Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 05-12-2005, 09:32   #1
roman
Junior Member
 
roman's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Praha 4
Posts: 4
Default Puberta vs dominance

Zdravím!
Docela by mě zajímaly vaše zkušenosti a postřehy v chování mladých (cca ročních) do "puberty" jdoucích psů. Mám 11ti měsíčního psa (Ali), s kterým jsem mohl do nedávna chodit ven naprosto s klidem bez košíku a na volno..všechny psy, které jsme potkali, radostně vítal a hrál si s nima..Pak nastal (během pár dnů!) zlom, kdy se (místo vítání a hraní) začal na psy vrhat s cílem jim ukázat, kdo tu bude pán..je totiž docela dost dominantní, takže to teď "zkouší" skoro na všechny psy (na mě to naštěstí nezkouší, protože dobře VÍ, že to nikam nevede). Tím "skoro na všechny psy" myslím, že velice dobře ví, který pes se ho bojí a který ne..takže starší a silný jedince brzy nechá na pokoji..(teda aspoň po tu krátkou dobu,co je s nima v kontaktu..). Takže výsledkem toho je, že se nás dost "pejskařů" bojí a když při našich toulkách vidíme psa, tak mu dávám košík nebo si ho připoutám..a moc zábavné to není..
Budu se těšit na vaše zkušenosti a postřehy!
Roman
roman jest offline   Reply With Quote
Old 05-12-2005, 10:06   #2
BrunhoferovaV
Junior Member
 
BrunhoferovaV's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Praha 10
Posts: 52
Send a message via ICQ to BrunhoferovaV
Default

Zdravím,
konkrétně se svou fenou s dominancí problém nemám, nikoho si výrazně nepodřizuje, když ano, vystačí si s vrčením, které ale okřikuju. Toho jiného pejska totiž nemusí vůbec řešit, když se jí nelíbí může se mu vyhnout. Je tříletá, takže myslím, že kdyby nějaká výraznější puberta byla - měly bychom už to za sebou. Měla jsem to štěstí, že mi jí pomáhala vychovávat smečka BO, kde byly jak starší feny, tak mladší psi. Když jsem u toho, ustojí i naskočení od jiného psa (ale musím ho hned já nebo majitel strhnout pryč). Vždycky jsem všechno řešila nesmíš, neřeš, jdeme...
Minulý týden se mi stalo něco s čím máte problém vy, ale z té druhé strany. Mám ještě jednu fenu (18ti měsíční BO - tervuerenku) a napadla mi jí mladší cizí ČsV. Nadšená jsem z toho nebyla, tak se nedivte, že se Vás pejskaři bojí. Není to moc příjemný, když už jsem po opakovaném ataku tu ČsV tahala z té své. Naštěstí se páníček byl i ochoten o tom bavit, tak doufám (přeju mu), aby to změnili. Následky to snad mít nebude (u tervice), ona se celkově psů spíš bojí, tak jí tenhle zážitek k důvěře ke psům moc nepomohl...
BrunhoferovaV jest offline   Reply With Quote
Old 05-12-2005, 12:09   #3
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

Pokusím se Vám spíš poradit, co s tím, abyste přestali být postrachem místních pejskařů .
V první řadě je třeba zvýšit celkovou poslušnost a ovladatelnost pejska. Klíčový cvik je pro Vás přivolání - bez něj nemáte šanci předejít napadení a budete tak vždy řešit jen následky místo toho, abyste odstraňoval nežádoucí chování hned v kořenech (tedy pokud nechcete pejska doživotně vodit jen na vodítku, ale to určitě nechcete). Pokud přivolání není naprosto spolehlivé (což je v tomto věku nepravděpodobné), používejte dlouhou šňůru - vždy! Pejska bez ní prostě nesmíte pustit (jde o důslednost).
Prvním a zásadním krokem bude tedy psa odvolat ještě před tím, než stihne po jiném psu vyjet (obrovskou pochvalu a odměnu pamlskem po přiběhnutí snad nemusím zdůrazňovat).
Dalším krokem je psa naučit cizí psy ignorovat. Zde je nezbytná práce na vodítku. Pejska si povelem přiřadíte k noze a jednoduše jdete. Budete po něm vyžadovat přesné plnění povelu "K noze" - tedy na povoleném vodítku, pejsek Vás sleduje, netahá atd. Korekce psa je vždy formou cuknutí vodítkem. Může se stát, že pejsek se naučí předpisově sledovat nohu, ale oči má stále zabodnuté do potenciálního protivníka. Mně se v této situaci osvědčil povel "Kam koukáš?!" (pro mě je specifičtější než pouhé "Nesmíš!", ale můžete si vymylset jakýkoli, který Vám bude vyhovovat). Při jeho vyslovení se psem cuknu a rukou mu otočím hlavu k sobě. Později jde tento povel použít i v situaci, kdy pes nemusí být u nohy a jde na celou délku vodítka - je to prostě pokyn, že má toho druhého ignorovat.
Pokud je Vaše situace ale horší a již při pouhém spatření cizího psa, který má tu správnou "míru", je Váš pejsek vzteky bez sebe (tato situace může teprve přijít i časem), je nejprve naprosto nezbytné přerušit tuto nežádoucí činnost. Povel je rázné "Fuj!" a zrovna tak rázné škubnutí vodítkem. Neuškodí toto zakončit couváním s povelem "Ke mně", abyste si psa symbolicky přivolal a zároveň mohl skončit i pochvalou. A ještě jeden účel toto přivolání do couvání má - couváte směrem OD cizího psa, toho svého tedy donutíte být k němu zády, pes by tedy měl přestat vnímat svůj objekt zájmu a měl by se při přivolání soustředit na Vás.
Použitelné (a vřele doporučuji) jsou i jiné cviky poslušnosti - především obraty na místě nebo i sedni, lehni, vstaň. Důraz by měl být na co nejrychlejší a nejpřesnější provádění a na plnou soustředěnost na Vaši osobu (jestliže si pes na 5. povel neochotně lehne a při tom má celou dobu zabodnutý pohled do svého soka, tak Vám tím jen dává najevo, že jste pro něj v této situaci naprosto nedůležitý a vůbec Vás nebere vážně).

Poslušnost na vodítku (včetně chůze u nohy) procvičujte v místech kde procházítekolem plotů, za nimiž jsou psi, které ten Váš nemusí, nebo kdekoliv ve městě, kde potkáváte jiné psy. Přivolání a chůzi u nohy trénujte na procházkách . Nevím, zda navštěvujete nějaké cvičiště, ale určitě by to byla skvělá příležitost, jak tohle vše trénovat a upevňovat.

Ještě 2 rady závěrem:
1) Smiřte se s tím, že si Váš pejsek nebude moct pravděpodobně hrát s jinými psy samci - jeho silná potřeba nastolit hierarchický pořádek jej bude nutit při setkání s cizím psem řešit vzájemné postavení a jen málokdy se setká s jedincem, který se mu automaticky podřídí. Dopřejte mu tedy aspoň společnou hru s fenkami, která by měla být z jeho strany naprosto bezproblematická (pokud ne, je tu ještě nějaký zádrhel v jeho sociálním chování).
2) Neuvažujte v dohledné době o pořízení psího kamaráda. Většina majitelů čsv dříve nebo později řeší, zda a kdy si pořídit další čévéčko k tomu svému. Jednak teď budete mít plné ruce práce s výchovou Vašeho puberťáka (a že to nebude vyřešeno za 1 týden, to Vám garantuji) a pak také při příchodu dalšího psího člena do smečky se silně posílí smečkový pud čsv a jsou pak vůči cizím psům ještě více nesnášenliví. Jinými slovy Váš pejsek by měl nezdolnou touhu chránit malé štěně později svou potenciální sexuální partnerku (pochybuji, že byste k němu uvažovali o psu-samci) a Váš současný problém by se mnohonásobně zvětšil. (A to nemluvím o tom, že ona partnerka by se k němu s velkou vervou přidala).

Doufám, že jsem Vám alespoň trochu pomohla. Pokud jsem něco napsala nesrozumitelně, klidně se zeptejte. Držím palce!
Helenasotis jest offline   Reply With Quote
Old 05-12-2005, 14:51   #4
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Naprosto souhlasím s Helenou (co mi taky zbývá ).
Bohužel dnes si lidé pletou živé psy s těmi plyšovými. Přece je naprosto přirozené, že pes považuje ostatní cizí psy za své konkurenty a snaží se s nimi o postavení soupeřit. Pes je přece šelma a žije ve smečce. A samozřejmě všechny vetřelce mimo smečku se snaží odehnat nebo podřídit. Protože pes je nucen žít i ve městě mezi lidmi a ostatními psy, je nutné mít zvládnutou poslušnost, přesně jak píše Helena. Ale považovat za normální, že si 5 letý pejsek vesele hraje s ostatními cizími pejsky, které vidí poprvé v životě, je trochu zcestné. Určitě mne teď nebudou mít někteří rádi ale zamyslete se nad tím.
Když jdu se psem na procházku, jdeme jako smečka. pokud se blíží jiný cizí pes, tak je to vetřelec. Pes se potom snaží, zcela přirozeně, si s vetřelcem vyřídit své postavení. A pouze majitel, který je v této chvíli vůdcem smečky, mu v tom může a má zabránit. Pustit svého pětiletého vlčáka a divit se, že si s tím cizím malým hezkým roztomilým chlupatým pejskem nechce hrát ale snaží se z něj udělat dva ještě menší, je jen a jen nezodpovědnost a neznalost majitele, která se může časem velmi vymstít. howg
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 05-12-2005, 16:52   #5
roman
Junior Member
 
roman's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Praha 4
Posts: 4
Default

Děkuji všem za vaše rady a postřehy poslušnosti a ovladatelnosti se s Alim samozřejmě věnuji (ale vždycky to jde víc , cvičák se snažím navštěvovat alespoň jednou týdně (ne vždy to vyjde) a v podstatě se jeví jako velice nadaný a ovladatelný pejsek ALE...co mě nejvíce zarazilo je ta náhlá doba obratu, kdy se z více méně hrající si ho štěněte stal takový "dominátor" (i když náznaky tam byly samozřejmě už dřív). Jde o to, že během jednoho dne si podřídil 3 psy, se kterými se zná už pár měsíců (mezi cizí psy ho pustím až po dohodě s majiteli..)a to si s nima 2 dny před incidentem bezproblémově hrál..takže jsem se ten den nestačil divit, když jsem mu dal volno,ať si jde hrát..
Jinak co se týče Heleniny dalšího kroku: naučit cizí psy ignorovat, tak to bude OŘECH..kterej jestli se mi podaří rozlousknout do roku,tak si sám pogratuluju Pro Aliho jsou totiž psi NEUVĚŘITELNEJ MAGNET...(a to si vážně nemůže stěžovat na nedostatek volného pohybu a hraní si s jinými psy..). S fenama je za dobře
Roman
roman jest offline   Reply With Quote
Old 06-12-2005, 11:05   #6
artus
Junior Member
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 91
Default

Ahoj Romane, mému ČsV je 16měsíců a obrat v jeho chování který popisuješ je zřetelný i u něj (také pes). Tato úplně stejná změna nastala také ze dne na den i když později, cca v 15 měsících. Je opravdu dost těžké zvládnou 40-ti kg zvíře, které v tu chvíli nezajímá nic jiného než ukázat vetřelci kdo je tu pánem a proto nezbývá než souhlasit s Helenou i když budeš někdy vypadat jako tyran nebo cvok (např.jak ležíš na svém psu při procházce v parku), ale na to si budeš muset zvyknout. Řeším to ráznými kroky - když dojde ke konfliktu (pes je na volno a nestihnu ho odchytit) okamžitě ukončit rvačku, vytrestat vytaháním za kožich, svalit na zem a psa úplně podřídit, následuje několik povelů poslušnosti a projití se psem kolem druhého psa se snahou aby si ho nevšímal, když ke konfliktu nedojde (pes je na vodítku a jenom vyhrožuje) okamžitě se snažím rázně toto ukončit např. poslušností a soustředěním se na jiné činnosti. Není to vždycky jednoduché a sám nevím jestli se mi podaří to u něj úplně odbourat. Základem je asi vážně přivolání i když přivolat si psa ze začínající rvačky si zatím nedovedu předstravit a ještě jsem takové čévéčko neviděl. Spíš by mě zajímalo jestli má někdo zkušenosti jak se toto chování mladých psů vyvíjí s postupujícím věkem. Děkuji za odpověď.
Dan
artus jest offline   Reply With Quote
Old 06-12-2005, 20:06   #7
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

No, myslím, že si na to budete muset zvyknout. Možná se vám to podaří víceméně tlumit, ale rozhodně to neodstraníte. Mám 10letého silně dominantního psa a prostě žádného jiného psa nesmí mít na dosah. Moje fenky jsou v pohodě, ty se snesou s cizími psy. Máme prostě vlky.Dospělý vlk-samec taky nesnese ve svém okolí jakoukoliv konkurenci. S tím musí počítat každý, kdo si psa čsv kupuje.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 08-12-2005, 13:18   #8
artus
Junior Member
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 91
Default

Může být jakoukoliv konkurencí třeba i člověk? Stalo se mi: (bydlíme na vesnici kde bez problémů když jdeme ven nebo jdeme do auta necháváme otevřená vrata a pes běhá ven a zpět, neutíká a na povel"domů" je hned zpátky), že po příjezdu domů jsem otevřel vrata a můj čsv mě vyběhl přivítat, olízat atd, najednou zpozoroval skupinku asi 5-ti dětí vzdálených cca 200m od nás, okamžitě se naježil a se vztyčeným ocasem, vrčící (jistě tento útočný postoj znáte) se nekontrolovatelně bez reakce na přivolání rozeběhl ke skupince, řítil jsem se za ním, pes si vybral nejmenší dítě cca 7let , které začlo utíkat, opřel se o něj tlapama, samozřejmě ho povalil a zlostně na něj vrčel, nijak mu neublížil. ve skupince byl i můj 10-ti letý syn, který s ním občas cvičí, na jeho povel fuj vůbec nereagoval i když ho běžně poslechne. Nikomu se nic nestalo , když jsem dorazil chlapec si psa pohladil a chodí si sním dnes k nám hrát. Jak si toto mám vysvětlit, nikdy před tím jsem podobnou reakci na člověka nebo na dítě nezaznamenal, k lidem je velmi přátelský až velmi důvěřivý.
Děkuji za reakce.
Dan
artus jest offline   Reply With Quote
Old 10-12-2005, 13:44   #9
helcin
Junior Member
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4
Send a message via ICQ to helcin
Default

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli je v ČV normální - u štěňat, že všechno koušou a prosazují si svou, co setýká jiných i dospělých psů..? Mám doma ani ne 2 měsíčního kluka a chci se zeptat, zda to časem odezní, nebo jestli to je prostě v něm..ta dominance...v tom případě bych se chtěla zeptat, jakým nejvhodnějším způsobem bych měla zakročit, aby si uvědomil, že nemůže všechny o všechno napadat...Děkuji a přeju krásný den.
Helena Balcarová - Gorro Křivoklátský Atos
helcin jest offline   Reply With Quote
Old 10-12-2005, 14:47   #10
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Ahoj Heleno,
vitej mezi ceveckari Ano, je to naprosto normalni, ze Gorro kouse vsechno a vsechny. Stene CSV je nesnesitelny maly kousavy tyran, ktery se snazi privest vsechny kolem sebe na pokraj silenstvi. Musis vydrzet. Co se tyka ostatnich psu, ocekavala bych od nich, ze si to od nej nenechaji libit a sami ho radne usmerni.
U nas to probihalo tak, ze kdyz si mala dovolovala na Ciru, ta ji sjela (povoleno mela ale pouze vrceni, ne kousnuti) a ja jsem ji jeste pridala okriknutim. Navic samozrejme dostavala Cira jako "alfa" prvni veceri a prvni jakekoli pamlsky, stene az potom. Jasne ze stene musis krmit nekolikrat denne, ale nic ti nebrani dat ostatnim psum nejdriv pamlsek a pak az nakrmit stene.
Pri vetsim poctu psu shledavam naprosto nutne dodrzovat pravidla smecky, jinak je z toho blazinec. Jakmile stene pochopi, ze je ve smecce na konci, mohlo by se lehce zklidnit.
__________________
:: :: :: Cira & Ali & Tulip :: :: ::
http://vlcisen.mirkawolf.com
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 11-12-2005, 23:48   #11
livia
Junior Member
 
Join Date: Apr 2004
Location: Senec
Posts: 20
Default

Ahojte ceveckari,
Trosku som sledovala vase forum, tak sa tiez pripojim k tej dominancii.aj ked mozno odskocim od puberty. Dufam, ze mi to nikto nebude mat za zle, len velmi nemam rada slovo, ze ked mame vlkov, tak pocujeme slovo dominantny pes…treba sa s tym zmierit. Zmierit s tym , ze mame dominantne zviera, ktore maximalne prilipne k rodine, ktora ho zivy, ktora sa o neho stara a venujem mu cas a lasku ano…ale!
Ved sa staci pozriet okolo seba.
Dominantnych jedincov najdete vsade…ci su to skutocne ..na slovo vzate sluzobne plemena, ci splocenske plemena…treba vsak odlisovat, kde zviera vyrasta, a za akym ucelom.
Ked budem mat cas, tak budem chodit so psom kazdy den medzi psov a ludi a drilovat ho kolko mozem . Vtedy dokazeme stlmit aj jeho dominanciu. Keby pes, ktoreho majitel sklada skusky a vidime ako chodi s nim bez voditka po sidlisku - sa mu nevenoval, tak tiez nikto nemoze zarucit, ze pes bude ovladatelny aj v troch ci neskorsich rokoch zivota, vobec to nesuvisi v tomto pripade s vlkom. Pre tychto psovodov je to priorita, makat a makat a vymlatit zo psa to najlepsie, co v nom je ( v dobrom slova zmysle). Nidy vsajk nema zaruku, ze to stenata, ktore si kupi, je to naj….ani ten najlepsi pristup mu to nezaruci…
Je velmi vela plemien, ktore sa mozu s dominanciou a podobnymi slovami porovnavat s ceveckom a ani to nemusi byt vlk…ci tzv. krizenec vlka.
Treba si uvedomit, ze mame psa, ktory…ked uvidi v lese cloveka, spozornie a snazi sa chranit rodinu, mame psa, ktory ked na cvicaku pride niekto novy, snazi sa ho podriadit, ktory , ked na sidlisko pribudne niekto novy, musi vyzisti situaciu a zistit co je zac, ktory, ked je doma v zahrade ci pri dome, chrani svoje teritorium ( aj ked si obcas odskoci a chrani ine uzemie), …a to si mozete kupit inu rasu a zistite, ze vam taktiez obzere vsetky topanky, rozkuse vsetko na co siahla vasa ruka, lebo to citi, poskrabe dvere, lebo chce ist za vami a podobne.
Su velmi dominantne plemena, vezmime si napr. pastierskych psov ci malych orechov ci aj male cistokrvne plemena….ci ine sluzobne, vidime cholerikov atd….
Ze mame krizencov vlka, to ano, ale taketo problemy neprezivaju len ceveckari….ale aj mnohi ini chovatelia psov inych ras ( len si to niektori nepriznaju)…Keby som chcela mat psa, ktory je fakt super, nenaha zver, miluje ludi..vstkych, zbornuje vsetky macky, mazna sa s detmi a vyznava im lasku ocami, neposkiabe nabytok ci neznici plot, ked sa vedla hara suka, pride na povel aj bez vycviku…ved staci len sladke slovo….vie mi niekto poradit?
Len na povzbudenie psickarom…no akeho psa by som si kupila?
Tak pa livia
livia jest offline   Reply With Quote
Old 12-12-2005, 03:46   #12
Jirda
Junior Member
 
Jirda's Avatar
 
Join Date: May 2005
Location: Brno
Posts: 72
Send a message via ICQ to Jirda
Default

Livia:
Měl jsem jednou fenku, se kterou jsem nechodil na cvičák. Vše jsem ji stačil naučit sám. Kamarády mám z větší části taky pejskaře, takže se setkávala denně se psy. Byla velice chytrá, za den se naučila i 2 povely. Nešla ani za jinýma pesanama zven z objektu, i když byla otevřená brána. Samozřejmě si bránila svoje teritorium, ale stačil pohled, v horším případě zacinkání klíčů a byl klid. Jen pár psů určité rasy vysloveně nesnášela už od pohledu. Zvěř nehonila. Jednou jme byli s kamarádama u lesa a Nancy (zmiňovaná fenka NO) se potulovala okolo. Najednou mi přinesla živou hrdličku. Neudělala ji ani jeden škrábaneček. Byla zvyklá chodit na volno, vodítlo byl pro ni potupující trest. Vychovala mi další štěňata, které jsem měl, i když nebyly její vlastní. Moje ČV dokonce naučila perfektně štěkat. Máme doma kočku, Ramona (ČV) jsem si bral už jako druhý majitel v 8 měsících. Na kočku si ze začítku dovoloval, ale vždy byl usměrněn právě nejvíce Nancy a už si s kočkou jen tak hraje pro zábavu. Nancy už má ale po smrti a zatím jsem nenarazil na takového psa, co by dokázal to, co ona. Ještě po3 měsících je mi po ní velice smutno. Mohla toho Ramona naučit víc, ona to perfektně uměla.
__________________
Zdeněk
Jirda jest offline   Reply With Quote
Old 12-12-2005, 09:59   #13
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Čau Lívia,
čo stále robíš ? Už som ťa dlho nevidel ani nepočul .
Ale vážně.

Quote:
Originally Posted by livia
Keby som chcela mat psa, ktory je fakt super, nenaha zver, miluje ludi..vstkych, zbornuje vsetky macky, mazna sa s detmi a vyznava im lasku ocami, neposkiabe nabytok ci neznici plot, ked sa vedla hara suka, pride na povel aj bez vycviku…ved staci len sladke slovo….vie mi niekto poradit?
Len na povzbudenie psickarom…no akeho psa by som si kupila?
"Pokud zájemce o psa uvažuje tímto způsobem, najde na našem trhu celkem pestrou nabídku, ze které si může vybrat. K dostání je mnoho typů psů sádrových, velcí i malí psi plyšoví a občas se najde i krásná bronzová soška. Rozhodně pro něj ale není vhodný pes, který žere, štěká, vyje, chce chodit ven a chce mít člověka, který ho bude mít rád a kterého může mít rád on.".

Tak tohle je odpověď na Tvou otázku. Více viz. článek Vladimíry Tiché.

Pozdravuj doma

Pavel
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 12-12-2005, 14:49   #14
livia
Junior Member
 
Join Date: Apr 2004
Location: Senec
Posts: 20
Default

Ahoj Jirda,
to je mi luto, ale nehladaj to , co si stratil, opat najdes nieco ine a nove...
prajem vela stastia..

ahoj Pavliku,
no ved! ja som myslela hlavne na plysaka, ked poviem zostan, tak to splni, ozaj, moj muz ma dve nohy a aj tak obcas neposlucha a je aj tvrdohlavy , potom co chceme od psov, chi, chi....pa, napisem na sukromny...

Prajem vsetkym psickarom- ceveckarom pevne nervy s tymi stvornohymi...
livia
livia jest offline   Reply With Quote
Old 13-12-2005, 02:24   #15
Jirda
Junior Member
 
Jirda's Avatar
 
Join Date: May 2005
Location: Brno
Posts: 72
Send a message via ICQ to Jirda
Default

Tak opět zdravím. Ještě jsem zapomněl dodat. Ramon má 15 měsíců. Tvrdohlavý je občas dost, ale zatím se nerve. I při hraní, než by se serval, tak raději nastrkuje zadek a otáčí se hlavou pryč. To ho taky naučila Nancy. Proti jeho tvrdohlavosti jsem se trošku obrnil tím, že když to jde, tak sednu do auta a Ramon se velice rád za něm prohání. I po 10 km běží rychlostí 30km/h. Když zastavím, tak není udýchaný a ještě by nejraději blbl, ale tvrdohlavost ho po totmto stejně ještě nepustí.
__________________
Zdeněk
Jirda jest offline   Reply With Quote
Old 14-12-2005, 16:44   #16
Ghost
Junior Member
 
Join Date: Jan 2004
Location: Praha-Východ
Posts: 74
Default

Quote:
Ano, je to naprosto normalni, ze Gorro kouse vsechno a vsechny. Stene CSV je nesnesitelny maly kousavy tyran, ktery se snazi privest vsechny kolem sebe na pokraj silenstvi. Musis vydrzet.
S tím si dovolím nesouhlasit. Uspokojit se s tím, že musím vydržet, je podle mě špatná cesta. Naopak by podle mého mělo být štěně od mala vedeno k tomu, že kousat do věcí a do lidí se nesmí. Na kousání má hračky, pešky, klacíky a jiné věci, které k tomuto účelu štěněti dám. Aspoň u mého psa (nyní 11-ti měsíční štěně) se to osvědčilo a teď neexistuje, aby přišel a začal ohryzávat boty, nohy u židle apod. Ví přesně, co je jeho a co není. A už vůbec si nesmí dovolit kousnout do ruky, která si s ním hraje (až na jasně vymezené výjimky jemného ožužlávání, kdy mu stkám ruku do tlamy).

Zdeněk "Ghost" Havlík
Ghost jest offline   Reply With Quote
Old 15-12-2005, 00:34   #17
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Zdeňku, já samozřejmě tím, že Helena musí "vydržet" nemyslím, že má sedět na zadku a čekat, až to pejska samo přejde. Pochopitelně, že ho to nepřejde samo od sebe, že ho musí učit, že to dělat nesmí. Ale to jsme tady neřešili, ptala se jestli je to normální, a já to tedy za normální u čévéček považuju.
Ještě jsem snad nepotkala štěně ČSV, které by za nejlepší hru nepovažovalo kousání do věcí nebo do svého člověka. Zrovna tak jsem potkala spoustu jiných štěňat jiných plemen, které se ve stejném věku jako naše Ali tvářily a chovaly naprosto rozdílně, až plyšově (namátkou zlatý retrívr, francouzský buldoček, německý ovčák, labrador, erdelterier..).
Mojí Ciře je sedm let, a přesto že dobře ví, že do mě kousat nemá, pořád považuje za nejlepší legraci přiřítit se z lesa a pověsit se mi na rukáv. Naštěstí to nedělá cizím, jen "svým" lidem, tj. mě a manželovi. Kolik zimních bund na tuhle její hru doplatilo, snad ani nebudu počítat.
Ali se kousání do rukou apod. odnaučila podstatně rychleji než Cira, nicméně stále jsou zde rezervy, obzvlášť při nadšeném vítání atd. Teď je jí 13 měsíců, mohla by mít rozum, ale nemá .. Zrovna dneska vylepšila manželovu bundu pěknou skobou.. Pracujeme na tom, ale jak jsem řekla, musíme to zatím nějak vydržet..
__________________
:: :: :: Cira & Ali & Tulip :: :: ::
http://vlcisen.mirkawolf.com
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 19-12-2005, 11:19   #18
helcin
Junior Member
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4
Send a message via ICQ to helcin
Default

Zdravím!!Děkuju, že jste na můj dotaz reagovali...Jsem v kontaktu s majitelem Atewy, což je otec Gorra....píšeme si a radí mi, jak nejlíp na výchovu tadytoho raubíře....Gorro je opravdu dominantní...jsou mu dva měsíce a co se týká psů...už v tomhle věku si vydobuje své postavení, což docela čučím.....jediné, co na něj platí..nejsou noviny...ani vytahání za kožich, ale facan a přísné potrestání hlasem...ještě před týdnem se vždycky urazil, ale pak přišel, že to tak nemyslel...chichichi...teď si lehne a připadá mi, že nad sebou přemýšlí...že se stydí....Kolikrát mu stačí už jen říct a nechá toho....jen..chtěla bych se setkat s nějákým ČV, ale pořád se mi to nedaří....neznáte někoho z okolí Hradce Králové???
helcin jest offline   Reply With Quote
Old 19-12-2005, 17:45   #19
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by helcin
...Jsem v kontaktu s majitelem Atewy, což je otec Gorra....
No tak to se ani nemusíš ptát online na otázky výchovy, protože jsi v jedněch z nejpovolanějších rukou . Pozdravuj Jirku

Pavel
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 20-12-2005, 22:36   #20
helcin
Junior Member
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4
Send a message via ICQ to helcin
Default

Ahoj Pavle!! Určitě ho pozdravovat budu, ale chci se něják začlenit mezi ČVčkáře a tak se ptám na zkušenosti a podobně...Mám po dlouhatánský době štěňátko, tak chci dělat co nejmíň chyb.....
helcin jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org