obrany. A to len kvôli tomu, že obaja vedia, že väčšinou to nepotrebujem. Ale u Darleya viem, že ak sa situácia zmení a obrana je potrebná, tak bráni. Aj pred priateľom s ktorým je deň čo deň a má ho veľmi rád. Kira miluje ľudí, takže neviem čo by urobila. Odskúšané to ešte nemám. A grace je k ľuďom fajn, ale dáva pozor. Keď sa k nám prihrnul kamarát s krikom, tak po ňom vyštartovala a pustila ho len na dĺžku vodítka a štekala a cerila zuby. Takže to vyzerá dobre, ale čo by urobila kebyže to naozaj potrebujem, to neviem.
Dve rotvajlerky ktoré som mala vôbec netrápilo keď bola nejaká vyhrotená siuácia. A popritom jedna bola vynikajúca obranárka (a išla po figurantovi, nie po rukáve).Priateľov NO bol odmalička cvičený, že od cudzích ľudí sa nemá dať pohladkať, keďže stráži firmu. Z neho vyrástol nebezpečný pes, aj keď je poslušný. Nás si chráni, ale medzi ľudí sa s ním veľmi nedá ísť. Stačí keď niekto zdvihne ruku na pozdrav a okamžite útočí...
darley jest offline   Reply With Quote
Old 16-06-2009, 15:16   #31
LenkaR
Junior Member
 
LenkaR's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 54
Send a message via ICQ to LenkaR Send a message via Skype™ to LenkaR
Default Těhotenství

Ahoj všem, chci se poradit a zjistit zkušenosti ohledně reakcí Vašeho ČSV na přicházejicího nového člena rodiny.
Termín porodu mám v červenci. Od začátku těhotenství jsem doma. Bydlíme v RD, Amee je většinou doma se mnou i když může být na zahradě. Už na začátku těhotenství mi pokládala hlavu na břicho a začala si mne více hlídat (kontroluje kde jsem, pokud jsou zavřené dveře např. na WC, tak si je otevře), teď už to začíná přehánět, když spím (ona spí většinou vedle) a manžel prochází kolem začne štěkat a vrčet. Když manžel na ní promluví tak začne kňučet a vrtět ocasem........Pokud se mne chce někdo dotknout většinou strčí hlavu nebo se raději nacpe ke mne celá aby na mne nikdo nedosáhnul. Snažím se ji krotit, ale nechci ji nějak tvrdě trestat. Cítím, že ví, že přijde nový člen rodiny a doufám že na něj žárlit nebude, i když si rodina myslí že nám malého sežere...
Máte někdo v tomhle směru zkušenosti????? Díky
LenkaR jest offline   Reply With Quote
Old 17-06-2009, 12:32   #32
Irisdane
Junior Member
 
Irisdane's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Karlovy Vary
Posts: 34
Send a message via ICQ to Irisdane
Default

Hm...ano,problém mám podobný. Balthasar mě také začal mnohem víc hlídat (termín mám v srpnu) a rodina si také myslí,že by miminku ublížil...nevím,jak se bude chovat k "našemu" dítěti,ale děti všeobecně má rád. Mám tříletého bratra a od něj si nechá skoro všechno líbit,když se mu něco nelíbí,tak se zvedne a jde pryč...ale pokud má někdo zkušenosti s příchodem nového člena rodiny,tak bych také uvítala nějakou zkušenost.
Irisdane jest offline   Reply With Quote
Old 17-06-2009, 16:06   #33
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Rada je jednoduchá. Pokud jsi skutečně pro psa vůdčí osobou smečky, tak se vůbec ničeho obávat nemusíš, protože pak se o dítě bude snažit starat a naprosto automaticky ho hlídat a bránit.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 18-06-2009, 11:27   #34
wolf
Junior Member
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 74
Default

Zdravím jem zde na foru nový. Mám skoro 7 měsíčního psa (Uran z litavské kotliny). Nedávno po 11 hodině jsem se šel projít na pole u nás za městem, kolem půl 12 jsme tam nachytali asi nějakého zloděje nebo jiný individium. Nicméně náš Doberman (2roky) proběhl a v té vysoké trávě si ho ani nevšimnul, ale Argo (Uran) už z dálky větřil a naježeně vyhlížel. Až jsme ho uviděli začal neskutečně štěkat, vrčet a skákat na zadních, ale nakonec se otočil a se štěkáním utekl. Chodí na volno. Myslíte, že se s přibývajícím věkem tohle zpraví? Nebo jaké jsou vaše skušenosti.
wolf jest offline   Reply With Quote
Old 18-06-2009, 14:39   #35
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Promiň wolfe, ale nepochopila jsem, co ti vadí. To, že se hlasově projevoval, nebo to, že si toho chlapa vůbec všimnul? Mně tahle reakce připadá docela normální. Buď má kuráž a chtěl tě před tím člověkem bránit, nebo má strach a "vyhrožuje" právě ze strachu. Podle toho útěku soudím na to druhé. To, že se pes bojí neznámého (člověka, prostředí, zvuku,....čehokoliv), je normální. Můžeš ho buď podporovat ve strachu, což není dobrá cesta, nebo ho naučit, že když se nebojíš ty, není se čeho bát. Ale to chce čas a hlavně práci. Samo se nic nespraví. A už vůbec ne u čévéčka, kterému je strach (nebo řekněme ostražitost) přirozeností.
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 18-06-2009, 15:36   #36
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post
Ale to chce čas a hlavně práci. Samo se nic nespraví.
A hlavně to chce výcvik ...
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 18-06-2009, 15:42   #37
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
A hlavně to chce výcvik ...
To jsem myslela tou prací...
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 18-06-2009, 17:49   #38
Mackie
Junior Member
 
Mackie's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Slovakia/Presov
Posts: 112
Default

mna zaujala ta cast, ze pes utiekol
takze veci na spravenie je tam asi viac
Mackie jest offline   Reply With Quote
Old 18-06-2009, 21:55   #39
Edenseveru
Junior Member
 
Join Date: Sep 2003
Location: Liberec
Posts: 185
Default

Božínku, vždyť tomu pejskovi je 7 měsíců (jak píše majitel) a co by jste chtěli od štěňátka !!???
Edenseveru jest offline   Reply With Quote
Old 18-06-2009, 22:08   #40
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Naprosto přirozená reakce štěněte. Pud sebezáchovy.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org