Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Žijeme s vlčákem...

Žijeme s vlčákem... Příběhy jako varování pro budoucí majitele ČSV... vše o povaze československých vlčáků

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 11-07-2010, 05:31   #1
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default Obrana

Sice s křížkem po funuse, ale měl bych dotaz. Chystal jsem se okolo půl čtvrté konečně jít spát. Najednou venku hroznej řev (oi oi a něco mezi to). Když se čtvrt hodiny nic nezměnilo, řekl jsem si, že se tam dojdu podívat. Dal jsem psům obojky, šli jsme podél řeky a přes most a narazili jsme na tři řvoucí skinheady. Kříženka maliny od přítelkyně je dle svého zvyku řádně seštěkala, ale pro ně argument nic moc. Řekl jsem jim, že by si to mohli nechat na jindy, že není úplně vhodná doba na tuhle zábavu. Jeden z nich se okamžitě rozešel proti mně. Rychle vymyšlená taktika se stylu "k noze" "šáhni na mě a budeš mít problém s ním" naštěstí zabrala, ale čistě teoreticky kdyby mě napadl a pes mě bránil (téměř jistota), měl bych z toho problém?
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 11-07-2010, 09:52   #2
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

To se nedá říci obecně. Záleží na konkrétní situaci a samozřejmě i na důkazech. Platí ustanovení trestního zákoníku :
§ 28 Krajní nouze
(1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem, není trestným činem.
(2) Nejde o krajní nouzi, jestliže bylo možno toto nebezpečí za daných okolností odvrátit jinak anebo způsobený následek je zřejmě stejně závažný nebo ještě závažnější než ten, který hrozil, anebo byl ten, komu nebezpečí hrozilo, povinen je snášet.
§ 29 Nutná obrana
(1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem.
(2) Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.

Pokud tedy pes chlapa kousne a odvrátí tím jeho útok, u kterého prokážeš, že Ti hrozilo těžší zranění, pak je to OK. Problémem bývá právě to prokázání, protože útok byl odvrácen a tím pádem se Ti nic nestalo. Určitě hraje proti majiteli psa, pokud se prokáže, že pes zaútočil na jeho povel. Proto je lepší psa učit, aby bránil bez povelu jen na základě jeho vlastního vyhodnocení situace.
Mám vlastní zkušenost (i když ne se psem), kdy jsem byl přepaden, použil jsem hrozbu zbraní a tím útok odvrátil, pachatele zadržel a zavolal policii. Byl jsem ovšem v první fázi obviněn policií z obecného ohrožení (zbraň na veřejnosti), pak to bylo překvalifikováno na nepřiměřenou obranu a až po znaleckém posudku bylo vše zastaveno. Problémem bylo, že já byl sám a útočníků bylo pět. Tedy pět lidí, vypovídajících proti mně. Takže je třeba se připravit na nepříjemnosti.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 11-07-2010, 13:19   #3
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Díky, v podstatě je to asi to samý a myslel sem si to. Můj hafan právě na povel neútočí, ale bohužel vyzkoušeno, že je schopnej přemejšlet samostatně a samostatně mě bránit.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org