Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Různé

Různé Vše o československých vlčácích...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 26-02-2009, 15:59   #1
Terka
Junior Member
 
Join Date: Nov 2008
Location: Kralupy nad Vltavou
Posts: 4
Default Začátečník

Ahoj všem, už rok se připravuju, že si pořídím ČSV, ale pořád si nejsem jistá Bydlím s rodiči, kteří mají skoro 2-roční fenku NO a já bych si k ní chtěla pořídit fenu ČSV. Ale ta naše puberťačka v poslední době fenky nemusí a fenky štěňata... Je strašně bojácná, ale jak je někdo slabší než ona, jde po něm Přemýšlela jsem, že si pořídím psa, ale toho bych asi nezvládla. Já prostě nemám přirozenou autoritu. U NO si poslušnost "vydupu", ale nevím, jak u ČSV. Myslíte, že bych "vlka" zvládla? Jak "tvrdý" k nim musí být přístup? Děkuji Terka
Terka jest offline   Reply With Quote
Old 26-02-2009, 18:30   #2
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Doporučuju Ti předtím, než se rozhodneš, navštívit několikrát akce pořádané klubem, kde se ČSV hojně vyskytují, a to nejlépe vícedenní výcvikové. Na výstavě toho moc nezjistíš. Ideální je třeba letní výcvikový tábor. Tam budeš mít dost času si o všem promluvit.
Podle toho co píšeš bych se na Tvém místě o pořízení štěněte ČSV k víceméně problémové a ne zcela zvládnuté (aspoň tak jsem to pochopil) feně NO hodně rozmýšlel. A už vůbec bych Ti asi nedoporučil v tomto případě fenu. Pokud Vaše fenka NO útočí na štěňata (i na psy), tak bych s pořízením štěněte raději počkal. Je ale potřeba rozlišit útok, kdy dospělý pes chce štěněti ublížit (což je "závadné" nesociální chování) a kdy ho jen "vychovává", tzn. chová se sociálně, štěněti neublíží a po krátkém vyjasnění vzájemných pozic si bez problémů hraje.

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 27-02-2009, 02:00   #3
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Předchozí komentář beru a je super, ale já bych v tom neviděl problém. Když budete u toho a fenky či fenka se psem si všechno vyjasní, tak o nic nejde. Dvouletá fenka NO je mladice, takže pokud jí seznámíte s ČVčkem, určitě bude ráda za to, že má s kým vyrůstat, když jste ve škole nebo v práci. Pro začátek je ale potřeba, aby jste chodila na procházky s oběma a případně nežádoucí chování zatrhla. Ikdyž by všechno dopadlo dobře, tak bacha na žrádlo. Starší pes nebo fena těžko jen tak přijme někoho do svého teritoria a právě u žrádla může dojít ke konfliktu zbytečně. Máme doma psa jezevčíka (12 let) a pořídil jsem si psa ČV. Na začátku proběhlo v pohodě vyjasnění pozic, ale teď když vezmu oba ven, tak ČV provokuje pořád ke hře a jezevčík o to nestojí. Když dám pryč žrádlo a nechám jen vodu, tak prcek chodí za starším a učí se, když se oba vyřádí, lehnou si spolu bez problémů do boudy dimenzované pro dospělé ČV.
Pokud si hodláte ČV pořídit, určitě neprohloupíte, ale pes je asi těžší na zvládnutí, ikdyž na druhou stranu je přímější. Pokud si pořídíte fenku, musíte upevnit svou pozici nejdřív k ovčandě a potom přivézt štěndu. Obecně je nejlepší seznámení venku, ale fenka by šteněti neměla nic udělat. Když by se snažila štěněti něco udělat, tak ji rázně potrestat a vysvětlit, že o tom kdo ve smečce bude a nebude rozhodujete vy.
Jinak by určitě fence NO prospělo seznamování s kvantem psů Když by to jinak nešlo, bylo by fajn navštívit RD, aby jste věděla, jak NO vysvětlit, že štěně není k žrádlu.

Last edited by Undertaker; 27-02-2009 at 10:23.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 27-02-2009, 09:19   #4
Stela
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Smrček
Posts: 255
Send a message via ICQ to Stela
Default

Souhlasím s Karlovým názorem ohledně náštěv klubových akcí - ostatně můžeš se pokusit (nevím jak na tom Tvá fenka je) naštívit tyto akce i sní, aby jsi věděla jak bude reagovat. Já mám tedy tu zkušenost, že když jsem dovazla čubinu domů do smečky 1x fena Border kolie, 1x fena kříženka Malamuta, 1x pes voříšek - tak jsem neměla jediný problém - Bordera je trochu protivná, ale většinou Eimi ve štěncím věku všechno tolerovala, jak začala vyrůstat začala ji vychovávat a dnes je stále nad moc fenkou a Eimi se nijak nesnaží tyto pozice měnit, ona je od malička její "tetou" a tak to zůstalo. Loni (když jí byli 2) nám přibyla do směčky další fena borderky a vzhlede k tomů, že to bylo štěňátko, tak jej přibrala do smečky v pohodě (teď už má třičtvrtě roku a jen jí musí občas ukázat, že ona je šéfka) mládá bordera okamžitě pochopí a vše je ok. Kdyby přišla dospělá fena, tak si myslím, že by byl problém. A pokud se tvá fenka chová takhle i ke štěňatům, pořízení ČSV bych si taky rozmyslela. Chtělo by to prvně zapracovat na NO, aby štěně aspoň tolerovala (myslím, že by časem přišla na to, že je to její kamarád) a pak si pořídit čévéčko. (ale až ti nebude vyjíždět po štěňatech - protože to většinou dospělí psy nedělají).
Stela jest offline   Reply With Quote
Old 27-02-2009, 09:26   #5
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Předchozí komentář beru a je super, ale já bych v tom neviděl problém. Kdybudete u toho a fenky či fenka se psem si všechno vyjasní. tak o nic nejde. Dvouletá fenka NO je mladice, takže pokud jí seznámíte s ČVčkem, určitě bude ráda za to, že má s kým vyrůstat, kdysž jste ve škole nebov práci. Pro začýtwk je ale potřeba, aby jste chodla na procházky s oběma a případně nežádoucí chování zatrhla. Ikdyž by všechno dopadlo dobře, tak bacha na žrádlo Starší pes nebo fena těžko jen tak přijme někoho do smečky a právě u žrádla může dojít ke konfliktu zbytečně. Máme doma psa jezevčíka (12 let) a pořídil jsem si psa ČV Na začátku proběhlo v pohodě vyjasnění pozic, ale teď když vezmu oba ven, tak ČV provokuje pořád ke hře a jezevčík o to nestojí. Když dám pryč žrádlo a nechám jen vodu, tak prcek chodí za starším a učí se, když se oba vyřýdí, lehnou si spolu bez problémů do boudy dimenzované pro dospělé ČV.
Pokud si hodláte ČV pořídit, určitě neprohloupíte, ale pes je asi těžší na zvládnutí, ikdyž na druhou stranu je přímější. Pokud si pořídíte fenku, musíte upevnit svou pozici nejdřív k ovčandě a potom přivézt štěndu. Obecně je nejlepší seznámení venku, ale fenka by šteněti neměla nic udělat Když by se snažila, tak zamezit nežádoucímu chování.
Jinak by určitě fence NO prospělo seznamování s kvantem psů Když by to jinak nešlo, bylo by fajn navštívit RD, aby jste věděla, jak NO vysvětlit, že štěně není k žrádlu R
No comment. Ono to není tak jednoduché. Já mám ČSV 11 let (v současné době 2 feny - mámu s dcerou, což je celkem osvědčená kombinace, která se obvykle bez problémů navzájem snese) a nepovažuju se pořád za dost zkušeného pro jakoukoliv situaci. A jak jsem už napsal jinde, každé nové štěně ČSV vždycky něčím překvapí. Soužití malého psa (např. jezevčíka) s velkým (ČSV) bývá zpravidla bezproblémové, naše Alexa žila také 6 let s o 9 let starší jezevčicí bez jakýchkoliv problémů (Kikina jí dokonce mohla i do misky). A znám spoustu dalších, kteří tuto kombinaci psů doma mají také bez problémů.
Soužití dvou velkých psů už může být o něčem jiném. A znám lidi - a to celkem zkušené, kteří ČSV chovají dost dlouho - jejichž některé feny se snesou a některé se doslova nenávidí. Já na rozdíl od Undertakera (který pokud se nepletu má "zkušenosti" s tři a půl měsíčním štěnětem ČSV) doporučuju spíš než návštěvu RD (i když ani tu nezavrhuji, klidně k němu jeďte, jen člověk musí stále používat i svoji hlavu a nesnažit se slepě kopírovat) účast na několika klubových akcích jak jsem napsal výše. Tam potkáte spoustu lidí, z nichž každý má nějaké svoje zkušenosti. Ideálně výcvikový tábor, kde bude po odpolednech a po večerech spousta času si o všem promluvit, uvidíte práci s ČSV v reále, včetně řešení a "vyjasňování" pozic. Totéž opět doporučuju i Undertakerovi, protože - bez urážky - některé jeho názory jsou trošku naivní. Každý pes je jiný, některému se určité věci vysvětlují líp, některému hůř, a některému prostě určité věci "nevysvětlíš". Můžeš je třeba obstojně zvládat, když máš psa pod dozorem, ale pokud nebude mít nad sebou Tvoji autoritu...

Karel

P.S.: Pokud budeš chtít info o klubových akcích, sleduj průběžně kalendář akcí na http://www.cswolfdog.cz, nebo mi můžeš napsat na [email protected]
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 27-02-2009, 10:07   #6
Terka
Junior Member
 
Join Date: Nov 2008
Location: Kralupy nad Vltavou
Posts: 4
Default

Díky za názory. Na nějakou akci určitě dorazim. Fena štěňata nenapadá, ona si je pořád podřizuje. Prostě štěně roluje pod sebe, to se podřídí, ona ho pustí. Štěně poodběhne a ona jde za nim a zase ho roluje... Prostě mu nedá pokoj Potom se jí ty štěňata bojí Na cvičáku mi říkali, ať ji nechám... No nevim, já se ji snažim usměrňovat, tak snad ji to přejde...
Terka jest offline   Reply With Quote
Old 27-02-2009, 10:17   #7
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Omlouvám se, svůj komentář jsem psal jaksi pod vlivem, ale šlo mi v podstatě o to, že pokud srovnáš ovčandu, nebudeš mít problém. Pokud vyjíždí po slabších, tak by to chtělo důrazně jí vysvětlit, že šikanu panička trpět nebude a asi by jí pomohlo, kdybys jí zvedla sebevědomí. Určitě by jí to prospělo a posílilo by to tvou autoritu. Nejlíp ale musíš vědět ty sama, jestli ta ovčanda snese štěně. Ještě k otázce tvrdého přístupu. Neřekl bych ani tak tvrdost, ale asi jako u každého psa to chce důslednost. Pokud po psovi něco chci, dotáhnu to vždycky do konce. Pokud je pes přetaženej, přestanu s povely a pro tu procházku stačilo. Pokud budeš důsledná, určitě zvládneš i psa. To by bylo asi lepší řešení, ale potom musíš mít možnost oddělit je, když bude fenka hárat.

Samozřejmě p. Skoupý má víc zkušeností a určitě by pomohla nějaká klubová akce (ideálně asi ten tábor) k tomu, aby sis udělala obrázek o tom, jestli to opravdu zvládneš tak, aby pak netrpěla ovčanda, ČVčko a všichni doma. Jestli vyjíždí ovčanda i po štěňatech, pak je něco dost špatně a chtělo by to nejdřív zapracovat na ní a až potom si štěně pořídit.

Po přečtení tvého příspěvku jde asi hlavně o to, jakou povahu bude mít štěně, které si vybereš. Štěně které se bude bát by asi moc radosti z chování ovčandy nemělo.

Last edited by Undertaker; 27-02-2009 at 10:28.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 27-02-2009, 10:30   #8
Solveig
Junior Member
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 25
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Pro začýtwk je ale potřeba, aby jste chodla na procházky s oběma a případně nežádoucí chování zatrhla.
Hele, já teda nevím, protože mám jen jednoho psa, a jestli se cítí Karel jako začátečník, nevím, jak bych označila sebe (asi totální, totální začátečník), ale jsou to zrovna tyto stránky, kde jsem se od mnohem zkušenějších chovatelů dočetla, že je žádoucí brát štěně a speciálně štěně čsv na procházky taky samotné. Nového pána ještě neznají, nemají k němu utvořený vztah, ale jestli cítí, že k někomu patří, je to právě druhý pes a je to druhý pes, od něhož se začne učit všechny nešvary... Což je naprostý opak tvojí rady.
A čistě můj osobní názor - není-li si člověk opravdu jistý, tohle plemeno by si pořizovat neměl. Ty akce jsou dobrý nápad na utvoření názoru.

Ema
Solveig jest offline   Reply With Quote
Old 27-02-2009, 10:44   #9
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Jasně že musí chodit štěně na procházky i samo, se dvěma psy najednou se těžko něco učí, naopak pokud druhej pes dělá něco nežádoucího, tak se to štěně určitě naučí taky. Myslel jsem to tak, že není nejvhodnější varianta např. na dvorek, kde je zvyklá ovčanda přijít se štěnětem a teď tu bydlíte spolu. Určitě je lepší si je vytáhnout na neutrální území a tam je nechat seznámit.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 27-02-2009, 11:28   #10
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

K "rolování" štěňat pod sebe - to je celkem normální, pokud fena štěněti neublíží. Většinou si fena štěně trošku "poroluje" (dělají to i matky svým štěňatům - tak od čtyř týdnů je začnou takto "vychovávat" ) a pak si s ním hraje. Na cvičáku mají pravdu, nech svou ovčandu (samozřejmě pod dozorem) chvilku s nějakým štěnětem, kterému to nevadí (není ustrašené - a nevadí to ani jeho majiteli), abys viděla, jak se její chování bude vyvíjet. Pokud si po tomto vyjasnění bude se štěnětem hrát, je její chování OK. Měj to ale pod kontrolou, kdyby náhodou přešla do agresivity.

Ohledně vycházek - nejde ani tak o to, že se dvěma psy zaráz se nedá dobře cvičit a že se od sebe učí rošťárny, ale v první řadě o socializaci. Pes musí poznávat a naučit se zvládat co nejvíce různých situací samostatně, tzn. bez opory staršího psa. Proto je nutné - pokud máš dva psy - obzvláště štěně (až do období, než dospěje) brát na vycházky samostatně tak často, jak jen to je možné. To platí tím spíš, pokud fenka NO není "pevná v kramflecích". Samostatné vycházky by měly převažovat nad společnými s oběma psy. I dospělým psům pak rozhodně neuškodí, když je budeš brát občas (aspoň několikrát za týden) ven každého zvlášť.

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 27-02-2009, 11:40   #11
LenkaR
Junior Member
 
LenkaR's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 54
Send a message via ICQ to LenkaR Send a message via Skype™ to LenkaR
Default

Ahoj, já jsem taky totál začátečník, ale můžu se podělit jak jsme to zvládli my. ČSV jsme si pořídili loni, kdy fence NO bylo 8let a malému kříženci 11let. NO si hned jasně vyjasnila svoji pozici, hrajou si bez problémů, pamlsek ovšem starší NO musí dosat vždy jako první. Starého křížence štěně vůbec nezajímalo, hlavně ať má svůj klid a nikdo ať o něj "nezakopne". Chodíme se venčit ráno samostatně a k večeru skupinově. ČSV ze začátku krásně kopírovala přivolání od NO, teď je v pubertě tak už jí zajímají i jiné věci než to co dělá NO. Jakmile si je člověk zamiluje tak už mu nic nevadí, občas by je samozřejmě nejraději uškrtil.... Například teď jsem ji nachytala jak si zubama odepíná zip bundy aby mohla "vyžrat" kapsu s pamlskama, jiný pes by se asi do té kapsy prokousal....
LenkaR jest offline   Reply With Quote
Old 27-02-2009, 14:03   #12
Irisdane
Junior Member
 
Irisdane's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Karlovy Vary
Posts: 34
Send a message via ICQ to Irisdane
Default

Zdravím,
taky mám teprve prvního psa a můžu říct,že Balthasar je prakticky bezproblémový (ačkoli má své vrtochy) v chování k ostatním. Když jsem ho seznamovala s naší fenou šeltie,které byly v té době 4 roky, chvíli si na ní vyskakoval,ale ona si ho dala do latě (jako dvouměsíční štěně). Dnes je několikanásobně větší než ona, přesto si k ní nic nedovolí. Je fakt, že spolu nikdy nebyli sami,pouze pod dohledem,ale už od malička jsme dávali Baltovi najevo,že je mladší a je až druhej,tedy po feně. Se psi, se kterými se zná od malička, vychází bez problému. Ačkoli s přicházející pubertou odchází některé povely, když se okolo začnou hemžit ostatní psi. Porval se jen jednou, a to na něj druhý pes zaútočil.
Ale upřímně bych si netroufla vzít ČsV k NO, které si není jisté samo sebou...asi bych měla strach,teď,když už znám "vlčata" osobně, kdy se něco zvrtne. Vidím na Baltovi, že je dost ctižádostivý,když jdeme s vícero psy na procházku,hned si je rovná a chce se mezi nimi dostat co nejvýše. Nevím,jak ostatní,ale s NO má ten můj vlk největší problém vyjít v klidu (málokdy na svůj popud)...
Irisdane jest offline   Reply With Quote
Old 27-02-2009, 17:50   #13
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Terka View Post
Ahoj všem, už rok se připravuju, že si pořídím ČSV, ale pořád si nejsem jistá Bydlím s rodiči, kteří mají skoro 2-roční fenku NO a já bych si k ní chtěla pořídit fenu ČSV. Ale ta naše puberťačka v poslední době fenky nemusí a fenky štěňata... Je strašně bojácná, ale jak je někdo slabší než ona, jde po něm Přemýšlela jsem, že si pořídím psa, ale toho bych asi nezvládla. Já prostě nemám přirozenou autoritu. U NO si poslušnost "vydupu", ale nevím, jak u ČSV. Myslíte, že bych "vlka" zvládla? Jak "tvrdý" k nim musí být přístup? Děkuji Terka
Něco málo jsem se snažila sepsat tady: http://www.ceskoslovenskyvlcak.wz.cz...s-do-domu.html
Snad ti moje úvaha v rozhodování trochu pomůže.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 28-02-2009, 21:38   #14
Jerzy
Junior Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 17
Default

mám fenku, občas je to hrozná příšera, vůči psům trochu opatrná, ale po chvilince se to změní v ohromnou radost...bydlím už nějáký čas mimo svůj " původní " domov, kde je jezevčík, 13 let...vidějí se občas a jezevčík občas dostával " psotník " ... stačilo dohlídnout na meze a teď si jezevčík malý vůbec nevšímá, jen malá ho občas pošťouchne, jestli náhodou nebude nějáká hra
Soužití ale klaplo, jen dát pozor na hranice, aspoň u nás se to osvědčilo a toť můj skromný názor
Jerzy jest offline   Reply With Quote
Old 01-03-2009, 01:25   #15
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

njn v podstatě mám stejné zkušenosti jako Jerzy. Ale zatím mám ještě štěně. Zatím nekonfliktní, ale uvidíme časem. Už teď se občas stane, že když už má novou srst, občas zejména když přijde mezi víc nových psů, tak ukáže, co si pořídil za hřeben, ale po očichání dochází ke hře. Bohužel to tak nebude navždy, tak časem připíšu, co se změnilo v chování k dalším psům. Socializací jsme si podle mého názoru prošli dobře, teď jde jen o to, jak bude dominantní, a jak se mi ho podaří usměrnit.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 01-03-2009, 13:23   #16
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Už teď se občas stane, že když už má novou srst, občas zejména když přijde mezi víc nových psů, tak ukáže, co si pořídil za hřeben, ale po očichání dochází ke hře. .
..Sofi taky "dikobrazí" co má novou srst...ale buď že je v podřízení-má volně dolů nebo lehce pod zadek ocas, nebo když je vzrušená-při hře a tak. Nejsem si jistá, zda je to automaticky výraz dominance..Spíš, co bych viděla jako možný problém, mi začíná bafat na lidi-třeba v šeru a tak, a startovat po ptácích..zvlášť kosech (že by ornitoložka jako já?)
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 01-03-2009, 20:07   #17
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Zježená srst značí rozrušení ať ve smyslu nejistoty nebo agrese. U mladých zvířat jde o nejistotu.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 01-03-2009, 20:41   #18
BrunhoferovaV
Junior Member
 
BrunhoferovaV's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Praha 10
Posts: 52
Send a message via ICQ to BrunhoferovaV
Default Zježení

Jj, moje fena se taky ježí při prvním styku s větší neznámou fenou a dělá to z nejistoty.
BrunhoferovaV jest offline   Reply With Quote
Old 02-03-2009, 11:22   #19
LenkaR
Junior Member
 
LenkaR's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 54
Send a message via ICQ to LenkaR Send a message via Skype™ to LenkaR
Default

Amee, když si není jistá co "proti ni stojí" tak štěká a chodí po zadních, asi se chce "udělat" vyšší.
LenkaR jest offline   Reply With Quote
Old 02-03-2009, 13:40   #20
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Tak s bafáním na lidi nemáme problém, ikdyž mi přijde, že ten pes naprosto přesně ví, s kým vycházim a koho nemusim nebo přímo nesnášim. Na takový lidi blafe, občas i zavrčí a pohladit se nenechá. Těžko mu ale vysvětlovat, že se to nehodí, protože kdybych mohl, dělám to samý
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org