Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Różne

Różne O wszystkim co jest związane z CzW

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 14-12-2011, 19:41   #81
Puchatek
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,330
Default

Quote:
Originally Posted by Rona View Post
To mniej więcej jak z dziećmi
Ot, "dopust Boży"...
Puchatek jest offline   Reply With Quote
Old 14-12-2011, 23:31   #82
krzysiek
Junior Member
 
krzysiek's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 22
Default

Quote:
Originally Posted by Puchatek View Post
Jaskier, nie wmawiaj sobie, że masz wilka, a nie psa...
Jeżeli ktoś z was chce wiedzieć, czy jego pies ma bardziej pierwotne, a więc wilcze cechy, czy też hodowla uprawiana przez człowieka wywarła na jego psychice i zachowaniu silniejsze piętno, niech odpowie sobie na następujące pytania:
Czy mój pies akceptuje wyłącznie parę najbliższych osób, a odnosi się zdecydowanie nieufnie do obcych ludzi?
Czy mimo wielkiego przywiązania do mnie jest nieposłuszny i z reguły nie reaguje na moje polecenia?
Czy jest wrogi, a w najlepszym razie nieprzyjaźnie nastawiony do większości psów?
Czy w zabawach z nielicznymi zaprzyjaźnionymi psami przedkłada gonitwy nad zapasy?
Czy wreszcie szczeka niewiele, lecz za to je bez opamiętania?
Jeżeli na wszystkie pytania uzyskasz twierdzące odpowiedzi, wiedz, że jesteś posiadaczem wilka w psiej skórze.
"Pies czy wilk" K. Chwedeńczuk
takie tam w celu podtrzymania mitu rasy
krzysiek jest offline   Reply With Quote
Old 14-12-2011, 23:57   #83
Witek
Plessowy wilczak
 
Witek's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Pszczyna
Posts: 1,200
Default

Quote:
Originally Posted by krzysiek View Post
Jeżeli ktoś z was chce wiedzieć, czy jego pies ma bardziej pierwotne, a więc wilcze cechy, czy też hodowla uprawiana przez człowieka wywarła na jego psychice i zachowaniu silniejsze piętno, niech odpowie sobie na następujące pytania:
Czy mój pies akceptuje wyłącznie parę najbliższych osób, a odnosi się zdecydowanie nieufnie do obcych ludzi?
Czy mimo wielkiego przywiązania do mnie jest nieposłuszny i z reguły nie reaguje na moje polecenia?
Czy jest wrogi, a w najlepszym razie nieprzyjaźnie nastawiony do większości psów?
Czy w zabawach z nielicznymi zaprzyjaźnionymi psami przedkłada gonitwy nad zapasy?
Czy wreszcie szczeka niewiele, lecz za to je bez opamiętania?
Jeżeli na wszystkie pytania uzyskasz twierdzące odpowiedzi, wiedz, że jesteś posiadaczem wilka w psiej skórze.
"Pies czy wilk" K. Chwedeńczuk
takie tam w celu podtrzymania mitu rasy
No to mam wilka w doma jak się patrzy
To pisałem ja Witek
__________________
OBERSCHLESIEN IST MEIN LIEBES HEIMATLAND
Witek jest offline   Reply With Quote
Old 15-12-2011, 00:23   #84
Puchatek
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,330
Default


Krzysiek, chylę czoło!
Zaczynam się zastanawiać... to co ja /do cholery!/ mam w domu?!
Hybryd? Nie!
Pies? Nie!
Wilk???
Do d...y z tym wszystkim! Czas* zorganizować sobie oryginała!


*-rodzą się zimą, czyż nie?
Puchatek jest offline   Reply With Quote
Old 15-12-2011, 01:21   #85
makota
Member
 
makota's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Świętokrzyskie/Kraków
Posts: 664
Default

Quote:
Originally Posted by krzysiek View Post
Jeżeli ktoś z was chce wiedzieć, czy jego pies ma bardziej pierwotne, a więc wilcze cechy, czy też hodowla uprawiana przez człowieka wywarła na jego psychice i zachowaniu silniejsze piętno, niech odpowie sobie na następujące pytania:
Czy mój pies akceptuje wyłącznie parę najbliższych osób, a odnosi się zdecydowanie nieufnie do obcych ludzi?
Czy mimo wielkiego przywiązania do mnie jest nieposłuszny i z reguły nie reaguje na moje polecenia?
Czy jest wrogi, a w najlepszym razie nieprzyjaźnie nastawiony do większości psów?
Czy w zabawach z nielicznymi zaprzyjaźnionymi psami przedkłada gonitwy nad zapasy?
Czy wreszcie szczeka niewiele, lecz za to je bez opamiętania?
Jeżeli na wszystkie pytania uzyskasz twierdzące odpowiedzi, wiedz, że jesteś posiadaczem wilka w psiej skórze.
"Pies czy wilk" K. Chwedeńczuk
takie tam w celu podtrzymania mitu rasy
To wychodzi na to, że i ja jednego wilka chyba już posiadam ...
Bo nie zgadza się tylko posłuszeństwo - jest raczej posłuszna w 80% przypadków

Quote:
Originally Posted by Puchatek View Post
*-rodzą się zimą, czyż nie?
Raczej na wiosnę
__________________
CRESIL II z Peronówki - wd
Całe stadko: 2011 2012 2013

Last edited by makota; 15-12-2011 at 15:43.
makota jest offline   Reply With Quote
Old 15-12-2011, 08:34   #86
Puchatek
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,330
Default

Quote:
Originally Posted by makota View Post
Raczej na wiosnę
U "nasz" progeniturę widuje się już w marcu*-są doniesienia od wiedzących, widzących i się po lasach włóczących...
Cholera wie, czy na tej mojej "polskiej Syberii" to jeszcze zima czy już wczesna wiosna...
/U nich może też "cóś" z cieczkami "nie hallo"... to od plam na Słońcu czy co.../
...
*-a luty to chyba jeszcze zima... w każdym razie "gdzie nie gdzie"... o ile dobrze pamiętam...

Last edited by Puchatek; 15-12-2011 at 08:37.
Puchatek jest offline   Reply With Quote
Old 15-12-2011, 09:12   #87
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by trunksia&witgor View Post
No to mam wilka w doma jak się patrzy
To pisałem ja Witek
No to chyba Astarte musiała się bardzo zmienić w ostatnim czasie, bo zupełnie mi ta cecha:
Quote:
Czy mój pies akceptuje wyłącznie parę najbliższych osób, a odnosi się zdecydowanie nieufnie do obcych ludzi?
nie pasuje do Astarte, którą pamiętam.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 15-12-2011, 10:37   #88
Faolan
Junior Member
 
Faolan's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Warszawa
Posts: 81
Default

Quote:
Originally Posted by Grin View Post
Myślę, że są rasy podobnie "gryźliwe" w szczenięctwie do wilczaków.
Ale wychodzi na to, że w tej chwili Ulaire jest jedynym wilczakiem, o którym usłyszałam, że jest (był jako szczeniak) "stosunkowo mało gryźliwy".
Co oczywiście nie oznacza, że nie ma ich więcej; odstępstwa od reguły mogą się zdarzyć w każdej rasie. Chyba że punkt odniesienia robi też swoje.
O to, to - punkt odniesienia. Właśnie o to mi chodzi. Ja bym nigdy nie powiedziała, że Uli jest mało "gryźliwy", gdybym nie miała porównania z Karatem. Gdyby Uli był moim pierwszym szczeniakiem, to bym z nim przeżyła ten szok, jakiego doświadczyłam przy Karacie (że zamiast kochanego misiaczka mam piranię ) i teraz zgadzałabym się głośno z tezą, że wilczaki odróżniają się od reszty psów "gryźliwością". I w tym właśnie problem, że nasze obserwacje są mocno uzależnione od przeszłych doświadczeń...

A do tego dochodzi moc stereotypu. Teoretycznie stereotypy powinny być formułowane na podstawie sumy doświadczeń wielu osób - ale prawda jest taka, że często biorą się z innych źródeł (np. z jakichś założeń ideologicznych), a jak już się pojawią, zaczynają kształtować naszą percepcję. I zaczyna być tak, że jak coś pasuje do stereotypu, to go potwierdza, a jak nie pasuje, to jest wyjątkiem - i nikt nie myśli o tym, żeby sprawdzić, czy aby przypadkiem te wyjątki nie są liczniejsze od osobników typowych...

Dlatego właśnie ja dosyć ostrożnie podchodzę do tego rodzaju uogólnień.
Faolan jest offline   Reply With Quote
Old 15-12-2011, 11:17   #89
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Rzeczywiście na pewno łatwo o tendencję "mój wilczak jest "taki a taki", zatem wilczaki są "takie a takie".
Gdyby tak prześledzić choćby wpisy na Dogomanii, można tam znaleźć wszystkie te problemy, które miewamy my z naszymi burymi u mnóstwa różnych innych psów.
A jednak wg mnie coś jest jednak "na rzeczy" w odniesieniu do ulubionej przez nas rasy. To coś to wg mnie po pierwsze "kompensacja tych problemów", choć i to nie musi być jakimś szczególnym wyróżnikiem. Tak sobie myślę (to moja prywatna opinia) obserwując inne rasy, że każda ma coś takiego, co "rekompensuje" te problematyczne kwestie a wilczak nie i stąd wynika trudność.
Np. ONy; są szczekliwe, ich podejście do innych psów w wielu (jeśli nie w większości przypadków) jest nie lepsze niż naszych burych, ale rekompensuje to (albo może) ich tendencja do bycia karnymi, człowiekocentryczność, większa łatwość szkolenia i chęć do aportowania.
Beagle- "tragiczne" jeśli idzie o ich tendencje do uciekania, "samodzielność", też niekoniecznie nakierowanie na człowieka. Na ale one za to - jako psy hodowane w sforach - muszą być bardziej spolegliwe, jeśli idzie o kontakty z innymi psami, no i nie są duże, a to w życiu codziennym spora "rekompensata", bo ludzie zupełnie inaczej reagują na psy małe niż na duże, zwłaszcza jeśli te pierwsze mają oczka i uszka jak "ten piesek z kreskówek" itp. itd.
A wilczak za to ma na dokładkę niezależny, a nawet trochę przekorny charakter, który powoduje że szkolenie szkoleniem, a "ja i tak zrobię jak będę uważał".
Oczywiście powyższe wnioski jak mówiłam - to moja prywatne opinia, której ja sama nie traktuję zbyt serio. Faktem jednak jest, że moje dotychczasowe doświadczenia i obserwacje raczej je potwierdzają.

Last edited by Grin; 15-12-2011 at 11:44.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 15-12-2011, 15:29   #90
Witek
Plessowy wilczak
 
Witek's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Pszczyna
Posts: 1,200
Default

Quote:
Originally Posted by trunksia&witgor View Post
No to mam wilka w doma jak się patrzy
To pisałem ja Witek
A, Witek się zno jak szpok na gwiozdach Oczywiście, że Aszczu jest pod naporem tych pytań bardziej psem Choć już od jakiegoś czasu jest do obcych nie ufna, ale jak już pozna to miłość okazuje równie chętnie co zawsze
__________________
OBERSCHLESIEN IST MEIN LIEBES HEIMATLAND
Witek jest offline   Reply With Quote
Old 15-12-2011, 15:45   #91
makota
Member
 
makota's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Świętokrzyskie/Kraków
Posts: 664
Default

Quote:
Originally Posted by Puchatek View Post
U "nasz" progeniturę widuje się już w marcu*-są doniesienia od wiedzących, widzących i się po lasach włóczących...
Cholera wie, czy na tej mojej "polskiej Syberii" to jeszcze zima czy już wczesna wiosna...
/U nich może też "cóś" z cieczkami "nie hallo"... to od plam na Słońcu czy co.../
...
*-a luty to chyba jeszcze zima... w każdym razie "gdzie nie gdzie"... o ile dobrze pamiętam...
No, z moich informacji wynika, że cieczka jest około lutego, a młode rodzą się pod koniec marca (około)
A mówiliśmy o narodzinach, nie o kryciu, więc jak na mój gust, to jednak wiosna
__________________
CRESIL II z Peronówki - wd
Całe stadko: 2011 2012 2013
makota jest offline   Reply With Quote
Old 16-12-2011, 08:39   #92
Puchatek
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,330
Default

Quote:
Originally Posted by makota View Post
(...)więc jak na mój gust, to jednak wiosna

Makota, możemy z nudów pogwarzyć o tej kwestii, ale chyba zrobiłoby się mega-offowo , a na to czasu brak.... Dlatego tylko retorycznie:
1.Czy zwierzęta w danej strefie klimatycznej mają ten sam cykl?
2.Czy są różnice /długość pór roku, cykle wegetacyjne, średnie temp./ między południem Polski a daleką Jej północą?
3.Czy cały marzec to już wiosna czy dopiero od ok.20-21 marca oficjalnie następuje?
4.Czy widziałaś ile w realu trwa zima na Mazurach?
5.Czy zmiany klimatyczne /coraz częstsze i coraz regularniejsze, zapowiadające zmiany długotrwałe/ mają wpływ na czas rozrodu u dzikich zwierząt?
...

Last edited by Puchatek; 16-12-2011 at 08:50.
Puchatek jest offline   Reply With Quote
Old 16-12-2011, 16:22   #93
makota
Member
 
makota's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Świętokrzyskie/Kraków
Posts: 664
Default

Quote:
Originally Posted by Puchatek View Post

Makota, możemy z nudów pogwarzyć o tej kwestii, ale chyba zrobiłoby się mega-offowo , a na to czasu brak.... Dlatego tylko retorycznie:
1.Czy zwierzęta w danej strefie klimatycznej mają ten sam cykl?
2.Czy są różnice /długość pór roku, cykle wegetacyjne, średnie temp./ między południem Polski a daleką Jej północą?
3.Czy cały marzec to już wiosna czy dopiero od ok.20-21 marca oficjalnie następuje?
4.Czy widziałaś ile w realu trwa zima na Mazurach?
5.Czy zmiany klimatyczne /coraz częstsze i coraz regularniejsze, zapowiadające zmiany długotrwałe/ mają wpływ na czas rozrodu u dzikich zwierząt?
...
Masz rację - dalsza dyskusja na tym wątku nie ma najmniejszego sensu. Po co więc zadajesz mi takie pytania?

*Dopiero teraz zorientowałam się, że piszesz o Mazurach. Poprzednie wypowiedzi o dalekiej Syberii były dla mnie niezrozumiałe.
Nie wiem, jak jest na Mazurach zimą. Ja poruszam się zdecydowanie bardziej na południu kraju.
__________________
CRESIL II z Peronówki - wd
Całe stadko: 2011 2012 2013
makota jest offline   Reply With Quote
Old 17-12-2011, 11:50   #94
Puchatek
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,330
Default

Quote:
Originally Posted by makota View Post
(...)Po co więc zadajesz mi takie pytania?
Post nr.92:
>>Dlatego tylko retorycznie<<

/nie wspominam, też retorycznie, od zależności >rozród/przeżywalność młodych-dostępność pożywienia<
-niezłym przykładem są bociany, na przykład.../

Dobrego weekend-u!

Last edited by Puchatek; 17-12-2011 at 11:56.
Puchatek jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:19.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org