Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 07-09-2004, 13:21   #1
lenkmack
Junior Member
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 11
Default Nove stenatko

Ahoj,
uz nekolik dnu lezim v techto strankach a hltam kazdou informaci tykajici se CSV, duvod je jasny... porizujeme si pejska a CSV zda se byti uzasny a tudiz uz ho vidim jako cast sveho zivota.. Hledam chovatele, vrhy.. snad to v listopadu dopadne.. (kez by i driv)

Ale k otazce.. tedy k otazkam..

Pavle - cvicak, ktery vedes na P9 - je to ten u bobove drahy ? Bydlim nedaleko a premyslela jsem, ze se svym budoucim pesanem bych k vam rada chodila.. od jakeho veku se chodi/je vhodne chodit... jak casto..

Myslite, ze pejsek zvladne byt pres den v byte ? Resp. mam dve moznosti, bud ho mit v byte v dobe me nepritomnosti, kdyz jsem v praci a nebo ho v teto dobe mit na zahrade, kterou mame cca 5 km za Prahou... Myslim, ze do 3/4 roku by mel byt spis v byte.. uz kvuli zime/aby se dobre socializoval apod.. ??

Od kdy je mozne pejska fyzicky zatezovat ? Tesime se na spolecne kolo/bezky/lyze/turistiku... je tam nutnost kvuli HDD pockat ?

Dekuji moc za odpovedi...

Lenka
lenkmack jest offline   Reply With Quote
Old 07-09-2004, 14:50   #2
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Ahoj,

urcite mladeho psika fyzicky velmi nezatazuj, nerobi to dobre na klby. Ani mladi vlci nebehaju hned so svorkou. Kym je vo faze vyvinu, je treba davat pozor, lebo co sa vtedy pokazi uz sa v raste nikdy nenapravi. Ale tiez pozor na nadvahu
Co sa drzania tyka - osobne by som u mladeho psika uprednostnila asi ten byt, najma kvoli vzdialenosti zahrady - jednak cas ktory bysi stravila cestovanim mozes radsej travit so psom, jednak ho naozaj mozes lepsie brat medzi ludi a psov a jednak ho mas lepsie pod kontrolou - a aj jeho okolie. Ja by som sa asi bala, ze mi stena niekto ukradne, otravi alebo bude prikrmovat a podobne. Ale to zavisi aj od prostredia zahrady - ak je to v normalne zaludnenej oblasti (nie zahradkarska kolonia) a susedia su v poriadku, stalo by aj za zvazenie ze ak si raz pes privykne byt s tebou stale v byte, ako bude niest neskorsie "vykazanie" na zahradu, a ak su susedia mili, da sa s nimi dohodnut ze ti na psika obcas mrknu, ci je OK.

Drzim ti paste nech ti to vyjde a neceh so steniatkom zazijes kopu krasnych chvil...
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 07-09-2004, 14:58   #3
lenkmack
Junior Member
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 11
Default Sashia - DEKUJI

Ahoj,
dekuji Ti moc za odpoved ! Taky si myslim, ze byt bude lepsi. Byl to jen napad, protoze jsem se docetla, ze CVCko uprednostnuje byt venku, to je ale spis asi pripad dospeleho psa.
Jinak co se te zateze tyka.. urcite mas pravdu. Jen me to napadlo, nechtela bych ho zatezovat nejak moc, na druhou stranu se tesim, az ho poradne "zamestnam" a sebe s nim )
Tak dekuji a ted uz se jen tesim, ze najdu co nejdriv krasne male stenatko, kteremu se bude ke mne chtit ))

Ahoj
lenkmack jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2004, 13:37   #4
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default Re: Nove stenatko

Quote:
Originally Posted by lenkmack
Pavle - cvicak, ktery vedes na P9
Ježíšmarjá, co to píšeš , já nikde žádný cvičák nevedu. Lidé, kteří jsou v našem seznamu napsaní jako kontaktní osoby nejsou vedoucími cvičáků (kromě jednoho případu).

Quote:
Originally Posted by lenkmack
- je to ten u bobove drahy ?
Není, je to ve Starém Hloubětíně, přesně pod mostem. Plánek je zde :


Quote:
Originally Posted by lenkmack
Bydlim nedaleko a premyslela jsem, ze se svym budoucim pesanem bych k vam rada chodila.. od jakeho veku se chodi/je vhodne chodit... jak casto..
Jsi vítána. Chodit k nám mohou psi, kteří jsou již očkovaní. V prvních fázích jen tak seznamovat se s prostředím. Cvičit jsem se svým Danym začal pomalu tak od 3 měsíců. Kurzy pro štěňata se pořádají několikrát ročně a minimální doporučený věk je 5-6 měsíců. Jinak cvičíme každou sobotu a neděli vždy od 9:00 hod. (pokud jdeme na stopy, tak od 7:30). Kdybys chtěla přijít, ozvi se (602321477).

Quote:
Originally Posted by lenkmack
Myslim, ze do 3/4 roku by mel byt spis v byte.. uz kvuli zime/aby se dobre socializoval apod.. ??
To je pěkný nesmysl s tou zimou. Naopak, pes který je chován jen v bytě může být náchylnější k prochladnutí. Nezapomeň, že pes je schopen si termoregulaci upravovat např. hustotou srsti. Pokud budeš mít psa od malička venku máš větší šanci, že bude mít pěknou dlouhou hustou srst. Samozřejmě štěňátko v 6 týdnech nemůže být samo venku na sněhu v 30 stupňovém mrazu ale určitě Ti tady napíší i majitelé, kteří své psy mají od malička jen venku (z mých štěňat je to např. Amarok, Bady, Connie a Dat Šedý chlup). Jinak s tou vzdáleností atd. souhlasím naprosto se Saschiou, takže ve Tvém konkrétním případě bude asi byt lepší ale vůbec ne kvůli zimě .

Quote:
Originally Posted by lenkmack
Od kdy je mozne pejska fyzicky zatezovat ? Tesime se na spolecne kolo/bezky/lyze/turistiku... je tam nutnost kvuli HDD pockat ?
Vše už bylo řečeno. Jen tedy zobecnění. Přirozený pohyb a zátěž štěňátku neškodí. Musí to být ale vždy tak, že množství zátěže si reguluje sám pes. Pokud bude běhat volně po poli nevadí, ale pokud ho budu nutit klusat za mnou na kole, tak to už je něco jiného.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 10-09-2004, 13:01   #5
lenkmack
Junior Member
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 11
Default

Dekuji Pavle za mapku a odpovedi !
lenkmack jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2008, 23:45   #6
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default zvuky

zdravím,jak jsem již napsala, budu mít holčinu,začátkem března.tak se už koukám na různé věci pro štěnata a tuhle mě zaujala v jednom it obchodě taková věc, která má v sobě asi 30 různých zvůku,jako petardy,asi sirény a tak a prej se na tom štěnat učí socializovat, má to různou intenzitu hluku a tak. co si o té věci myslíte, má smysl si ji pořizovat. samozřejmě hodlám provádět socializaci v terénu,ale zajímal by mě váš názor....
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 01-02-2008, 09:20   #7
Tyna
Junior Member
 
Tyna's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Jihlava
Posts: 88
Send a message via Skype™ to Tyna
Default

Ahojda, tohle jsem ještě neviděla, mohla bys mi prosím hodit odkaz, kde jsi to objevila? Podle mně to vůbec není špatnej nápad... jako takový doplněk.
__________________
Martina
Tyna jest offline   Reply With Quote
Old 02-02-2008, 14:57   #8
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

Quote:
Originally Posted by Tyna View Post
Ahojda, tohle jsem ještě neviděla, mohla bys mi prosím hodit odkaz, kde jsi to objevila? Podle mně to vůbec není špatnej nápad... jako takový doplněk.

tady je odkaz http://www.baron.cz/pes/potreby-pro-...zace-zvuky/i-0 mají tam zajímavé věci
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 08-02-2008, 14:11   #9
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

zdravím všechny., pravděpodobně si povezu štěně do Prahy vlakem ,auto bohužel nemám.Cesta trvá asi 5 hodin.nemáte nějaké typy,jak zvládnout cestu s tak malým štěnětem? jestli na klíně,na karimatce na zemi, nebo v přepravce,jak řešit potřebu na záchod,jídlo apod....neumím si to moc představit,každopádně dostane první dávku socializace) moc díky.
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 09-02-2008, 00:35   #10
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Ahoj,

odporucala by som ti niest ho na rukach. Jednak to pomoze vasmu zblizeniu a jednak sa stena len tak hned nevymoci, respektive da najavo ze mu treba ist. Zober si ale so sebou aj nejaku nadobu (kosik napriklad) a deku, kam ho mozes polozit, nech mate aj priestor okolo seba.

Jedlo neber, iba vodu. Nakrmis ho ked prides domov, ale pozor, opatrne, hladne stena sa nadlabne a hned to aj vyvrati...

Priprav sa na dlhsiu cestu. Ak budes mat stastie, stena bude unavene, a nie moc smadne a vacsinu cesty prespi. Ale radsej rataj s tym, ze bude potrebovat vyvencit. Normalne moze stacit vyskocit na stanici, ak stencu treba tak sa vymoci... Urcite ho maj vtedy na voditku, asi nebudes chciet lovit vlka spod vlaku. Preistotu si ale zober papierove utierky (celu kuchynsku rolku aj dve) a nejaky striekaci dezinfekcny prostriedok, keby mu "uslo". A igelitove vrecka, kam to vsetko das aby nesmrdelo cele kupe.

Drzim paste!
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 10-03-2008, 10:58   #11
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

tak cestu jsme přežily,malá občas kníkala, pak usnula na zemi v klubíčku,měla jsem ji i na klině,ale chtěla prozkoumávat, v metru ani nekníkla.zážitků za celý den dost.teď chodíme kolem domu,postupně zvyšujeme vzdálenost.je zajímavé,že se vůbec nebojí psů,včera jsme potkali 3měsíční štěně,nevím ,jaké rasy,ale byla už skoro stejně velká,tak si s ním hrála,dokonce jsem ji viděla dávat mu pac na záda,ona jí to teda za chvíli vrátila) Nechceme, aby spala v posteli,tak ji říkám FUJ,když se tam pokouší vylézt ale zdá se mi,že na to moc nereaguje,je pravda,že je ještě malá,ale FUJ jí na cokoliv,co nechci,aby dělala opakuji,vždycky,když to zkouší,. Spala se mnou v ložnici,pelíšek tam má taky a v noci si ke mě vyskočila a lehla si ke mě. probudila jsem se a odehnala ji. má smysl v tom pokračovat, nebo jsem zákaz postele prošvihla? při hlazení si lehne na záda,ukáže bříško jako,že se podřizuje,zajímalo by mě,jestli mě tímto uznala jako alfu nebo to dělají štěnátka víceméně všechny. díky moc.
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 10-03-2008, 15:52   #12
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default

Ahoj Tak koukám, že Arwen je stejná jako bráškové a sestřička, hrr za psy a do života. To je moc dobře.

Pro výcvik používám dva druhy zákazů - "FUJ" pro věc, kterou nemá dělat NIKDY. Takže nikdy nesmí lovit zvěř, nesmí lézt na stůl, nesmí vybírat odpadkový koš... (to je ale utopie, co?)
"NE" nebo "NESMÍŠ" aby nějakou činnost nedělala teď - třeba štěkala, očuchávala roh, běžela za konkrétním psem nebo lovila hadru když utíráš louži ze země. Protože hadru jinak lovit smí a je to žádoucí, jen prostě nechceš aby to dělala teď.

Výcvik psa je jako učit se cizí jazyk. Musíš jí vysvětlit že dané slovo (pronesené s určitou intonací a důrazem) znamená konkrétní činnost. A za dobré pochopení ji pochval.

Třeba když bude okusovat roh od sedačky, zkus postup "FUJ", Arwen nějak zaujmi, ona toho nechá a hned jí dej odměnu (pochvala a pamlsek).

Přivolání uč hned, je to jediný cvik který zatím potřebuje umět. Začni doma, kde není tolik podnětů. Prvně ji zavolej jménem a až si budeš jistá, že jde a přijde k tobě, hodně hlasitě a srozumitelně, a pouze jednou, řekni "ke mně". Je jedno že to bude třeba na vzdálenost 2 metry. Ona musí pochopit, že je to povel nad kterým se nepřemýšlí. Tak jí nedej čas, aby pochopila, že přijít nemusí.
Volej ji s radostí, dřepni si, couvej od ní, vítej jí ... protože to že přijde je přece největší radost na světě, musí pro ni být
__________________
In wildness is the preservation of the world...
So seek the wolf in thyself
www.wolfdog.name
Dayen jest offline   Reply With Quote
Old 10-03-2008, 17:13   #13
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

někdy si povely FUJ a Nesmíš trochu pletu ,ale snažím se,aby to co se nedělá nikdy bylo fuj apod. a jak je to s tou podřízeností? dneska s ní byl prvně přítel venku,viděla ho asi 2x a prý si ho vůbec nehlídala,skoro mu utekla na cestu,když viděla nějakého chlapa s taškou,tak se rozhodla,že s ním půjde, i když ten jí prý odháněl a přítel byl vzduch. když s ní jdu já, furt se mi plete pod nohama a nepustí mě z očí,akorát včera,když jsme potkaly to štěndo se kterým si hrála, tak s nima šla k jejich baráku,ale dřív než jsem se stačila schovat, tak ji chytil ten kluk a podával mi ji do náruče. aby si začala přítele hlídat,musí si asi na něj nejdřív trošku zvyknout, nebo to funguje jinak? je fakt,že mě zná víc,jela jsem s ní domů a byly jsme spolu samy doma skoro dva dny.
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 11-03-2008, 11:57   #14
Jats
Junior Member
 
Jats's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Šumice Brno venkov
Posts: 139
Send a message via ICQ to Jats Send a message via Skype™ to Jats
Default

Quote:
Originally Posted by mellorn View Post
někdy si povely FUJ a Nesmíš trochu pletu ,ale snažím se,aby to co se nedělá nikdy bylo fuj apod. a jak je to s tou podřízeností? dneska s ní byl prvně přítel venku,viděla ho asi 2x a prý si ho vůbec nehlídala,skoro mu utekla na cestu,když viděla nějakého chlapa s taškou,tak se rozhodla,že s ním půjde, i když ten jí prý odháněl a přítel byl vzduch. když s ní jdu já, furt se mi plete pod nohama a nepustí mě z očí,akorát včera,když jsme potkaly to štěndo se kterým si hrála, tak s nima šla k jejich baráku,ale dřív než jsem se stačila schovat, tak ji chytil ten kluk a podával mi ji do náruče. aby si začala přítele hlídat,musí si asi na něj nejdřív trošku zvyknout, nebo to funguje jinak? je fakt,že mě zná víc,jela jsem s ní domů a byly jsme spolu samy doma skoro dva dny.

Ahoj moje affi bývalého přítele který s ní byl od štěněte nikdy nebrala vážně, nikdy ho neposlechla a měla ho jen na hraní když se s ním chtěla dle jejího otravovat vlastně ho celých 7 měsíců ignorovala, současného přítele zná chvilku ale má respekt tak to ho poslouchán, nebojím se když jdou sami dva ven že zdrhne, taky už má Affi trochu rozum, takže buď na ni ten tvůj přítel udělá dojem nebo budeš muset venčit jen ty přeju ti zamilovaného závisláka fixovaného na paničku jako mám já
__________________

www.toulavyraj.estranky.cz ... o naší smečce
Jats jest offline   Reply With Quote
Old 13-03-2008, 13:36   #15
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

tak už mu neutíká,ale pro změnu chce zvenku hned domů, připomíná mi rozmazlené čivavy,které u nás v domě bydlí a když prší,nechtějí se venčit Tak nějak na ní pozoruju,že se venčení nějak zvlášt nedožaduje, je zatím radši doma a ráda leze do takového tunýlku,který se vytvořil z přečuhujícího přehozu na postel,je tam jak v noře.ráda bych,aby na mě byla fixovaná,protože s ní chci cvičit a bylo by hloupé,kdyby poslouchala víc přítele ,který s ní nechce nic dělat.zajímalo by mě,jestli se dá poslušnost v případě,že se psem cvičí ta druhá ,méně respektovaná osoba,jakžtakž získat,anebo má prostě smůlu
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 13-03-2008, 14:31   #16
Jats
Junior Member
 
Jats's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Šumice Brno venkov
Posts: 139
Send a message via ICQ to Jats Send a message via Skype™ to Jats
Default

[quote=mellorn;126171]tak už mu neutíká,ale pro změnu chce zvenku hned domů, připomíná mi rozmazlené čivavy,které u nás v domě bydlí a když prší,nechtějí se venčit Tak nějak na ní pozoruju,že se venčení nějak zvlášt nedožaduje, je zatím radši doma a ráda leze do takového tunýlku,který se vytvořil z přečuhujícího přehozu na postel,je tam jak v noře.ráda bych,aby na mě byla fixovaná,protože s ní chci cvičit a bylo by hloupé,kdyby poslouchala víc přítele ,který s ní nechce nic dělat.zajímalo by mě,jestli se dá poslušnost v případě,že se psem cvičí ta druhá ,méně respektovaná osoba,jakžtakž získat,anebo má prostě smůlu [/q

Poslouchat musí to mi věř, z m zkušenosti Affi přítele poslouchá stoprocentně - toho nového a i ostatní lidičky kterí zná poslechne, když tam nejsem s nimi to jinak když jí dá někdo povel a já tam jsem taky tak dají povel ke mně a Affi si předsedne ke mě prostě je ignoruje. Aje jinak zlato největší, závislák a můžu říct že jsem ráda že mě poslouchá prioritně. Teda pokud ji zrovna nespucuju za nějakou zdechlinu a ona se jde protestně schovat za přítele
__________________

www.toulavyraj.estranky.cz ... o naší smečce
Jats jest offline   Reply With Quote
Old 13-03-2008, 19:07   #17
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default

Ahoj Mellorn,
nechcete ty i přítel přijet do Roudnice, tuto sobotu? Arwen je sice malinkatá, ale byla by to super příležitost aby jsi viděla i starší vlčáky. Můžeme všechny Tvé dotazy probrat osobně a uvidíš jak probíhá příprava štěňátka na svod a později na bonitaci, i kousek z výcviku. MYslím, že by se ti hned vyrojilo spoustu otázek na které bude nejlepší osobní odpověď
Mám doma i nějaké zajímavé knížky tak ti je přivezu na přečtení.

Zdravím, Jarka Smištíková
chs Střípek snů
__________________
In wildness is the preservation of the world...
So seek the wolf in thyself
www.wolfdog.name
Dayen jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org