Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Sport & trénink

Sport & trénink Českoslovenští vlčáci jako pracovní psi - jak cvičit, jak učit nové prvky, informace o soutěžích a zkouškách a výcvikových seminářích...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 21-12-2007, 18:38   #1
arwen
Junior Member
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 24
Default čsv a športová kynológia

Ahoj,
rada by som otvorila tému využitia čsv na športovú kynológiu. Hlavne by som chcela osloviť ľudí, ktorí majú skúsenosti, dosiahli nejaké úspechy alebo neúspechy, prípadne zložili so psom skúšku (aspoň ZM). Mám ročnú suku, je to môj prvý pes, začala som ju cvičiť sama bez akýchkoľvek predošlých skúseností a zhruba dva mesiace chodíme na cvičák. Podotýkam, že zviera je vo svojej podstate neisté a tvrdohlavé, napriek tomu mi však celkom slušne na cvičáku pracuje. Celá moja drina je založená na hľadaní spôsobov ako tej potvore prejsť cez rozum. A čím viac sa tým zaoberám tým viac mám pocit, že v tom plemene je veľký potenciál, len treba prísť na to akým spôsobom s ním pracovať a hlavne to v ňom rozvíjať.

Dúfam, že moja výzva neostane bez odozvy. Mám totiž podozrenie a obavy, že aktivity, ktorým sa dnes venuje väčšina chovateľov a majiteľov čsv sa obmedzujú len na predvádzanie na výstavách, za ktorými ja vidím len istý druh exhibicionizmu a samozrejme ekonomické dôvody.
arwen jest offline   Reply With Quote
Old 22-12-2007, 19:32   #2
Zahir
Junior Member
 
Zahir's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Suchá nad Parnou 655
Posts: 89
Send a message via ICQ to Zahir Send a message via Skype™ to Zahir
Default

Quote:
Originally Posted by arwen View Post
Ahoj,
rada by som otvorila tému využitia čsv na športovú kynológiu. Hlavne by som chcela osloviť ľudí, ktorí majú skúsenosti, dosiahli nejaké úspechy alebo neúspechy, prípadne zložili so psom skúšku (aspoň ZM). Mám ročnú suku, je to môj prvý pes, začala som ju cvičiť sama bez akýchkoľvek predošlých skúseností a zhruba dva mesiace chodíme na cvičák. Podotýkam, že zviera je vo svojej podstate neisté a tvrdohlavé, napriek tomu mi však celkom slušne na cvičáku pracuje. Celá moja drina je založená na hľadaní spôsobov ako tej potvore prejsť cez rozum. A čím viac sa tým zaoberám tým viac mám pocit, že v tom plemene je veľký potenciál, len treba prísť na to akým spôsobom s ním pracovať a hlavne to v ňom rozvíjať.

Dúfam, že moja výzva neostane bez odozvy. Mám totiž podozrenie a obavy, že aktivity, ktorým sa dnes venuje väčšina chovateľov a majiteľov čsv sa obmedzujú len na predvádzanie na výstavách, za ktorými ja vidím len istý druh exhibicionizmu a samozrejme ekonomické dôvody.

Pekný večer Arwen,

bývam v Trnave, zajtra máme posledný cvičák pred Vianocami. Ak si zo Západného Slovenska, príď pozrieť..

Ondrej
Zahir jest offline   Reply With Quote
Old 22-12-2007, 21:43   #3
arwen
Junior Member
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 24
Default

Quote:
Originally Posted by Zahir View Post
Pekný večer Arwen,

bývam v Trnave, zajtra máme posledný cvičák pred Vianocami. Ak si zo Západného Slovenska, príď pozrieť..

Ondrej
Bohužiaľ, som zo stredného Slovenska a študujem v KE, kde so sukou väčšinou trénujeme. Prísť do Trnavy by bol problém, aj keď by som vás rada videla.
arwen jest offline   Reply With Quote
Old 30-01-2008, 22:40   #4
saiga
Junior Member
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 6
Default

ahojte.chcela by som sa opýtať niekoho kto má skúsenosti s čsv, či je toto plemeno vhodné na mondioring. športovej kynológii sa venujem 4 roky, ale zatiaľ som pracovala buď s no alebo s americkými stafordami, takže s týmto plemenom nemám vôbec skúsenosti. za odpoveď ďakujem
saiga jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2008, 10:24   #5
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

mondioring je sport pro kousajace psy a vlciak to zvire ktere nie velmi libi sa kousat. hmm ja vela znam vlciakov ktere pracuja a su sportove zvire, no pro mondioring nie znam ani jedneho.
to je sport pro belgicke ovciaki a to nejlepse je pro malinua, ine ovcaki ne ma take super hodnotenie v tym to sporte ako malinua.
ano, trenovat moze a dat sa a z vlciakom no ze bude to pes ktery bude vyhryvat -mysle ze ne. ne to plemeno-uz lepej ist z nim na stopovanie-to je jeho zyvol
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2008, 13:15   #6
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Člověče, viděl jsi někdy mondioring ? A viděl jsi čévéčko při obranách ? Jestli ano, tak by Ti to muselo býj jasné. Dneska v mondioringu nemáš skoro šanci ani s NO, natož s čévéčkem. Mondioring je takřka 100% záležitostií BO. Daiva to píše správně, poznej svého psa a potom teprve se zaměř na to, co mu jde nejlépe. V případě čévéčka bys musel být jeden z miliónu aby tvůj pes byl vhodný na mondioring.
Nic ve zlým .

Pavel
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2008, 20:50   #7
saiga
Junior Member
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 6
Default

áno, viem, že v mondioringu vynikajú maliňáky, ale keď ja to plemeno dáko veľmi nemusím mne nejde o to vyhrávať so psom súťaže, chcem len robiť niečo, čo by sa mne a môjmu psovi páčilo a mondioring ma veľmi zaujal.viem, že to nie je práve najvhodnejšie plemeno na "kusačky" ,ale ja ho proste musím mať. a keď už ho budem mať, tak by som s ním chcela aj dačo robiť. a poradili by ste mi prosím nejakú dobrú chs, ktorá sa zameriava na odchov čevčiek nielen na výstavy ale má aj pracovne vedené zvieratá?
saiga jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2008, 21:30   #8
Zahir
Junior Member
 
Zahir's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Suchá nad Parnou 655
Posts: 89
Send a message via ICQ to Zahir Send a message via Skype™ to Zahir
Default

Ak máte záujem o pracovného jedinca, kontaktujte pána Malíka (Kysucká Hviezda). Má bohaté skúsenosti. Isto Vám poradí.
Osobne sa však prikláňam k predchádzajúcim názorom. Preto sa rozhodnite buď jedno alebo druhé. Spájalo by sa to totiž iba veľmi ťažko..

Ondrej
Zahir jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2008, 22:44   #9
saiga
Junior Member
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 6
Default

dosť dobre som nerozumela tomu, že sa mám priklonť k jednému alebo k druhému.mysleli ste tým, že si mám vybrať buď jedinca na výstavy alebo pre šport? ja jednoznačne uprednostňujem pracovne vedené zveratá. aj keď neviem, prečo by sa to nedalo skĺbiť dokopy. poznám mnoho kvalitných pracovných psov, ktorí sú aj šampióni...stačí trochu šťastia pri výbere
saiga jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2008, 23:01   #10
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

Quote:
Originally Posted by saiga View Post
mne nejde o to vyhrávať so psom súťaže, chcem len robiť niečo, čo by sa mne a môjmu psovi páčilo ...
Saiga, jenže ono je velmi pravděpodobné, že sa to tvojmu psovi páčiť nebude.
Mondioring je především o téměř 100% ovladatelnosti - rozhodně ne o bezhlavém kousání kamkoliv do těla figuranta. Pes na mondioring musí být do kousání absolutní blázen - silný kořistník, aby byl schopen zvládnout útlumové prvky ovladatelnosti. A to ČSV rozhodně není. Navíc vybudování SPOLEHLIVÉ ovladatelnosti je u něj poměrně obtížná a dlouhodobá záležitost.
I při běžném sportovním výcviku mnoho normálních psů (NO) dokáže na obraně znechutit nácvik obyčejných pouštěček - jejich projev na obraně jde dolů a je třeba ho obnovit vhodným způsobem tréninku. Někteří psi se přes to ale nepřeklenou. A co teprve požadavky mondioringu!

Zkus nejdřív tohle plemeno pořádně poznat osobně na různých akcích, u chovatelů či majitelů a pak si ho teprve po střízlivé úvaze pořizuj. Abys totiž nebyla zklamaná.
Není nic horšího, než si pořizovat "vysněné plemeno" s nereálnými požadavky na jeho chování a vlastnosti...
__________________

Helenasotis jest offline   Reply With Quote
Old 01-02-2008, 00:42   #11
mája
Junior Member
 
mája's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Blansko
Posts: 140
Send a message via ICQ to mája Send a message via Skype™ to mája
Default

Quote:
Originally Posted by saiga View Post
dosť dobre som nerozumela tomu, že sa mám priklonť k jednému alebo k druhému.mysleli ste tým, že si mám vybrať buď jedinca na výstavy alebo pre šport? ja jednoznačne uprednostňujem pracovne vedené zveratá. aj keď neviem, prečo by sa to nedalo skĺbiť dokopy. poznám mnoho kvalitných pracovných psov, ktorí sú aj šampióni...stačí trochu šťastia pri výbere
Ahoj, čsv můžeš jak cvičit, tak úspěšně vystavovat, nejsou tak rozděleni jako třeba NO, i když někteří mají víc vloh na výcvik, to už je na výběru rodičů, chovatela a šťastné ruce. Jak bylo psáno napřed si objeť pár akcí a výstav, poznej chovatele a majitele a pak se rozhodni.
Marie
mája jest offline   Reply With Quote
Old 01-02-2008, 08:46   #12
Zahir
Junior Member
 
Zahir's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Suchá nad Parnou 655
Posts: 89
Send a message via ICQ to Zahir Send a message via Skype™ to Zahir
Default

Bolo to myslené mondioring alebo čevečko. Z nich si treba vybrať. Žiadne plemeno nie je 100 %tné na všetky druhy práce..
Máte pravdu, existujú aj výstavní jedinci, ktorí preukazujú aj výborné pracovné výsledky a naopak..
Zahir jest offline   Reply With Quote
Old 01-02-2008, 10:35   #13
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Quote:
Originally Posted by saiga View Post
áno, viem, že v mondioringu vynikajú maliňáky, ale keď ja to plemeno dáko veľmi nemusím mne nejde o to vyhrávať so psom súťaže, chcem len robiť niečo, čo by sa mne a môjmu psovi páčilo a mondioring ma veľmi zaujal.viem, že to nie je práve najvhodnejšie plemeno na "kusačky" ,ale ja ho proste musím mať.
Kdyz ho tedy "musis" mit, tak bohuzel take musis akceptovat jeho povahove vlastnosti a z nich vyplyvajici moznosti.
Kdyz si budu mermomoci chtit poridit treba cau cau, tak ho logicky nebudu honit po coursingu, i kdyz se mi coursing libi. Musim se smirit s tim, ze cau je introvert, samotar a dela si co chce a kdy chce.
Zrovna tak, musim-li mit cevecko, musim se smirit s tim, ze neni blazen do kousani a neni blazen do cviceni jako malina nebo nemecky ovcak. Zaplatpambu tihle psi maji jeste vlastni mozek.
Jak rikaji ostatni, rozhodni se jestli chces vic plemeno psa (a pak ho ber jaky je, i s jeho moznostmi), anebo jestli se chces primarne venovat mondioringu a pak si porid psa k tomu vhodneho.
__________________
:: :: :: Cira & Ali & Tulip :: :: ::
http://vlcisen.mirkawolf.com
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 01-02-2008, 19:56   #14
saiga
Junior Member
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 6
Default

Ďakujem za všetky odpovede. čevečka sa nevzdám, tak asi budem musieť upustiť od toho mondioringu . Poradili by ste mi prosím aký je teda vhodný šport pre čevečko?
saiga jest offline   Reply With Quote
Old 01-02-2008, 21:54   #15
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Saigo, trochu nerozumím Tvému zájmu. Kupuješ si psa nebo sportovní náčiní ? Pořiď si štěně a uvidíš, pro co má vlohy a to s ním dělej. Až uvidíš, co Tvého psa bude zajímat a pro co bude mít buňky, pak sem dej dotaz a každý Ti jistě poradí. Především musí mít ale štěně dobrou socializaci a výchovu, o to se postarej jako první. O jeho sportovním vyžití můžeš uvažovat až později.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 01-02-2008, 22:50   #16
saiga
Junior Member
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 6
Default

neviem čo je na tom nepochopiteľné, že chcem so svojim psom niečo robiť. len som sa pýtala, ktorý šport je vo všeobecnosti vhodný pre čevečko. o socializácii mi nemusíte hovoriť, chovám aziaty, takže viem čo to obnáša socializovať pomerne samostatné a prírodné plemeno...
saiga jest offline   Reply With Quote
Old 01-02-2008, 23:11   #17
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Saigo, nemyslel jsem to ve zlém, ale z Tvých příspěvků to vyznívá spíše jako když si chceš koupit psa kvůli konkrétnímu sportu, který si předem vybereš. Třeba se nakonec dočkáš zázraku a budeš mít takového výjimečného psa, který bude super pro mondioring nebo se dočkáš psa, který bude špičkově běhat agility (v Polsku bylo ČsV členem reprezentačního týmu) nebo se dočkáš psa, který bude stěží zvládat poslušnost a jeho nejvyšším sportovním výkonem bude ZZO. Je nesmysl přemýšlet o konkrétním sportu, pokud ještě nemáš doma ani štěně. Až uvidíš po 2-3 měsících jeho první projevy ke sportu, pak teprve můžeš dostat nějakou konkrétnější radu. Jinak Ti můžu napsat, že čévéčko se hodí naprosto ke všem sportům, ale ne každé .
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 01-02-2008, 23:48   #18
saiga
Junior Member
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 6
Default

nechcela som, aby to vyznelo, že si najprv vyberám šport a potom psa. o čevečku uvažujem už dlho a ten šport ma zaujal, tak som sa len chcela opýtať niekoho skúseného, čo si o tom myslí. samozrejme, že nebudem psa nútiť do niečoho, z čoho nemá radosť. rada by som sa prišla pozrieť na nejakú akciu. bude sa nejaká konať?
saiga jest offline   Reply With Quote
Old 02-02-2008, 14:43   #19
darley
Junior Member
 
darley's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Galanta
Posts: 69
Default re

Saiga, pozri sa na stránku www.csv.sk a tam nájdeš plán akcií na tento rok na Slovensku. Najbližšie bude bonitácia a zvod v Senici.

Frederika
darley jest offline   Reply With Quote
Old 02-02-2008, 15:14   #20
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

hmm myslim ze ne taka odpoved musi byt.
bonitacja a svod to je ako test na psy do chovu a ne sportove akcja.

CSV a sport-ked mas stenatko to mozna uz videt na co budet naviacej libit sa jemu - CSV to Nr 1 zabava je stopa-to plemeno a bolo specjalne na to utvorene. a stopa to mas FPr, mnoho z IRO a uz sam FH z 2 km stopa. uz tu mas pracy a zabavy na minimum 2-5 rokov doked bude pes mohl to zdavat.
poslusnost-to nebude pracovat ako malinua -no tez mozna udelat mnoho BH, OB, czeskie zkousky ako ZOP, ZZO, a inne.
ked pes ma chut do kousania to mozna a IPO udelat-nebude to mstr na respubliku no mozet a to delat.

a kde je sporty mushing-behane z psom, canicros, bijkejoring, normalne sane.

este mate taki sport ako dogtreking na 100 km.
a jeste agility

vidis-mas mnoho sportov len musis vybrat.

pro mne CSV najlepej je mushing sport -a stopovanie.
__________________

Last edited by wolfin; 02-02-2008 at 15:23. Reason: p.s.
wolfin jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org