Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Żywienie i zdrowie

Żywienie i zdrowie Czym żywić wilczaka, informacje o karmach i pomysły na smakołyki, jak szczepić i co robić, gdy pies zachoruje....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 23-05-2007, 14:35   #1
anetawron
Licho nie śpi...
 
anetawron's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: Kanie
Posts: 490
Send a message via ICQ to anetawron
Default Ile ruchu dla maluchów?

W poprzedni weekend Ali odbył swój pierwszy prawdziwy konny teren, co prawda krótki i tempem dostosowany do krótkich jeszcze Lichowych łapek, ale jestem z małego bardzo dumna! Zapomniał o wygłupach i "lataniu" po lesie z prędkością światła, przykleił się do końskiego boku i pomykał oszczędnym kłusikiem, a jaki skupiony przy tym był, zeby nie zostawać ani nie wyprzedzać.
Ponieważ Ali ma dopiero 5 i pół miesiąca w żadnym razie nie chciałabym przeforsować jego rosnących kości ani nadwyrężyć stawów. Stąd mój post i pytania:

Czy w tym wieku mogę już zabierać go na 30-40 minut takiego spokojnego spaceru (psiak przemieszcza się głównie kłusem) i ile razy w tygodniu?

Czy powinien dostawać dodatkowo jakieś preparaty na wzmocnienie stawów (coś z chondriotyną i glukozaminą ), czy ta zawarta w karmie wystarczy?

I jeszcze jedno - ile średnio kilometrów może robić dziennie dorosły, zdrowy wilczak bez szkody dla zdrowia?
anetawron jest offline   Reply With Quote
Old 23-05-2007, 15:01   #2
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

Odpowiem na jedno pytanie mianowicie dotyczace preparatow uzupelniajacych
Dawaj gowniarzowi glukozamine, ja daje np. ludzkie Artosun albo Artostop, wsio jedno
Jak Garuda miala tak kolo 5-7 mies, to dawalam nawet 2 dziennie, bo szybko rosla. teraz tylko jedna...
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 27-05-2007, 12:45   #3
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

Quote:
Originally Posted by anetawron View Post
Czy w tym wieku mogę już zabierać go na 30-40 minut takiego spokojnego spaceru (psiak przemieszcza się głównie kłusem) i ile razy w tygodniu?
Myślę, że taki spacer nie powinien byc problemem tak długo, jak nie będzie żadnego galopowania czy też wysokich temperatur. Warto jednak zwracać cały czas uwagę na małego, aby go nie forsować w tym wieku. Do prześwietlenia na dysplazję lepiej dmuchać na zimne i lepiej jak przebiegnie mniej niż za dużo.

Quote:
Originally Posted by anetawron
Czy powinien dostawać dodatkowo jakieś preparaty na wzmocnienie stawów (coś z chondriotyną i glukozaminą ), czy ta zawarta w karmie wystarczy?
Producenci karm często umieszczają glukozaminę i chondroitynę w bardzo małych ilościach w celach marketingowych (mogą wtedy reklamować, że karma chroni stawy jednak co producent to inna dawka, np. w Acanie glukozaminy jest 10 razy więcej niż w Eukanubie, a w Eukanubie pewnie 10 azy wiecej niz w jakiejs innej karmie). Podawanie większej ilości nie powoduje żadnych skutków ubocznych, więc nie zaszkodzi dodawanie glukozaminy (lub glukozaminy+chonroityny) przynajmniej do momentu zakończenia wzrostu. Potem warto kontynuować jeśli pies dużo biega.

Quote:
Originally Posted by anetawron
I jeszcze jedno - ile średnio kilometrów może robić dziennie dorosły, zdrowy wilczak bez szkody dla zdrowia?
Jeśli założymy, że temperatura jest znośna i pies biega regularnie, tzn. poduszki łap są wytrzymałe, to bez problemu zrobi codziennie 40km-50km i wcale nie spędzi reszty dnia na dogorywaniu Oczywiście przy takich dystansach obowiązkowo pies musi lecieć na karmie wysokoenergetycznej, bo zapotrzebowanie rośnie ok 2-krotnie. Natomiast trzeba wziąć pod uwagę różnice między wilczakami w tzw. typie ciężkim, a tymi wilczymi. Ten pierwszy podobnie jak owczarek niemiecki może ledwo pociągnąc 20km, a taki z wilczą budową (matka natura wiedziała co robi ) może pociągnie i ponad 120km. Biegając z Botisem myślę, że byłby w stanie przebiec po 70-80km kilka dni pod rząd, a jednorazowo setka dla niego z pewnością nie jest problem (gorzej ze mną )...

Nie na darmo ulubionym kawałem jednego z sędziów psów ratowniczych z Czech jest:
"Zorganizowana zawody wytrzymałościowe, gdzie udział wzięły między innymi owczarek niemiecki, doberman i wilczak.
Po 40km odpadł owczarek niemiecki.
Po 80km odpadł doberman.
Po 120km odpadł właściciel czechosłowackiego wilczaka"
__________________
"It's too bad that stupidity isn't painful.” Anton LaVey
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2007, 11:26   #4
sssmok
Gorthan's WeReWoLf
 
sssmok's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Wilkołaki
Posts: 1,828
Send a message via Skype™ to sssmok Send Message via Gadu Gadu to sssmok
Default

__________________

Forum to nie rzeczywistość...
A to, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
sssmok jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2007, 13:38   #5
anetawron
Licho nie śpi...
 
anetawron's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: Kanie
Posts: 490
Send a message via ICQ to anetawron
Default


Bardzo dziękuję za odpowiedzi i rady!!!!
Nie bez powodu upolowałam Botisowe szczenię...
Jak do tej pory tylko jedna psica ONka wytrzymywała nasze tereny (czasem kilka razy w tyg po ok 40 km) mam nadzieję, ze Ali ją godnie zastąpi jak dorośnie.
Planujemy w najbliższym czasie zrobić prześwietlenie na dysplazję (to w regulaminowym wieku też oczywiście).
anetawron jest offline   Reply With Quote
Old 08-07-2007, 19:43   #6
shaluka
Wilczy Duch
 
shaluka's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Sulejów
Posts: 1,439
Send a message via ICQ to shaluka Send a message via Skype™ to shaluka
Default

a ja sie tak zastanawiam ile juz mloda moja moze robic km,raczej intensywnego truchtu by jej nie zaszkodzilo..
shaluka jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org