Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 08-04-2004, 03:26   #1
Jarča
Junior Member
 
Jarča's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 13
Default Chňapání

Můj mladý delikvent je jednoduše jako krokodýl, chňape po všem, protože si myslí že je to děsná sranda. No a hlavně chňape při vítání, zakousne se do rukávu a chce se přetahovat (příliš to nebolí, ale je to nepřijatelné)... Já sama jsem schopná ho spacifikovat - prostě si to ke mně téměř nedovolí, ale je mi líto zbytku rodiny. Třeba ho až povalí na záda a on už je, ještě vleže, kouše do kotníku. Nechci ho trestat za to, co se mne ve své podstatě přímo netýká, ale sem tam musím. Prostě mu preventivně předhodím jiný objekt k ničení....

...co ale s tím? Chudáci rodiče a roztrhané oděvy :huh Místo psa už cvičím je a stejně to nezabírá... asi jsou málo důslední a nebo je Vlček prostě poslouchat odmítá (to spíš, ale první věc nevylučuji).

Díky, Jarča
Jarča jest offline   Reply With Quote
Old 08-04-2004, 07:06   #2
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default Re: Chňapání

Quote:
Originally Posted by Jarča
Můj mladý delikvent je jednoduše jako krokodýl, chňape po všem, ...co ale s tím? Chudáci rodiče a roztrhané oděvy :/ Místo psa už cvičím je a stejně to nezabírá... asi jsou málo důslední a nebo je Vlček prostě poslouchat odmítá (to spíš, ale první věc nevylučuji).
Milá Jarčo,
tenhle problém asi řeší nebo řešil skoro každý majitel ČsV. Řešení není možné jednoznačně popsat, protože stejně jako se vším v životě ČsV, přístup je nutné přizpůsobit individualitě psa. Já osobně mám nyní také "mlaďasa" - 7 měsíčního psa a řeším stejný problém. V první řadě to chce důslednost a důslednost. Já klidně nechám, ať mi ruku vezme do tlamy, ale jen při hře a to znamená ve chvíli, kdy o tom rozhodnu já. Jinak, pokud se o něco podobného snaží jindy, je za to trestán. Není asi nutné ho hned válet po zádech a "zašlapávat do země" . Stačí přehrnout pysky přes zuby a zmáčknout až začne kvičet. Vše provázeno povelem "NESMÍŠ" nebo "NEKOUSEJ". Pokud pes přestane kousat a jen ruku olizuje, pak je nutné stejnou intenzitou, s jakou byl trestán, naopak chválit.
Samozřejmě nabídka náhradního předmětu ke kousání je dobrá věc, ale nemyslím, že v tomto případě nějak pomáhá. Kousání do ruky a popř. rukávu (často např pes jakoby "vede" svého majitele, zakousnutý do rukávu) má zřejmě i jiné příčiny a může to být součástí "vítacího rituálu". Tady je třeba rituál upravit podle představ majitele.
Stejným problémem s podobnými přícinami je např. i skákání na majitele při vítání. I to se dá odbourat ale jen trpělivostí a správným přístupem.

Pavel

PS : Nadměrné kousání může mít i souvislost s výměnou zubů, ale jestliže je "mrňousovi" už 5 měsíců, měl by to mít pomalu za sebou.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 17-04-2004, 16:43   #3
Jarča
Junior Member
 
Jarča's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 13
Default

Ahoj Pavle,

ten můj "delikvent" měl právě že se zoubky (konkrétně se špičáky) problémy - nechtěly mu vypadnout, a přitom už mu rostly nové - nechala jsem mu ty staré po poradě s veterinářem vytrhnout. Nevím, jestli to mělo souvislost (myslím, že ano, on kousal naprosto všechno), ale to chňapání už se o hodně zlepšilo.

Díky
Jarča
Jarča jest offline   Reply With Quote
Old 04-10-2004, 12:39   #4
Grogerg
Junior Member
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3
Default

Zdravim vas!
Ja vlastnim momentalne 11 mesacne "steniatko",fenku,ktora uz pomaly vyzera dospelo,lebo je dost velka. Pri privitani mame aj my rovnaky problem.Nemyslim ze to suvisi so zubami,ze rastu atd.Este pred 2 mesiacmi mala nasa Freyja take chovanie ake ste ti popisovali:zahryzla sa nam do ruky,knucala pri tom & sa tocila dookola tak ze nas v podstate "viedla".No problem bol v tom ,ze sme vyzerali ako keby nas niekto mucil! Tak som prisiel na to,ze ked idem za nou,treba ju odstrcit skor ako sa zahryzne do mna 7 jej podat jej oblubenu hracku (na tehanie).Ked si ju vezme do papulky,zacnem ju hladkat.Tak zistila ze je o vela viac hladkana & objimana ked nehryzie do mna ale do hracky!Tento trik pouzivam uz viac ako mesiac & funguje to.Bohuzial len pre mna,moji blizki to nevedia vyriesit bude to tym ,ze ona len mna poslucha.& podla mna CVcka maju take chovanie cely zivot. Dufam ze som vam aspon trochu pomohol.
Grogerg jest offline   Reply With Quote
Old 05-10-2004, 07:22   #5
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Ahoj,

myslím že všichni co mají doma štěně ČSV mají ruce doškrábané, jako kdyby proběhli šípkovým keřem . Je to prostě takový vlčí vítací rituál – ten je potřeba usměrnit do přijatelné podoby (jak napsal Pavel, na každého psa asi zabírá něco jiného). My jsme používali trénink zakazovacího povelu v různých situacích (např. povel „nesmíš“, při hře na přetahovanou o hadr povel „pusť“ následovaný výměnou hadříku za pamlsek apod.) – tyto povely je pak možné použít k usměrnění štěněte při vítání. Podle mého názoru obracení psa na záda v této situaci na záda není moc vhodné, to bych použil v případě kdy se pes vůči Vám snaží dominovat , ne když projevuje radost z Vašeho příchodu .

Odbourání těchto projevů při vítání není otázkou dnů, ale týdnů. Vhodný může být náhradní předmět – ten jsem sice nepoužíval, ale naše Lexina ho začala používat sama – při radosti z příchodu známé osoby (člena „její“ smečky) vezme občas třeba papuče a pobíhá s nimi kolem dotyčného, přičemž vrtí celým psem (zajímavé je že většinou vezme věc dotyčného příchozího).

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 05-10-2004, 08:41   #6
artus
Junior Member
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 91
Default

Zdravím, kousání do rukou byl jak jinak problém i u nás, dal jsem na rady a při tvrdším stisku jsem psovi přehrnul pysky a důrazně napomenul-NESMÍŠ a hle po 14dnech někdy opravdu tvrdého boje kdy pes nechtěl pochopit že nemůže vyhrát a dost to bolelo mě i jeho, najednou stiskne jenom málo, přitom po mě pokukuje svýma chytrýma očima a stačí se přísně podívat a jen tak požužlává předníma zubama ALE NESTISKNE!!! Při přivítání mě samozřejmě okusuje i ruce ale jak říkám už většinou ví co si může dovolit a intenzita trestání se výrazně snížila. Hodně trpělivosti,
Dan
artus jest offline   Reply With Quote
Old 05-10-2004, 09:31   #7
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Kusanie z lasky bolo aj u nas problemom, najma u nasich babiciek, ktore predsa len uz maju tu kozu krehku, takze obcas tiekla krv Ale potom sa Kei naucila, ze nas to boli a ze moze stiskat len slabucko, a aj to vedela. Ibaze, bohuzial to ze ako silno treba stiskat odvodzovala z toho, aky je dany clovek podla nej silny, a kedze ja som bola schopna ju kedykolvek zdvihnut do luftu a prastit o zem myslela si, ze mna treba stiskat silno, aby som si to vsimla (system podla seba sudim teba - panicka ma evidentne silnejsiu kozu ako ja).
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 17-01-2007, 21:39   #8
Ekkaia
Junior Member
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 8
Default

Ahoj!

Tak je to prave 14 dni, co jsme si privezli maleho dablika domu - a opravdu se mu neda rict jinak nez "krokodyl"
Pri vitani zatim spis poskakuje a lize, ale problem je pri hrani - neumi si hrat jinak nez zurive kousat aniz by si uvedomoval jakoukoli hranici.. Ackoli ma spoustu hracek, na kterych by si moh tuhle touhu vybit, to, co ma dovoleno kousat, je pro nej nuda..
Zuzlat ruku, aniz by bolestive stiskl, umi jen kdyz je rozespaly, na cemz jsme zkouseli trenovat povel "malinko" - ovsem kdyz ho pouzijem pri hre, je to opet dovolene a tudiz nudne kousani - tak se vrhne radsi na nohu, rukav, oblicej, cokoli zakazaneho..
Nejake to vytrepani za kozich ho jen vice "rozpali", placnuti novinama bere jako provokaci a vyvaleni na zadech uzna jako prohru jen kdyz ho opravdu poradne chvili pridrzim, coz ale pouzivam jenom pri dominaci..
Vim, ze je jeste mimco a nechape proc mu zakazuju neco co ho tak bavi - na druhou stranu bych rada, aby v dospelosti nekousal - maximum by melo byt mnou dovolene ozuzlavani ruky, tak bych nerada hned za mlada podcenila vychovu v tomhle smeru..

Je mi jasne, ze tohle bude beh na dlouhou trat a nemusite ani opakovat, ze kazdy pes je individualni a kazde stene kouse..
Jen bych rada vedela, jestli a kdy jste nad timto nesvarem zvitezili a co se Vam pri tom osvedcilo..

Diky, Helena
Ekkaia jest offline   Reply With Quote
Old 17-01-2007, 22:19   #9
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Quote:
Originally Posted by Ekkaia
Je mi jasne, ze tohle bude beh na dlouhou trat a nemusite ani opakovat, ze kazdy pes je individualni a kazde stene kouse..
Jen bych rada vedela, jestli a kdy jste nad timto nesvarem zvitezili a co se Vam pri tom osvedcilo..
Diky, Helena
Nám se osvědčilo hodně hlasitě úpět "aaaauuu", to se malá bestie hned zarazila a pustila. Sice jen na par sekund, ale stejně.. Funguje to proto, že štěňata když se koušou navzájem, tak taky vypísknou, když je sourozenec kousne moc.

Někdy taky pomohlo, když se příšera moc rozdováděla a bezhlavě kousala každého a do všeho, ji jednoduše šoupnout do ohrádky a šmytec. Až se uklidníš, tak si tě budeme všímat. U normálních psů se tomu říká "ignorování", ale čévéčko, pokud se to monstrum někam nezavře, se při nejlepší vůli dost ignorovat nedá Aspoň takové mám zkušenosti.
__________________
:: :: :: Cira & Ali & Tulip :: :: ::
http://vlcisen.mirkawolf.com
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 02-04-2008, 08:59   #10
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

ignorování jsem zkoušela včera,protože na Nesmíš čuba neslyší, na zapištění Auuu slyší jen když opravdu vyju skoro na celý barák,nejhorší je kousání do kotníků a prstů na noze,dost to bolí.Včera večer hned zkraje procházky se mi zakousla do boty,takže jsem ji zkusila za sebou vláčet jako trestanec kouli a jinak si ji nevšimla a za chvíli jí to přestalo bavit a šla si čmuchat.doma jsem si vzala botasky,ignorovat hryzání do achilovky se nedá a fungovalo to,akorát nevím,jestli je to správný postup.Na povel malinko docela slyší,ale jen u ruky. Povel pust bych mohla opakovat do aleluja,protože se za vteřinu zakousne znovu.tak nevím,mám doufat,že jí to věkem přejde nebo zavést tvrdší metody,bude jí devět týdnů....
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 02-04-2008, 16:35   #11
Trepifajxl
Junior Member
 
Trepifajxl's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Location: Černá Hora
Posts: 28
Default

Nám se taky osvědčilo aúúú Nějak to pochopila i ta naše zloba . Teď ale občas někoho jakoby ochutná. Přijde k němu z boku a stiskne mu lítko. není to tak, že by chtěla kousnout, protože to by ty dotyčné asi bolelo víc, než jak dávají najevo. Připadá mi to jako provokování "pojď si hrát" A dělá to zatím jen na chlapy. Nesetkali jste se s tím?

Ondra a Becky
Trepifajxl jest offline   Reply With Quote
Old 15-07-2009, 11:38   #12
tomin
Junior Member
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1
Default

Quote:
Originally Posted by Ekkaia View Post
Ahoj!

Tak je to prave 14 dni, co jsme si privezli maleho dablika domu - a opravdu se mu neda rict jinak nez "krokodyl"
Pri vitani zatim spis poskakuje a lize, ale problem je pri hrani - neumi si hrat jinak nez zurive kousat aniz by si uvedomoval jakoukoli hranici.. Ackoli ma spoustu hracek, na kterych by si moh tuhle touhu vybit, to, co ma dovoleno kousat, je pro nej nuda..
Zuzlat ruku, aniz by bolestive stiskl, umi jen kdyz je rozespaly, na cemz jsme zkouseli trenovat povel "malinko" - ovsem kdyz ho pouzijem pri hre, je to opet dovolene a tudiz nudne kousani - tak se vrhne radsi na nohu, rukav, oblicej, cokoli zakazaneho..
Nejake to vytrepani za kozich ho jen vice "rozpali", placnuti novinama bere jako provokaci a vyvaleni na zadech uzna jako prohru jen kdyz ho opravdu poradne chvili pridrzim, coz ale pouzivam jenom pri dominaci..
Vim, ze je jeste mimco a nechape proc mu zakazuju neco co ho tak bavi - na druhou stranu bych rada, aby v dospelosti nekousal - maximum by melo byt mnou dovolene ozuzlavani ruky, tak bych nerada hned za mlada podcenila vychovu v tomhle smeru..

Je mi jasne, ze tohle bude beh na dlouhou trat a nemusite ani opakovat, ze kazdy pes je individualni a kazde stene kouse..
Jen bych rada vedela, jestli a kdy jste nad timto nesvarem zvitezili a co se Vam pri tom osvedcilo..

Diky, Helena
No já mám sice středního knírače, ale problém jsem měl stejný.
Pomohlo mi, že jsem při stisknutí hlasitě vykřikl au jako to dělají psi a tvářil se ukřivděně, fenka si začala dávat pozor na sílu stisku, taky jsem přehrnoval pisky proti zubům a stisknul, ale nejvíc fungoval asi ten výkřik, je dobré to dělat ještě než se tě úplně dotkne zuby.
Myslím, že je důležité rozlišit, kdy jde o komunikaci při přivítání a kdy o nechtěnou hru nebo o pokus o dominanci pak je na místě ten drsnější způsob.
tomin jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org