Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 26-01-2009, 22:22   #1
Tisethor
Junior Member
 
Tisethor's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Mladá Boleslav
Posts: 28
Send a message via ICQ to Tisethor Send a message via MSN to Tisethor Send a message via Yahoo to Tisethor Send a message via Skype™ to Tisethor
Default žárlivost

Ahojky všem,
máme štěňátko, kterému jsou dva měsíce. Když jsme s Arískem byli na procházce, tak jsme se potkali s 3,5 měsíční fenkou NO (Zara). Podotýkám velmi roztomilou. Takže jsem si ji chtěla pohladit. Jenže když Arísek zjistil, že ji hladím, tak se ten náš malý lumpik začal po ní sápat, vrčet a štěkat. Když ji odehnal, tak se vrátil zpátky ke mně a stoupnul si významně tak, aby ona viděla, že ke mně nesmí. Když se ke mně jakkoliv přiblížila, tak se to opakovala. Bylo to dost překvapující, protože jinak si pejsků skoro vůbec nevšímá. Mám pocit, že kdyby nebyli, byl by šťastnější. Nejvíc mě asi dostalo to, že si to nedovolil pouze k ní (jakožto ke slabšímu jedinci, což velmi zaručeně pozná), ale i k pejskům daleko starším a silnějším, i když ne tak suveréně, jako na Zaru. Moje otázka zní: "Co mám v té situaci dělat? Nechat ho a podporovat nebo mu říct, že se to nesmí?".
Je mi jasné, že jsou mu dva měsíce a je to strašně moc roztomilé (a hlavně potěšující), ale až mu bude o pár měsíců více, tak už to tak roztomilé asi nebude.
Tisethor jest offline   Reply With Quote
Old 26-01-2009, 22:49   #2
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Ahoj, zkus to nejen tady, ale i na poradně Rudy Desenského. Celkem jsem zvědav na odpověď.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 26-01-2009, 23:53   #3
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

..na druhou stranu, Sofču nepřepral, i když jste si ji hladili a šla za vámi
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 27-01-2009, 13:24   #4
Trepifajxl
Junior Member
 
Trepifajxl's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Location: Černá Hora
Posts: 28
Default

Ahoj,

hele tak jak to tak sleduju, tak ty naše děcka Vám dělají je samou radost . Aris bude hodně sebevědomej a bude si tě moc hlídat. Teď bych to nepotlačoval. Je t zravej vývoj. Dělá si svoje místo na světě...jen to sleduj a kdyby to přešlo přes únosnou mez, tak to řeš. Toto je myslím normální. Becky to dělá do teď A nejvíc "upozorňuje" ridgedback(y)"

Ondra.
Trepifajxl jest offline   Reply With Quote
Old 27-01-2009, 15:25   #5
Irisdane
Junior Member
 
Irisdane's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Karlovy Vary
Posts: 34
Send a message via ICQ to Irisdane
Default

Balthasar to dělal taky, odháněl ostatní psy, jakmile se chtěli přiblížit ke mě,nebo k příteli, sám o sobě na volno si s nimi hraje, dělá to dodneška a stejně tak špatně snáší, když se ke mě přiblíží jakýkoli chlap. Přítele "toleruje" a kamarády také překousne,ačkoli s pohledem typu: "Kdybych mohl, natrhnu ti kalhoty".
Poprvé to přepísknul,když mu bylo půl roku a začal vyjíždět právě i na mužské v okolí, bylo mu to okamžitě zatrhnuto, tak už drží jazyk za zuby a zuby za pysky.
Irisdane jest offline   Reply With Quote
Old 27-01-2009, 20:37   #6
Tisethor
Junior Member
 
Tisethor's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Mladá Boleslav
Posts: 28
Send a message via ICQ to Tisethor Send a message via MSN to Tisethor Send a message via Yahoo to Tisethor Send a message via Skype™ to Tisethor
Default

Snad to nějak vyřešíme a nebudeme muset někomu "zašívat kalhoty"
Tisethor jest offline   Reply With Quote
Old 28-01-2009, 09:42   #7
Anarvin
Junior Member
 
Join Date: Jun 2008
Location: Černá Hora
Posts: 42
Default

Quote:
Originally Posted by Tisethor View Post
Snad to nějak vyřešíme a nebudeme muset někomu "zašívat kalhoty"
I tohle se může stát Becky jedné paní poupravila tričko na "lepší model" ale naštěstí to nemyslela zle, prostě když běžela kolem ní,tak jí chtěla pozdravit a zatahala jí za tričko Paní to vzala úplně v pohodě a omluvu přijala s širokým úsměvem
Anarvin jest offline   Reply With Quote
Old 28-01-2009, 10:20   #8
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Trepifajxl View Post
Ahoj,

hele tak jak to tak sleduju, tak ty naše děcka Vám dělají je samou radost .
Ondra.
Jj.... Ale musíme se pochlubit-vypadá to, že noc už přečkáme jen s jednou louží a ráno nemusím běžet ven v pyžamu, ale už se můžu aj v klidu obléct a Sofi se vzorně vyčůrá až venku.
..pravda, s postelí to je zatím stálý boj.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 28-01-2009, 11:18   #9
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Taky mě docela zarazilo, jak je Akkon čistotnej i v kotci Za noc udělá sice jeden bobek, ale ráno se přivítáme, jdeme ven a on se během prvních pěti minut vyčůrá, udělá bobek a zase vyčůrá. Vevnitř už mi udělá taky louži jen víceméně když ho např. v hospodě hodim na vodítko ke stolu a odejdu si na záchod. Prostě pořád funguje "Jdeš pryč? Tak si to ukliď"
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 28-01-2009, 11:27   #10
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Taky mě docela zarazilo, jak je Akkon čistotnej i v kotci Za noc udělá sice jeden bobek, ale ráno se přivítáme, jdeme ven a on se během prvních pěti minut vyčůrá, udělá bobek a zase vyčůrá. Vevnitř už mi udělá taky louži jen víceméně když ho např. v hospodě hodim na vodítko ke stolu a odejdu si na záchod. Prostě pořád funguje "Jdeš pryč? Tak si to ukliď"
Jo! To je přesný!! Bobky už máme vyřešené dost dlouho, na procházkách to funguje přesně jak píšeš..a s loužema-na truc- doma(příp. jinde) taky.. Jsou to čísla! Kolega byl dnes v šoku, když jsem řekla, že si Sofi igelit z postele stahne, aby se mohla vyčůrat na matraci...že to je teda fakt úžasný...jak jeinteligentní a mělo by se toho nějak využít. Jsem řekla, že mu ji půjčím...na tu postel
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 28-01-2009, 12:01   #11
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Taky půjčuju Akkona holkám, co se nad ním rozplývaj... obvykle mi končí nejdýl za deset minut zpátky, že to vypadá, jak kdyby ho týraly
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 28-01-2009, 19:19   #12
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Tisethor View Post
Moje otázka zní: "Co mám v té situaci dělat? Nechat ho a podporovat nebo mu říct, že se to nesmí?".
Je mi jasné, že jsou mu dva měsíce a je to strašně moc roztomilé (a hlavně potěšující), ale až mu bude o pár měsíců více, tak už to tak roztomilé asi nebude.
Takhle majetnické sklony u dvouměsíčního štěněte? Nemá spíš ze psů strach? Jestli příčinu jeho chování vnímáš správně, tak se zařiď tak, ať v budoucnu nemusíš řešit důsledky, které správně předpovídáš v konci své citace
Čévéčka jsou ve všech naučených zlozvycích velice urputná.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 28-01-2009, 20:15   #13
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by CDaniela View Post
Takhle majetnické sklony u dvouměsíčního štěněte? Nemá spíš ze psů strach? Jestli příčinu jeho chování vnímáš správně, tak se zařiď tak, ať v budoucnu nemusíš řešit důsledky, které správně předpovídáš v konci své citace
Čévéčka jsou ve všech naučených zlozvycích velice urputná.
Byli jsme s bráškou v zoo a skutečně se chová majetnicky-pokud se k majitelce přiblížila Sofi, tak přesto, že Arísek byl někde o dost dál, přiběhl a bránil majitelku-nelíbila se mu Sofi u majitelky
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 28-01-2009, 20:28   #14
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by yzengrin View Post
Byli jsme s bráškou v zoo a skutečně se chová majetnicky-pokud se k majitelce přiblížila Sofi, tak přesto, že Arísek byl někde o dost dál, přiběhl a bránil majitelku-nelíbila se mu Sofi u majitelky
Hm, tak to začíná brzy... pro takhle malé štěně je nutné volit přijatelnou formu domluvy, ale rozhodně netolerovat. Takhle si totiž prcek prosazuje svou. Panička si může hladit kdy chce koho chce, on by do toho neměl "mluvit". Ono totiž nejde jen o to "Já tě budu bránit" ale i o " Já si budu dělat co sám uznám za vhodné" . To prvé je sice fajn ale to druhé bývá problém.
__________________
Daniela


Last edited by CDaniela; 28-01-2009 at 20:31.
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 28-01-2009, 21:52   #15
Tisethor
Junior Member
 
Tisethor's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Mladá Boleslav
Posts: 28
Send a message via ICQ to Tisethor Send a message via MSN to Tisethor Send a message via Yahoo to Tisethor Send a message via Skype™ to Tisethor
Default

Quote:
Originally Posted by CDaniela View Post
Hm, tak to začíná brzy... pro takhle malé štěně je nutné volit přijatelnou formu domluvy, ale rozhodně netolerovat. Takhle si totiž prcek prosazuje svou. Panička si může hladit kdy chce koho chce, on by do toho neměl "mluvit". Ono totiž nejde jen o to "Já tě budu bránit" ale i o " Já si budu dělat co sám uznám za vhodné" . To prvé je sice fajn ale to druhé bývá problém.
Je mi jasné, že je to sice velmi roztomilé, ale taky že je to špatně. Jenže co je přijatelná forma domluvy, když vůbec neposlouchá nebo spíš nevnímá neboť je naprosto pohlcen svojí žárlivostí v ten moment.
Na druhou stranu, když si Sofinka brala z jeho krmení, tak neceknul ani slovo. Za to Sofinka se hrozně moc zlobila, i když dlabala z jeho. Jenže jak je to odnaučit? Tím, že jim dáme 220V? Nebo že je vytaháme za kožíšek a řekneme fuj? Spíš by mě zajímala rada, jak na ně. Když něco udělají špatně, jak jim vysvětlit, že se to nesmí.
Třeba nechápu ani to, proč když má žrádlo v mističce, tak nevrčí. Člověk mu do toho hrabe, nabere si a nic. Naproti tomu, když má žvýkací kost, tak je najednou jak proměněný - vrčí a zahlíží. Což si dovolit taky nesmí. Jenže co mám v té chvíli udělat? Říct fuj a vzít mu kost? Protože ono to nezabírá. Někdy si vás ani nevšimne a je jak zlatej. Přitom si ho hladíme jak po těle, tak i po čumáku a nic. Pak nevím co se stane, ale začne vrčet a není to zrovna moc milé. Řeknu fuj a přestane. Ale vím, že když za chvíli příjdu, bude se situace opakovat. Takže co teď?

PS: Zdravíme Sofinku a Akkonka a blahopřejeme k čůrání.
Tisethor jest offline   Reply With Quote
Old 28-01-2009, 22:37   #16
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Tisethor View Post
Je mi jasné, že je to sice velmi roztomilé, ale taky že je to špatně. Jenže co je přijatelná forma domluvy, když vůbec neposlouchá nebo spíš nevnímá neboť je naprosto pohlcen svojí žárlivostí v ten moment.
Na druhou stranu, když si Sofinka brala z jeho krmení, tak neceknul ani slovo. Za to Sofinka se hrozně moc zlobila, i když dlabala z jeho. Jenže jak je to odnaučit? Tím, že jim dáme 220V? Nebo že je vytaháme za kožíšek a řekneme fuj? Spíš by mě zajímala rada, jak na ně. Když něco udělají špatně, jak jim vysvětlit, že se to nesmí.
Třeba nechápu ani to, proč když má žrádlo v mističce, tak nevrčí. Člověk mu do toho hrabe, nabere si a nic. Naproti tomu, když má žvýkací kost, tak je najednou jak proměněný - vrčí a zahlíží. Což si dovolit taky nesmí. Jenže co mám v té chvíli udělat? Říct fuj a vzít mu kost? Protože ono to nezabírá. Někdy si vás ani nevšimne a je jak zlatej. Přitom si ho hladíme jak po těle, tak i po čumáku a nic. Pak nevím co se stane, ale začne vrčet a není to zrovna moc milé. Řeknu fuj a přestane. Ale vím, že když za chvíli příjdu, bude se situace opakovat. Takže co teď?

PS: Zdravíme Sofinku a Akkonka a blahopřejeme k čůrání.
Nejsem sice váš chovatel který by měl radit, ale když už jsem se do debaty vložila ... Žárlivost u psů jsem nikdy nemusela řešit, možná proto že jich mám víc než potřebuju a oni jsou na rozložení mé pozornosti zvyklí. Kdyby ale k něčemu podobnému došlo a některý z mých psů se dožadoval pomocí zubů a vrčení pozornosti asi bych rázně zakročila. Mám ale psy velké a u štěněte budeš muset volit jemu přijetelnou formu napomenutí. Chyť ho za kožich a důrazně mu takové chování zakaž. Je celkem jedno co mu řekneš, protože pes stejně vnímá spíš intonaci než slova. Snaž se jeho pozornost přesměrovat na sebe, případně na něco zábavnějšího než je druhý pes. Některé věci se po netu těžko popisují ale důležité je si uvědomit, že takhle se chovat nesmí.
K tomu krmení: Já dávám psům žrádlo v klidu. Starým volně a mladým v kotcích, aby měli na jídlo klid a nikdo je neobtěžoval, to samé platí i pro lidské členy naší smečky. Když psi žerou nikdo k nim nechodí. Proč taky? Není důvod. Když chci psu odebrat kost, jakože to zbytečně také neprovozuju, zavolám ho k sobě a vyměním za něco lákavějšího. Pokud půjdeš ty směrem k jeho pelechu na kterém hoduje s úmyslem vzít mu dobrotu. bude vrčet. Dělá to většina samců.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 29-01-2009, 08:14   #17
Tisethor
Junior Member
 
Tisethor's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Mladá Boleslav
Posts: 28
Send a message via ICQ to Tisethor Send a message via MSN to Tisethor Send a message via Yahoo to Tisethor Send a message via Skype™ to Tisethor
Default

Chovatelé jsou naprosto skvělý a kdyby byl takový každý, tak by si Svět mohl jenom pískat.
Jde jen o to, že víc hlav, víc ví. Může se sejít deset lidí a každý uvidí jednu věc, která se stala, zcela jinak a hlavně ji nejspíš bude i jinak řešit (a o to mi i jde).
Každý vychovává své pejsky podle svého nejlepšího uvážení (pravda, ne vždy) a každý využívá i jiné nástroje. Jde mi jen o to dozvědět se co nejvíce info a pak aplikovat na to naše srdíčko.
Jak se učí on, musím se učit i já mu lépe rozumět. Přesto moc děkuji za rady.
Tisethor jest offline   Reply With Quote
Old 29-01-2009, 08:43   #18
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Jj, souhlasím s Tisethor. Ze stejného důvodu jsem založila téma na čůrání do postele. Ne proto, že by chovatelé neporadili, ale proto, že různí majitelé a chovatelé mají různé zkušenosti a znají různé fígle.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 29-01-2009, 09:59   #19
Anarvin
Junior Member
 
Join Date: Jun 2008
Location: Černá Hora
Posts: 42
Default

Quote:
Originally Posted by CDaniela View Post
Nejsem sice váš chovatel který by měl radit, ale když už jsem se do debaty vložila ... .
Danielo proč je tohle forum teda vůbec založené,když mají radit jen chovatelé?! Já myslela, že je normální, že si zde lidi radí a dělí se o své radosti a starosti. Myslím si, že jako chovatelé nic nezanedbáváme a většinou se nás majitelé našich pesanů ptají na náš názor než ho dají sem, ale jak holky říkají, víc hlav víc ví...
Zdravíme všechny naše prcky!
Anarvin jest offline   Reply With Quote
Old 29-01-2009, 10:07   #20
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Naprostej souhlas s Anarvin Kdyby se chovali všichni chovatelé jako oni, tak by snad neexistovalo zkažený ČVčko. Jsme spolu v kontaktu prakticky denně a kdykoliv bylo něco potřeba nebo byl s něčím problém, tak oni byli ti, kdo poradil nebo hledal, jak situaci vyřešit.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org