Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 22-02-2009, 18:27   #1
Solveig
Junior Member
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 25
Default Vyjíždění na vodítku

Zdravím všechny a prosím o názor a radu. Můj dvouletý pes začal asi před třemi měsíci v podstatě ze dne na den "startovat" na kolemjdoucí psy, když je na vodítku. Někdy jen zavrčí, někdy se snaží vzepnout. Je v pubertě a neřeší velikost psů, a pokud na něj fena jako první zavrčí nebo naježí kohoutek, ani pohlaví. Pracujeme na tom, aby zůstal v klidu a nevšímal si jich, ale zajímalo by mě, jaká by byla jeho reakce, kdyby byl na volno. Určitě je to individuální, ale zajímalo by mě, jaká je pravděpodobnost, že by přímo zaútočil. Od skutečného vlka bych čekala, že spíš uteče a neohrozí se případným zraněním.

Ema
Solveig jest offline   Reply With Quote
Old 23-02-2009, 09:25   #2
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

my sme mali a z časti aj máme podobný problém, ale už sa to lepší. rázny povel fuj - ale včas - a za dobré chovanie veľké odmeny a pochvaly. začalo to fungovať, len niektoré psy sú vyslovene nepriateľmi už z diaľky. niektorých si nevšíma, aj keď do neho štekajú. máme "cvičný" objekt, pri jednom dome je pri bráne uviazaný malý kríženec a okolo sa dá prejsť len v úplnej blízkosti, strašne uštekaný a agresívny, takže tade chodíme často a už dopredu - keď vidím, že začína reagovať, ho slovom upozorňujem "nech ti to ani nenapadne, neopováž sa..." trochu si zamrmle, ale skôr tak "nič mi nedovolíš" a ide sa. niekedy sa však úplne vzpína a myslím, že by aj zaútočil...
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 23-02-2009, 10:38   #3
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Moje známá před lety řešila podobný problém a byla z toho hodně nešťastná. Nakonec se zjistilo, že problém je na straně vodítka opačné, než je pes. Zajela za Rudou Desenským a po 3 návštěvách bylo vše OK.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 23-02-2009, 10:43   #4
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

je škoda, že nie každý má možnosť ísť za Rudou 3 alebo viac krát... čo ma mrzí, ale cez leto ho plánujeme navštíviť (to je len plán, či sa zrelizuje, nezáleží na mne) a pozrieť sa na jeho prácu a prípadne sa porozprávať o vlčiakoch...
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 23-02-2009, 20:25   #5
Wolf.Angel
Shinigami キバ 。Kiba
 
Wolf.Angel's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Břeclav
Posts: 60
Send a message via MSN to Wolf.Angel Send a message via Skype™ to Wolf.Angel
Default

Quote:
Originally Posted by Solveig View Post
Zdravím všechny a prosím o názor a radu. Můj dvouletý pes začal asi před třemi měsíci v podstatě ze dne na den "startovat" na kolemjdoucí psy, když je na vodítku. Někdy jen zavrčí, někdy se snaží vzepnout. Je v pubertě a neřeší velikost psů, a pokud na něj fena jako první zavrčí nebo naježí kohoutek, ani pohlaví. Pracujeme na tom, aby zůstal v klidu a nevšímal si jich, ale zajímalo by mě, jaká by byla jeho reakce, kdyby byl na volno. Určitě je to individuální, ale zajímalo by mě, jaká je pravděpodobnost, že by přímo zaútočil. Od skutečného vlka bych čekala, že spíš uteče a neohrozí se případným zraněním.

Ema

U nas todle zacalo v 1,5 roku.ted mame 2 a da se to zvladnout raznym FUJ ,ci NE.Sem tam zabrumla ale nevyjizdi uz tak.
__________________


Síla bez viny, láska bez pochyb, není to špatné být vlkem....

Wolf.Angel jest offline   Reply With Quote
Old 23-02-2009, 20:38   #6
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Ja som mala podobny problem s mojou predchadzajucou sukou. Nevyriesilo ho nic, az ked som s nou zacala chodit na starom rozheganom bicykli, ked trhla, tak som na nu s rachotom spadla, a kedze som predtym hovorila Nesmies! tak si to spojila a potom to uz fungovalo aj bez bicykla ;o)
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 26-02-2009, 15:11   #7
Mackie
Junior Member
 
Mackie's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Slovakia/Presov
Posts: 112
Default

takze v podstate mozme sa to snazit len "prepovelovat" ?
mne fena tiez zacala taketo vystrelky robit a jedine riesenie je spominana prevencia, vystihnut moment kedy uz uz ide vybehnut a spravit hned protitah
mam vyskusane, ze navolno do jedneho z tych psov nevrci a ma ho na haku
skor by ma zaujimala pricina, ci je to tym vekom a dokazovanim si niecoho, alebo..
Mackie jest offline   Reply With Quote
Old 26-02-2009, 17:45   #8
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

Co se týká vyjíždění na vodítku u Agyra jsem to musel zvládat někdy i hrubou silou, když nestačilo vycukání a okřiknutí. U některých psů to bylo jednodušší, u jiných těžší. Naštěstí malých psů on si nevšímal ani když na něj zblízka vrčeli. Extrémním případem byl jeden Rottweiler u kterého nepomáhalo ani se postavit mezi něj a Agyra ... ten mi v tu chvíli "vyšplhal" na rameno aby na něj viděl a vyváděl dál dokud jsem ho neshodil a nezalehnul - ale to je extrem.
Jinak mi lidi vnímáme vodítko jako omezující prostředek, ale myslim, že dost psů ho zároveň vnímá jako pojítko s pánem, nehledě na to, že když je pes na vodítku, je většinou v pánově blízkosti, což dělá divy s jeho sebedůvěrou - proto mnoho psů na vodítku vyjíždí a navolno ne.
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 27-02-2009, 01:26   #9
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Není to úplně k tématu, ale ublířil by štěněti ohradník pro krávy? On povely Fuj, ne, nesmíš nějak nebere a jsem si jist, že i přes Nesmíš by si ohradník pod napětím ocucal. Možná by potom pochopil, že Nesmíš má svůj důvod.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 27-02-2009, 04:08   #10
kalamil
Junior Member
 
kalamil's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: Wood Dale
Posts: 9
Send a message via Skype™ to kalamil
Default

Nemam problem s agresivitou,ale naopak s tim ze moje fenka je moc pratelska a chce si s kazdym psem hrat. Pritom neni submitivni,ale dominantni,dokaze si hrat se psem ktery je vudci ni mirne agresivni proto ze mu vzala hracku (nekteri dokazou byt dost neprijemni)ale jakmile ji prestane bavit dorazeni a agresivita druheho psa tak ho uzemni takovym zpusobem ze se bojim aby nas majitel psa nezazaloval.Taky ale startuje na voditku ,ale jen ke hre (nekdy pomalu urve ruky) jedine co mi pomohlo je durazne napominat "nesmis" a pokud neposlechne vlcim zpusobem upatnit autoritu(zavrcet, popripade stisknout pod hrdlem jako celistma)
Doufam ze sem ti trochu pomohl
kalamil jest offline   Reply With Quote
Old 27-02-2009, 11:18   #11
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Není to úplně k tématu, ale ublířil by štěněti ohradník pro krávy? On povely Fuj, ne, nesmíš nějak nebere a jsem si jist, že i přes Nesmíš by si ohradník pod napětím ocucal. Možná by potom pochopil, že Nesmíš má svůj důvod.
Někde se to rozebíralo, buď tady v jinym threadu nebo v diskuzi na lide.cz. Psalo se tam ze ohradnik neublizi, ale pes pry brzy zjisti, ze staci proskocit a dat si pozor aby se nedotkl cumakem
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 27-02-2009, 12:02   #12
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Děkuju... víceméně mi nejde o to, aby měl ohradník okolo sebe, ale abych se mu mohl smát, až neposlechne Nesmíš Ve středu už jeden drát od ohradníku okusoval, ale nebyl pod napětím.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 27-02-2009, 12:35   #13
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Děkuju... víceméně mi nejde o to, aby měl ohradník okolo sebe, ale abych se mu mohl smát, až neposlechne Nesmíš Ve středu už jeden drát od ohradníku okusoval, ale nebyl pod napětím.
No smát se mu můžeš, ale při inteligenci ČSV si myslim že to nebude víckrát než 2-3x a možná ani to ne
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 27-02-2009, 12:39   #14
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Děkuju... víceméně mi nejde o to, aby měl ohradník okolo sebe, ale abych se mu mohl smát, až neposlechne Nesmíš Ve středu už jeden drát od ohradníku okusoval, ale nebyl pod napětím.
K elektrice ještě jeden zážitek který mi neni ke cti, ale je myslím poučný...
Jednou jsem Agyra venčil ve tři ráno ve značně podroušeném stavu a on si k označkování vybral špatnou (otevřenou) pouliční lampu. Reakcí byl "výkřik" a cca 3m skok, kterým mne málem vzal ssebou. Agyr přežil a cca půl roku se vyhybal všem lampám a po zbytek života těm otevřeným.
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 27-02-2009, 14:51   #15
Wolf.Angel
Shinigami キバ 。Kiba
 
Wolf.Angel's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Břeclav
Posts: 60
Send a message via MSN to Wolf.Angel Send a message via Skype™ to Wolf.Angel
Default

Quote:
Originally Posted by jerabekj View Post
K elektrice ještě jeden zážitek který mi neni ke cti, ale je myslím poučný...
Jednou jsem Agyra venčil ve tři ráno ve značně podroušeném stavu a on si k označkování vybral špatnou (otevřenou) pouliční lampu. Reakcí byl "výkřik" a cca 3m skok, kterým mne málem vzal ssebou. Agyr přežil a cca půl roku se vyhybal všem lampám a po zbytek života těm otevřeným.

To Garm zase v brnenske Zoo chtel za vlkama a jak se natahoval tak tam strcil predni nohy a za zdi uvnitr je elektrika.Dostal ranu jak prase az zaknucel neuveritelne nahlas a pak se k te ohrade u vlku uz nechtel priblizit Ted uz nastesti dobry ...na to zapomnel
__________________


Síla bez viny, láska bez pochyb, není to špatné být vlkem....

Wolf.Angel jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org